Ready/Run

Takie sobie archiwum listingów ze starych magazynów komputerowych

Listingi w bazie
Dodaj listing
  • Pogaduszki -

    Robert Witt z Gdańska przysłał do rubryki "Sam programuję" program dydaktyczny "Pogaduszka". Robert wykorzystał elementy "Rozmówki" publikowanej w jednym z zeszłorocznych numerów "Bajtka", uzupełnił własnymi pomysłami i w efekcie powstała bardzo ciekawa i kształcąca zabawa. Program został napisany na mikrokomputerze Amstrad

    Autor listingu: Robert Witt

    Listing nadesłał: Faust

    Język programu: Locomotive Basic

    Stan listingu:

    0
    Listing niesprawdzony - świeżo po OCR lub przepisaniu
  • Waga - tylko dla przedszkolaków

    Macie młodsze rodzeństwo? Jeśli nawet nie macie, to pewnie znajdziecie wśród swoich kolegów takich, którzy rozpoczynają naukę liczenia. Właśnie dla nich przeznaczony jest ten program..

    Czytaliście zapewne wiele razy — nie tylko w "Bajtku" — o programach dydaktycznych. Bywają one bardzo rozmaite, ale mają jedną wspólną cechę — korzystając z nich, czegoś się uczymy. A jeśli w dodatku program jest zabawny, to tym lepiej. Nasz program będzie służył do ćwiczenia się w umiejętności liczenia, konkretnie odejmowania na poziomie przedszkolaków (tych prawdziwych, a nie komputerowych). Myślę, że jest on nawet trochę zabawny.
    Czy można zważyć liczbę? Chyba raczej nie bardzo, bo czy ktoś miał w ręce np. siódemkę albo dziewiątkę... Jak więc takie coś położyć na wadze? Pofantazjujmy: jeśli by się jednak dało ważyć liczby, to dziewiątka powinna być cięższa od siódemki, a dwie dwójki powinny mieć ciężar jednej czwórki. Jeśli od ósemki odejmiemy piątkę to różnica powinna mieć wagę trójki. Śmieszne ale... logiczne. Prawda?

    Autor listingu: Roman Poznański

    Listing nadesłał: Faust

    Język programu: Locomotive Basic

    Stan listingu:

    0
    Listing niesprawdzony - świeżo po OCR lub przepisaniu
  • Edytor Znaków Graficznych

    Prezentowany program umożliwia szybkie zaprojektowanie zestawu 96 znaków o kodach ASCII 32 do 127 i znaków graficznych użytkownika.
    Po uruchomieniu programu przez RUN należy odczekać chwilę, aż w odpowiednim obszarze RAM umieszczone zostaną procedury maszynowe. Następnie pojawi się pytanie czy wczytać dane z taśmy magnetofonowej, a później plansza prezentująca poprawiany zestaw znaków i ich odpowiedniki w kodzie ASCII, menu oraz edytowany znak w wielkości naturalnej i powiększony 8 razy. W programie możliwa jest realizacja kilkunastu funkcji wybieranych naciśnięciem odpowiedniego klawisza.
     

    Autor listingu: Janusz Jamroch

    Listing nadesłał: Faust

    Język programu: Basic

    Stan listingu:

    4
    Listing gotowy - uruchamia się na emulatorze lub realnej maszynie zgodny z listingiem zamieszczonym w periodyku
  • Zmieniacz napisów BFCH 2.0

    Prawie wszystkie programy dostępne dla mikrokomputerów pochodzą z zagranicy. Z tego powodu wszystkie napisy w takich programach są obcojęzyczne. Oczywiście każdy, kto choć raz miał do czynienia z komputerem, wie co znaczy SCORE. Ale dlaczego nie miałoby być napisane WYNIK.
    Poniższy program umożliwia skopiowanie programu z kasety lub dyskietki, wymianę napisów i ponowne zapisanie na kasecie lub dyskietce.
    Działanie programu jest bardzo proste. Na początku należy podać nazwę zbioru źródłowego i docelowego (dla magnetofonu C, dla stacji dysków D:NAZWA). Program nasz najpierw odczytuje kopiowany program traktując go jako ciąg znaków. Następnie żąda podania tekstu, który ma być usunięty, i tekstu, który ma być wstawiony na jego miejsce. Muszą one być tej samej długości

    Autor listingu: Wojciech Zientara

    Listing nadesłał: Faust

    Język programu: Basic

    Stan listingu:

    0
    Listing niesprawdzony - świeżo po OCR lub przepisaniu
  • Płynący napis

    Czytelnicy "IKS-a", będący posiadaczami mikrokomputera Atari, zauważyli zapewne w numerze 2/87 tego czasopisma program "Komputerowy teleexpress".
    Realizuje on uatrakcyjnienie posiadanych wcześniej programów przez dołączenie do nich strony tytułowej, czy też winiety. Ci Czytelnicy, którzy "wpalcowali" go na swoje Atari, stwierdzili z pewnością ograniczenia w wykorzystaniu tego programu, wynikające stąd, że został on napisany całkowicie w BASIC-u. Wyświetlany na ekranie tekst przeskakuje po literze, a nie jest płynnie przewijany. Ponadto w czasie, gdy program jest wykonywany, komputer nie może realizować innych działań, co jest istotnym mankamentem.
    Program, którego wydruk znajduje się obok, jest pozbawiony tych dwóch niedoskonałości. Pracuje on w kodzie maszynowym 6502 wykorzystując dostępne na Atari przerwania. Prawdziwie płynny przesuw tekstu jest możliwy do osiągnięcia dzięki sprzętowemu wspomaganiu przewijania obrazu.
     

    Autor listingu: Andrzej Błazik

    Listing nadesłał: Faust

    Język programu: Basic

    Stan listingu:

    0
    Listing niesprawdzony - świeżo po OCR lub przepisaniu
Dodaj listing
Powrót do spisu

Dodaj plik z listingiem *

    Jeżeli posiadasz plik wykonywalny i źródłowy spakuj je w jedno archiwum. Wielkość pliku nie może przekroczyć 2mb. Wszystkie pozostałe pola są niewymagane, jednak ułatwiłoby dużo, gdybyś podał przynajmniej orientacyjnie skąd jest listing, a jeżeli jest Twojego autorstwa pozostaw namiar.

    Nazwa programu:

    Nazwa programu lub nazwa artykułu, z którego pochodzi.

    Stan listingu

    Jak oceniasz stan przesłanego listingu, jeśli jego działanie wymaga dodatkowego wyjaśnienia dodaj go w opisie.

    Opis programu:

    Opis działania programu. Zauważone problemy w funkcjonowaniu. Dodatkowe informacje.

    Autor listingu

    Autor artykułu/listingu zamieszczanego pliku. W razie wielu autorów odzielaj ich przecinkami

    Platforma

    Mikrokomputer, na który pochodzi listing. Jeśli danej platformy nie ma w spisie wprowadź jej nazwę w pole poniżej.

    Język listingu

    Język listingu, np. TurboBasic, BasicXL, MSBasic itp.

    Źródło

    Jeśli program jest Twojego autorstwa pozostaw puste.

    Twój nick

    Twój nick, ewentualnie dane osoby, która program wklepała, w razie wielu autorów odzielaj ich przecinkami.

    Email

    Do celów edycyjnych, informacyjnych i kontaktowych - bez podawania go jawnie.