Reduksy T2E.pl -Try2emu -  pobierz magazyny komputerowe w PDF.

[Reduks] Bajtek 12/1987

[Reduks] Bajtek 12/1987
Skomentuj Ściągnij plik Słowa kluczowe

Wydawać się mogło, że ten numer przynajmniej od strony graficznej będzie bardzo fajny, prosty i łatwy - w końcu jest to odsłona wypełniona pracami jednego z najsłynniejszych polskich plakacistów - p. Andrzej Pągowskiego, którego afisze są bez dwóch zdań jednymi z najważniejszych pracy Polskiej Szkoły Plakatu.

Oczywiście, jak zwykle sromotnie się myliłem, grafika komputerowa w której grafik w tamtych czasach eksperymentował faktycznie nie istnieje w sieci, żadne jego dokonania z tamtego okresu nie znajdziesz, gdzieś spominkowo w wywiadach występuje informacja o eksperymentach z komputerem, ale na tym koniec. A szkoda, bo patrząc z perspektywy początków grafiki komputerowej użyte grafiki w Bajtku są calkiem interesujące, Pozwoliłem sobie napisać do p. Andrzeja, aczkolwiek patrząc na stan wiedzy na temat tamtych czasów i morza czasu jaki upłynął być może nieistnieją już inne kopie, niż te, które znalazły się w Bajtku.

 

 Materiał źródłowy okładki - grafika komputerowa p. Pągowskiego
Okładka Bajtka 12/1987 wypełniona grafikami p. Pągowskiego - bardziej znanego z jego niesamowitych plakatów niż z grafiki komputerowej.

Osoby, które są zainteresowane początkami grafiki komputerowej polecam zerknięcie na dość psychodeliczne materiały poświęcone grupie EGA, do której należał p. Andrzej Pągowski - taki polski odpowiednik prezentacji tego co Warholl robił z Debbie Harry na prezentacji Amigi.

Wracając do numeru i odrywając się od tematyki graficznej na co warto zwrócić uwagę? Gracze na podsumowanie roku 1987, ależ my mieliśmy szczęście żyć za żelazną kurtyną - graliśmy tylko w najlepsze tytuły, setki marnych i miernych gier po prostu nie były sprowadzane i kopiowane;)

Warto zwrócić uwagę, że wyniki listy przebojów były wybitnie uniwersalna i w zasadzie, każdy posiadacz 8 bitów znalazł coś na swoją platformę.

 

Materiał źródłowy Bajtek 12/1987 st. 12
Bajtek Reduks str. 18 z numeru 12/1987

 

Co jakiś czas również Bajtek publikował mapę, która wyróżniała się na tle pozostałych czasami dość minimalistycznych (ksero lub przerysowana mapa z magazynów zachodnich plus dość uproszczona grafika, czasami lepsza, czasami gorsza). Tak też jest tym razem - przyjemna grafika, może nie najbardziej odkrywcza Piotra Kamińskiego cieszy oko.

 

Materiał źródłowy Bajtek 12/1987 mapa gry Night Shade
Mapa do gry Night Shade z Bajtka 12/1987 r. autorstwa Piotra Kamińskiego

 Ogólnie ze względu na charakter numeru graficznie jest to najmniej skrzywdzony przeze mnie Bajtek - prawie wszystko takie same;P Dość problematyczna okazała się ilustracja okraszająca reklamę kaset KAW - chyba pierwszej serii oryginalnych tytułów na komputery, wydanych przez oficjalne wydawnictwo. Do dzisiejszych czasów w sieci, co prawda przetrwały okładki tamtych kaset, jednak w wersjach na inne komputery - stąd "BASIC TEST" jest na Commodore, zamiast na ATARI, nie ma Rachunku Prawdopodbieństwa na Commodore, znalazłem jednak jego odpowienik na ZX SPECTRUM - jak dobrze, że graficznie oprócz platformy, okładki niczym się nie różniły.

Materiał źródłowy Bajtek 12/1987 st. 28 i kasety KAW
Bajtek Reduks str. 12 z numeru 12/1987, Niestety kasety KAW niby te same jednak całkowicie inne platformy.

 A od strony programistyczno Basicowej? Zdrada kącika "Tylko dla przedszkolaków" Kubuś Literka postanowił zająć się jezykiem LOGO. Bardzo ciekawe rozszerzenie Basica dla Commodore C64 gładzące trochę bardzo siermiężne podejście do grafiki w "DRAGO BASIC", który rozszerzał interpretor od parę instrukcji pozwalającej na generowanie grafiki bez znajomości PEEK i POKE. Z Drago jest związana inna ciekawostka - programik pokazowy, zamieszczony pod koniec opisu, powstawał na szybko i kolanie - mały błąd składni nie pozwalał cieszyć się pięknym wykresikiem fumkcji. Cóż, ten numer ma więcej miejsc, do których korekta nie dotarła - prawdopodobnie były to rzeczy składane na samym końcu.

