!!!!!!! SPECTRUM 128+2 czytelnia Try2emu

SPECTRUM 128+2

Test przeprowadzono na komputerze ofiarowanym przez pana Andrzeja Lutomskiego, szefa brytyjskiej firmy wysyłkowej POLANGLIA London W5 5EX 58 St. Mary's Road, tel. 018401715. Serdecznie dziękujemy.

Komputer Spectrum 128+2 jest rozwinięciem znanego już z wielu publikacji, również w Bajtku, Spectrum 128.

Komputer Spectrum 128+2 jest rozwinięciem znanego już z wielu publikacji, również w Bajtku, Spectrum 128.

Przypomnijmy w skrócie jakimi zaletami charakteryzuje się rodzina Spectrum 128 w stosunku do Spectrum +;

128k pamięci RAM, 32k pamięci ROM wyjście RGB, RS232, wyjście MIDI, trójtonowy generator dźwięku z możliwością prostego programowania obwiedni, 2 rodzaje pracy: BASIC 48 — nie zmieniony i BASIC-128 z poprawionym edytorem, zainstalowanym RAM-DYSKIEM wzbogacony o nowe rozkazy pozwalające na obsługę generatorów oraz RAM-DISC-u.

PIERWSZE WRAŻENIE

Po włączeniu komputera pierwsza niespodzianka; na dole ekranu zamiast znanego Sinclair Research pojawia się napis: C 1986 C 1982 Amstrad Consumers Electronics plc.

Zx Spectrum Plus 2

 

W pierwszei kolejności wykonaliśmy standardowe testy sprawdzające szybkość działania BASIC-a. W porównaniu ze zwykłym Spectrum 48 nie stwierdziliśmy żadnych różnic. Według wcześniejszych zapowiedzi, nowy Spectrum miał mieć wbudowany mikroprocesor Z-80H, taktowany zegarem 8 MHz. Niestety zrezygnowano z tej zmiany i zastosowano sprawdzony Z-80A (4 MHz). Testy wykazały również, że błędy istniejące w ROM-ie starego Spectrum zostały powielone.

KLAWIATURA

Układ klawiatury ZX Spectrum + został zachowany (58 klawiszy w układzie QWERTY). Wprowadzono jednak nowy, bardziej ergonomiczny i wygodny profil klawiszy. Nowy producent założył, że będziemy programować w BASIC-u jedynie w opcji 128 i nie umieścił na klawiszach słów kluczowych (!) Wyróżniono jedynie klawisze LOAD, CODE i RUN.

Mechanizm klawiatury rozwiązano podobnie jak w starym Spectrum. Jest to więc tradycyjna klawiatura foliowa, lecz — tym razem — czterowarstwowa. Dzięki zastosowaniu sprężynek amortyzujących klawisz po naciśnięciu nie wywiera bezpośredniego nacisku na folię kontaktową co przedłuża jej żywotność. Klawiatura +2 nie będzie jednak tak trwała i „pewna" jak chociażby Commodore 64.

Podobnie jak w modelu 128 istnieje możliwość podłączenia dodatkowej klawiatury numerycznej. Nie stanowi ona jednak standardowego wyposażenia komputera i nie mieliśmy możliwości jej przetestowania.

MAGNETOFON

Magnetofon uproszczono do granic możliwości. Stanowi on najsłabszy element nowego Spectrum. Zadziwiający jest brak licznika obrotów lub chociażby podsłuchu przy przewijaniu. Wyeliminowanie regulacji poziomu głośności i barwy zmusza użytkownika do korzystania jedynie z programów firmowych bądź nagrywanych na wbudowanym magnetofonie. Próba wczytania programu zapisanego na innym magnetofonie w wielu przypadkach kończyła się niepowodzeniem. Zdrowy rozsądek nakazywałby podłączenie magnetofonum zewnętrznego. Takiej możliwości nie ma, gdyż producent zapomniał (!) o wyprowadzeniu gniazd EAR i MIC. Gniazda te używane były również jako wejścia sygnału w wielu programach Spectrum 48 np. FRQ — miernik częstotliwości, Sound Scanner, oraz pozwalały dołączyć pióro świetlne.

Przewijanie taśmy jest bardzo wolne, dla przykładu kaseta C-60 przewija się o 60 proc. wolniej niż np. w Amstradzie 464. Brak Auto-Stopu przy przewijaniu może spowodować uszkodzenie silnika, mechanizmu prowadzącego, a nawet doprowadzić do zerwania taśmy. Rolka dociskająca taśmę jest dość mała i wymagać będzie regularnego czyszczenia. Pamiętajmy, że programy dla wersji 128, wykorzystujące całą pamięć komputera, będą wymagały 10 minut niezawodnej pracy tego urządzenia.

