Reduksy T2E.pl -Try2emu -  pobierz magazyny komputerowe w PDF.

Bajtek 8/1986 v0.8

Bajtek 8/1986 v0.8
Skomentuj Ściągnij plik Słowa kluczowe

Na dobry początek roku udostępniam kolejny reduks Bajtka - tym razem numeru 8 z 1986 roku. Przyznaję, że tym razem makietę trochę przetrzymałem - powód, wiedząc, że pojawi się artykuł w Poligamii poświęcony reduksom zdecydowałem, że pojawi się on po jego publikacji. Stąd też, pomimo moich wcześniejszych deklaracji, że nowe reduksy będą w jakimś stopniu odpłatne, postanowiłem, że jeszcze ten numer będzie całkowicie darmowy. Byłoby to nie fair w stosunku do osób, które po raz pierwszy trafiły na łamy reduksów. Pozwoliłem sobie jednak dość topornie zaznaczyć, że projekt wymaga zastrzyku gotówki - i dotacje nawet 5 zł są jak najmilej widziane.

Co w środku

Bajtek 8/1986 - Okładka

Numer "ósmy", tak jak zresztą "siódemka" nie należy do jakiś wybitnych pozycji, przynajmniej dla mnie, nie był on wyjątkowy. Po latach z większą ciekawością przeczytałem wywiad z śp. Tomaszem Pyciem, który w "Bajtku" był odpowiedzialny za dział Amstrada, a w telewizji redagował on świetny program "Spektrum", przegląd nowinek technicznych z całego świata, który zawsze kończył się prezentacją jakiejś gry. To właśnie w tym programie po raz pierwszy widziałem prezentowany w tym numerze "Wyścig szczura Rolanda" jak i bezsprzecznie jednego z najbardziej rozpoznawalnych tytułów z ZX SPECTRUM "Deathchase 3D". Nigdzie nie mogę trafić na zapis wideo tego programu, skoro jednak są zapiski Sondy, być może i to gdzieś jeszcze jest.

Z ciekawostek spory opis Amstrada CPC6128 - po latach żałuję, że moje jedyne doświadczenie z tą konstrukcją, to jakieś 20 minut gry w "Robin of the Wood" w "Pałacu pod Baranami", gdzieś koło 86 roku. Warto też zwrócić uwagę na artykuł "Mikrokomputer współautorem gry", gdzie skromne możliwości obliczeniowe Spektrusia służyły do obliczania najbardziej optymalnej strategii w projektowaniu gier planszowych.

Amstrad w pierwszym roku działania dużego Bajtka był promowany na potęgę - dzisiaj zapewne krzywilibyśmy się na ten nachalny product placement, z drugiej strony komputery CPC to był naprawdę dobry produkt, szkoda, że wtedy tak cholernie drogi.

Listingi

Od tego numeru, zmienia się trochę zasada umieszczania listingów - są ona znacznie wcześniej publikowane w dziale Ready.Run, w którym zamieszczam i mam nadzieję, że pomożecie zbierać listingi ze starych magazynów, komputerowych. Na końcu tego tekstu znajdziecie poszczególne odnośniki do zamieszczonych programów w Bajtku 8/1986.

Na specjalną wzmiankę zasługuję prościutki program z działu "Tylko dla przedszkolaków" - Tajemniczy Zamek na pewno stał się podwaliną pod masę interesujących gier - paragrafówek, nawet w "Bajtku", w późniejszych numerach, pojawił się listing "Kwiatu Paproci" wukorzystujący prosty mechanizm zaprezentowany w tym numerze. 

POKErzysta najtrudniejszy sposób na nieśmiertelność, a opisywany jakby była to bułka z masłem. Strona 15 Bajtek 8/1986

Jak uruchamiać listingi pod emulatorami

AMSTRAD
Zachęcam do skorzystania z programu WinApe, który pozwala otwierać pliki tekstowe (FILE -> AutoType], lub prościej wykorzystując obrazy dsk - wkładamy dyskietkę do napędu i komendą CAT sprawdzamy jej zawartość, następnie wpisujemy LOAD"nazwa_pliku i odpalamy komendą RUN

SPECTRUM
Najprościej sięgnąć po emulator Spectaculator lub ZXSpin, a w wypadku gdybyśmy chcieli pobawić się listingami polecam BASin. Pliki w formacie tzx są obrazami kaset, pliki bas plikami edycyjnymi BasIn'a.

Zmiany graficzne

W zasadzie oprócz okładki i mapy do gry niewielki, przerysowany został tylko omyłkowo wydrukowany schemat płytki dla interfejsu Kempstona, resztę zmian można podejrzeć na poniższych obrazkach.

Mapa Roland Rat Race Oryginał

 

Mapa Roland Rat Race po zmianach graficznych (Bajtek 8/1986)
Nie tylko komputery - Bajtek 8/1986
Co jakiś czas pojawia się zarzut, że Bajtek był kuźnią piractwa... był i co z tego, zresztą bardziej chodziło o hakerstwo niż o uczestnictwo w copy-party
Lektury obowiązkowe, które jescze czasami można wykopać na Allegro.

Pobierz wersję oryginalną tego reduksu

Poniżej znajduje się wersja źródłowa dokumentu, który został przetworzony na wersję elektroniczną - te pliki stanowiły najczęściej wyjście do dalszej pracy nad zamieszczonym reduksem. Jakoż, że ostatnio można odczuć zauważalne problemy z serwerem pigwa, na którym leżały dokładne skany magazynów, postanowiłem również umieszczać połączone w jeden PDF obrazy stron, jakie tam się znajdowały - z ciut mniejszą jakością niż luźne jpgi, jednak na tyle dobrą aby ocenić na ile udał się ten reduks;)

Pobierz publiczną edycję tego reduksu

Poniżej znajduje się publiczna wersja poprawionego magazynu, jeśli nie ma jeszcze poniżej żadnych plików, wróć tu za jakiś czas.

Lista plików z ograniczonym dostępem

Aby otrzymać dostęp do poniższych zasobów musisz wspierać projekt - albo poprzez dotację, albo poprzez pomoc przy pracy nad magazynem albo w inny, namacalny sposób. Jest to jeden ze nielicznych sposobów w jaki mogę zrewanżować się osobom, które lokują swój czas i siły, a często wspierają finansowow idee Reduksów. Jeśli zgubiłeś swój kod dostępu, daj mi znać. O tym, jak zdobyć kod możesz przeczytać tutaj...

  • Ten plik wymaga podania kodu dostępu

    Bajtek 8/1986 (300 Dpi)

  • Ten plik wymaga podania kodu dostępu

    Bajtek 8/1986 (72 Dpi)

Aby ściągnąć jeden z powyższych plików zaznaczonych na czerwono, musisz dokonać autoryzacji. Kod, który otrzymałeś na adres email:
W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
_
W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Listingi dołączone do numeru w ReadyRun

Retro T-Shirt

The Sacred Armour of Antiriad ZX Spectrum Element
The Last Ninja C64
Taito Logotype