Biblioteka Bajtka
Bajtek 1/1988
Zamiast Pirackiej Flagi
Artur Pilaszek
Seria artykułów odkrywających między innymi tajniki zabezpieczania programów na ZX Spectrum, których druk rozpoczynamy w tym numerze, stała się w naszej redakcji przyczyną gorących dyskusji na temat włamywania się do programów (i oczywiście bezprawnego ich kopiowania). Uważamy, że kilka różnych poglądów na ten temat zasługuje na uwagę.
Techno-etyka
Waldemar Siwiński
Jakie konsekwencje dla przyszłości człowieka może przynieść burzliwy rozwój komputeryzacji?
Kreowanie Bytów
Wanda Roszkowska, Roman Poznański
Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Ryszardem Tadeusiewiczem, kierownikiem Zakładu Biocybernetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Ul - Mikrokomputerowy Model Rodziny Pszczelej
Andrzej Migacz, Ryszard Tadeusiewicz}Zakład Biocybernetyki AGH w w Krakowie
Utarł się pogląd, że mikrokomputery mogą być wykorzystywane głównie do zabawy i nauki, a jeśli powierza im się poważne funkcje, to zwykle dotyczą one codziennych prac domowych lub biurowych. Wyraźnie upośledza to inne zastosowania. Warto zatem podejmować próby przełamania tych stereotypów. Prezentowany program pozwala wykorzystać domowy komputer w... pszczelarstwie.
Od Środka Cz. 1
Tomasz Surmacz, Robert Dudzik
Mało kto lubi programy, które przy pierwszym lepszym błędzie lub wciśnięciu klawisza BREAK czyszczą cała pamięć komputera, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu, albo „zawieszają się”, zmuszając do wciśnięcia RESET. Sytuacja przestaje być zabawna. adv mamy jakiś dobry program użytkowy, który chcemy przystosować do nietypowego sprzętu (lub grę do rzadko spotykanego joysticka) lub gdy chcemy zmienić w programie wszystkie teksty angielskie na polskie, a program nie daje się zatrzymać.
TOS - Timex Operating System
Janusz Jarmoch
ZX Spectrum zaprojektowane zostało z myślą o współpracy z magnetofonem lub microdrivem. Nie oznacza to, że zrezygnowano całkowicie z prac nad stacją dysków. Pamięci dyskowe do ZX Spectrum powstały w wielu firmach i charakteryzują sie różnorodnością zastosowanych w nich rozwiązań technicznych. Jednym z najciekawszych urządzeń tego typu jest 3-calowa stacja dysków Timex, umożliwiająca jednoczesne podłączenie do Spectrum 4 napędów dyskowych_sterowanych wspólnym kontrolerem. Użytkownik zyskuje w ten sposób szybki i niezawodny dostęp do ponad 500 kB dodatkowej pamięci.
Jak Malować? Cz. 2
Michał Szuniewicz
Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie algorytmu zamalowywania dowolnego obszaru zamkniętego. Poniżej przedstawiam jeden z nich. Pomysł jest ogólnie znany (Sinclair User) i mimo to, że procedura działa wolno, jest ona bardzo krótka i mało skomplikowana.
Przenieść Obraz
Klaudiusz Dybowski
Choć poszczególne modele Commodore różnią sie od siebie, to maja one także jedna cechę wspólna — jest nią grafika o rozdzielczości 320x200 punktów. Dla entuzjastów grafiki mam wiec coś ekstra — sposób przenoszenia obrazów graficznych pomiędzy modelami C-64, C-16 /116/PLUS4 i C-128.
Tajemnice Atari Cz. 5
Sergiusz Piotrowski, Tomasz Mazur
Zanim przystąpimy do zdradzania sekretów mamy prośbę do tych wszystkich czytelników Bajtka, którzy sami odkryli jakieś „tajemnice Atari”, aby do nas napisali. Czekamy na listy z takim dopiskiem na kopercie. A oto kolejne „klucze do zagadek”.
EQUINOX
Marcin Przasnyski
Na dalekiej planecie Equinox, gdzie dzień jest zawsze równy nocy, zbudowano kopalnię radioaktywnego uranu. Kopalnia została w pełni zautomatyzowana, tak, że w procesie wydobycia nie brał udziału żaden człowiek.
Popeye
(m.p.)
Właśnie wróciłem z długiego rejsu dookoła świata i raźno pobiegłem do domu, lecz zastałam go zamkniętym na cztery spusty.
Dambusters
Już od początku roku 1943 alianci wspólnie odbywali wielkie dywanowe naloty na ważne strategicznie punkty Rzeszy.
System Operacyjny Cz. 2
Andrzej Pilaszek
Miesiąc temu rozpoczęliśmy wielką wędrówkę w czasie, aby przyjrzeć sie powstaniu i rozwojowi systemów operacyjnych. Doszliśmy do etapu, gdy program zarządzający praca maszyny stał sie niezbędny. Jego zadanie to przyjmowanie od użytkownika poleceń wydawanych w jakimś, ogólnie mówiąc, cywilizowanym języku i ich wykonywanie. Chodzi oczywiście o polecenia sterujące praca maszyny, a wiec np. załaduj program do pamięci, wykonaj program, prześlij dane na drukarkę, itd.
Cartridge
Krzysztof Czernek
Cartridge to najczęściej małe plastikowe pudełko wyposażone w łącze, które można po prostu „wcisnąć" w komputer. Po takim zabiegu nasz znajomy komputer zaczyna sie zachowywać zupełnie obco, lub przynajmniej nabiera nowych cech, o które go do tej pory zupełnie nie podejrzewaliśmy. Nie trzeba dodawać, że sa to zmiany na lepsze.
Pociąg
Roman Poznański
Cześć Maluchy!
Stoi na stacji lokomotywa... a za nią wagony towarowe, które trzeba załadować czekającymi w magazynach skrzyniami. Maszynista, Kubuś Literka siedzi w parowozie i czeka, aż wszystkie wagony zostaną zapełnione..
Talerzem W Niebo
Wojciech Łuczak
Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do sympatycznej buzi pani Batista — prezenterki serwisu informacyjnego amerykańskiej sieci telewizyjnej CNN, która na naszych ekranach telewizyjnych pojawia się za sprawą Panoramy Dnia. To, iż nasza najmłodsza muza wyczarowała milionom Polaków, nie odbierającym jeszcze programu moskiewskiej telewizji, skrót dziennika „Wriemia”, nie budzi żadnych emocji. Czemu jednak do formuły — coś ze Wschodu i coś z Zachodu dobrano, spośród całej gamy telewizyjnych potentatów zza Atlantyku, właśnie CNN?