!!!!!!! Bajtek 3/1985 czytelnia Try2emu

Bajtek 3/1985

Szanuj Swój Komputer

Grzegorz Grzybowski

Duże komputery, zwłaszcza starszych typów, wymagały klimatyzacji, stałej temperatury otoczenia, specjalnej ochrony przed niepożądanymi wibracjami itp. Procesor w naszym Spectrum jest układem scalonym o wymiarach ok. 15 x 40 mm, może pracować w temperaturze od 0 do 70°C i drgania nie są dla niego aż tak zabójcze, ale... właśnie: komputer jest cierpliwy, zniesie bardzo wiele, jest wszak projektowany z uwzględnieniem zasady, którą Anglosasi z właściwym sobie poczuciem humoru nazwali "foolproof", czyli "idiotoodporność", ale wszystkiego nie zniesie i będzie protestował. Jest on jednak maszyną niezdolną do spontanicznego działania i jego protest może przybrać tylko jedną formę: potraktowany zbyt brutalnie zepsuje się.

Słowa i Czyny

Waldemar Siwiński

Coraz głośniej znowu w Polsce o komputerach. Nie tylko w prasie. Oto tematem wykładu inauguracyjnego w szacownym Uniwersytecie Warszawskim była, uwaga: rewolucja mikroelektroniki.

Sabrewulf

Władysław Majewski (WM)

Znalazłeś się w nieprzebytej, tropikalnej puszczy, pełnej najbardziej fantazyjnych roślin: bardzo pięknych, ale i trudnych do przebycia. Nie ma jednak czasu na podziwianie roślinności: zbyt wiele niebezpieczeństw czyha tu na ciamajdę, któremu zdarza się zagapić.

Commodore C128

Krzysztof Kruppa

C 128 jest jednym z nowszych produktów amerykańskiej firmy COMMODORE, znanej na naszym rynku głównie jako producent mikrokomputera C 64. Ostatnio trafiają do Polski również nowe modele: C16 i C116.

Komputerowa furia. Korespondencja z Bułgarii

MAGDA RULSKA

Komputer przestaje być nowością. Nowością staje się odkrywanie, jakim jeszcze celom może służyć” — z opinią Nikołaja Tomowa, naczelnego inżyniera sofijskiej „Elektroniki” nie sposób się nie zgodzić. Zawarta jest w niej fascynacja Bułgarów wyścigiem za światową czołówką, fascynacja elektroniką i jej wytworami.

Kluby Komputerowe

Roman Poznański

Pierwszym w Polsce klubem mikrokomputerowym był ABAKUS. Powstał on na początku 1983 roku w Warszawie, a jego założycielem był Leszek Wilk, obecny prezes klubu. Leszek przekazał na ten cel swój prywatny sprzęt, zresztą do dzisiaj klub pracuje prawie wyłącznie na sprzęcie ofiarowanym przez niego.

Historia Złotego Jabłuszka (2)

Władysław Majewski

W poprzednim numerze opublikowaliśmy pierwszą część rozmowy
Gregga Wiliamsa i Roba Moora z miesięcznika BYTE ze Stevem Wozniakiem.
Była w niej mowa o powstaniu firmy Apple i modelu APPLE I. Dziś — APPLE II.

Olimpiada Informatyczna

Władysław Majewski

Od ponad trzydziestu lat oswoiliśmy się z pojęciem olimpiady matematycznej, od niewielu mniej — z olimpiadami fizycznymi, astronomicznymi i chemicznymi. Później olimpiady zaczęto organizować nawet z tak trudno wymiernych dziedzin, jak język ojczysty i wiedza o świecie współczesnym. Idea ogólnokrajowego konkursu dla młodzieży szkolnej, mającego wyłonić najzdolniejszych i najwytrwalszych w samodzielnym rozwijaniu swych zainteresowań, zdążyła się więc już utrwalić.