[Atari] AtariOnLine: Zbierajmy papiery!

[8] # AtariOnLine | Niedziela, 28 Stycznia 2018 02:52CET

[Atari] AtariOnLine: Zbierajmy papiery!
Skomentuj

W odchodzącym w niebyt tygodniu wykonałem maraton w sprawach retrokomputerowych. W czwartek wykład na uniwersytecie w Krakowie o papierowych artefaktach z lat 80-tych i 90-tych, potem szybka podróż do Warszawy, gdzie na piątkowe otwarcie Global Game Jam opowiedziałem o moich doświadczeniach z publikacji amatorskich gier. Na tej samej imprezie rozpoczęliśmy z Tomkiem "TDC" Cieślewiczem prace nad konkursową gra dla 8-bitowego Atari "Plezjochronia - transmisja prawie synchroniczna", a w międzyczasie zdążyłem przeprowadzić trzeci wykład dla uczestników Giełdy magazynu "Pixel" w klubie Riviera Remont. Sprawy retro od rana do wieczora, dniami i nocami... Chciałbym się podzielić kilkoma refleksjami, które nasunęły mi się w tym czasie.

1. O papierach

Wykład "Papier jako nośnik danych lat 80/90", wbrew pozorom nie dotyczył dosłownie potraktowanych papierowych nośników danych czyli kart perforowanych,ale był przenośnią - dotyczył wszelakich "papierów", które towarzyszyły zjawisku komputeryzacji lat 80/90. Był to czas oddolnej rewolucji, której sprawcami byli ówcześni nastolatkowie. Ponieważ czuję się częścią tego zjawiska, a udało mi się zgromadzić i zachować wiele materiałów z tego okresu, wykład miał dla mnie również aspekt sentymentalny. O wielu z dokumentów mogę opowiedzieć długą historię, jak do mnie trafił, w jakich okolicznościach, od kogo, kiedy.Na potrzeby prezentacji wykonałem ponad 1700 zdjęć papierowych artefaktów. Kilkaset z nich znalazło się na prawie 300 slajdach. Był przegląd twórczości domowej młodych wówczas komputerowców (np. notatki z zeszytów szkolnych), scenowe ziny, okładki magazynów dyskowych, listy wymieniane w ramach swapu, votki do głosowania na zlotach, papierowe gry "komputerowe", amatorskie i półamatorskie gazetki, amatorskie opisy gier, ale także te ze studiów komputerowych, cenniki i reklamy polskich firm lat 80/90, biuletyny giełdowe. Krótko mówiąc - specyficzna dla Polski kultura papierowa, która otaczała zjawisko "oddolnej komputeryzacji".Zjawisko twórczości domowej, amatorskiej wciąż jest nieobecne w nauce, a pomijane i niedoceniane nawet w środowisku retrokomputerowym. Dotychczas retromaniacy zwracali szczególną uwagę na sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie do niego. Komputery z tamtego okresu, gry, użytki i dema są kupowane, zbierane, archiwizowane, katalogowane. Wszelakie papiery, poza czasopismami, zbyt często traktowane są jako nic nie warte albo mało znaczące śmieci. Najwyższa pora zacząć zmieniać ten stan rzeczy i dlatego staram się dołożyć do tego swoją cegiełkę. Wykład został zarejestrowany i jeżeli go otrzymam, wrzucę na nasz kanał na YouTube. W tej chwili jest dostępna tylko 5-minutowe rozpoczęcie wersji skróconej z Giełdy Pixela (autor: Miejski Obserwator).Apelowałem na wykładach (zarówno na Uniwersytecie Jagiellońskim, jak i w klubie Riviera Remont, w którym wykład odbył się w wersji zmienionej i skróconej), aby posiadacze podobnych materiałów dzielili się nimi - jeżeli nie oryginałami, to choćby ich zdjęciami lub skanami. Apeluję i tutaj do czytelników AtariOnline.pl - jeżeli posiadacie jakiekolwiek papierowe materiały z epoki, zapraszam do kontaktu. Pojawił się pomysł, aby ostatecznie te materiały trafiły do Instytutu Kultury UJ w Krakowie lub któregoś z muzeów techniki, gdzie zostaną skatalogowane i zarchiwizowane. Ja swoje zbiory również zamierzam tam przekazać.

