Biblioteka Bajtka
Bajtek 12/1986
Programiści Jutra
Waldemar Siwiński
Czy widzieliście kiedyś bajkowe miasteczko? Ja widziałem. Zbudowane było ze śniegu i lodu, udekorowane świerkowymi choinkami, obwieszone kolorowymi lampionami.
Myślące odkurzacze
Roman Wojciechowski
Rozmowa z doc. dr hab. Adamem Borkowskim z pracowni Systemów Adaptacyjnych Ośrodka Rozwoju Techniki Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.
Najtrudniejszy zawód
Andrzej Pilaszek
Prezentując typowe zastawania mikrokomputerów prędzej czy później musimy trafić do szkoły. Nie po to. żeby znów dyskutować o tym jak uczyć informatyki. Przed ekranem interesują nas głównie korzyści, jakie może mieć z komputera człowiek, który umie tylko włączyć go do sieci i uruchomić zapisany na taśmie czy dyskietce program.
Mikroewolucja
Sławomir Polak
Mikrokomputer ośmiobitowy, który stawiamy na biurku, wykonany techniką lampową, w latach czterdziestych, byłby wielkości czteropiętrowego domu.
Poradnik młodego pirata cz. V
Klaudiusz Dybowsk, Michał Silski
Na zakończenie naszego "Poradnika" chcielibyśmy omówić pokrótce podstawowe sposoby zabezpieczania programów. Ze zrozumiałych względów nie będziemy sie wdawać w szczegóły techniczne - chodzi nam raczej o zasygnalizowanie pewnych metod używanych do zabezpieczania.
Amstrad PC 1512
Dariusz Wichniewicz
Niedawno w Wielkiej Brytanii przedstawiono nowy model komputera firmy AMSTRAD. Po serii przeznaczonej dla tych, którzy lubią gry, a przy okazji chcą mieć komputer do pracy i PCW (komputer dla sekretarki: duży monitor ± drukarka + bardzo dobry program do edycji tekstów) AMSTRAD pokazał model PC1512 kompatybilny z IBM PC - absolutnym standardem na rynku mikrokomputerów profesjonalnych. W odróżnieniu od imitacji produkowanych przez państwa azjatyckie PC1512 nie jest tylko kolejną kopią. Widać charakterystyczne dla AMSTRAD-a podejście - dać użytkownikowi wszystko to, czego będzie potrzebował.
Atari 520ST
Wiesław Migut, Jacek Barlik
Jack Tramiel trafił po raz drugi. W branży komputerowej postęp jest tak szybki, że powtórzenie sukcesu rynkowego zdarza się niezmiernie rzadko. Przekonał się o tym choćby sir Clive Sinclair, a wiele opinii zamieszczanych w prasie fachowej wskazuje, że jego los może podzielić Commodore i jego najnowszy produkt. Tramiel był zresztą głównym architektem wielkiego sukcesu Commodore C-64, Zmienił jednak „barwy firmowe" na ATARI i jak do tej pory skutecznie strzela na bramkę, której kiedyś bronił. Najefektowniejszym a zapewne i najefektywniejszym jego strzałów jest seria ATARI ST, która stała się prawdziwym przebojem rynku na lata 1985-1986.
Dynamite Dan
Przybywasz do ogromnego laboratorium. Twoim zadaniem jest wykraść tajne dokumenty profesora, znajdujące się w kasie pancernej.
Złota dziesiątka roku 1986
Dziś w naszym świątecznym numerze przedstawiamy podsumowanie za rok 1986 notowań Bajtkowej Listy Przebojów.
Ostatnie V8
(tb)
Smutna to gra (choć zapewne lepiej w nią “grać” na niby, niż naprawdę), ale za to doskonała dla tych, którzy uwielbiają emocje najwyższego stopnia.
Chimera
(tb)
Jakiś wrogi i groźny statek kosmiczny orbituje wokół Ziemi. Ale jest ktoś, kto go zauważył i teraz musi dowiedzieć się kim są przybysze oraz uniemożliwić ich niewątpliwie wrogie, w stosunku do nas Ziemian, zamiary.
Dlaczego IBM
Andrzej Pilaszek
Znaczna cześć reklam profesjonalnych, szesnastobitowych mikrokomputerów zawiera następujące sformułowanie: nasz produkt jest zgodny programowo z IBM PC. Praktycznie takie stwierdzenie oznacza zwykle, że pod względem funkcjonalnym produkt jest prawie idealna kopia IBMa.
Kierunek: Księżyc!!!
Waldemar Siwiński
„Gwiezdny pokój” zamiast „Gwiezdnych Wojen” – tak można najkrócej określić propozycję Związku Radzieckiego wspólnego podjęcia przez wszystkie państwa wieloetapowego programu zagospodarowania kosmosu w perspektywie do 2000 roku. Proponuje się między innymi, aby w okresie tym stworzyć warunki umożliwiające już w pierwszych latach XXI wieku praktyczne zagospodarowanie i wykorzystanie Księżyca, jako bazy dla wysyłania ekspedycji do innych planet.