Bajtek nr 1/1985

RUN czyli zaczynamy

ZBIGNIEW SIEDLECKI, WALDEMAR SIWIŃSKI

Ambicją zespołu redakcyjnego jest — najogólniej mówiąc — zwalczanie analfabetyzmu mikrokomputerowego w Polsce. Oczekujemy pomocy tych wszystkich, który w walce o sprawy informatyki w Polsce mają już doświadczenie.

Matchbox dla szofera

ANDRZEJ BRZEZICKI, WŁADYSŁAW MAJEWSKI, ROMAN POZNAŃSKI, WALDEMAR SIWIŃSKI

Rozmowa z prof. WŁADYSŁAWEM M. TURSKIM – informatykiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Londyńskiego, prezesem Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Co to jest mikrokomputer

WOJCIECH PENCZEK

Mikrokomputer składa się z pięciu najważniejszych dla użytkownika elementów: klawiatury, mikroprocesora, pamięci typu ROM, pamięci typu RAM 1 interfejsu

Budowa ZX Spectrum

KRZYSZTOF KURYŁOWICZ, DARIUSZ MADEJ

„Sercem" ZX Spectrum jest mikroprocesor Z80A lub Z8OB firmy Zilog, nowsze wersje popularnego Z80. Jedyną różnicą między tymi układami jest częstotliwość pracy zegara. Dla Z80 wynosi ona 2,5 MHz, natomiast dla Z80A — 4 MHz (w praktyce 3,5 MHz), a dla Z80B — 6 MHz. Dzięki temu Z80A i Z80B pracują szybciej niż ich poprzednik.

ATIC - ATAC

WłADYSłAW MAJEWSKI

Wyobraźcie sobie, że gdzieś za górami i lasami stoi potężne i posępne zamczysko, kryjące najbardziej niewiarygodne tajemnice. Stara legenda powiada, że upstrzone blankami mury kryją w sobie między innymi rozwiązanie zagadki wiecznego życia.

Czego uczyć?

WŁADYSŁAW MAJEWSKI

Począwszy od roku szkolnego 1986/87 w liceach ogólnokształcących i wielu rodzajach techników wprowadzony będzie nowy przedmiot uzupełniający — elementy informatyki.

Na razie nie widać konkurencji

Rozmowa z mgr inż. ZYGMUNTEM KOKUŁĄ — zastępcą dyrektora ds. handlowo-tecnnicznych Zakładów Urządzeń Komputerowych Mera-Elzab w Zabrzu, produkujących mikrokomputery MERITUM I.

 

Komputery osobiste w ZSSR

Pierwszym radzieckim komputerem osobistym jest 8-bitowy „Agat” o wydajności 300 tysięcy operacji na sekundę, z pojemnością pamięci operacyjnej do 256 kilobajtów, pamięci stałej do 32 kilobajtów, z wyprowadzeniem informacji na taśmę papierową i monitor.

ATARI ST – pościg za Macintoshem

Nowa seria Atari wyposażona jest — wzorem Macintosha — w tzw. mysz, przesuwane po stole pudełeczko, którego ruchy natychmiast odwzorowywane są przez wskaźnik na ekranie.

DEMON GRY

JACEK RODEK

Rodzice w czasach naszej młodości fascynowali się kolejką elektryczną. Bawili się nią wspólnie z nami, był to powrót do młodości i fascynacja zabawkami nieosiągalnymi. Dzisiaj kolejka elektryczna co prawda nadal cieszy, ale powoli wypierana jest przez komputery, które oprócz swoich możliwości użytkowych są nową zabawką XXI wieku.

ROZMACH I DETERMINACJA - Komputery osobiste w ZSSR

WALDEMAR SIWIŃSKI

W pierwszym rzucie zamierza się wprowadzić ponad milion komputerów osobistych do systemu oświatowego oraz przeszkolić — jak pisała „Prawda" — „wielką armię nauczycieli i zarządców gospodarki". Nauka posługiwania się komputerami rozpocznie się w szkołach średnich już od jesieni br.

OCHRONA PROGRAMÓW

Ochrona programów przed nieautoryzowanym kopiowaniem i rozpowszechnieniem to w głównej mierze problem firm software'owych. Bywa jednak, że i indywidualni użytkownicy komputerów stają przed koniecznością wprowadzenia takich zabezpieczeń do własnych programów.

 

LOGO

WłADYSłAW MAJEWSKI

LOGO uważany jest za język najbardziej nadający się do pierwszego kontaktu z komputerem. Nie oznacza to jednak, że LOGO jest czymś w rodzaju "niby języka", czymś gorszym niż BASIC. LOGO zostało tak zbudowane, by już początkujący mógł posługiwać się środkami i metodami typowymi dla „dorosłej" informatyki, oglądając przy tym wyniki swoich prób natychmiast na ekranie. LOGO nie jest jednak wyłącznie udziwnionym sposobem rysowania obrazków. Z powodzeniem można w LOGO tworzyć poważne programy z myślą o „prawdziwych" zastosowaniach.

Micro-computer '85 - Korespondencja z Frankfurtu

JAN RURAŃSKI

"Micro — computer '85" - to nazwa nowej imprezy handlowo-technicznej, targów, jakie odbywać się będą już corocznie we Frankfurcie nad Menem. Takich wyspecjalizowanych targów dotąd w RFN nie było, choć oczywiście mikrokomputery eksponowano na wszystkich większych wystawach sprzętu elektronicznego.

Drążek sterowy

TOMASZ LISOŃ

Akcją gry komputerowej można sterować za pomocą klawiatury. Jest to jednak sposób posiadający dwie zasadnicze wady: zużywanie się klawiatury i mała szybkość reakcji. Niedoskonałości tych można uniknąć, stosując sterowanie za pomocą tzw. drążka sterowego (ang. joystick).