!

[Atari] AtariOnLine: Grel #2 już dostępny!

[1] # AtariOnLine | Czwartek, 11 Stycznia 2024 19:21CET

[Atari] AtariOnLine: Grel #2 już dostępny!
Na zimowym Silly Venture już był, na Last Party już był, teraz czas na to, o co wiele osób pytało - czy będzie sprzedaż online? Tak, właśnie ją rozpoczynamy, numer 2 czasopisma "Grel" dostępny w sklepiku AtariFan.pl.


(okładka #2)

Przypomnę, że pismo założonego przez nas Polskiego Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Technicznego dotyczy nie tylko dużego i małego Atari czy innych retrokomputerów, ale nie stroni również od bardziej ogólnych tematów historii techniki czy kultury cyfrowej. Autorami tekstów są przede wszystkim członkowie stowarzyszenia, ale nasze łamy są otwarte dla wszystkich pasjonatów starych komputerów, gier, demosceny, historii, zabytków techniki, wydarzeń retrokomputerowych – wszystkiego, co zawiera się w pojemnej formule kultury cyfrowej i dziedzictwa technicznego – a którzy chcieliby u nas publikować. Wymagania są tylko dwa - tekst ma być wynikiem wiedzy pasjonata, a nie kompilacją tekstów z internetu, a także musi prezentować pogłębioną wiedzę w danym temacie. W sprawie takiej współpracy zachęcamy do pisania na adres redakcji: [email protected]. Nie można liczyć na honoraria, ale na chwałę i sławę w środowisku miłośników zabytków techniki i entuzjastów kultury cyfrowej – jak najbardziej tak! A przede wszystkim na satysfakcję z realizacji swojej pasji i radości z dzielenia się nią z innymi.

Pismo ma 32 strony, format A4, wszystkie strony w kolorze na wysokiej jakości, grubym, kredowym papierze. Cena – tylko 30 złotych, utrzymaliśmy taką jak przy poprzednim numerze, choć kosztowało nas to zmniejszenie nakładu. Pismo powstało, tak jak pozostałe projekty PTODT, wyłącznie w ramach dobrowolnego zaangażowania członków stowarzyszenia i ich własnych pieniędzy, które są przeznaczane na koszty druku. Żadna z osób uczestniczących w przygotowaniu tekstów czy wydaniu pisma nie pobiera za to honorariów, żadne instytucje nie sponsorują jego powstania, dzięki czemu możemy pisać jak chcemy i co chcemy (pojawiają się u nas teksty tak niszowe w niszy, że bardziej się nie da). Chcemy, żeby tak było zawsze, że pismo było przede wszystkim napędzane pasją i wiedzą, a nie możliwością uzyskania finansowania zewnętrznego. Wszystkie zarobione przez biuletyn środki przeznaczone są na działalność statutową stowarzyszenia, tak więc kupując nasze pismo wspierasz nie tylko powstanie Grela, ale również inne inicjatywy PTODT.

Nasze przywiązanie do ochrony dziedzictwa technicznego, a tak naprawdę do naszych korzeni i platform komputerowych, z których się wywodzimy, staramy się odzwierciedlić w każdym elemencie pisma. Dlatego spis treści przed zrobieniem zdjęcia drukowaliśmy na drukarce Atari 1029 z 1984 roku, a jego tekst został napisany w edytorze dla Atari XL/XE „Panther”, polskiej firmy L.K. Avalon z Rzeszowa. Głównym fontem, wykorzystywanym do składu tekstu jest Garamond, używanym w atarowskim czasopiśmie „Desktop Info” (1994). W chwili obecnej nasze pismo ma 32 strony, tak jak kiedyś jedno z ulubionych pism „Tajemnice Atari” (wydawane w latach 1991-1993) czy „Bajtek” (1985-1996). Takich smaczków, nawiązań do magazynów z epoki wytrawne oko znajdzie więcej.


(spis treści)

Ponadto pismo ma nazwę, która nawiązuje do… No właśnie, do czego? Otóż w Polsce, w czasach rewolucji komputerowej, która z opóźnieniem przyszła do nas z obszaru anglosaskiego, ścierały się dwie nieformalne szkoły językowe co do terminologii, która powinna być używana w oficjalnych, polskich publikatorach. Poważni akademicy starali się wymyślić i usystematyzować polskie odpowiedniki słów angielskich. Jednak nastolatkowie, którzy byli u nas de facto twórcami tej rewolucji, nie mieli takich ambicji. Dzięki nim w polskiej terminologii komputerowej pojawiło się i do dziś funkcjonuje wiele anglicyzmów. Jedną z takich kalek jest używane u nas określenie „piksel” od angielskiego „pixel”, co z kolei jest skrótem od „picture element”. My chcielibyśmy w ramach ochrony dziedzictwa technicznego pokazywać zapomniane przez współczesność polskie historie, urządzenia, pomysły, więc postanowiliśmy odkurzyć alternatywną propozycję, która się nie przyjęła. „Grel” to była jedna z propozycji dla piksela, skrót od „graficzny element”. Dziwnie brzmiące, ale piękne są również rozwinięcia tego terminu, na przykład „grelociąg” to oczywiście ciąg greli.

