Reduksy T2E.pl -Try2emu -  pobierz magazyny komputerowe w PDF.

Bajtek 5/1987

Bajtek 5/1987
Skomentuj Ściągnij plik Słowa kluczowe

Kolejny numer Bajtka do pobrania - trochę ponad numerację, bo 4 jest znów nierozpoczęty;) Zawartość jak zwykle "prima sort" redakcja zagrała w bezwarunkowy hit czyli Silent Service - gra, która pozwalała na długie tygodnie zostać kapitanem łodzi podwodnej (wystarczyło uruchomić grę w trybie czasu rzeczywistego;)) i przejmować się stanem naładowania baterii z równym przejęciem jak dzisiaj ilością energii jaka została w baterii smartfona. Żarty, żartami ale jeśli ktokolwiek przeszedł obojętnie koło Silent Service podziwiam odporności na symulatory.

Kolejny tytuł arcade, skoro od CO JEST GRANE rozpoczęliśmy to Bomb Jack i znów klasyk - tym razem stricte zręcznościowy, podziwiam p. Przasnyskiego, że do tak trywialnego tytułu (nie, nie... trywialny nie znaczy, że był nudny i nieciekawy!) można było napisać dłuższy tekst niż do BOBBY BEARING z rokładówki (ciekawe połączenie SPINDIZZY z MARBLE MADNESS). Bobby dzisiaj nie wciąga i nie wciska w fotel jak kiedyś, ale trójwymiarowa grafika jest naprawdę na dobrym poziomie i wytrzymuje próbę czasu (podobnie jak Spindizzy). Przy okazji udało mi się poprawić mapkę - dodając cały obszar, który został nieopisany jak i w oryginalnej mapce publikowanej w YOUR SINCLAIR jak i tej przerysowanej do Bajtka, ot taki bonus po latach, kiedy dokładne mapki są dostępne w Internetach.

Ale zostawmy gry w spokoju (warto jeszcze wspomnieć, że w dziale pojawiła się próba wrzucania PEEK&POKE, chyba trochę na zasadzie zapchania szpalty), w klanie ATARI mamy KASETOWY SYSTEM OPERACYJNY, prawdziwy pożeracz wzroku i klasyczny program do nauki pisania na klawiaturze - dzięki pomocy Dely'ego z ATARI AREA został przepalcowany całkowicie bezboleśnie - chwała mu, za to. Dodam, że jest to chyba jedyny listing dostępny przed komilacją (na AoL leży wersja już finalna, bez możliwości prześledzenia linijek znaczków).

W klanie Commodore pojawiają się pierwsze ślady obecności serii 264 w Polsce (Commodore 16, 116, +4), ponoć dział wymuszony, dzięki temu pojawił się listing Turbo16. Program po przepisaniu i cudownej zmianie cyferek w kod maszynowy pozwalał na przyśpieszenie transmisji z taśmy. Przynajmniej pod emulatorem i zapisem programu w basicu przyśpieszenie jest namacalne.

W dziale JAK TO ROBIĄ INNI informacja o nowym pomyśle SINCLAIR'A - Z88 miał stać się doskonałym przenośnym mikrokomputerem, ktoś coś więcej słyszał o tej platformie... no właśnie. W klanie ZX Spectrum mamy również kolejny program edukacyjny pozwalający na śledzenie wyników rzutów monetą - program ma dwie wady - pierwsza wymaga ręcznego podania zmiennej, drugi ilość prób - przy włączeniu programu w trybie pracy rzeczywistej obliczenia 100 rzutów zajmują duchowi spektrusia około 20 minut;)

I w sumie na tym, można by było zakończyć przegląd numeru ale... w kąciku dla przedszkolaków pojawia się bardzo zacny przykład prostej gry pozwalającej na generowanie mapy terenu i poruszaniu się w cztery strony - nagrodą jest księżniczka, a smok przez cały czas będzie nas ścigał - trochę wyobraźni i z tego szkieletu można było wycisnać znacznie więcej, niż w wypadku prezentowanym we wcześniejszym numerze "Kwiatu Paproci" - za każdym razem gra odbywa się trochę inaczej.

Na koniec warto również przyjrzeć się umieszczonemu materiałowi graficznemu - oczywiście, nie mówie o fotografiach, te niestety są jak zwykle poddane okrutnemu upływowi czasu, natomiast grafiki z tym jest ciekawiej - od tego numeru do redakcji Bajtka, ktoś musiał przytargać numery amerykańskiego Byte z 85 roku, dzięki czemu Bajtek AD1986 wzbogacił się o nieskończony strumień reprodukcji grafik z tego największego pisma komputerowego tamtego wieku.

Okładka numeru - dziękuje serdecznie Danielowi Lamorskiego za fotografie PCB XT gdyby nie jego fotki było by srożej niż jest obecnie, sobie za całkowity brak znajomości BRYCE nie dziękuje;) Myślę, że kiedyś na etapie druku papierowego ktoś inny zrobi coś lepszego;). 
To samo tyczy się grafiki Podulki dla klanu przedszkolaków - cierpie ostatnio na jakiś uwiąd starczy, po prostu nie miałem serca do dokładnego odtworzenia linii tego całkiem zacnego rysunku - zostawiam też dla osób, którym będzie się chciało bardziej.

 

Pobierz publiczną edycję tego reduksu

Poniżej znajduje się publiczna wersja poprawionego magazynu, jeśli nie ma jeszcze poniżej żadnych plików, wróć tu za jakiś czas.

Galeria dla Bajtek 5/1987

_
Komentarze
Listingi dołączone do numeru w ReadyRun

Retro T-Shirt

Heavy on the Magick
Eidolon Cover C64
Gryzor Spectrum Stawicki