!!!!!!! Draconus czytelnia Try2emu

Draconus

W potężnym królestwie smoków zdarzyło sie nieszczęście, dotykające często nie tylko baśniowe ludy. Oto władze zdobył podstępny i potężny tyran - smok Serekos, który nawet dla smoków zamieszkujących krainę jest straszliwą bestią. Obalony władca krainy, najodważniejszy i najsilniejszy - Draconus podejmuje ostatnią, desperacką próbę odzyskania tronu i przywrócenia spokoju oraz bezpieczeństwa swym poddanym. Zadanie jest niełatwe. Serekos bowiem zamieszkał w podziemiach starożytnego zamczyska, chronionych przez czarną magię. Wyzwolone przez nią siły ciemności grożą śmiercią każdemu śmiałkowi, który spróbuje się wedrzeć w ten mroczny labirynt.

Program - Ian Copeland
Grafika i projekt gry - Michael Owens
Muzyka i efekty specjalne - Adam Gilmore

 

Program Michaela Owensa i Iana Copelanda wprowadza nas w fantastyczny świat. Rządzą nim prawa magii i mistycyzmu. W potężnym królestwie smoków zdarzyło się nieszczęście, dotykające często nie tylko baśniowe ludy. Oto władze zdobył podstępny i potężny tyran - smok Serekos, który nawet dla smoków zamieszkujących krainę jest straszliwą bestią. Obalony władca krainy, najodważniejszy i najsilniejszy - Draconus podejmuje ostatnią, desperacką próbę odzyskania tronu i przywrócenia spokoju oraz bezpieczeństwa swym poddanym. Zadanie jest niełatwe. Serekos bowiem zamieszkał w podziemiach starożytnego zamczyska, chronionych przez czarną magię. Wyzwolone przez nią siły ciemności grożą śmiercią każdemu śmiałkowi, który spróbuje się wedrzeć w ten mroczny labirynt.

Trzeba jednak przyznać, że bohater nasz ma trochę szans w walce z potężnym wrogiem. Po swych przodkach, królewskiej dynastii smoków odziedziczył siły większe, niż jakikolwiek mieszkaniec kraju. Zna także pradawne podania, opowiadające o magicznych talizmanach dawnych mieszkańców kraju, które ponoć do dziś przetrwały w katakumbach pod zamkiem królewskim. Wśród nich trwa tam ponoć największa tajemnica starożytnych - kule żywego ognia. Legendy mówią, że ten, który raz posiądzie ten sekret, zawsze już będzie mógł użyć go przeciw swym wrogom. Jeżeli tylko zdoła go odnaleźć...

Podziemia starego zamku tworzą zawikłany labirynt złożony z blisko 100 komnat. Na domiar złego cześć budowli w ciągu wieków zalała woda. Aby osiągnąć cel. Draconus musi najpierw zdobyć wiele tajemniczych przedmiotów porozrzucanych po podziemiach. Magiczne trójnogi błyskawicznie odnowią jego wyczerpane siły. Puchary z ognistym likworem zwiększa moc ognistego gruczołu w paszczy (jak każdy smok. Draconus ma możliwość ziania ogniem - pamiętaj jednak, że ilość strzałów jest ograniczona).

Najważniejsze jednak są cztery magiczne przedmioty bez których nie wypełni swojej misji.

Oto one:

 1. Morph Helix - Spirala Kształtów - dzięki niej Draconus może przemienić sie w Draconewta - postać wodną i dostać do dalszych części  labiryntu.
 2. Dragon's Eye - Oko Smoka - dzięki niemu otworzą sie przejścia zamknięte mistycznymi murami .
 3. Shield of Grom - Tarcza Groma, demona-wojownika z piekła rodem - pozwoli Draconusowi spadać z dowolnej wysokości bez obawy o życie, a także ograniczy utratę sił przy starciach ze strażnikami podziemi, tworami czarnej magii Serekosa.
 4. Staff of Findol - Laska Findola Necromancera- tylko dzięki niej można posiąść władze nad kulami żywego ognia. Rozsiane tu i ówdzie po labiryncie stanowią jedyną broń, którą można dobrać się do skóry Serekosa.

