[Atari] AtariOnLine: Wyniki konkursu ABBUC 2022

[3] # AtariOnLine | Niedziela, 30 Października 2022 16:49CET

[Atari] AtariOnLine: Wyniki konkursu ABBUC 2022
Wczoraj w niemieckim Herten odbyło się kolejne doroczne walne zgromadzenie klubu ABBUC, zrzeszającego miłośników 8-bitowego Atari. Podczas spotkania ogłoszono wyniki tegorocznego konkursu programistycznego, w którym było rekordowo dużo zgłoszeń.

Głosować mogli wszyscy członkowie klubu z całego świata, dając każdemu zgłoszeniu niezależną ocenę 1-10 pkt. Łączna suma punktów decydowała o uzyskanym miejscu oraz wpływała na wysokość nagrody pieniężnej (od kilku lat przyjęty jest model nagradzania wszystkich uczestników, a nie tylko pierwszych miejsc).

Linki do plików będą stopniowo pojawiały się w miarę publikowania ich przez autorów.


 • 01) Bunny Hop - nagroda 659,59 euro

 • Gra oparta na planszowej grze logicznej "Jump In'", wymaga 128KB RAM. Plik z grą dostępny jest tutaj, u Fandala.
  Instrukcja do pobrania: PDF.  Zgodnie z informacją od TWH, od dawna z Fandalem chciał stworzyć na Atari grę przeznaczoną przede wszystkim dla dzieci w wieku 4-6 lat. Gdy jego syn Leopold natknął się w lokalnej bibliotece na planszówkę Jump In', dla TWH stało się jasne, że to będzie to.

  Celem gry jest umieszczenie wszystkich królików w norach - przy czym króliki poruszają się wyłącznie przeskakując przez jakąś przeszkodę zaczynającą się od sąsiedniego pola. W późniejszych etapach pojawiają się również lisy, które mogą się ślizgać w pionie albo w poziomie.

  Autorzy:
  - kod: Fandal
  - grafika i muzyka: PG
  - inni współautorzy: VinsCool, Leopold
  - testy: Thomas „TWH” Havemeister, Solaris104

  Oryginalna gra planszowa:
 • 02) Break It Reloaded 2022 - nagroda 402,83 euro

 • Klon Arkanoida, nowa wersja gry Break It opublikowanej w 1988 roku: link • 03) Arcadia - nagroda 250,35 euro

 • Gra działa na 64KB, udostępnione pliki: XEX ATR
  Wątek na naszym forum poświęcony grze: tutaj  Jak napisał Amarok, autor gry (którego jest to debiut na Atari):
   "Arcadia jest grą typu Zuma czy Luxor.

   Głównym celem gry jest zniszczyć wszystkie węże składające się z kulek zanim dotrą do świątyni znajdującej się na końcu ścieżki. W przeciwnym przypadku świątynia zostaje zniszczona, a gracz traci życie. (...)

   Gracz celuje przy przesuwając dżojstik w lewą lub prawą stronę i strzela nową kulką przy pomocy przycisku fire. Można również zmieniać bieżącą kulkę z następną w kolejności poprzez wychylenie dżojstika w górę lub w dół. W trakcie gry jest możliwość jej wstrzymania poprzez naciśnięcie klawisza spacji na klawiaturze.

   Jeśli nowo wystrzelona kulka utworzy grupę składającą się co najmniej z 3-ch o tym samym kolorze, to taka grupa znika. W przeciwnym przypadku nowa kulka wydłuża węża.

   Każde kolejne zniszczenie grupy kulek zwiększa licznik kombo albo reakcji łańcuchowej. Co trzecie kombo lub reakcję łańcuchową generuje na planszy losowe rozszerzenie, które gracz może złapać poprzez wystrzelenie kulki.

   Wśród rozszerzeń są takie, które wpływają na ruch węży takie jak spowolnienie, zatrzymanie lub wycofanie. Inne rozszerzenia umożliwiają zafarbowanie kulek na dany kolor, usunięcie wszystkich kulek o danym kolorze, usunięcie pionowej grupy kulek przy pomocy błyskawicy, usunięcie najbardziej wysuniętych kulek przez tarczę lub posortowanie kulek w wężu znajdującym się najbliżej świątyni.

   Zniszczenie grupy składającej się z co najmniej 5-ciu kulek generuje na planszy rozszerzenie w postaci serduszka. Po złapaniu 10-ciu serduszek gracz otrzymuje nowe życie.

