BUDOWA I DZIAŁANIE
Na pierwszy rzut oka drukarka wygląda dość delikatnie, szczególnie w porównaniu z NX-15 (Star). Wrażenie to jest jednak bardzo mylące, a powoduje je „lekkość” kształtów. Sama drukarka ma solidną, klasyczną konstrukcję mechaniczną.
Prędkość druku została zwiększona do 160 CPS (Character Per Second — znaków na sekundę) w trybie dratt orraz do 40 CPS w trybie korespondencyjnym (NLQ). Zestaw krojów pisma pozostał niezmieniony i zawiera wszystkie standardowe kroje: Pica — 10 CPI (Character Per Inch — znaków na cal), Elitę — 12 CPI, Condensed Pica — 17 CPI oraz Condensed Elitę (20 CPI). Przy większej długości wałka daje to odpowiednio 136, 163, 231 i 272 znaki w wierszu.
Zachowane zostały także dodatkowe odmiany pisma: poszerzony (odpowiednio 5, 6, 8,5 i 10 CPI), pochylony, odwrócony, proporcjonalny i o podwójnei wysokości. Razem z powszechnymi odmianami druku wytłuszczonego (double strike) i zagęszczonego (emphasized) daie to bardzo szeroką gamę możliwości — większość krojów i odmian można ze sobą złączyć.
Standardem Citizena są już odstępy wierszy programowane w trzech podziałkach: n/72, n/144 i n/216. MSP-15E posiada równie bogate jak 120-D możliwości tabulacji, justowania oraz innych sposobów kształtowania wydruku. Zainteresowanych odsyłam do opisu drukarki Citizen 120-D.
EKSPLOATACJA
Testowana drukarka MSP-15E pracowała przez dwa miesiące w redakcji, jako podstawowy sprzęt. Przez cały ten okres spisywała się bardzo dobrze, zarówno przy współpracy z komputerami 8-bitowymi (Atari, Am- strad, Commodore), jak i z komputerem Amstrad PC 1640 (zgodny z IBM PC). Dał się zauważyć jedynie nieco większy poziom hałasu niż w innych drukarkach tej firmy. Jednakże trudno jest ocenić, czy jest to wada całej serii, czy tylko testowanego egzemplarza.
Praca z drukarką jest wygodna. Dzięki dużej liczbie kodów sterujących można programowo uzyskać wszystkie dostępne efekty. Z tego powodu praktycznie nie była wykorzystywana możliwość zmiany trybu pracy drukarki przy pomocy jej klawiszy sterujących. Kłopotliwa okazała się tylko zmiana parametrów pracy przy pomocy mikroprzełączników. Są one umieszczone wewnątrz drukarki i dokonanie zmiany wymaga zdjęcia obudowy. Uważam to za krok wstecz w konstrukcji tego udanego urządzenia.
PODSUMOWANIE
Drukarka Citizen MSP-15E posiada możliwości wydruku tekstu i grafiki, które pozwalają zaliczyć ją do sprzętu prawie profesjonalnego. Szeroki wałek, długa taśma oraz duża trwałość głowicy drukującej predestynują ją przede wszystkim do zastosowań biurowych. Może być także przydatna dla użytkowników indywidualnych wykonujących często duże ilości wydruków. Przy drukowaniu na pojedynczych arkuszach daje się jednak odczuć brak podajnika, który jest już standardowym wyposażeniem drukarek innych firm. Dystrybutor tego sprzętu, firma Synelec i serwisujące go „Ipaco” pobiły natomiast wszytkich na innym polu — jest to pierwsza drukarka jaką otrzymaliśmy z instrukcją napisaną PO POLSKU.
- Zalety drukarki:
- instrukcja w języku polskim
- duża liczba zestawów znaków w trybie Epson
- dodatkowe znaki graficzne w trybie Epson
- duża liczba krojów pisma i ich kombinacji
- programowe przełączanie trybów Epson IBM
- duża trwałość głowicy drukującej
- duża kaseta z taśmą, która zapewnia długotrwałe użytkowanie bez regeneracji
Wady drukarki:
- umieszczenie przełączników trybów pracy wewnątrz obudowy
- brak podajnika papieru
- brak krawędzi do odrywania papieru z rolki
- stosunkowo głośna praca.
- głowica — 9-igłowa
- szybkość druku — 160 CPS w trybie draft, 40 CPS w trybie NLQ
- matryca znaków — 9 na 9 punktów (draft). 17 na 17 punktów (MLQ)
- wielkość znaków — 2,4 na 2,4 mm
- gęstość druku — 20, 17, 15, 12, 10, 8.5, 6 i 7 CPI
- gęstość grafiki — 60, 72, 80, 90, 120, 144 i 240 DPI
- odstęp wierszy — 1/6, 1/8, 7/72, n/72, n/144 i n/216 cala
- papier — szerokość 5-16 cali grubość 0,06-0,3 mm
- trwałość głowicy — 100 min znaków
- interfejs — równoległy, 8- lub 7-bitowy Centronics (Amphenol)
- zasilanie — 180-264 V, 50-60 Hz, max. 90 VA
- wymiary — długość — 354 mm
- szerokość — 579 mm
- wysokość — 90 mm
- masa — 7 kg
Wojciech Zientara