Życząc więc przyjemnej lektury, zapewniamy, że w niniejszym numerze znajdziecie mnóstwo ciekawych tekstów, ale i cieszących oko grelociągów.

Spis treści magazynu #2
str. 2 - Wstępniak
Krzysztof Kaz Ziembik
#grel #dziedzictwo #listy

str. 3 - Co nowego w PTODT?
Krzysztof Kaz Ziembik
#ptodt #historia #projekty

str. 5 - Zachowujmy zabytki! (cz.2)
Krzysztof Kaz Ziembik
#portfolio #książki #kasety

str. 6 - Atari Force
Piotr Piter Krużycki
#atari #opakowania #komiksy

str. 8 - Muminkowo
Krzysztof Kaz Ziembik
#muminki #tekstówka #mapa

str. 12 - Od zera do asemblera
Szymon Rosłowski
#programowanie #6502 #C64 Studio

str. 17 - Inteligentny dom (cz.1)
Aleksander Alex_D Drab
#smarthome #programowanie #malinka

str. 20 - Veni, Midi, Vici
Błażej Pancio Biernat
#midi #cartdrige #hardware

str. 24 - Zaginione słowa
- międzymordzie
Krzysztof Kaz Ziembik
#interfejs #słownik #tłumaczenie

str. 25 - Mamowy Boulder Dash
Jakub Danecki
#edytor plansz #rozgrywka #mama

str. 28 - Gdzie się podziały tamte serwisy?
Krzysztof Kaz Ziembik
#kraków #serwis #gwinter

str. 32 - Sklepik AtariFan.pl
- międzymordzie
Krzysztof Kaz Ziembik
#reklama #nasze #rzeczy


(przykładowe strony)

Nabór tekstów do numeru trzeciego (częściowo złożonego) upływa z końcem stycznia, zapraszamy do podsyłania tekstów.

2024-01-11 19:21 by Kaz
komentarzy: 28
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: RastaConverter – nowa wersja
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Obudowa kombajnu XCF12
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Time Wizard Deluxe + edytor poziomów
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: FORTH rozgryziony!
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Wyniki i stuff z Grawitacji 2024
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Grawitacja 2024 - zapraszamy!
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Zapowiedź konwersji "Rick Dangerous 2"
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Bardzo krótka relacja z KWAS #33
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: KWAS #33 w Katowicach za moment!
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Zbigniew Kasprzycki - współtwórca Polskiego Logo
wstecz11/01/2024 19:21
Inne treści związane z tematem
[Atari] AtariOnLine: RastaConverter – nowa wersja [Atari] AtariOnLine: RastaConverter – nowa wersja
Dla porządku przypomnijmy: RastaConverter, po raz pierwszy upubliczniony w 2012 roku, potrafi konwertować dowolne obrazki czy zdjęcia na pliki wykonywalne XEX, które wyświetlą te obrazki na małym Atari. A że wykorzystuje przy tym w zaawansowany sposób możliwości sprzętu (w tym m.in. zmiany kolorów w trakcie rysowania linii czy multiplikowanie ...
[Atari.Area] hatari 2.5.0 [Atari.Area] hatari 2.5.0
Od dwóch dni dostępna jest najnowsza (2.5.0) wersja Hatari. Dla porządku przypomnę, że jest to emulator Atari 16/32bit dla GNU/Linux, BSD, Mac OS X, Windows oraz innych systemów wspierających bibliotekę SDL. Lista zmian (duża) dostępna jest tutaj. Natomiast emulator, jak również jego źródła, możemy pobrać stąd.
[ATARI] ST/Falcon:Hatari 2.5.0 19/04/2024 [ATARI] ST/Falcon:Hatari 2.5.0 19/04/2024
hATARI! świetny emulatora dużych, 16-bitowych komputerów ATARI - począwszy od modeli ATARI ST/TT a skończywszy na ATARI FALCON. Co prawda, strona oficjalna jeszcze śpi... ale...
[Atari] AtariOnLine: Obudowa kombajnu XCF12 [Atari] AtariOnLine: Obudowa kombajnu XCF12
Marcin "Fokaszalot" Baran jako członek stowarzyszenia PTODT zaprojektował i wykonał już kilka bardzo ciekawych obudów do różnych urządzeń. Powstała u niego obudowa do SIO Sticka (stylizowana na joystick CX40) - opisywana w Grelu #1; powstała bezprzewodowa myszka HamSTer w stylistyce myszki STM1 - opisywana w Grelu #3, powstała obudowa do ...
[VCS] Gopher 0.30 17/04/2024 [VCS] Gopher 0.30 17/04/2024
Stella ma całkiem rozwiniętego konkurenta, który jak większość multiplatformowych aplikacji potrafi doprowadzić mnie do szewskiej pasji kiedy chce załadować gry z innej partycji;) Po za tym, to całkiem przyjemny emulator ATARI 2600 posiadający dość dobry filtr "psujący" obraz i parę dodatkowych ustawień pozwalających na dopicowanie naszego wirtualnego VCS. Nowa ...
Komentarze
... bez komentarza
Ostatnio dodane pliki
Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

© Try2emu 1999 - 2024 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Kontakt Polityka Prywatności OWU