Bajtek 2/1986

Krzemowa Fala

Spośród różnych przemawiających do wyobraźni objaśnień roli i znaczenia komputerów osobistych najbardziej podoba mi się metafora z rowerem.

Słowa spod igły

Czekając na powszechnie dostępny, konkurencyjny wobec zachodnich modeli polski mikrokomputer, mamy już dla niego elektroniczną sekretarkę — drukarkę D-100, produkowaną przez Zakłady Mechaniczne i Precyzyjne „Mera-Błonie”.

Szkoda czasu

– Ta mania komputerowa to błąd, który w przyszłości okrutnie się zemści! Ci ludzie są już straceni dla społeczeństwa... – Co ty wygadujesz? To oni właśnie zadecydują, jaka będzie ludzkość. Kto tego nie rozumie – odpada. Stoimy dziś wobec konieczności przestawienia się na nowy typ myślenia.

Czy maszyna może myśleć

Rozmowa z Andrzejem Gogolewskim, lat 33, inżynierem elektronikiem, absolwentem Politechniki Warszawskiej, twórcą układu sterowania najnowszego polskiego robota RIMP-900, wiceprezesem Młodzieżowej Akademii Umiejętności.

Hobbit

Historia ta dzieje się w bardzo, bardzo dawnych czasach, kiedy to świat cały pełen był małych hobbitów, trochę większych krasnoludów, ogromnych smoków oraz innych przedziwnych stworów.

Jumping Jack

„Szybki i śmiały jest Jumping Jack
 Jego historia odsłoni się wnet...”

Tapper

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak trudno być dobrym barmanem? Jeśli jeszcze nie przyszło ci to do głowy spróbuj czy potrafisz.

The Way Of The Exploding Fist Melbourne House

Cały świat pasjonował się przygodami legendarnego już Bruce’a Lee. Nie każdego z nas stać jednak na wielogodzinne treningi, tym bardziej, że firma Melbourne House daje możliwość osiągnięcia mistrzowskich umiejętności i najwyższych stopni wtajemniczenia bez potrzeby ruszania się z wygodnego fotela.

Atari

Jesienią 1983 roku pojawiły się w Stanach Zjednoczonych nowe komputery firmy Atari 600XL i 800XL. Był to bardzo trudny okres dla producentów mikrokomputerów. Bankructwo Osborne, wycofanie się Texas Instruments z TI-99/4A, i kłopoty IBM z PC Junior to przykłady przejściowego załamania się rynku. Dotyczyło to także Atari. Firma znalazła się w finansowych kłopotach co doprowadziło do znacznego okrojenia śmiałych zamierzeń. Produkowane od 1979 roku modele 400 i 800 planowano zastąpić serią XL: 600 XL, 800XL, 1200XL, 1400XL, 1450XLD (wbudowana stacja dysków) i 1600XL. Praktycznie w produkcji znalazły się tylko 600XL i 800XL.

Narodziny mikroprocesora

Kontynuujemy druk wybranych fragmentów wydanej w 1984 roku w Nowym Jorku książki Everetta M. Rogersa i Judith K. Larsen pt. "Gorączka Krzemowej Doliny".
Miejsce akcji: Kalifornia, USA.
Czas akcji: początek lat siedemdziesiątych.

Cześć!

Serwus! Jesteśmy już starymi przyjaciółmi. Wiesz o mnie sporo, potrafisz połączyć mnie z magnetofonem i telewizorem, uruchomić, a ostatnio próbowałeś nawet nagrać program z kasety.

Atari w Krakowie

Historia Atari w naszym mieście rozpoczęła się praktycznie w lutym 1985 r. kiedy to udało mi się namówić kilku przyjaciół na zakup mało wtedy popularnego komputera.

 

 

Horyzonty Kosmosu

Komputer jest ważny ale... nie jest wszystkim. Dlatego uznaliśmy, że źle byłoby gdyby w pierwszym w Polsce piśmie określającym się "przepustką w XXI wiek" zabrakło miejsca na wielkie problemy PRZYSZŁOŚCI. A przyszłość to nie tylko komputery, ale również opanowanie kosmosu, zagospodarowanie oceanicznych głębin, automatyzacja i robotyzacja, energetyka termojądrowa, biotechnologie, klonowanie, edukacja. Postęp w tych wszystkich dziedzinach możliwy jest tylko dzięki rozwojowi techniki komputerowej — to oczywiste. Ale, z drugiej strony, rozwój wszystkich tych dziedzin, stawiając nowe wymagania, wpływa na rozwój informatyki. Warto zdawać sobie sprawę z tego sprzężenia zwrotnego.

 

 

W poszukiwaniu bliźniaka Ziemi

Któż z nas, patrząc w rozgwieżdżone niebo, nie zastanawiał się, czy gdzieś tam daleko, na jakiejś planecie żyją istoty podobne do nas. Proponujemy Ci wspólną wyprawę na poszukiwanie życia w Kosmosie.