Czyli kolejny numer Bajtka został odświeżony, fajnie... chociaż ani czasowo, ani tematycznie nie jestem, jak zwykle, zadowolony. Po pierwsze, to byłby jeden z szybszych numerów zreduksowanych - listingi dziwnie zadziałały prawie od kopa, tekstowo też nie było co się napinać - grafika na okładkę, jak zwykle zapożyczona z BYTE (nr z 1986 r.) była już dawno rozpoznana, mapa praktycznie nie wymagała znacznych zmian - po za tym, tam gdzie pojawiała się makieta przygotowana przez Stawickiego, tam w zasadzie obowiązuje zasada - jak najmniej zmian - po prostu był w tym dobry.
Pierwszym zgrzytem, który zwolnił powstanie tego numeru był materiał poświęcony pierwszym laptopom zgodnym z IBM, jeszcze w dziale szumnie nazwanym "Przeczytaliśmy dla Was". Super, ale jeśli już cytuje się cudzy materiał to grzecznościowo warto byłoby napisać skąd pochodzi tekst źródłowy. Napisali? A skądże... Dodatkowo fotografia, która towarzyszy materiałowi to porównanie - odtworzenie jej nie jest takie proste, samo odnalezienie laptopów w odpowiednich rzutach jest nie lada wyczynem. Czasami marzy mi się PhotoStock wypchany zdjęciami retro w dobrych rozmiarach... marzenia ściętej głowy.
Dla równowagi - chyba pierwszy raz w historii reduksów udało mi się trafić na prawie idealnie to samo zdjęcie, jakie pojawiło się w stałej rubryce "Nie tylko komputery" rosyjskiej rakiety Energia... to bardzo rzadki przypadek, dodatkowo ekipa Bajtka prawdopodbnie zrobiła zdjęcie fotokopii z jakiegoś folderu (czerwony obszar na foto), tutaj korzystam z oryginalnego zdjęcia, gdyby nie wojna na wschodzie wrzuciłbym link bo serwis bardzo ok, a tak wystawie tylko język i dodam "russkaja rakieta idu na... ", no wiadomo gdzie;)
Od paru numerów rozkładówki Bajtka to pole popisowe dla p. Stawickiego, w 10 znalazło się miejsce dla gry Aliens, mapka z nieznaczymi zmianami - przede wszystkim ze względu na różnicę pomiędzy różnymi mapami, oparłem ją o oryginał zamieszczony jako wkładka do kasety... tak bezpieczniej, najwyżej piszcie do autora, który opublikował tytuł na ZX Spectrum;)
Przeczytać również warto wywiad z M. Bilińskim - muzykiem i kompozytorem muzyki elektronicznym, malutki wywiad ale to człowiek legenda - nasz rodzimy Jarre, Jarre na miarę naszego kraju i tamtejszej epoki... Nie, nie naigrywam się z jego muzyki - jednak bezpośrednie zestawienie z JMJ zawsze budzi moje lekkie zdziwienie - król był wtedy tylko jeden i nie był to król ogrodu świtu. Nie umniejsza to jego muzyki na swój sposób była genialna.
I tak można byłoby wymieniać jeszcze długo - to naprawdę był dobry, ciekawy numer Bajtka - łącznie z oprogramowaniem, które o dziwo po przepisaniu natychmiast praktycznie działało tak jak było to przewidziane - Generator Rytmów dla Atari to pchełka, która pozwola nawet tak niemuzykalnemu człowiekowi jak ja stworzyć całkiem fajne efekty, a w dziale Amstrada znajdziemy duży program "Firma" - gra z gatunku ekonomicznego, pozwalająca na ćwiczenie zarządzaniem przedsiębiorstwem produkcyjnym.
Program aż prosi się aby go rozwinąć - naprawdę dużo nie potrzeba aby był to tytuł na miarę atarowskiej Feudalnej Ekonomii (nomen omen też napisana w Basicu i spolszczona z niemieckiej wersji językowej), może komuś się zechce usiąść do kodu i dodać bardziej realistyczne warunki - ceny nie przypadkowe a oparte na podaży i popycie, zdarzenia losowe, które szczątkowo pojawiają się w tym programie (transport części do fabryki zawsze jest obdarzony stratą). Świetny programik i bardzo go polecam.
Ufff... jeśli ktoś doczytał do tego momentu... świetnie ale raczej zachęcam do ściągnięcia. Ja ostatnio cierpie na uwiąd w opisach;P
Pobierz wersję źródłową
Poniżej znajduje się wersja źródłowa dokumentu, który został przetworzony na wersję elektroniczną - te pliki stanowiły najczęściej wyjście do dalszej pracy nad zamieszczonym reduksem
Pliki publiczne
Poniżej znajduje się publiczna wersja poprawionego magazynu. Nie wymaga ona żadnych dodatkowych działań.
Lista plików z ograniczonym dostępem
Aby otrzymać dostęp do poniższych zasobów musisz wspierać projekt - albo poprzez dotację, albo poprzez pomoc przy pracy nad magazynem albo w inny, namacalny sposób. Jest to jeden ze nielicznych sposobów w jaki mogę zrewanżować się osobom, które lokują swój czas i siły, a często wspierają finansowow idee Reduksów. Jeśli zgubiłeś swój kod dostępu, daj mi znać. O tym, jak zdobyć kod możesz przeczytać tutaj...
-
Ten plik wymaga podania kodu dostępu
Aliens Mapa Bajtek 10 1987 t2e.pl.pdf
poniedziałek, 8 maja 2023
7.94Mb -
Ten plik wymaga podania kodu dostępu
Bajtek Reduks 10/1987 (300 Dpi).pdf
niedziela, 7 maja 2023
22.12Mb