   Po 3-ch kolejnych poziomach pojawia się poziom bonusowy. Celem w tym poziomie jest zniszczenie jak największej liczby kulek. Zniszczenie węża generuje na planszy rozszerzenie serduszka. Gracz nie może stracić życia na poziomie bonusowym. (...)"

 • 04) PacMen Evolution - nagroda 149,28 euro

 • Wariant Pac-Mana, gra wymaga minimum 48KB. Plik z grą: XEX • 05) Dye Heritage Edition - nagroda 135,42 euro

 • Zbiór nowych poziomów gry logicznej "Dye", która zajęła drugie miejsce w edycji konkursu ABBUC z 2016 roku. Plik do pobrania: XEX • 06) Retro Dschump - nagroda 133,29 euro

 • Pliki z grą: XEX ATR • 07) Moon Quest - nagroda 128,67 euro

 • Poszczególne wersje językowe:
  PL EN DE
  Krótka instrukcja (DE,EN): PDF  Michał "stRing" Radecki pisze o swej grze tak:
   "Moon Quest to tekstowo-graficzna gra przygodowa napisana w Atari Basic i skompilowana. Gra zawiera ponad 40 lokacji i 8 interaktywnych postaci. Znajdziemy tam też odrobinę humoru i cynizmu.

   Gra została napisana tak, aby gracz czuł się komfortowo, więc sterowanie odbywa się wyłącznie przy pomocy joysticka. Do poruszania, używania przedmiotów, interakcji z osobami i elementami używamy właśnie jego.

   W grze istnieje możliwość zapisu stanu gry. Zapisywany jest ekwipunek i wykonane istotne czynności. Grę zapiszemy w startowej lokacji, do której zawsze możemy wrócić. Korzystamy i zatwierdzamy z opcji zapisu/ładowania klawiszami OPTION, SELECT, START.

   Podstawowe czynności jakie możemy wykonać to:

   ZOBACZ, DAJ, WEŹ, MÓW, UŻYJ, URUCHOM

   W grze zbieramy przedmioty, używamy ich, wymieniamy się nimi itd. Jednym z pierwszych celów jaki musimy wykonać jest odszukanie elementów kombinezonu kosmicznego (widocznych po lewej stronie ekranu). Podczas rozgrywki warto badać otoczenie, rozmawiać z postaciami, próbować używać przedmiotów w lokacjach itd. Zagadki są logiczne i raczej nieskomplikowane.

   Gra wykrywa i wspiera systemy PAL i NTSC. Została przetłumaczona na trzy języki – polski, angielski i niemiecki.

   Sterowanie:

   KIERUNKI – ruch postaci we wskazanym kierunku. Możliwe ruchy są widoczne z prawej strony ekranu.

   FIRE – wejście w tryb wyboru czynności:

   KIERUNKI LEWO-PRAWO – wybór czynności:

   FIRE – zatwierdzenie czynności

   Przy czynnościach WEŹ, DAJ, UŻYJ możemy wskazać przedmiot o ile mamy już coś w ekwipunku. Analogicznie wybieramy go kierunkami LEWO-PRAWO i zatwierdzamy FIRE. Aby pominąć użycie przedmiotu kierujemy joystick w GORĘ aby wyjść z wyboru przedmiotu.

   Podczas rozmów z postaciami (czynność MÓW) kolejny „dialog” uaktywniamy kierując joystick w PRAWO lub wciskając FIRE. • 08) (ex aequo) Der Schraenker 2 - nagroda 127,60 euro • 08) (ex aequo) Trax - nagroda 127,60 euro

 • Gra w stylu Chaos Engine. Plik dostępny tutaj: ATR  Na konkurs trafiła wersja robocza z 5 poziomami, ciągle trwają prace nad wersją ostateczną. Nie tłumaczy to jednak zaskakująco niskiej pozycji w głosowaniu ABBUC...

  Autorem kodu jest Janusz "Shanti77" Chabowski. Zgodnie z informacją od Jarosława "Odyńca" Wyszyńskiego, który z kolei jest autorem grafiki, docelowo gra ma działać na 64KB, a grafika etapów będzie doczytywana. Poprawiony został panel z licznikami, prawdopodobnie będzie się zmieniał wraz z rozwojem postaci (zakupy między etapami). Ma też się pojawić muzyka (w prezentowanych tutaj filmikach rozbrzmiewa muzyka, ale nie pochodzi ona z Atari).

