Biblioteka Bajtka
Bajtek 9/1987
Ponad Granicami
Waldemar Siwiński
Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w pracy redakcyjnej jest lektura listów od Czytelników.W paczce kolorowych kopert, które codziennie przynosi listonosz do naszej redakcji, prawie zawsze jest również koperta z zagranicznym znaczkiem i adresem. Zazwyczaj zawiera ona kilka miłych uwag pod naszym adresem plus prośbę o przysłanie jednego lub więcej numerów „Bajtka"
Czekając na wujka
Magda Rulska, Krzysztof Małecki
Rozmowa z dr Andrzejem Srzednickim, dyrektorem Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej.
Potentaci z królikarni
Grzegorz Onichimowski
Kto jest w naszym kraju największym producentem mikrokomputerów 16-bitowych? Nie wiecie? Nic dziwnego. Największy bowiem zakład produkujący polskie mikrokomputery znajduje się w Sarnowie, miejscowości którą próżno szukać na największych nawet mapach kraju.
JAK ZAMIENIĆ SPECTRUM NA IBM PC? JĘZYK BASIC DLA KOMPUTERA IBM PC (2)
Prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz
TURBO BASIC XL
Piotr Wolak
Każdy, kto choć trochę pracował z Atari 800 XL lub 130 XE zapewne spostrzegł, że BASIC nie jest niestety najmocniejsza strona tych komputerów. Interpreter języka Atari BASIC został opracowany ładnych kilka lat temu i mimo, że oprócz pod stawowych rozkazów zawiera także instrukcje do programowania n.p. grafiki lub dźwięku, to jednak sprawia czasem trochę kłopotu. Często w czasie żmudnych obliczeń lub pracy jakiegoś złożonego programu graficznego irytująca staje się stosunkowo wolna praca interpretera. Również niemałych problemów może przysporzyć korzystanie z tablic lub operacie na ciągach tekstów.
CO JEST W ŚRODKU (5) POKEY
Wojciech Zientara
POKEY (POtentiometr and KEYboard interface) jest kolejnym specjalizowanym układem Atari. Jak wskazuje jego nazwa służy do obsługi klawiatury i wiosełek (padle). Poza tym jego zadaniem jest komunikacja z innymi urządzeniami zewnętrznymi oraz obsługa generatorów dźwięku.
TAJEMNICE ATARI (2)
Tomasz Mazur, Sergiusz Piotrowski
Jeżeli spodobały Ci się po przednie „Tajemnice ATARI" i chcesz ukończyć gry, które wcześniej okazały sie zbyt trud ne, to przeczytaj ten artykuł. Na pewno nie znajdziesz tu wszystkich odpowiedzi, ale być może kilka programów do tej pory „zalegających na półce" okaże sie godnymi uwagi.
GHOSTS'N'GOBLINS
(pp)
„GHOSTS'N'GOBLINS" firmy ELITE to gra zręcznościowa typu: zabij wszystko co się rusza. Pomysł stary jak świat, a mimo to gra zdobyta wielu zwolenników.
Great Escape
(M.1)
„WIELKA UCIECZKA" to nowy kąsek dla gra czy lubiących arcytrudne zagadki, i dla tych którzy lubią spędzać noce przy komputerze bez odpoczynku.
Spectrum +3
KADET
Nie tak dawno temu Sir Clive Sinclair zagrożony wizją bankructwa zmuszony był odsprzedać swoją firmę młodej, ale także i bardzo prężnej firmie AMSTRAD, robiącej błyskotliwą karierę na rynkach światowych. Dziś można powiedzieć, że taki obrót rzeczy wyszedł jedynie na korzyść wszystkim fanom Spectrum — na rynku ukazał się bo wiem następny model komputera oznaczony jako ZX Spectrum +3.
AMSTRAD PC1640ECD
Dzięki uprzejmości firmy POLANGLIA LTD jedynego i wyłącznego przedstawiciela firmy AMSTRAD na Polskę przedstawiamy najnowszy AMSTRAD PC 1640ECD.
TU MOWI — TWÓJ KIEROWCA
Jack Schneider naci snął pedał przyśpieszenia. Kiedy niebieski Oldsmobil Ciera osiągnął prędkość 90 km/ /godz. zwrócił się do mnie:
— W porządku, teraz ty porozmawiaj sobie z samochodem.
Sa
Andrzej Pilaszek
Dziś kontynuujemy nasze rozważania o translacji na język maszynowy programów napisanych w językach wysokiego poziomu.
FABRYKA PRZYSZŁOŚCI
(AK)
Jest rok 2087. Fabryki są w większości zautomatyzowane i zwykle ulokowane pod ziemią. Nad nimi rosną drzewa i kwiaty. W zautomatyzowanych fabrykach nawet prace konserwacyjne i naprawcze wykonywane są przez mobilne roboty. Jedynie nowe pomysły, projektowanie nowych fabryk, narzędzi i urządzeń, a także pro duktów finalnych pozostało domeną pracy ludzkiej. I to tylko dlatego, że człowiek potrafi marzyć, a maszyny tego się nie nauczyły.