Polskie Stacje Dysków

Do tej pory wszystkie komputery montowane w naszym kraju były wyposażone w napędy stacji dyskietek importowane z pierwszego lub drugiego obszaru płatniczego. Podczas gdy nasi sąsiedzi — Węgry i NRD — dorobili się już własnych konstrukcji, my ciągle jesteśmy zmuszeni sięgać do dewizowej sakiewki.

Specjaliści z Krakowskiej Fabryki Aparatów Pomiarowych MERA-KFAP opracowali i przygotowują się do produkcji polskiej stacji dyskietek elastycznych. Stacja pracuje z najbardziej obecnie rozpowszechnionym w Polsce typem dyskietek o średnicy 5 1/4 cala.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na fakt, że produkcję takich właśnie dyskietek zamierza uruchomić gorzowski Stilon, o czym pisaliśmy w trzecim numerze „Bajtka" z tego roku. Od pewnego czasu ten standard dyskietek — choć niestety nienajlepszej jakości — produkowany jest w ramach RWPG przez Bułgarię. Dobrze się więc stało, że inżynierowie z Krakowa wzięli te fakty pod uwagę.

Parametry stacji zależą od zastosowane głowicy. Głowica jednostronna zapewnia 40 ścieżek, a dwustronna — 80. Średni czas dostępu do informacji wynosi około 200 milisekund. Cała jednostka waży 1,5 kilograma.

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku firma wyprodukuje serię informacyjną, żeby w 1988 roku już wytwarzać stacje ED 501/502 na skalę masową. Najpewniej nie będzie ich można kupić osobno. Planuje się montować te jednostki pamięci w komputerach, również w 16- bitowym KRAK-u 86, skonstruowanym w MERA-KFAP.

Jaka będzie ich cena? Na razie zamiast konkretną liczbą operuje porównaniem. Mikrokomputer ostbisty MK- -45 (8-bitowy) produkowany obecnie w zakładzie jest wyposażony w stacje 8- -calowych dysków elastyczny Całość kosztuje 1,5 min zł. Cenę KRAK 86 (16--bitowego) z dyskami 5 1/4 cal. oszacowano na 1,2 min zł. Jak twierdzą konstruktorzy, nowa, wielokrotni mniejsza stacja dysków jest znacznie mniej materiałochłonna i w konsekwencji tańsza.

Bolesław Budzicz