Reduksy T2E.pl -Try2emu -  pobierz magazyny komputerowe w PDF.

Bajtek Reduks 8/1987 v. 0.8

Bajtek Reduks 8/1987 v. 0.8
Skomentuj Ściągnij plik Słowa kluczowe

W końcu jest i kolejny reduks Bajtka, co prawda pokolenie wielorybów pamiętających popiskiwanie ZX Spectrum i pierwsze nieśmiałe próby w Jumping Jacka jeszcze dzielnie się trzyma, ale też dzieje się na tyle ciekawych rzeczy dookoła, że samemu dość mocno spowolniłem cykl reduksów. Ba, dość mocno zastanawiam się nad jego finalizacją - primo Co raz lepiej były wydrukowane, tercjo po co... prawdziwi twardziele, czekają na reduksy papierowe. Zobaczymy, być może cykl Bajtków zakończę na 12/1987 a resztą niech się zajmują osoby, którym się chce/opłaca się.

Ale wróćmy do zawartości, oprócz naprawdę doskonałem mapki do Spektrusiowej gry Panzadrome nie był to numer specjalnie ciekawy z mojego punktu widzenia. Jasne była recenzja the Goonies, który był grą genialną przynajmniej na Atari XE i całkiem zgrabnej mutacji Kozy, Wilka i Kapusty w Tylko do Przedszkolaków, reszta jakoś wybitnie nie była pasjonująca. Z pewnym ale... w dziale popularnonaukowym pojawił się świetny artykuł o Supernowej A1987, wybuch gwiazdy został dość skrzętnie opisany przez akademika Szkłowskiego (wiadomo, że w Rosji była najtęższe umysły), ciekawe co by powiedział jako patron, gdyby ktoś mu napomknął, że co prawda mową o rosjaninie, ale sam artykuł został okraszony materiałem fotograficznym z imperialistycznego "Times'a";).

W tymże numerze pojawia się dział "Tajemnice Atari", który sprawiał dokładnie tyle samo radości co "Peek&Poke" w Komputerze. Zapewne Ci, którzy posiadali Atari doskonale pamiętają, że w odróżnieniu od właścicieli "ziemniaczków", gry z trainerami w tamtym czasie można było policzyć na palcach jednej ręki, nie to... co Commodorowcy;).

Z oprogramowania, skoro już mowa o Commodore, warto też wspomnieć o chyba pierwszej w Bajtku aplikacji wykorzysującej stację dysków i nowalijkę Commodore 128. Klaudiusz Dybowski popełnił prosty Słownik, który doczytywał sobie polskie znaki, a sam słownik tworzyliśmy sobie samodzielnie wpisując pary słów, które a jakże były ładowane później także z dysku. Cóż... standardem był magnetofon, o C128 też większość mogła sobie pomarzyć. Nie mniej jednak, to ciekawy sposób wykorzystania dodatkowej biblioteki znaków, można było korzystając z rozwiązania autora podwiązywać wygenerowany kod do swoich pomysłów i cieszyć się nagłym pojawieniem się literek z ogonkami.

W dziale ZX Spectrum zabawka dla krótkofalarzy - "Częstościomierz", niestety mój Spektruś Plus dość podejrzanie działa z podlączeniami MIC i EAR, a ich obsadzenie było mocno wskazane aby sprawdzić sobie dane analizowane przez ten programik, stąd kompletnie nie wiem czy działa prawidłowo.

Ten numer posiada podwójną okładkę, jedną dzięki pomocy Piotra Zgodzińskiego, drugą moją. Jakoż, że Piotrek zrobił okładkę bardziej zgodną z oryginałem duży reduks idzie z jego wersją, wykorzystał on modny od paru miesięcy mechanizm generowania obrazów dzięki mechanice AI, dostarczył mu swoje łapki i tak powstał całkiem interesujący mariaż współczesności z przeszłością. Drugą okładkę popełniłem na poczekaniu i jakoś też mi się podoba;) Macie więc wybór...
Zapraszam do przeglądania...

PS. Serdecznie dziękuje chłopakom z FB, którzy podesłali zdjęcie koperty do Listy Przebojów - ten element chronicznie był źle wydrukowany, mały i kompletnie nieczytelny. Tym razem, postanowiłem go nie koloryzować i tylko skupić się na widoczności.

Okładka Reduksu Bajtka 7/1987 z grafiką przygotowaną przez Piotra Zgodzińskiego we współpracy ze sztuczną inteligencją.
Porównanie reduksu (prawa) z oryginałem (lewa). Bajtek 8/1987 Okładka. Tym razem wersja bez AI, tradycyjna i dość mocno odbiegająca od wersji oryginalnej... ale bez AI, czyli wersja dla tych, którzy nie wierzą władcom SkyNetu
Porównanie reduksu (prawa) z oryginałem (lewa). Bajtek 8/1987 Okładka. Zdjęcie okładkowe remade Piotr Zgodziński z pomocą trendy w dzisiejszej grafice AI.
Panzadrome - mapa z Bajtka 8/1987 roku i jej reduks. Praktycznie bez większych zmian. Wiadomo... rys. Stawicki.
Porównanie reduksu (prawa) z oryginałem (lewa). Bajtek 8/1987 str. 18
Porównanie reduksu (prawa) z oryginałem (lewa). Bajtek 8/1987 str. 32. I najciekawszy artykuł popularno naukowy a supernowej, która pięknie zaświeciła w 1986 roku (to ogólnie był rok przełomowy);P
Porównanie reduksu (prawa) z oryginałem (lewa). Bajtek 8/1987 str. 5. Bardzo grzecznie i bez dużej nachalności podkolorowałem Podulkę, a w wypadku ilustracji do Przedszkola praktycznie jej nie dotykałem. Jest rozjechana ale ładnie rozjechana.
Porównanie reduksu (prawa) z oryginałem (lewa). Bajtek 8/1987 str. 20. Niestety papuga oryginalna zniknęła bezpowrotnie...

 

 

Pobierz publiczną edycję tego reduksu

Poniżej znajduje się publiczna wersja poprawionego magazynu, jeśli nie ma jeszcze poniżej żadnych plików, wróć tu za jakiś czas.

_
Komentarze
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reduks powstaje w wolnych chwilach i nie ukrywam, w zasadzie na własne potrzeby. Nigdy też nie będę publikował ich w postaci płatnej, jeżeli chcesz wesprzeć projekt datkiem - postaw kawę. Dzięki.
Listingi dołączone do numeru w ReadyRun

Retro T-Shirt

Bumblebee Atari ST
Robin of the wood ZX Spectrum Element
Gryzor Spectrum Stawicki