  Aktualny stan widać na filmiku poniżej: • 10) Binary Parasite - nagroda 115,87 euro

 • Wersja z konkursu ABBUC: XEX
  Próbka z wersji finalnej: XEX • 11) Battle of Eris - nagroda 112,67 euro

 • Gra w stylu Caverns of Mars.


 • 12) Dark Keep - nagroda 109,47 euro

 • Plik z grą: XEX • 13) Der Schraenker 1 - nagroda 107,34 euro • 14) MidiCAR-Player - nagroda 102,36 euro • 15) HRG-Trans - nagroda 98,45 euro


 • 16) List-XEX - nagroda 89,21 euro


 • 2022-10-30 16:49 by "Adam"
  komentarzy: 40
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Drugie "Środo-wisko książkowe"
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Niedzielne spotkania
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: K.W.A.S. #29 w Katowicach
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nowy kontroler do A2600
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nowy kontroler do A2600
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Środo-wisko książkowe cz.1
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Środo-wisko książkowe cz.1
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Dzisiaj na zoomie - Mercenary cz.3, Stare książki cz.2
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Dzisiaj na zoomie - Mercenary cz.3, Stare książki cz.2
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nowa gra "Twin Snakes Run"
  wstecz30/10/2022 16:49
  Inne treści związane z tematem
  [Atari] AtariOnLine: Drugie "Środo-wisko książkowe" [Atari] AtariOnLine: Drugie "Środo-wisko książkowe"
  Już dzisiaj o 20:00 premiera nagrania z drugiej części "Środo-wiska książkowego". Nagranie i montaż: Misza. Prowadził: Kaz. 2023-06-06 13:49 by Kaz komentarzy: 1
  [Atari] AtariOnLine: Niedzielne spotkania [Atari] AtariOnLine: Niedzielne spotkania
  O godzinie 18:00 w najbliższą niedzielę, 4 czerwca 2023 roku, kolega Roman "Xorcerer" Fierfas przedstawi i zagra w grę "Starglider 2" na komputerze Atari ST/STE. Zaś o godzinie 20:00 odbędzie się kolejne, trzecie już, spotkanie z książkami nadesłanymi przez pana Jarosława Wiatera z Białegostoku. Poprowadzi, jak zwykle w stylu FPP, Krzysztof ...
  [Atari] AtariOnLine: K.W.A.S. #29 w Katowicach [Atari] AtariOnLine: K.W.A.S. #29 w Katowicach
  Już 10 czerwca 2023 roku widzimy się w Katowicach na KWAS-ie. Jak zwykle jest to wydarzenie organizowane spontanicznie, z potrzeby retromaniaków, absolutnie niekomercyjne, w różnej, czasem dziwacznej formule, i czasami z nie do końca ustalonym planem wydarzeń. Ale zawsze, i to jest jedyny pewnik, polega na sympatycznym spędzeniu czasu z pasjonatami Atari czy ...
  [Atari] Steem Steven Seagal Edition (SSE) 4.1.2 R7 28/05/2023 [Atari] Steem Steven Seagal Edition (SSE) 4.1.2 R7 28/05/2023
  Pojawiła się kolejna pełna wersja STEEM'a w mutacji o dźwięcznej nazwie Steaven Seagal Edition z całkiem pokaźną ilością zmian i poprawek.  Autor forku powrócił również do rozwoju wersji dla Linuxa - xSteem. Do pobrania pod "okienka" trzy wersje - "DD" (Dx7) i "D3D" (DirectDraw3D9), ta ostatnia powinna fajniej chodzić pod Windows 10. ...
  [Atari] BigPEmu 1.06 25/05/2023 [Atari] BigPEmu 1.06 25/05/2023
  Doskonały na tle innych emulatorów konsoli ATARI JAGUAR BigPEmu (The World's Prefurred Large Pussycat Emulator™)  autorstwa Rich Whitehouse doczekał się świeżej aktualizacji. Sporo zmian i patrząc w changelog emulator idzie w calkiem ciekawym kierunku, to jeszcze by się przydało aby więcej nowych produkcji pojawiało się na ten miły atarowski wynalazek;) Koniecznie ...
  Komentarze
  Ostatnio dodane pliki
  Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

  © Try2emu 1999 - 2023 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Kontakt