Tak wiec nie pozostaje Ci Drogi Czytelniku nic innego, jak dopomóc prawowitemu władcy smoków w walce o odzyskanie dziedzicznego tronu.

ŁADOWANIE PROGRAMU

ATARI:

Kaseta: Włącz komputer wciskając klawisze OPTION i START. Po usłyszeniu brzęczyka wciśnij PLAY w magnetofonie, a następnie RETURN. Gra jest bardzo długa - ładowanie potrwa blisko 17 minut.

Dysk: Włóż dyskietkę z programem do stacji dysków i włącz komputer wciskając OPTION - gra ładuje sie automatycznie.

COMMODORE:

Posiadacza Commodore 128 powinni przed załadowaniem programu przełączyć komputer w tryb C-64.

Kaseta: Ustaw taśmę na początek programu, naciśnij jednocześnie klawisze SHIFT i COMMODORE, po czym wciśnij PLAY w magnetofonie i następnie RETURN.

Dysk: Włóż dysk z programem do stacii i napisz L0AD"*".8.1. Po zgłoszeniu READY napisz RUN.

KIEROWANIE DRACONUSEM

Do kierowania grą wykorzystuje sie jedynie joystick.

 • w lewo/prawo    -    ruch w tych kierunkach
 • w górę   -   podskok
 • w dół    -   przysiad
 • w góre + FIRE -   strzał ogniem w pozycji stojącej
 • w dół + FIRE   -   strzał w przysiadzie
 • w prawo/lewo + FIRE - uderzenie pięścią
 • w góre + w prawo   -   skok w prawo
 • w góre + w lewo   -   skok w lewo

Ruch w wodzie - joystickiem naturalnie.

FIRE   -   strzał ogniem.

Po zdobyciu kul ognistych naciśnięcie FIRE podczas podskoku spowoduje wyrzucenie kuli w kierunku, w którym zwrócony jest Draconus. W labiryncie żywy ogień występuje w czterech miejscach. W każdym z nich znajdziesz nieco inny rodzaj kul - różnica polega na kierunku, w którym miotane są pociski (na wprost, pod katem w dół  lub do góry).

KILKA DOBRYCH RAD POMOCNYCH W GRZE:

 • niszcz wszelkie stworzenia,  o ile okaże sie to możliwe.
 • oszczędzaj ogień.
 • nie zatrzymuj sie w pobliżu nieruchomych gwiazdek, gdyż po chwili rzucą sie one na Draconusa .
 • niektórych stworów nie da sie zniszczyć - należy wówczas starać się uniknąć kontaktu z nimi.
 • po metamorfozie w postać wodna masz nieograniczoną ilość strzałów ogniem.
 • nie wchodź do wody w postaci lądowej (podstawowej) - nie umie ona pływać i natychmiast ginie.
 • spotkanie z kaktusami zawsze kończy sie fatalnie.
 • z komnaty, w której znajduje się Serekos nie należy wychodzić,   lecz wyskakiwać.
 • zakończenie gry wcale nie wymaga przebycia całego labiryntu. Załączona mapa powinna umożliwić graczowi odnalezienie optymalnej drogi.

DLA AMBITNYCH TO JUŻ KONIEC INSTRUKCJI

DLA MNIEJ AMBITNYCH - GWARANTOWANY SPOSÓB UKOŃCZENIA GRY:

Gre zaczynasz stojąc na podeście o szczególnym kształcie. Zapamiętaj go! Jest to miejsce materializacji kolejnych (maksymalnie trzech) wcieleń Draconusa. Jeżeli w swych wędrówkach po labiryncie przytrafi Ci się nieszczęście, kolejne wcielenie pojawi się na tym podeście. na którym ostatnio stanąłeś.

