Return / Return

Czy w Polsce można kupić komputer poza czarnym rynkiem? Chodzi mi np. o Pewex. Byłbym wdzięczny gdybyście poinformowali mnie gdzin można dostać programy (na kasetach) do komputerom.

Mariusz Laszce
Bohaterów Monte Cassino 19/85
 15-888 Białystok

W chwili obecnej sklepy Pewexu rozprowadzają jedynie sprzęt – firmy Atari. Są to mikrokomputery Atari 800, dostępne są tez podstawe urządzenia peryferyjne.  Podstawowym źródłem oprogramowania dla przeciętnego użytkownika nadal pozostaje "perski jarmark"  — tam wybór jest największy – lub komis, gdzie od czasu do czasu pojawiają się przypadkowe programy, najczęściej do maszyn Spectrum i Commodore 64. Oprogramowanie do sprzedawanych przez siebie urządzeń oferują też firmy polonijne (Apina, Polbrit itp.).

***

Jestem zdecydowany kupić mikrokomputer z drukarką. Doszedłem do wniosku, że jest mi to w mojej pracy niezbędne, a na dłuższą metę również ekonomiczne. Jednak nie będąc fachowcem w tej dziedzinie, nie znam sprzętu, jego możliwości i cen. Gdzie taniej i gdzie lepiej kupować? Czy to prawda, że niektóre kraje przy dokonywaniu zakupów na wywóz za granicę stosują niższe ceny? (I o ile?)

Dla pewnej estetyki pisma przydałoby się mieć czcionki z literami typowo polskimi. Czy można je jakoś wygenerować? Czy podacie na to sposób w "Bajtku"?

Lech Szczeciński

ul. Równa 19/23 m. 9

25—016 Kielce

Ceny, ceny... to temat wielu listów, jakie otrzymaliśmy. I niestety, nie jesteśmy w stanie powiedzieć jednoznacznie, gdzie kupować, aby było łaniej i lepiej; ani podawać konkretnych cenników. Powód jest prosty: różnice cen pomiędzy sklepami, sezonowe obniżki, wyprzedaże i stała tendencja do obniżania cen sprzętu na rynkach światowych. Kto ma możliwość i chęć zaoszczędzenia dewiz, niech w miarę tej możliwości szuka. Przeważnie sprowadzanie sprzętu z Zachodu jest stosunkowo bardziej korzystne. Często kupując komplet, np. komputer z drukarką, można zaoszczędzić kilka czy kilkanaście dolarów. Prawdą jest też to, co Pan słyszał na temat cen wywozowych. Tak jest na przykład w RFN i we Francji. W RFN zaoszczędzi się w ten sposób 14% wartości zakupu. Aby jednak pozwolić Panu (jak Pan pisze - laikowi) choć trochę zorientować się w relacjach cenowych, podaję kilka przykładów. Obowiązują powyższe zastrzeżenia — możliwe, że można kupić nawet znacznie taniej.

Sinclair ZX Spectrum 48 kB 94 dol.

Sinclair ZX Spectrum Plus 130 dol.

Sinclair QL 237 dol.

Amstrad CPC464 (razem z monochromatycznym monitorem) 237 dol.

Amstrad CPC6218 (razem z monochromatycznym monitorem) 360 dol.

Commodore C64 (wraz z magnetofonem kasetowvm) 235 dol.

Commodore C16 109 dol.

Commodore C128 307 dol.

drukarka Seikosha 86 dol.

drukarka Seikosha GP-500A 135 dol.

Mam nadzieję, że tą odpowiedzią przynajmniej częściowo zadowoliłem i innych czytelników.

Polskie znaki graficzne można: wygenerować na prawie każdym typie obecnie sprzedawanych mikrokomputerów. Nie zawsze jest to tak łatwe jak w przypadku Spectrum, czy CPC 464, który daje możliwość zmiany znaczenia wszyst kich klawiszy zatem można go łatwo przekształcić w polską, maszynę do pisania. Gdy Basic maszyny umożliwia definiowanie własnych znaków drukarskich, zawsze jest to dokładnie opisane w instrukcji komputera. Nie ma więc chyba powodu, aby powtarzać to na łamach Bajtka.

***

Czy macie w planie korespondencyjne nauczanie języka Basic? Ja wcale nie pomniejszam znaczenia i wartości LOGO, ale przecież do tego potrzebna jest specjalna przystawka. Ile ich jest w kraju? Mam zamiar nabyć mikrokomputer za pomocą poczty. Czy to możliwe?

Marek Bisz

36—024 Hyże 389/b

woj. rzeszowskie

Nie będziemy (nie jesteśmy w stanie) prowadzić korespondencyjnych kursów programowania. Nie będzie też na łamach Bajtka, przynajmniej w najbliższym czasie, kursu języka Basic. Przyczynę już wymieniałem: mnogość dialektów tego języka uczyniłaby taki kurs w dużym stopniu użyteczny dla wąskiej grupy odbiorców. W przypadku Logo natomiast rozpowszechnione są w zasadzie dwa dialekty: Terrapin Logo i Apple Logo, bardzo zresztą podobne. Do tego, by używać Logo, wystarczy tylko odpowiedni program na kasecie. Myślę, że nie jest on trudniejszy do zdobycia niż np. gra Sabre Wulf. Nawiasem mówiąc, prawdziwym problemem dla chcących się nauczyć Logo, Pascala czy Prologu jest raczej zdobycie odpowiedniej literatury niż kasety z nagranym programem.

Podaję adres firmy, zajmującej się sprzedażą wysyłkową sprzętu mikrokomputerowego:

Electronics Export P.O. Box 869, London W5

Wielka Brytania

***

Proszę o poradę, który z mikrokomputerów będzie najbardziej przydatny.

Krzysztof Wraga

ul. Grunwaldzka 12a/69

99—300 Kutno

Proszę Pana, nie mogę Panu polecić nic konkretnego, skoro nie napisał Pan, do czego ów komputer ma służyć. Do zabawy może wystarczyć ZX Spectrum (ewentualnie z tzw. joystickiem), do własnoręcznego pisania programów polecałbym już Spectrum Plus. Do przetwarzania tekstów wygodny jest Amstrad CPC 464 (lecz trzeba się liczyć z niewielką ilością oprogramowania dostępnego w Polsce). Muzykowi spodobają się być może maszyny japońskie systemu MSX (np. Yamaha) albo Commodore 64 czy CPC464. W każdym razie nikomu, kto zamierza poważnie traktować zakup komputera, nie polecam ZX81 ani komputerów 16kB bez możliwości rozszerzenia pamięci RAM. Takie urządzania, wychodzą już z użycia.MARCIN W.