!!!!!!! Fantasy Art of Oliver Frey czytelnia Try2emu

Fantasy Art of Oliver Frey

Nie ma to jak okres świąteczny – nagle się okazuje, że bez większego obciążenia można za całkiem normalne pieniądze nabyć coś, na co dawno już miałem chrapkę, jednak biorąc pod uwagę, że sama książka to wydatek całkiem spory, a dodatkowo trzeba zapłacić za jej transport z Wielkiej Brytanii, pozycja zawsze lądowała w kategorii przedmiotów „fajnie byłoby mieć, ale nie za takie pieniądze”. Tym razem się udało i za prawie równowartość nowego 120GB SSD wszedł w moje posiadanie.

Ilość stron: 248
Autor: Roger Kean
okładka: Twarda
Wydawca: Fusion Retro Books
Cena obecna: 19.9GBP + 8GBP przesyłka

Mowa tu o albumie grafik Olivera Frey'a zebranych w Fantasy Art of Oliver Frey wydanego dzięki przez Retro Fusion Books (dzięki kampanii crowdfundingowej z 2016 r.). Frey nie jest to może jeden  z najznamienitszych ilustratorów Wysp Brytyjskich, natomiast dla pokolenia, które wyrastało słuchając popiskiwań ZX Spectrum lub wsłuchując się w dźwięki płynące z ziemniakowatego Commodore 64, najbardziej rozpoznawalny. Oliver Frey na stałe pracował w wydawnictwie Newsfield Publications Ltd, któremu wyspy zawdzięczają dwa najbardziej rozpoznawalne magazyny, poświęcone grom komputerowym lat 80. Crash dla ZX Spectrum i Zzap64 dla Commodore 64. Oba tytuły były na tyle znane, że nawet my, często nieświadomie, mieliśmy z nimi do czynienia czy to w postaci ksera u handlarza na giełdzie, czy to w postaci mniej lub bardziej wzbogaconej mapy na rozkładówce Bajtka lub Komputera. Jeśli więc do tej pory ktoś, kto chociaż otarł się w latach osiemdziesiątych o świat mikrokomputerów, twierdzi, iż prace Frey'a nie są mu znane, powinien mocno zweryfikować swój pogląd – są i to bardzo dobrze.

 

Frey doskonale się sprawdził jako ilustrator prasy dla graczy komputerowych, jego okładki, w których w niesamowity sposób potrafił zsyntetyzować podzespoły komputerowe, nawet w czasach współczesnych wyglądają świetnie, może trochę mniejszą estymą darzę jego grafiki fantasy, jednak jego prace – to solidny przykład, dobrej ilustracji przeznaczonej dla masowego odbiorcy. Oli znany jest również jako autor komiksów, doskonałym przykładem w tej dziedzinie jest np. Terminal Man, publikowany w Crash.
Wydawnictwo nie tylko skupia się na jego pracy dla Newsfield LTD, ale obejmuje całą twórczość Frey'a. Pokaźna nota biograficzna autorstwa Rogera Keana, to nie lada gratka dla osób, które chcą wiedzieć więcej o przebiegu jego kariery.

Ruch, sport...


Pod względem samej oprawy książka jest warta swojej ceny, dobrej jakości reprodukcje, twarda obwoluta i dobry papier – to klasyczny album, który technicznie cieszy. W środku profesjonalny skład – dość mocno odbiegającym od tego, do czego wydawnictwo Fusion Retro Books przyzwyczaiło nas w tematycznie bogatych, ale siermiężnych w stylu, wydaniach w PDF'ach.
Czy warto kupić? Warto, zwłaszcza na prezent dla siebie lub innego geeka, który nie wyrósł całkowicie z okresu „krótkich spodenek”, w końcu Frey nie jest autorem ilustracji, która w jakiś sposób ma nas pobudzić intelektualnie, w jego pracach liczy się prosty jasny przekaz – miecz, mięsień, statek kosmiczny bez szukania niepotrzebnych znaczeń symbolicznych – tylko czysta przyjemność dla oka.

Statki kosmiczne, dynamiczne sceny pojedynków to Freyowi wychodzi doskonale czy to w tematyce SF czy batalistycznej.

 

Większość ilustracji znamy z takich tytułów jak Crash, ZZap czy Amstrad User