Po zniszczeniu skaczących kul idź w prawo. Tu musisz wziąć kielich, którego zawartość da Ci możliwość ziania ogniem i iść dalej w prawo. Na następnej planszy rozbij pięścią ptaki i dalej idź w prawo, a potem w dół. Tu w dolnym, prawym rogu komnaty znajduje sie pierwszy magiczny przedmiot - Spirala Kształtów (Morph Helix). Aby dostać się do niej musisz przejść do komnaty obok (w lewo), zniszczyć obydwa ptaki i dołem wrócić po przedmiot.

Po zdobyciu Spirali - wróć tą samą drogą do sceny początkowej. Tym razem skieruj sie w dół. W tej komnacie, jeśli chcesz, możesz zniszczyć wszystko. Następnie udaj się w dół. Przejście kolejnej sceny wymaga szybkości i precyzji - idź w prawo aż do samej ściany, a potem szybko w lewo i w prawo, aby opaść w dół. Gdy znajdziesz sie w sali z drabinka, wejdź po niej, zniszcz skaczące iskry i przejdź w lewo.

Dwie następne plansze są identyczne i niezbyt trudne, więc przejdziesz je sam. Trzecią z kolei musisz szybko opuścić, bo ... (sprawdź, co sie stanie)). Kolejna plansza jest trudniejsza. Poczekaj. aż gwiazdki Cie zaatakują i dopiero wtedy użyj ognia dwa razy (w przysiadzie - joystick w dół i FIRE). Gwiazdki powinny zginąć, a Ty możesz spokojnie iść dalej w lewo, aż spadniesz przez otwór w podłodze. Znalazłeś sie na kładce nad woda. Ustaw sie pośrodku niej i rusz joystickiem w dół - przeobrazisz sie w Draconewta - wodnego ja szczura, który potrafi pływać.

Następnych kilka sal przebedziesz w wodzie. Popłyń w lewo unicestwiając po drodze wszystkie drapieżne ryby, aż do komnaty z pięcioma gwiazdkami i kładką. Zniszcz gwiazdki i wejdź na kładkę. W ten sposób dostaniesz sie do następnej części labiryntu. Dojdź do drugiej planszy niszcząc wszystko po drodze i wspinaj sie do góry dwie kondygnacje. Teraz skieruj sie w lewo. Tu znajdziesz drugi magiczny przedmiot - Oko Smoka.

Weź je i wróć na kładkę, na której wyszedłeś z wody. Zamień się w Draconewta i popłyń w dół, niszcząc ryby. Płynąc w prawo w pobliżu dna dopłyniesz do studiu prowadzacej w dół. Skieruj sie do niej, zniszcz ryby i popłyń w prawo.1)

Tam wyjdź z wody i idź w prawo nie pozostawiając nic żywego aż dojdziesz do muru. Przy murze znajdziesz rodzaj stopni. Skacz po nich do góry, lecz tylko do stropu tej sali i idź dalej w prawo. Dotarłeś do trzeciego magicznego przedmiotu - Tarczy Groma.

Weź ją i wróć do komnaty, w której wyszedłeś z wody. Teraz wypłyń do samej powierzchni i skieruj sie w lewo - musisz dotrzeć do kładki, nad którą są stopnie umożliwiające wejście na sama górę. Tu nie możesz używać ognia, gdyż strażnicy labiryntu rzucą sie na Ciebie. Musisz teraz, idąc cały czas w prawo dojść do komnaty początkowej.

Znana już droga idź do sali, w której znalazłeś pierwszy magiczny przedmiot. W niej znajdziesz przejście, którego uprzednio nie było (tj. nie było ono widoczne) - w prawo. Znajdziesz tam czwarty, a zarazem ostatni magiczny przedmiot - Laskę Findola. Teraz możesz już udać się po tajemnicza broń starożytnych. Kule żywego ognia znaleźć możesz w czterech różnych miejscach. Najłatwiejsza droga (spośród znanych autorowi)  prowadzi następująco:

