Tym razem bez zbędnych fanfar i ochów oddaje numer Bajtka 10 z 1988. Cóż, co jakiś czas musi pojawić się taki numer, który ma więcej problemów niż inne. Tym razem nie ma wybitnie dużo zmian w stosunku do oryginału, okładka na tyle nietypowa, że trudno jest znaleźć coś podobnego, a jej jakość nawet w całkiem dobrze wydrukowanym, papierowym wydaniu zbliżona do tego co u Gozdka.
Znacie już jak będzie brzmiała reszta tego wpisu - oczywiście narzekanie na brak materiału graficznego czas zacząć;)
Październikowy Bajtek to przede wszystkim zmiany w makiecie magazynu - pozbyto się grubych winiet na rzecz odchudzonych pasków, pojawił się również kącik newsowy - a w nim garść newsów ilutrowanych fotkami... Niestety paro godzinny research (całkiem miły, ale całkowicie bezowocny) skończył się tym, że pozostały grafiki oryginalne. To samo tyczy się njusem o Amstradzie, nijak nie udało mi się trafić na taką grafikę.
Ogólnie ten numer ma potwornego pecha, ja kojarzę zdjęcia STARA LC-20 z tym fajnym tęczowym samolocikiem i kolorową taśmą... Ale skąd kojarzę? Nie udało mi się wygrzebać - jeszcze jeden powód aby za jakiś czas wrócić do tego numeru. Tak przy okazji tej reklamy, czy wiecie, że ABC DATA to była Polska firma? Zarejestrowana w RFN przez Polaka... Dziwy i cuda końca lat 80;P
Jedyną grafiiką, z którą mi "po drodze" to fotka do artka o ATARI PC-2, co numer ktoś w redakcji uparł się przedstawiać wszystkie konstrukcje ATARI wykorzystując do tego zdjęcia z manuala - przynajmniej to wygląda jako tako.
W tym numerze pojawia się również spora ciekawostka - mapa sygnowana przez p. Butenko (kim był Butenko chyba nie muszę mówić;P)
Nawet ze względu na to, mapka do Nosferatu została potraktowana wybitnie ulgowo - poprawiłem jedynie zwichrowany plan pomieszczeń i trochę przetasowałem podkład mam nadzieję, że wybitnie tego nie spartoliłem (oprócz Draculi, którego muszę poprawić;)).
Skoro jesteśmy przy grach - całkiem miła dla oka koperta znaleziona w liście przebojów, bo gry takie sobie - WEST BANK był fajną zręcznościówką, ale SKY FOX hmmm... niby fajny ale tak... niedokońca.
Pozostało mi jeszcze wspomnieć o kolejnym artukule naczego inspirowany tajemniczym akademikiem Jurji Zajcowem, tym razem snuje nam wizję badania Marsa za pomocą łazika, dopiero ładnych parę lat później pod upadku ZSSR udało się to amerykanom. Ale fakt... Zajcow przewidział... I ciążyło nad nim jakieś fatum, dowód? Pisał o misji Phobos? Pisał... sonda rozbiła się o powierzchnię, pisał o projekcie "KOLUMB"? Pisał, efekt - wykonali robotę dopiero amerykanie. Cóż... i tak przez całe życie... W 2018 roku Zajcew (być może ten sam) został wydalony ze stanów gdyż oskarżono go o szpiegostwo... Na fatum nad nim wisi jak nic.
Jeśli graficznie jest tak sobie, to przynajmniej listingowo jest całkiem fajnie - polecam zwłaszcza minigrę na ZX SPECTRUM - Follow Me. Genialnie prosty pomysł i ćwiczenie pamięci, wreszcie jakaś odmiana po w miarę nudnych listingach narzędziowych czysta rozrywka.
Listingi wrzucę niebawem do Ready And Run zrobiło się trochę zaległości w tamtym dziale, więc będzie powód aby go trochę odświeżyć.
Na koniec mała poprawka w treści Bajtka, na stronie 10 pojawił się artykuł traktujący o zamianie liczb, wdzięczny temat wrzucony w dział KLAN ZX SPECTRUM, okazał się listingiem w TURBOBASIC dla ATARI. Myślę, że nic się nie stanie jeśli wrzucimy go tam, gdzie jego miejsce.
Lista plików z ograniczonym dostępem
Aby otrzymać dostęp do poniższych zasobów musisz wspierać projekt - albo poprzez dotację, albo poprzez pomoc przy pracy nad magazynem albo w inny, namacalny sposób. Jest to jeden ze nielicznych sposobów w jaki mogę zrewanżować się osobom, które lokują swój czas i siły, a często wspierają finansowow idee Reduksów. Jeśli zgubiłeś swój kod dostępu, daj mi znać. O tym, jak zdobyć kod możesz przeczytać tutaj...
-
Ten plik wymaga podania kodu dostępu (35341)
Mapa Nosferatu (300 Dpi, Podkolorowane)
czwartek, 2 stycznia 2025
1.18Mb -
Ten plik wymaga podania kodu dostępu (35340)
Bajtek 10/1988 (300 Dpi)
czwartek, 2 stycznia 2025
24.95Mb
Pobierz wersję źródłową
Poniżej znajduje się wersja źródłowa dokumentu, który został przetworzony na wersję elektroniczną - te pliki stanowiły najczęściej wyjście do dalszej pracy nad zamieszczonym reduksem
Pliki publiczne
Poniżej znajduje się publiczna wersja poprawionego magazynu. Nie wymaga ona żadnych dodatkowych działań.