Z przyjemnością oddaje w Wasze ręce kolejny numer poprawionego Bajtka, który oryginalnie ukazał się gdzieś w połowie 1986 roku, a teraz dzięki sumie ładnych parudziesięciu godzin, ponownie przeskładany i z poprawionymi listingami może znów zostać przeczytany.
To był czasowo jeden z najdłużej składanych numerów reduksu (cykl wydawniczy trwał bagatelka 3 miesiące z kawałkiem) i nie wynikało to z jakiegoś nadmiernego skomplikowania tekstów lub ze złej jakości skanów - problemem okazały się błędy w listingu TurboManiaca i Pętli, oba jednak zostały w końcu poprawione i działają.
Nie obyło się i tym razem bez akcji czysto detektywistycznych - jedną z największych porażek "Bajtka", był dział "Tylko dla przedszkolaków" prawie każdy artykuł jaki pojawiał się w tej rubryce był pisany na innej platformie, o czym kolega "Romek" zazwyczaj zapominał poinformować czytelnika:) W tym numerze listing był przeznaczony dla egoztycznego nawet teraz mikrokomputera MSX (prawdopodbnie SpectraVideo, bo te były sprzedawane w Polsce przez Składnicę Harcerską). Parę błędów składniowych dalej (już MSX wiedziało, że ciąg znaków różni się od liczby) i możemy znów doszkalać się podstaw Basica. Bardziej jako ciekawostkę należy też potraktować wykresy prezentowane w artykule "10 najlepszych", prawdopodobnie ktoś zgubił pozostałe wyciągi barwne, na których umieszczono wykres popularności topowych konstrukcji z lat 80. Na wykresie pozostał tylko kolor czarny, który prezentuję spadek zainteresowanie maszynką C116/16 i w drugim przypadku mozolnym pchaniem się na salony IBM PC.
Dzięki pomocy Andysa udało się też doprowadzić do ładu i składu program "Mapa" dla ZX SPECTRUM, parę byków powodowało, że zamiast mapy dostawaliśmy miły obraz, który po wydruku wyglądał bardzij niż makatka, niż mapa.
1. Zmiany graficzne
Jak zwykle piętą achillesową reduksu jest brak wystarczającej dokumentacji fotograficznej, stąd część z nich pozostała w takiej jakości jak w dostępnych skanach, część z nich została podmieniona.
Podrasowana została mapa do JET SET WILLY i od tego numeru jest ona w niezależnym pliku (w postaci rozkładówki) - tak na wszelki wypadek gdyby ktoś potrzebował.
Zmieniono fotografie C64, Amigi na str. 19, pozbyłem się z rozpędu stacji dysku 1050 w artykule o 130XE, monitor jak dowiedziałem się na ATARI AREA, był tylko handlową podpuchą. Być może w wersji 1.0 Reduksu, zostanie to naprawione.
Podrasowałem Einsteina z ostatniej strony - co prawda wygląda on na mniej smutnego po tych zabiegach i bardziej ugładzonego, gdy stracił swój rozwiany lok, jednak o niebo lepiej się taki prezentuję.
Poprawiłem też jeden z rysunków p. Podulki, którego drukarz ukarał całkowitym brakiem spasowania kolorystycznego - po poprawkach powinno obejść się bez zeza.
Dziękuje także Erd'owi za skan okładki INFORMIKA.
2. Listingi (wybrane)
Turbo Maniac dla Commodore C64
Ta potworna kolubryna pod względem ilości cyferek do wklepania [str. 12 - 14] modyfikowała Commodore Basic, dodając do niego masę pożytecznych skrótów. Zmusiłem się do przepisania tych rzędów liczb (tu błogosławieństwo dla wynalazcy bloku numerycznego). Dokładny opis komend w artykule, naprawdę jest to spora modyfikacja, być może nawet przyda się posiadaczom orginalnej maszyny w czasach obecnych. Podziękowania dla Ramosa za inspirację (dobre i to:)), która poniekąd naprowadziła mnie na problem byków w tym listingu.