Z sali startowej idź cały czas w dół, potem w prawo jedną sale niszcząc wahadło, a następnie skocz w dół. Przejdź do komnaty po lewej i wspinaj się do góry. Następnie idź w lewo niszcząc wszystko po drodze. W ostatniej sali jest broń - migocząca kula żywego, magicznego ognia, kondensat energii. Po wzięciu jej wróć tą sama droga, ale na dole skieruj sie w lewo. Przeobraź sie w Draconewta i popłyń (w lewo, w górę i znowu w lewo) do drugiej części labiryntu. Skieruj sie w lewo i staraj się iść cały czas w tę stronę, aż znajdziesz sie na pomoście nad przepaścią. Zabij strażników. stań na końcu kładki i skocz w lewo. Jeżeli wykonasz to dokładnie, wylądujesz na wąskim występie nad woda. Teraz musisz skakać zawsze z końca występu, aby trafić na następny. Przejdź w prawo i stań na podeście. Następnie idź cały czas w lewo, aż spadniesz na wąska platformę.

Skocz w prawo - po długim locie przejdź do końca sali, w której wylądowałeś. Skocz w prawo nie wychodząc z sali. Następna scena jest bardzo trudna. Pośrodku znajduje się studnia, do której łatwo wpaść, ale z której nie można się wydostać. Ponadto podłoże sprawia wrażenie "śliskiego". Gdy uda Ci się ją przebyć,  idź w prawo,  "zamelduj się" na podeście i idź dwie komnaty w prawo. Tu spadnij w dół. Po zniszczeniu wszystkich stworów weź energię i przejdź do sali obok. Wejdź na podest, ale uważaj, żeby nie wziąść broni. Ta, która znajduje sie w tym pomieszczeniu jest trudniejsza w celowaniu od tej, która już posiadasz.

w ten sposób dotarłeś do przedsionka komnaty. w której mieszka Serekos. Strzeże jej większy niż zwykle stwór, najbliższy strażnik i pomocnik tyrana, niewiele mniej groźny niż sam smok. Możesz go zniszczyć zionąc ogniem, ale powinieneś robić to zza niego - tak wiec musisz przejść obok niego. Uważaj, aby nie wyjść przy tym z sali. W kolejnej komnacie nareszcie znalazłeś Serekosa - smoka potężniejszego od innych. Ustaw sie dokładnie przed jego głową. Gdy nią poruszy, podskocz i staraj się jak najwięcej razy trafić w jego łeb. Smok jest niesłychanie żywotny - ginie, jeżeli trafisz go celnie ok. 10 razy. Jeśli w czasie walki zechcesz wyjść z tej komnaty, stań z jej lewej strony i wyskocz, próba wyjścia w tradycyjny sposób skończy sie tragicznie.

A więc udało sie Ci pokonać wszelkie trudności - gęstwę labiryntu,   jego strażników i smoka.  GRATULUJEMYi

1) Być może jest to bład programowy. być może zamierzony efekt pracy autorów. Jeden z doradców autora niniejszego opracowania odkrył zabawna możliwość uzyskania "wiecznego życia", a w każdym razie znacznego zwiększenia odporności bohatera. Należy w tym celu stanąć w tej właśnie sali na kładce prowadzącej do wody (nie niszcząc uprzednio latającego po sali ptaka!). Ptak będzie stopniowo pozbawiał Draconusa sił. W momencie, gdy nasz bohater ginie należy pociągnąć joystick do siebie - w tym momencie przemieni się w Draconewta i będzie żył dalej, ale prawie całkowicie odporny na zetknięcie ze strażnikami labiryntu. Dotyczy to również postaci lądowej (po jej odtworzeniu na kolejnej kładce), stan ten trwa do chwili, w której nie znajdziesz jakiegoś przedmiotu odnawiającego siły (trójnogu lub któregoś z magicznych talizmanów. Jedynie kontakt z woda i kaktusami jest w dalszym ciągu śmiertelny.

Opracowanie tekstu i mapy Arkadiusz Swiderski i Marek Włodarz

Przy tworzeniu mapy wykorzvstano oryginalna grafikę autorstwa Michaela Owensa.

Specjalne podziękowania dla P.

Dla zainteresowanych służyć możemy mapą w większej skali (wymiary mapy ok. 140 * 45 cm).

(c) M. Włodarz. Warszawa '89

Arkadiusz Swiderski, Marek Włodarz