!!!!!!! Bajtek 12/1987 czytelnia Try2emu

Bajtek 12/1987

Tylko Narzędzie

Wanda Roszkowska|Roman Poznański

Rozmowa z Andrzejem Pągowskim, grafikiem, inicjatorem powstania Studia EGA — grupy plastyków posługujących się w pracy komputerami.

Diagnosta z Dyskietką

Krzysztof Nowostawski, Grzegorz Onichimowski

Kolorowy obrazek jest dokładny i przejrzysty. Oto prawa nerka — widać, że pracuje normalnie. Z lewa nie wszystko jest w porządku. Koniecznie trzeba poddać się kuracji.

 

Mars po Fobosie

Jurij Zajcew

Czy człowiek poleci na Marsa? Amerykański uczony Carl Sagan uważa, że istnieją już wszystkie przesłanki do wykonania takiego lotu. Niedawno odbył się telemost specjalistów radzieckich i amerykańskich, podczas którego omawiano techniczne i polityczne aspekty takiego przedsięwzięcia. Być może już wkrótce dowiemy sie o konkretnych planach w tym zakresie...

Komputer w biurze konstrukcyjnym

Grzegorz Kostrzyński,Andrzej Górecki

CAD to skrót angielskiego terminu "Computer Aided Design", co w języku polskim oznacza komputerowo wspomagane projektowanie.

Operacja Sumowania

Waldemar Śiwiński

Kluby komputerowe są najbardziej demokratyczną formą zapewniającą młodzieży dostęp do mikrokomputerów. Wiele osób ma już bowiem u siebie w domu te urządzenia, ale jeszcze więcej osób nigdy ich mieć nie będzie, są bowiem zwyczajnie za drogie jak na kieszeń większości polskich rodzin. 

Kamera, Telewizor i... Rekurencja

Roman Poznański

Jeśli kamerę, do której podłączony jest telewizor skierujemy na ekran tegoż telewizora, uzyskamy ciekawy efekt. Na ekranie pojawi się telewizor, na którego ekranie pojawi się telewizor, na którego ekranie... itd.

Triton

Tomasz Nowicki, Sławomir Polak

Drukarki komputerowe przypominają samochody: bywają laserowe Mercedesy i Mikrusy lub Trabanty (np. Seikosha GP-50). Tak więc testowaną przed miesiącem drukarkę STAR NX-15 można porównać z Volkswagenem Passatem, a na przykład polska D-100 — z Syrenka.

Igłą po papierze

Janusz Jarmoch

Drukarka jest jednym z podstawowych urządzeń współpracujących z komputerem. Bez niej trudno sobie wyobrazić realizacje jakiegokolwiek poważniejszego zadania. Konstruowaniem drukarek zajmuje się wiele firm na świecie. Powstało kilkanaście ciekawych rozwiązań technicznych, wśród nich drukarki termiczne, strumieniowe, laserowe, rozetkowe. drukarki do druku barwnego. Zdecydowanie największą popularność zdobyły sobie jednak drukarki mozaikowe. Niska cena, duże możliwości graficzne i prostota obsługi sprawiły, że spotykamy je dziś prawie w każdym biurze.

Pożyczone Litery

Michał Szuniewicz

 

Wiele gier zadziwia nas swoim wymyślnym liternictwem. Czcionka pogrubiona, pochyła, „komputerowa”, gotyk lub cyrylica, umieszczone na ekranie sprawiają, że strona graficzna programu zyskuje bardzo wiele w oczach użytkownika.

 

Jak Malować? (cz. 1)

Marcin Przasnyski

Tworząc grafikę na ekranie czy to w Basicu, czy w kodzie maszynowym niejednokrotnie napotykamy na przeszkody typu: jak zapełnić pewien obszar zamknięty?

Mircosoft Basic

Wojciech Zientara

Ostatnim omawianym interpreterem BASIC-a jest napisany najwcześniej, bo już w 1981 roku. Microsoft BASIC. Jest on jednocześnie najmniej popularnym interpreterem BASIC-a dla komputerów Atari.