Reduksy T2E.pl -Try2emu - pobierz magazyny komputerowe w PDF.

Komputer 2/1986 0.78

Komputer 2/1986 0.78
Skomentuj Ściągnij plik Słowa kluczowe

Komputer obok Bajtka stanowił żelazny trzon polskiej prasy komputerowej lat osiemdziesiątych. Skierowany do poważniejszego odbiorcy, oprócz często zawartości, która prawie nijak nie korespondowała z potrzebami 11 latka, no może oprócz działu peek&poke, gdzie w paru zdaniach często udawało się streścić fabułę całego tytułu, dodając do tego a to komendę na nieśmiertelność, a to np. na nieskończony czas. Obok tego, w "Komputerze" pojawiały się dłuższe rozbudowane recenzję - zazwyczaj tytułów ciekawszych (tutaj np. człowiek poznawał klawiszologię do Tomahawk, czy Figter Pilot), czasami jednak redaktorów ponosiła fantazja ("Wavy Navy");).

Byłbym niesprawiedliwy gdybym twierdził, że tylko to nadawało się do czytania w Komputerze, nawet z mojej dziecięcej perspektywy pojawiało się trochę publicystyki, która potrafiła  przyciągnąć i nie był to całkowicie niezjadalny przerzucany po łebkach tytuł - może nie pozwalał ćwiczyć się w arkanach Basica, natomiast testy sprzętu miał znacznie bardziej dopracowane niż Bajtek.

Reduks "2" dość długo bronił się przed skończeniem - po pierwsze jedynym źródłem tekstu dla mnie był .djvu, który ciężko poddaje się OCR'om i bardzo masakruje osadzoną w nim grafikę - dodatkowo doszedł do tego nietypowy i "ciężki" skład typograficzny, który charakteryzował "Komputer" - ciężkie czcionki, a w późniejszych numerach nadmiernie używane fonty condensed do tej pory budzą moje zdumienie i ranią oczy;). Cóż, prawdopodobnie cały skład komputera odbywał się na Atari ST, ewentualnie w innym środowisku GEM'owym (jeśli była to Ranx Xerox Ventura to z bardzo egzotycznym zestawem fontów). To i awaria HDD spowodowało, że brałem się za przeróbkę tego magazynu prawie 3 lata!

Zmiany w stosunku do pierwowzoru - lekko zmodyfikowana wielkość numeru (do A4), font bazowy niestety różni się mocno od pierwowzoru, w paru miejscach musiałem pozostawić fotografie oryginalne - co zawsze niestety jest czynnikiem potwornie deprymującym. Przerysowana mapka do Shadowfire, bardzo fajnej gry, która aż prosi się aby w końcu jakiś współczesny programista dodał obsługę myszki (i byłoby cudownie), stworzona na podstawie mapki z Crasha. Z przerysowanym logiem (niestety za brakło mi cierpliwości aby wyglądało tak jak w oryginale, dodatkowo naiwny myślałem, że studio Denton Design zastosował ten sam font, co Robin of the Wood... niestety nie;)).

I chyba tyle, nie sądze abym miał się brać za reduksowanie kolejnych numerów Komputera, to za wysoka szarża jak na moje umiejętności.
 

 

Okładka Komputer #2/1986 z djvu i po zabawach w reduksie
Shadowfire logotyp
Komputer 2/1986 - Mapa Shadowfire
Amstrad dość mocno starał się przebić w Polsce, świadczy o tym spora ilość informacji i w Bajtku, i Komputerze. Gdyby jeszcze nie był to tak drogi komputer...
Komputer 2/1986 - Wszystko o 6502.

 

Pobierz wersję oryginalną tego reduksu

Poniżej znajduje się wersja źródłowa dokumentu, który został przetworzony na wersję elektroniczną - te pliki stanowiły najczęściej wyjście do dalszej pracy nad zamieszczonym reduksem. Jakoż, że ostatnio można odczuć zauważalne problemy z serwerem pigwa, na którym leżały dokładne skany magazynów, postanowiłem również umieszczać połączone w jeden PDF obrazy stron, jakie tam się znajdowały - z ciut mniejszą jakością niż luźne jpgi, jednak na tyle dobrą aby ocenić na ile udał się ten reduks;)

Pobierz publiczną edycję tego reduksu

Poniżej znajduje się publiczna wersja poprawionego magazynu, jeśli nie ma jeszcze poniżej żadnych plików, wróć tu za jakiś czas.

Lista plików z ograniczonym dostępem

Aby otrzymać dostęp do poniższych zasobów musisz wspierać projekt - albo poprzez dotację, albo poprzez pomoc przy pracy nad magazynem albo w inny, namacalny sposób. Jest to jeden ze nielicznych sposobów w jaki mogę zrewanżować się osobom, które lokują swój czas i siły, a często wspierają finansowow idee Reduksów. Jeśli zgubiłeś swój kod dostępu, daj mi znać. O tym, jak zdobyć kod możesz przeczytać tutaj...

 • Ten plik wymaga podania kodu dostępu

  Reduks Komputer 2/86 - (72dpi)

  Data zamieszczenia 2017-12-25 10:37:30 Data ostatniej aktualizacji 2018-02-09 12:20:01
 • Ten plik wymaga podania kodu dostępu

  Reduks Komputer 2/86 - (300 Dpi)

  Data zamieszczenia 2017-12-25 10:37:23 Data ostatniej aktualizacji 2018-02-19 12:58:02
Aby ściągnąć jeden z powyższych plików zaznaczonych na czerwono, musisz dokonać autoryzacji. Kod, który otrzymałeś na adres email:
W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Od 1/04/22 zebrano kwotę: 153.00 zł
_
W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Od 1/04/22 zebrano kwotę: 153.00 zł

Retro T-Shirt

The Last Ninja C64
The Sacred Armour of Antiriad ZX Spectrum Element
Yoshi GameBoy Element