Ready/Run

Takie sobie archiwum listingów ze starych magazynów komputerowych


SUFLER
  • Język programu: Basic
  • Platforma: Amstrad
  • Kod zamieszczono w Bajtek 4/1988
  • Autor listingu: Wojciech Ziółek
  • Listing nadesłał: Faust

Stan listingu:

4
Listing gotowy - uruchamia się na emulatorze lub realnej maszynie zgodny z listingiem zamieszczonym w periodyku

Doświadczeni programiści wiedzą, że aby znaleźć odpowiedź na takie pytanie trzeba niejednokrotnie poświęcić dużo czasu, chociaż odpowiedź może okazać się bardzo prosta.

W dużo gorszej sytuacji sa początkujący amatorzy „komputerowego szaleństwa”, stawiający pierwsze kroki nie tylko w programowaniu, ale również i w nieodzownym przy tej pracy języku angielskim. Krótkie „syntax error” lub inne niezrozumiałe komunikaty rujnują zapał, nerwy, i czupryny naszych najmłodszych czytelników. A właściwie jest to już czas przeszły... Wystarczy uzbroić się w odrobinę cierpliwości i przepisać poniższy program oraz utrwalić go na kasecie lub dyskietce pod nazwą „SUFLER”. Od tej pory pisanie własnych programów należy rozpoczynać od załadowania naszego „suflera”, numerując własne linie począwszy od 10. i kończąc obowiązkowo linią z rozkazem END o numerze nie większym niż 59999! Każde uruchomienie programu z błędem spowoduje pojawienie się informacji o numerze błędu, numerze linii, w której wystąpił błąd oraz komunikatu w języku angielskim z następującym po nim obszerniejszym wyjaśnieniem w języku polskim.
Sprawdzony i działający program zapisuje się oczywiście na kasecie lub dyskietce po uprzednim usunięciu „suflera” poleceniami DEL — 9 i DEL 60000 —. Zapisane wcześniej a nie działające programy mogą być poprawiane również przy użyciu tego programu po włączeniu do nich „suflera” poleceniem CHAIN MERGE „nazwa programu” (pod warunkiem wszakże, że kończą się również linią z poleceniem END).
Roztargnionym przypominam, iż nie należy przepisywać z listingu liczb podanych w nawiasach kwadratowych, ani samych nawiasów. Są to liczby kontrolne, generowane przez opisywany poniżej po raz drugi weryfikator, służące wyłącznie do kontroli poprawności wpisywanych linii programu.