WEJŚCIA/WYJŚCIA

Poza gniazdami magnetofonowymi (z których producent zrezygnował) Spectrum 128+2 zachowuje wszystkie wyjścia starego Spectrum 128: RGB (wyj. monitorowe), RS-232, MIDI, wyjście AUDIO, złącze krawędziowe i wyjście dla klawiatury cyfrowej.

Nie łudźmy się jednak, że interface MIDI umożliwi nam pełną współpracę z instrumentem muzycznym posiadającym tę opcję. Po zdjęciu pokrywy i dokładniejszym przyjrzeniu się płytce nie dostrzegliśmy transoptora, charakterystycznego elementu tego interface'u. Przy takim rozwiązaniu nie możemy doprowadzać i przetwarzać w komputerze żadnych sygnałów wysyłanych na wyjście MIDI przez instrument muzyczny. Niezgodne z normą jest również samo gniazdo MIDI.

W odróżnieniu od wszystkich poprzednich wersji nareszcie wyprowadzono wejścia dla drążków sterowych. Niestety nasz stary wysłużony Quickshot II nie zadziałał. Napis na obudowie wyjaśnił nasze wątpliwości. Brzmiał on: UŻYWAJ TYLKO DRĄŻKÓW STEROWYCH SINCLAIR SJS1. Sprzedaż wiązana? Koszt specjalnego drążka 13£. Na szczęście instrukcja obsługi informuje jakich zmian dokonano, co pozwoliło nam wykonać odpowiedni kabel przejściowy. Drążki sterowe pracują w opcji SINCLAIR 2 (IN 61438, IN 63486). Większość programów, szczególnie starszych, nie ma zdefiniowanej tej opcji i po wybraniu funkcji „Joystick" ustawia opcję KEMPSTON.

Zamontowanie interface'u RS-232 pozwala nam teoretycznie na współpracę ze sprzętem peryferyjnym przystosowanym do tego standardu. Niestety kolejne niestandardowe gniazdo uniemożliwiło nam sprawdzenie tych możliwości.

W nowym Spectrum zachowano nie zmienione złącze krawędziowe, niestety, drukarka Seikosha GP-50S, którą podłączyliśmy, pracowała poprawnie jedynie w opcji „BASIC 48".

CO NOWEGO POD OBUDOWĄ

W Spectrum +2 zastosowano nowe pamięci o pojemności 64K (4164) zasilane napięciem +5 V. Wyeliminowanie pamięci 16K (4116) zasilanych trzema napięciami (-5, +5, +12) z pewnością poprawi żywotność komputera, gdyż główną przyczyną uszkodzeń Spectrum były awarie przetwornicy napięcia pracującej na granicy przeciążenia. Układy ULA oraz ROM umieszczono na podstawie. Specjalizowany układ ULA zaopatrzono w oddzielny radiator zabezpieczający kość przed przegrzaniem.

Nowym układem — w stosunku do wersji 48 — jest generator dźwięków AY 3-8912. Ma on możliwość wyprowadzenia sygnału STEREO (rozwiązanie takie przyjęto już w CPC 464) niestety w +2 wyjścia trzech generatorów zostały zwarte i doprowadzone jako sygnał monofoniczny do gniazda „SOUND".

Podobnie jak w Spectrum 128 zrezygnowano z głośnika, co sprawi nieco kłopotów posiadaczom telewizorów niepracujących w systemie PAL.

INSTRUKCJA OBSŁUGI

W odróżnieniu od kilkustronicowej instrukcji do Spectrum 128. do nowego modelu dołączony jest podręcznik o objętości 200 stron, zawieraiący m.in. nową listę zmiennych systemowych oraz opisy i wartości sygnałów na poszczególnych złączach. Nie ustrzeżono się jednak przed starymi błędami. Podobnie jak w instrukcji do Spectrum 48, w opisie złącza krawędziowego podano nieistniejące napięcie -12 V na pinie 22.

PODSUMOWANIE

Spectrum 128 + 2 nie prezentuie zachwycających, nowych rozwiązań technologicznych, zachowując niestety stare błędy Sinclaira. Podstawowym atutem tego komputera jest dość niska cena (135£ w firmie POLANGLIA). Ważna również jest kompatybilność z najpopularniejszym dotychczas w Polsce mikrokomputerem i rzeczywiście wygodniejsza klawiatura.

 

Sławomir Polak, Tadeusz Szudrawski