Reduksy T2E.pl -Try2emu - pobierz magazyny komputerowe w PDF.

[Reduks] Bajtek 3-4/86

[Reduks] Bajtek 3-4/86
Skomentuj Ściągnij plik Słowa kluczowe

Z przyjemnością oddaje w Wasze ręce kolejny numer poprawionego Bajtka, który oryginalnie ukazał się gdzieś w połowie 1986 roku, a teraz dzięki sumie ładnych parudziesięciu godzin, ponownie przeskładany i z poprawionymi listingami może znów zostać przeczytany.

To był czasowo jeden z najdłużej składanych numerów reduksu (cykl wydawniczy trwał bagatelka 3 miesiące z kawałkiem) i nie wynikało to z jakiegoś nadmiernego skomplikowania tekstów lub ze złej jakości skanów  - problemem okazały się błędy w listingu TurboManiaca i Pętli, oba jednak zostały w końcu poprawione i działają.

Nie obyło się i tym razem bez akcji czysto detektywistycznych - jedną z największych porażek "Bajtka", był dział "Tylko dla przedszkolaków" prawie każdy artykuł jaki pojawiał się w tej rubryce był pisany na innej platformie, o czym kolega "Romek" zazwyczaj zapominał poinformować czytelnika:) W tym numerze listing był przeznaczony dla egoztycznego nawet teraz mikrokomputera MSX (prawdopodbnie SpectraVideo, bo te były sprzedawane w Polsce przez Składnicę Harcerską). Parę błędów składniowych dalej (już MSX wiedziało, że ciąg znaków różni się od liczby) i możemy znów doszkalać się podstaw Basica. Bardziej jako ciekawostkę należy też potraktować wykresy prezentowane w artykule "10 najlepszych", prawdopodobnie ktoś zgubił pozostałe wyciągi barwne, na których umieszczono wykres popularności topowych konstrukcji z lat 80. Na wykresie pozostał tylko kolor czarny, który prezentuję spadek zainteresowanie maszynką C116/16 i w drugim przypadku mozolnym pchaniem się na salony IBM PC.

Dzięki pomocy Andysa udało się też doprowadzić do ładu i składu program "Mapa" dla ZX SPECTRUM, parę byków powodowało, że zamiast mapy dostawaliśmy miły obraz, który po wydruku wyglądał bardzij niż makatka, niż mapa.

1. Zmiany graficzne

Jak zwykle piętą achillesową reduksu jest brak wystarczającej dokumentacji fotograficznej, stąd część z nich pozostała w takiej jakości jak w dostępnych skanach, część z nich została podmieniona. 

Podrasowana została mapa do JET SET WILLY i od tego numeru jest ona w niezależnym pliku (w postaci rozkładówki) - tak na wszelki wypadek gdyby ktoś potrzebował.

 

Stara mapa do JET SET WILLY... trochę poniosła fantazja artystę.
Mapa nieznacznie skorygowana graficznie, jednak bez takiego rozpasania jak w wypadku mapy do Hobbita z zeszłego numeru

Zmieniono fotografie C64, Amigi na str. 19, pozbyłem się z rozpędu stacji dysku 1050 w artykule o 130XE, monitor jak dowiedziałem się na ATARI AREA, był tylko handlową podpuchą. Być może w wersji 1.0 Reduksu, zostanie to naprawione.

Podrasowałem Einsteina z ostatniej strony - co prawda wygląda on na mniej smutnego po tych zabiegach i bardziej ugładzonego, gdy stracił swój rozwiany lok, jednak o niebo lepiej się taki prezentuję.

Bajtek 3-4/1986 Okładka - Koszmarna jest jakość okładki tego numeru, jednak nie mam zielonego pojęcia skąd zostal zaczerpnięty orginał - a został zaczerpnięty na sto procent.

Poprawiłem też jeden z rysunków p. Podulki, którego drukarz ukarał całkowitym brakiem spasowania kolorystycznego - po poprawkach powinno obejść się bez zeza.

Dziękuje także Erd'owi za skan okładki INFORMIKA.

W końcu można oglądnąć rysunek p. Podulki bez robienia zeza.

2. Listingi (wybrane)

Turbo Maniac dla Commodore C64
Ta potworna kolubryna pod względem ilości cyferek do wklepania [str. 12 - 14] modyfikowała Commodore Basic, dodając do niego masę pożytecznych skrótów. Zmusiłem się do przepisania tych rzędów liczb (tu błogosławieństwo dla wynalazcy bloku numerycznego). Dokładny opis komend w artykule, naprawdę jest to spora modyfikacja, być może nawet przyda się posiadaczom orginalnej maszyny w czasach obecnych. Podziękowania dla Ramosa za inspirację (dobre i to:)), która poniekąd naprowadziła mnie na problem byków w tym listingu.

