Biblioteka Bajtka
Bajtek 2/1985
Pierwsze kroki
WALDEMAR SIWIŃSKI
WITAJ „BAJTKU". PUNKTY DLA „BAJTKA", LUDZIE CHCĄ W TO GRAC — to tylko niektóre z tytułów, jakimi pojawienie się naszego pisma powitali koledzy — dziennikarze z gazet i tygodników. Dziękujemy, za te wstępne słowa otuchy!
HISTORIA ZŁOTEGO JABŁUSZKA
Władysław Majewski
Ze STEVE WOZNIAKIEM — współzałożycielem firmy APPLE rozmawiają GREGG WILLIAMS i ROB MOORE z redakcji miesięcznika BYTE (czyt. bajt) — najbardziej znanego pisma mikrokomputerowego świata. Wywiad ukazał się w numerach z grudnia '84 i stycznia '85 roku.
DUN DARACH - ZAKLĘTE MIASTO. NUMER JEDEN NA LISTACH PRZEBOJÓW
ADAM KRAUZE
Zakończyła się krwawa, bezsensowna bitwa przeciwko siłom z Conachta. Cuchulainn Wielki powracał do swej siedziby w Muimethne. Towarzyszył mu wierny powoźnik rydwanów Loeg. Bitwa okazała się omyłką, gdyż została stoczona przeciwko małemu oddziałowi zwiadowczemu, a nie ekspedycji wysłanej dla zdobycia wzgórza Beann Ghulban, jak mylnie sądził Cuchulainn. Fatalna była również z innego powodu Otóż w bitwie poległ Amhair — władca Connachtu, syn suwerena całego kraju. Ojciec przysiągł srogo pomścić pierworodnego.
Paskudne mrówki
Roman Poznański
Użytkownik mikrokomputera, szczególnie tak popularnego jak ZX Spectrum, nie ma już dzisiaj specjalnego kłopotu ze zdobyciem ciekawego oprogramowania. Dlaczego więc tak dużym powodzeniem cieszą się listingi zamieszczane w różnych pismach? Przecież nawet najprostszy program fabryczny jest bardziej atrakcyjny niż ten, który jesteśmy w stanic sami sobie „wpalcować”.
BASIC w TV. KORESPONDENCJA Z WĘGIER
GRZEGORZ LUBCZYK
Komputer traktuje się tu w kategoriach węgierskiej szansy i nadziei. Nadzwyczaj ulgowo obchodzi sie z nim obowiązująca niemal każdy dziedzinę życia zasada „zaciskanego pasa”. Nawet biedny na ogół resort oświaty ma środki na zaprzyjaźnienie go z najmłodszymi Węgrami.
KOMPUTER I GĘSI
Władysław Majewski
Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi... powtarzaliśmy wielokrotnie dyskutując nad stanowiskiem Prezydium ZG Polskiego Towarzystwa Informatycznego w sprawie wprowadzenia elementów informatyki do szkolnictwa średniego i podstawowego.
Sekskomputer
Roger Zelazny, tłum. Anna Krasko
Fragmenty książki Rogera Żelaznego „Stwory Światła i Ciemności" przygotowywanej do druku przez redakcję fantastyki KAW.
Kilka Uwag o Algorytmach
Wojciech Penczek
Algorytmem nazywa się przepis postępowania, prowadzący w sposób automatyczny do rozwiązania określonego problemu. Przepis ten powinien być na tyle precyzyjny, aby posługiwanie się nim polegało wyłącznie na wykonywaniu jego instrukcji. Zakłada się przy tym, że pewne instrukcje pierwotne tego przepisu są wykonalne tzn., ze są uprzednio zdefiniowane.