Bajtek 1/1987

Hobby dla inteligentnych

Rozmowa z ROLANDEM WACŁAWKIEM — wykładowcą informatyki w Śląskiej Akademii Medycznej.

Struktura krzemu

Podczas spotkań z Czytelnikami często padają pytania: Jakie są możliwości miniaturyzacji sprzętu komputerowego? Jakie są granice integracji układów scalonych? Aby udzielić na nie odpowiedzi poprosiliśmy doc. doktora hab inżyniera Andrzeja Jakubowskiego, o udostępnienie nam fragmentów wykładu inauguracyjnego na ten temat, wygłoszonego przez niego podczas uroczystego otwarcia roku akademickiego 1986/87 na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej.

Timex 2048

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mikrokomputerów w naszym kraju jest SINCLAIR ZX SPECTRUM. Pomimo, że parametry techniczne ZX SPECTRUM na koniec 1986 roku nie sa zbyt imponujące, to bogata literatura i dobre oprogramowanie sprawiają, że jest on w dalszym ciągu doskonałym narzędziem dla początkujących (i nie tylko) miłośników informatyki.

Tabliczka graficzna

Tabliczka graficzna (touch tablet) nie jest wymagająca. Do malowania wystarczy palec, patyk czy jakiekolwiek inne tępe narzędzie.

Centrum Obliczeniowe i Gryzonie czyli Amiga

Ten nieco szokujący tytuł odnosi się do nowego produktu firmy Commodore, komputera AMIGA.

Pułapka Na Oszczędnych Czyli Commodore+4

Z założenia firmy nie miała to być maszyna zastępująca starzejący się powoli, lecz nadal popularny model C-64. Miał być to krok naprzód.

Typowe zastosowania

W poprzednich numerach "Bajtka" pisałem o kilku dziedzinach dostępnych, dzięki specjalnemu oprogramowaniu nie tylko dla informatyków. Krótko przypomnę: systemy baz danych pozwalają przechowywać i bardzo szybko przetwarzać duże ilości informacji, formularze elektroniczne szybko i bezbłędnie wykonują zawiłe rachunki, wreszcie edytory tekstów ułatwiają i przyśpieszają przygotowanie wszelkich maszynopisów. Wydaje się, że każde z wymienionych udogodnień adresowane jest do innej grupy odbiorców. Jest jednak bardzo duża dziedzina, w której wszystkie znajdują zastosowanie równocześnie.

BOSS - rozmowa z Jackiem Tramielem

Na pytania "Bajtka" odpowiada Jack Tramiel, przewodniczący rady nadzorczej korporacji ATARI

M-4 na orbicie

Zanim polecimy do dalekich planet i gwiazd musimy dobrze poznać Ziemię i najbliższą przestrzeń kosmiczną. Dlatego główny obecnie kierunek rozwoju kosmonautyki to stacje orbitalne z długotrwałymi załogami.