Alternatywna wersja TurboManiaca

Listing zamieszczony w numerze nie był wolny od błędów - jak się okazuję, część instrukcji nie działało - nie działał np. formatowanie dyskietki - był to częsty problem Bajtka, część programów zamieszczano z błędami i często, gęsto nie wynikało to tylko z błędów drukarskich (oh ten chochlik... ileż razy on namieszał, jak potem można było czytać w sprostowaniachl:)). Dzięki p. Michałowi Okowickiemu, który udostępnił swoją wersję TurboManiaca - możemy uzupełnić kolekcję o wersję, która jest wolna od błędów swojego pierwowzoru. Serdecznie dziękuje za udostępnienie tego pliku.

 Mapa ZX Spectrum
Całkiem interesujący programik mający w zamierzeniu generować mapę krajobrazu. Korektę naniósł Andys. Warto też miłym okiem popatrzeć na pozostałe programy w dziale dla ZX SPECTRUM i Sterowanie, i Niespodzianka, jest całkiem miła dla oka i ręki;).

Tylko dla przedszkolaków
Listing należy wklepywać na MSX - polecam emulator OpenMSX, który pozwala wrzucać tekst bezpośrednio do emulowanej maszynki. Dla osób, które chcą zerknąć na MSX na pewno przyda się systemroms_msx.zip (tylko 50 maszynek ale i tak jest dobrze).

Wersje pliku

Jak przy wcześniejszym numerze, tak i ten przygotowałem w dwóch wersjach – dla ludzi z szerokopasmowym łaczem i mocniejszym komputerem – wersja pierwsza z pełną grafiką (300 dpi), plik ważący 27 mb z odsyłaczami i wersja uproszczona z odchudzoną grafiką (72dpi) który można z powodzeniem używać na urządzeniach mobilnych i słabszych komputerach.

Einstein zbyt mocno wygładzony - niestety trudno walczyć ze słabej jakości materiałem graficznym
Bajtek 3-4/1986 Strona 26

Spis treści

GRA O JUTRO

 • 14-latek i elektronika
 • Do Rzeszowa przez Atlantę

PROGRAMOWAĆ MOŻE KAŻDY

 • LOGO – słownik minimum
 • Prolog cz. III

KLAN COMMODORE

 • C-64 budowa i działanie
 • Maniak Turbo
 • Pętla

KLAN ATARI

 • Atari130XE
 • Basic XL

KLAN SPECTRUM

 • Mapa
 • Niespodzianka
 • Sterowanie

CO JEST GRANE

 • Jet Set Willy

Bajtkowa Lista Przebojów

 • Wriggler
 • One Man and his Droid
 • Skool Daze

PRZECZYTALIŚMY TO DLA WAS

 • Amiga contra Atari ST

GIEŁDA

 • Wszystko dla wszystkich

WARTO PRZECZYTAĆ

 • Byte, Tilt, Your Komputer.

SAMI O SOBIE

 • Kluby Komputerowe ZSMP
 • Komputery w Pałacu Młodzieży

SPRZĘŻENIE ZWROTNE

 • Listy do Bajtka..........................................30

TYLKO DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 • Rozmowa z komputerem

NIE TYLKO KOMPUTERY

 • Życie bez szkoły?.....................................32

 

Pobierz wersję oryginalną tego reduksu

Poniżej znajduje się wersja źródłowa dokumentu, który został przetworzony na wersję elektroniczną - te pliki stanowiły najczęściej wyjście do dalszej pracy nad zamieszczonym reduksem. Jakoż, że ostatnio można odczuć zauważalne problemy z serwerem pigwa, na którym leżały dokładne skany magazynów, postanowiłem również umieszczać połączone w jeden PDF obrazy stron, jakie tam się znajdowały - z ciut mniejszą jakością niż luźne jpgi, jednak na tyle dobrą aby ocenić na ile udał się ten reduks;)

Pobierz publiczną edycję tego reduksu

Poniżej znajduje się publiczna wersja poprawionego magazynu, jeśli nie ma jeszcze poniżej żadnych plików, wróć tu za jakiś czas.

Lista plików z ograniczonym dostępem

Aby otrzymać dostęp do poniższych zasobów musisz wspierać projekt - albo poprzez dotację, albo poprzez pomoc przy pracy nad magazynem albo w inny, namacalny sposób. Jest to jeden ze nielicznych sposobów w jaki mogę zrewanżować się osobom, które lokują swój czas i siły, a często wspierają finansowow idee Reduksów. Jeśli zgubiłeś swój kod dostępu, daj mi znać. O tym, jak zdobyć kod możesz przeczytać tutaj...

 • Ten plik wymaga podania kodu dostępu

  Reduks Bajtek 3-4/1986 (72 Dpi)

 • Ten plik wymaga podania kodu dostępu

  Reduks Bajtek 3-4/86 - (300 Dpi)

Aby ściągnąć jeden z powyższych plików zaznaczonych na czerwono, musisz dokonać autoryzacji. Kod, który otrzymałeś na adres email:
W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
_
W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Listingi dołączone do numeru w ReadyRun

Retro T-Shirt

Bumblebee Atari ST
Yoshi GameBoy Element
The Sacred Armour of Antiriad ZX Spectrum Element