Przy okazji dziękuję dr. Piotrowi Mareckiemu za zaproszenie na UJ, Tomaszowi Święchowi za nagrywanie prezentacji, a Pinowi za pokazanie i udostępnienie swoich zbiorów papierowych.

2. O wydawaniu gier

Ludziom, którzy przyszli tworzyć gry w ramach PolyJam 2018 na Politechnice Warszawskiej, miałem okazję opowiedzieć o moich doświadczeniach z tworzenia gier, ciekawostkach i historyjkach z tym związanych. A do tego przekonywałem, że warto wydać swoje produkcje w formie fizycznego, namacalnego pudełka z nośnikiem. Ilustrowałem to przykładami 6 gier, w których maczałem palce przy wydawaniu: "Kolony 2106", "Loops DX", "Robbo Forever", "Hobgoblin", "Bomb Jake" oraz "07 zgłoś się". Słuchacze mogli też posłuchać o narzędziach, którymi tworzymy nasze gry. Global Game Jam wygląda łudząco podobnie do zlotów Atari - pełno ludzi pochylonych nad komputerami, którzy przygotowują swoje produkcje na kompoty, dla których przyziemne czynności nie mają znaczenia, a liczy się praca w grupie nad ciekawymi projektami komputerowymi. Tyle, że tutaj nie ma retrosprzętów i oprogramowania do niego.Oczywiście nie bez wyjątków. Tomek "TDC" Cieślewicz już siódmy rok z rzędu tworzy tu grę na małe Atari, wciągnął do tej współpracy nie jedną osobę. W tym roku mnie oraz Krzysztofa "Kapitana" Żubila, który pisze właśnie dla nas swój pierwszy utwór w Raster Music Tracker "Plezjofonia". Obok nas w Turbo Basicu programuje Paweł "Sikor" Sikorski. Akcenty retro więc są, a inni uczestnicy maratonu programowania z ciekawością podchodzą do nas pytać o postępy. Naprawdę fajnie spędzony czas, niewiele mniej ciekawie niż w czasie zlotów Atari.

2018-01-28 02:52 by Kaz
komentarzy: 0
Inne treści związane z tematem
[Atari.Area] Last Party 2017 results i stuff [Atari.Area] Last Party 2017 results i stuff;
Dostępne są już wszystkie prace oraz wyniki z zakończonego dziś jubileuszowego zlotu w Opalenicy: Last Party 2017. Music Compo: 1. 20 lat lejter - Lisu/Tristesse 2. Oldtekkno - Miker 3. Distilled Implant Cleaner - Pigu + Zlew Graphics Compo: 1. Last Train - Rocky/MadTeam 2. Snowman - ...
[ATARI] Altirra x86 i x64 3.10 test 1 [ATARI] Altirra x86 i x64 3.10 test 1;
Nowa wersja testowej Altirry, emulatora ATARI XE/XL/5200.  Ostatnia pełna wersja tego emulatora, jaka publicznie została udostępniona to Alirra 3.00 z 28 grudnia 2017 r.
[Atari] AtariOnLine: Wyniki Kaz Kompo 2016 [Atari] AtariOnLine: Wyniki Kaz Kompo 2016;
Przedstawiamy wyniki jedenastej edycji konkursu na najlepszą grę roku Kaz Kompo 2016.1. Laura, 590 p.Twórcy gry:Kod, pomysł: Arkadiusz „Larek” Lubaszka, grafika: Paweł „Ripek” Szewczyk, muzyka: Bartłomiej „Wieczór” ...
[MULTI] Pantheon 6.598 [MULTI] Pantheon 6.598;
Multiemulator Pantheon, programu autorstwa  Bostjana 'Grandy' Grandoveca i jego kolejna odsłona. Tym razem dodano obsługę 93 tytułów dla SEGA Megadrive.
[Atari.Area] Altirra 3.00 [Atari.Area] Altirra 3.00;
Last Party zbierało się do końca, tymczasem Phaeron wypuścił nową wersję najlepszego i najpopularniejszego obecnie emulatora 8-bitowego Atari - Altirra. Oto najważniejsze zmiany i uspraweninia (w języku angielskim): Accuracy: Illegal 6502 opcode and 65C816 fixes, VBXE fixes and timing ...
Komentarze