Reduksy T2E.pl -Try2emu -  pobierz magazyny komputerowe w PDF.

Komputer: Dodatek Specjalny 44 gry na Atari

Komputer: Dodatek Specjalny 44 gry na Atari

No dobra, jakoż, że wypadałoby trochę odpocząć od tematyki Bajtka na tapętę zawędrował specjalny numer Komputera, z grudnia AD1987, poświęcony grom na Atari.

Ktoś kto miał wówczas Atari - miał i ten dodatek, był on swoistym i chyba pierwszym kompedium tego, co należało posiadać w swoich zbiorach na swoje ulubione XE/XL, prawdzowa pozycja obowiązkowa i wybitnie często kartkowana;). Można w nim było znaleźć recenzję wybitnych tytutów, które przynajmniej dla mnie definiowały szczyt możliwości tego co oferowało oprogramowanie na ten mikrokomputer - gry takie jak Behind Jaggi Lines (Rescue on Faractalus), Road Race, Montezuma's Revenge, The Last V8 czy też Zorro były prawdziwymi perełkami i przynajmniej dla mnie ich wersję biły na głowę produkcje na inne mikrokomputery.

Dodatek "44 gier" jest też wybitnym przykładem tego czym często była prasa poświęcona grom w Polsce - opisy tworzone ad hoc na podstawie tego, co działo się na ekranie telewizora i mające tak mało wspólnego z prawdziwą fabułą gry, że czytając to teraz, po tych parudziesięciu latach człowiek sam się dziwi jak mógł np. uwierzyć, że H.E.R.O jest grą z uniwersum Star Wars (co prawda, nigdzie nie ma wzmianki o SW - występuje za to Wader i uwięzeni rebelianci;), w Crystal Castles sterujemy murzynem, który gustuje w konsumowaniu księżniczek zaraz po ich uratowaniu, a w Fire Chief stajemy się dzielnym detektywem, który musi odzyskać gry od złej firmy Elektraglide (sic!).
Nie były to źle napisane recenzję, czyta się je z przyjemnością, natomiast fabuła jest tu prawie zawsze wyssana z palca.

Update 12/10/2020

  • Poprawka Capitan na Captain... niby nic ale było reportowane.
Kissin Kousins jedna z najbardziej wymagająca gier na ATARI, przejść w niej parę plansz to nielada wyzwanie (Oryginał / Reduks)

Oprócz fabuły, każdy opis posiadał bardzo istotny i ważny dodatek - autorzy skrupulatnie opisywali i klawiszologię i... tłumaczyli większość stałych informacji na ekranie z angielskiego na polski - dzisiaj może to trochę dziwić, ale w latach osiemdziesiątych, nawet u posiadaczy komputerów, znajomość języków obcych opierała się najczęściej na rosyjskim i niemieckim - dla dzieciaków była to więc pomoc nieodzowna - pozwalająca na zabawę ze zrozumieniem.
Śmiałbym nawet twierdzić, że w głównej mierze sukces 44 gier jest podyktowany właśnie rozwiniętym opisom klawiszologii.

Zmiany graficzne w reduksie

Praktycznie żadnych, mapki zostały odkoloryzowane i następnie pokolorowane do nowa, tym razem poszedłem na łatwiznę - jeżeli zależy nam na mapkach warto pobrać wersję BIG.
Nie trzymałem się również kolorystyki magazynu, w którym oszczędnościowo większość stron jest czarno biała.

Reduks Komputer 44 gry na Atari 12-1987
Reduks Komputer 44 gry na Atari 12-1987

 

Oryginał kontra reduks

Reduks powstał dzięki skanom Nostiego, gdyby przyszło nam odtwarzać magazyn na podstawie bardzo rozpowszechnionego pliku djvu, reduks tego numeru były nie lada wyzwaniem.

99 - 1356 : 99 - 527 : 1 - 1026 : 1 - 1026 :

Pobierz wersję oryginalną tego reduksu

Poniżej znajduje się wersja źródłowa dokumentu, który został przetworzony na wersję elektroniczną - te pliki stanowiły najczęściej wyjście do dalszej pracy nad zamieszczonym reduksem

Pobierz publiczną edycję tego reduksu

Poniżej znajduje się publiczna wersja poprawionego magazynu. Najczęściej różni się ona od pełnej obniżoną jakością zdjęć (72 dpi) i czasami dodatkowymi reklamami. Cóż... life is brutal and full of zasadzkas;) ale za to w żaden sposób nie trzeba partycypować w projekcie reduks.

Lista plików z ograniczonym dostępem

Aby otrzymać dostęp do poniższych zasobów musisz wspierać projekt - albo poprzez dotację, albo poprzez pomoc przy pracy nad magazynem albo w inny, namacalny sposób. Jest to jeden ze nielicznych sposobów w jaki mogę zrewanżować się osobom, które lokują swój czas i siły, a często wspierają finansowow idee Reduksów. Jeśli zgubiłeś swój kod dostępu, daj mi znać. O tym, jak zdobyć kod możesz przeczytać tutaj...

  • Ten plik wymaga podania kodu dostępu

    44 Gry Na Atari Small-t2e.pl.pdf

  • Ten plik wymaga podania kodu dostępu

    44 Gry Na Atari - Dodatek Specjalny Komputer 12/1987

Aby ściągnąć jeden z powyższych plików zaznaczonych na czerwono, musisz dokonać autoryzacji. Kod, który otrzymałeś na adres email:
W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;)
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Retro T-Shirt

Robin of the wood ZX Spectrum Element
Bajtek - Bajtek 3/1988
The Last Ninja C64