Alternatywna wersja TurboManiaca
Listing zamieszczony w numerze nie był wolny od błędów - jak się okazuję, część instrukcji nie działało - nie działał np. formatowanie dyskietki - był to częsty problem Bajtka, część programów zamieszczano z błędami i często, gęsto nie wynikało to tylko z błędów drukarskich (oh ten chochlik... ileż razy on namieszał, jak potem można było czytać w sprostowaniachl:)). Dzięki p. Michałowi Okowickiemu, który udostępnił swoją wersję TurboManiaca - możemy uzupełnić kolekcję o wersję, która jest wolna od błędów swojego pierwowzoru. Serdecznie dziękuje za udostępnienie tego pliku.
Mapa ZX Spectrum
Całkiem interesujący programik mający w zamierzeniu generować mapę krajobrazu. Korektę naniósł Andys. Warto też miłym okiem popatrzeć na pozostałe programy w dziale dla ZX SPECTRUM i Sterowanie, i Niespodzianka, jest całkiem miła dla oka i ręki;).
Tylko dla przedszkolaków
Listing należy wklepywać na MSX - polecam emulator OpenMSX, który pozwala wrzucać tekst bezpośrednio do emulowanej maszynki. Dla osób, które chcą zerknąć na MSX na pewno przyda się systemroms_msx.zip (tylko 50 maszynek ale i tak jest dobrze).
Wersje pliku
Jak przy wcześniejszym numerze, tak i ten przygotowałem w dwóch wersjach – dla ludzi z szerokopasmowym łaczem i mocniejszym komputerem – wersja pierwsza z pełną grafiką (300 dpi), plik ważący 27 mb z odsyłaczami i wersja uproszczona z odchudzoną grafiką (72dpi) który można z powodzeniem używać na urządzeniach mobilnych i słabszych komputerach.
Spis treści
GRA O JUTRO
- 14-latek i elektronika
- Do Rzeszowa przez Atlantę
PROGRAMOWAĆ MOŻE KAŻDY
- LOGO – słownik minimum
- Prolog cz. III
KLAN COMMODORE
- C-64 budowa i działanie
- Maniak Turbo
- Pętla
KLAN ATARI
- Atari130XE
- Basic XL
KLAN SPECTRUM
- Mapa
- Niespodzianka
- Sterowanie
CO JEST GRANE
- Jet Set Willy
Bajtkowa Lista Przebojów
- Wriggler
- One Man and his Droid
- Skool Daze
PRZECZYTALIŚMY TO DLA WAS
- Amiga contra Atari ST
GIEŁDA
- Wszystko dla wszystkich
WARTO PRZECZYTAĆ
- Byte, Tilt, Your Komputer.
SAMI O SOBIE
- Kluby Komputerowe ZSMP
- Komputery w Pałacu Młodzieży
SPRZĘŻENIE ZWROTNE
- Listy do Bajtka..........................................30
TYLKO DLA PRZEDSZKOLAKÓW
- Rozmowa z komputerem
NIE TYLKO KOMPUTERY
- Życie bez szkoły?.....................................32
0 - 1026 : 0 - 1026 : 0 - 1026 : 0 - 1356 : 99 - 527 :
Pobierz wersję oryginalną tego reduksu
Poniżej znajduje się wersja źródłowa dokumentu, który został przetworzony na wersję elektroniczną - te pliki stanowiły najczęściej wyjście do dalszej pracy nad zamieszczonym reduksem
Pobierz publiczną edycję tego reduksu
Poniżej znajduje się publiczna wersja poprawionego magazynu. Najczęściej różni się ona od pełnej obniżoną jakością zdjęć (72 dpi) i czasami dodatkowymi reklamami. Cóż... life is brutal and full of zasadzkas;) ale za to w żaden sposób nie trzeba partycypować w projekcie reduks.
Lista plików z ograniczonym dostępem
Aby otrzymać dostęp do poniższych zasobów musisz wspierać projekt - albo poprzez dotację, albo poprzez pomoc przy pracy nad magazynem albo w inny, namacalny sposób. Jest to jeden ze nielicznych sposobów w jaki mogę zrewanżować się osobom, które lokują swój czas i siły, a często wspierają finansowow idee Reduksów. Jeśli zgubiłeś swój kod dostępu, daj mi znać. O tym, jak zdobyć kod możesz przeczytać tutaj...
-
Ten plik wymaga podania kodu dostępu
Reduks Bajtek 3-4/86 - (300 Dpi)