Biblioteka Bajtka
Bajtek 11/1986
Horyzont Pokolenia
Waldemar Siwiński
Przewidywanie przyszłości zawsze było obarczone dużym ryzykiem. „Historia ma odtąd szansę być mniej przypadkową, mniej widowiskową i zarazem mniej dramatyczną. Coraz rzadziej pojawiać się będą wielcy zdobywcy, wielcy reformatorzy, wielcy mężowie stanu” — tak pisał w 1899 roku we Francji Emil Faquet w książce „Jaki będzie XX wiek?”.
Kompromis
Sławomir Polak, Roman Wojciechowski
Rozmowa z WOJCIECHEM SZANTEREM − dyrektorem Zarządu Centralnej Składnicy Harcerskiej.
Komputery na Okęciu
Klaudiusz Dybowski
Jeżeli można mówić o komputeryzacji jako o czekającej każda dziedzinę życia czy gospodarki konieczności, to w lotnictwie jest to konieczność szczególna. Warszawskie lotnisko międzynarodowe nie zostaje w tyle za światowa czołówka — na komputery można się natknąć dosłownie na każdym kroku, w kasach biletowych, biurze reklamacji bagażu itd.
Bity zamiast czcionek
Sławomir Polak, Roman Wojciechowski
Gdyby Gutenberg dwadzieścia lat temu zwiedzał przeciętną drukarnię gazetową, w pierwszej chwili złapałby się za głowę z powodu natłoku ludzi i urządzeń, hałasu oraz tempa maszyn drukarskich. Ale po pewnym czasie stwierdziłby z satysfakcją, że od pięciuset lat — gdy rozpowszechnił swój wynalazek — nie zmieniły się zasady druku wypukłego. Ale dwadzieścia lat temu nie było w drukarniach komputerów.
Świat dźwięków Atari cz. 1
Mariusz J. Giergiel
Atari posiada duże możliwości dźwiękowe. Pozwalają one wykorzystać ten mikrokomputer jako instrument muzyczny, a nawet jako syntezator mowy ludzkiej (np. program S.A.M.). Wiadomo, że dochodzenie do perfekcji w grze na jakimś instrumencie wymaga długiego czasu. Także opanowanie możliwości muzycznych, jakie daie Atari wymaga czasu i znajomości komputera. Spróbujmy zapoznać się z niektórymi możliwościami, jakie daje Atari.
Poradnik młodego pirata cz. 4
(Ted)
Uff!
Po tak solidnej dawce teorii warto by było trochę odpocząć i przejść do nieco innej tematyki — jakie programy nadają sie do przepisania na taśmę.
SAM
(M.S.)
Od dłuższego czasu wśród użytkowników C-64 krąży program syntezy mowy „SAM”. Program ten dodaje do zbioru komend BASIC-a kilka własnych rozkazów, pozwalających na uzyskanie całkiem poprawnie brzmiącej mowy. Niestety, bardzo niewielu osobom udało się zdobyć informacje o działaniu tego programu, który przez to bardzo rzadko jest wykorzystywany. Poniżej podaje spis komend oraz sposób ich użycia.
Rachunki i tabelki
Andrzej Pilaszek
Wymagają skupienia i dokładności. Pochłaniają wiele czasu i niestety nie dają żadnej satysfakcji bo są praca zupełnie bezmyślna. Znają ten problem wszyscy ludzie, którzy co miesiąc sumują długie kolumny liczb w planach, kosztorysach czy sprawozdaniach.
Enigma Force
(ML)
ENIGMA — bojowa organizacja w służbie Imperatora. Należy do niej elita niezwyciężonych legionów Imperium. Cechuje ich ogromna waleczność. Walczą z determinacją i poświęceniem, za Imperatora oddadzą życie. Najnowsze uzbrojenie i nowoczesne wyszkolenie techniczne grupy podnosi ich walory bojowe. Członkowie organizacji po przeszkoleniu zostali posłani do kryjówki gen. Zoffa, imperialnego zdrajcy i wyjątkowego łajdaka, z misją SHADOW FIRE. Po pierwszej bitwie stoczonej z Zoffem, Enigmę opuścili Torik i Manto, „leczą” swe rany na planecie Styx. Pozostała czwórka została wysłana na dalsze poszukiwania. Zoffa dopadli na planecie Hetera w jego tajnej bazie i tam rozstrzygną się losy zdrajcy.
Zorro
(spi)
Dwa miesiące temu dostałem od przyjaciela grę firmy DATASOFT INCORPORATION noszącą, znany wszystkim trzydziestolatkom i nie tylko, tytuł ZORRO. Bardzo się ucieszyłem z tego prezentu, bo od razu przypomniały mi się lata, kiedy jako dziecko ganiałem z kijem od szczotki. Teraz komputer ATARI daje wszystkim, małym i dużym, możliwość zabawy w meksykańskiego Janosika.
Co słychać w Szwecji. Korespondencja ze Szwecji
Klaudiusz Dybowski
Przyjeżdżającemu do Malmö natychmiast rzuci się w oczy niezwykła czystość panująca w tym mieście i olbrzymia ilość sklepów, od których zawartości można dostać zawrotu głowy. Niestety znacznie częściej można też dostać zawrotu od cen tu panujących — Szwecja jest raczej drogim krajem.
Uwaga... Start! Radiokomputer
Tomasz Jordan{lat 28 absolwent PW}
Te zapowiedź zna już część słuchaczy programu IV Polskiego Radia. Poprzedza ona emisję programów komputerowych w nadawanej od 1 lipca br. audycji pt. Rozgłośni Harcerskiej pt. „RADIOKOMPUTER”.
EXPO '86
Wojciech Łuczak
SĄ niesłychanie praktyczne. Nie miewają humorów, nie potrzebują modnych strojów, są bardzo, bardzo atrakcyjne, a posilają się jedynie kanadyjskim prądem o napięciu 110V.