Halo, czy ktoś wie gdzie jest korekta?;)

 W klanie ZX SPECTRUM uzywki, które nie byłem w stanie nawet sprawdzić - 9888 i "Pożyczone litery" chyba pierwszy ripper fontów na gumiaka na łamach Bajtka.

Materiał źródłowy Bajtek 12/1987 str. 9
Str. 9 Reduks Bajtka 12/1987

Program Katalog miał uprościć życie posiadaczom CPC 464, 664 - nie wiem czy ta wersja uprościła, bo pomimo braku raportu błędu programik nie działa. Dla tych, którzy muszą sprawdzić jego działanie polecam sięgnąć do innego listingu, który powstał na podstawie właśnie tego programiku - Zbyniu ze Speccy.pl rozszerył jego możliwości i ta wersja na pewno dziala poprawnie.

Materiał źródłowy Bajtek 12/1987 st. 12
Zreduksowany Bajtek 12/1987 Str. 12

Pozostała jeszcze ostatnia strona Bajtka - kolejny artykuł naukowo popularny, kolejny pean na cześć "pokoju" i radzieckich uczonych, którzy właśnie wysyłali misje na marsa i jego satelitę Fobosa. Dzisiaj już wiemy, że maszynki nie zdały egzminu i sondy uległy zniszczenie ale wtedy... czytało się jednym tchem. Pomimo tego, co działo się za oknami, zwłaszcza po blamażu z Czarnobylem z 1986 roku, jeszcze potrafiliśmy wierzyć w potęgę sowieckiej nauki;)

Materiał źródłowy Bajtek 12/1987 st. 32
Strona z publicystyką naukową, nieodłączny dodatek do komputerowego Bajtka 12/1987 str. 32 (Reduks)

Co niekoniecznie wyszło...

Niestety jak w każdym numerze są strony, przy których poległem - chyba nikt się nie zdziwi... bo to strony testów.
Nigdzie nie znalazłem fotografii Tritona a w zasadzie drukarki POLO Mk II firmy Radofin Elektronix. No nie ma i już... ale biorąc pod uwagę, że firma bardziej zasłynęła w sieci z produkcji własnej konsoli do gier i kalkulatorów niż sprzętu do drukowania nie ma się czemu dziwić. Ciekawostką jest też fakt, że TRITON w Radofinie opisywał serię kalkulatorów a nie drukarki, cóż Polo Mk II brzmiało chyba zbyt swojsko;)

Triton, nie triton zdjęć nie uświadczysz, informacji o drukarce też nie.

 

Drugą nie udaną stroną jest strona poświęcona plotterom. Niby temat prosty, plottery to nie zwierze morskie zwane Tritonem, niby zdjęcia są ale uparłem się na prezentowany sprzęt... i znów doopa.. są fotki wielkości znaczka pocztowego, fotki w rzutach z góry a nawet z tyłu ale takich "ludzkich" już nie... no trudno... przeżyjemy.

 

 

za to rysunki "techniczne" wyszły całkiem przyjemnie...

Bajtek Redux 12/1987 str 21

Pobierz wersję oryginalną tego reduksu

Poniżej znajduje się wersja źródłowa dokumentu, który został przetworzony na wersję elektroniczną - te pliki stanowiły najczęściej wyjście do dalszej pracy nad zamieszczonym reduksem. Jakoż, że ostatnio można odczuć zauważalne problemy z serwerem pigwa, na którym leżały dokładne skany magazynów, postanowiłem również umieszczać połączone w jeden PDF obrazy stron, jakie tam się znajdowały - z ciut mniejszą jakością niż luźne jpgi, jednak na tyle dobrą aby ocenić na ile udał się ten reduks;)

Pobierz publiczną edycję tego reduksu

Poniżej znajduje się publiczna wersja poprawionego magazynu, jeśli nie ma jeszcze poniżej żadnych plików, wróć tu za jakiś czas.

Lista plików z ograniczonym dostępem

Aby otrzymać dostęp do poniższych zasobów musisz wspierać projekt - albo poprzez dotację, albo poprzez pomoc przy pracy nad magazynem albo w inny, namacalny sposób. Jest to jeden ze nielicznych sposobów w jaki mogę zrewanżować się osobom, które lokują swój czas i siły, a często wspierają finansowow idee Reduksów. Jeśli zgubiłeś swój kod dostępu, daj mi znać. O tym, jak zdobyć kod możesz przeczytać tutaj...

  • Ten plik wymaga podania kodu dostępu

    Mapa Night Shade Z Bajtka 12/1987 (300 Dpi, Retusz)

  • Ten plik wymaga podania kodu dostępu

    Bajtek 12/1987 Reduks (300 Dpi, Remade)

  • Ten plik wymaga podania kodu dostępu

    Bajtek Sampler 12/1987 (72 Dpi)

Aby ściągnąć jeden z powyższych plików zaznaczonych na czerwono, musisz dokonać autoryzacji. Kod, który otrzymałeś na adres email:
W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
_
W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;)
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Retro T-Shirt

Blood Money Amiga Disc Cover
The Sacred Armour of Antiriad ZX Spectrum Element
Robin of the wood ZX Spectrum Element