[Atari] AtariOnLine: Wspomnienie o katowickiej giełdzie i nie tylko

[2] # AtariOnLine | środa, 8 Lipca 2020 11:51CET

[Atari] AtariOnLine: Wspomnienie o katowickiej giełdzie i nie tylko

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami... Tyle, że tę historię zacząć trzeba inaczej. Katowice, dzielnica Załęże i Dom Kultury Huty Baildon, w środku na piętrze giełda komputerowa. Na zewnątrz „wymieniacze” kaset magnetowidowych. Aby wymienić swoją na interesujący film nagrany na innej spełnić trzeba podstawowy warunek. Kaseta nie może mieć plastikowych rolek…. Ale to poboczny temat. Widok domu kultury od strony wejścia:Po schodach na piętro, po drodze wykupić wejściówkę. Ło panie, w środku narodu, że nogi nie wstawisz. Tempo przesuwu między stolikami jakieś 3 metry na godzinę. Duchota, że siekiera zawiśnie w powietrzu. I właśnie tam poznałem gościa, który przyjeżdżał z Krakowa. Kupowałem u niego, bo dało się potargować, sprzedawał niedrogo i co ważne doradził i zgodził się na wymianę, jakby nie działało. Dlatego stacja Atari 1050 stała się moją własnością.

A że czas leci do przodu (bo nie słyszałem by było odwrotnie), nieuchronnie następował zmierzch tego, co dobre. No i w czasie jednej z wizyt dogadaliśmy się, że po niewielkiej cenie odstąpi mi swoje zapasy, które pozostały po czasach świetności. Co to było? Sporo dokumentacji, komputer ATARI 800XL, ale nie byle jaki. Wszystkie scalaki w podstawkach. Służył jako tester naprawianych innych komputerów. Coś tam jeszcze, coś tam jeszcze... i to co poniżej prezentuję.

Sporo płytek Turbo Blizzard z instrukcją i dwa zdezelowane mechanizmy magnetofonów. Służyły jako dawcy części. Bez namysłu brałem jak leci. Przez czas długi powoli remontowałem, uzupełniałem. Do końca nie jest jeszcze wszystko sprawne. Ale będzie.

No to po maluśku... Pierwszy rzut, płytka interfejsu Turbo Blizzard. Było tego chyba z dziesięć czy piętnaście sztuk. Ale rozeszło się, bo montowałem temu kto chciał. Z prawej strony na fotce, na kolanie pisana instrukcja jak to wmontować. Nietrudno zauważyć że jest to instrukcja dla najbardziej opornych, niekumatych.A że co mądrzejsi potrzebują dokładniejszego wykładu by weszło do głowy, poniżej oryginalna instrukcja sprzedawana z płytką do samodzielnego montażu. Widać już na oko, że jest bardziej skomplikowana od poprzedniej i wymaga zaangażowania sporej ilości szarych komórek. Tak na oko… 70% mózgu.Prawie wyremontowane mechanizmy, tu fotka tylko jednego, bo drugi podobny. Jak mnie złapie natchnienie to dokończę dzieła. Co prawda magnetofonu nie używam od lat, (czytaj: od czasu jak stacja dysków pojawiła się obok mojego Atari 800XL), ale trzeba robić, coś co sprawia przyjemność.I żeby nie było… łoooo, takie coś to każdy ma, fotka jak wyglądały pierwowzory. Nie jest to oryginalna fotka powyższego magnetofonu, bo nie przyszło mi do głowy, by ją w ogóle zrobić. Ale podobnie wyglądało, tyle że braki i ubytki były większe. Ta fotka jest z zasobów firmy Krysal, o której w tym wątku. To tyle wspomnień.I na koniec… poczyniłem już starania by zaopatrzyć się w niezbędne brakujące części. Czyli: wtyczkę SIO, kabelek, głowice, nowe paski, obudowę itd., itp. Jak ktoś chce i może pomóc, nie odmówię.

Zenon/DIAL, 5 lipca 2020.

2020-07-08 11:51 by Kaz
komentarzy: 5
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: "Atari Fan" po angielsku już jest!
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nowy RECOIL, jego historia i język Ć
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Atari wieczorową porą
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Środa z prasą (cz.3)
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Środa z prasą (cz.3)
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Narzędzie do tworzenia scrolli
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Narzędzie do tworzenia scrolli
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Żużelek dla czterech graczy
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Żużelek dla czterech graczy
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Kartridż Sparta DOS X

Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

wstecz08/07/2020 11:51
Inne treści związane z tematem
[multi] BizHawk x64 2.4.2 [multi] BizHawk x64 2.4.2
Nowa wersja multiemulatora BizHawk. napisany w C# multiemulator pozwala udawać  konsole: Nintendo Entertainment System / Famicom / Famicom Disk System (NES/FDS), Super Nintendo (SNES), Nintendo 64, Gameboy, Gameboy Color, Super Gameboy, Sega Master System, SG-1000, Game Gear, Sega Genesis / Sega-CD, Sega Saturn, PC-Engine (TurboGrafx-16) / CD-ROM, SuperGrafx, Atari 2600, Atari 7800, Atari ...
[ATARI] Altirra x86 i x64 3.90 Final [ATARI] Altirra x86 i x64 3.90 Final
Nowa wersja emulatora Altirra, emulatora Atari XE, XL, a także konsoli ATARI 5200. Oczywiście polujących na pełne wersje emulatora zapewne zdziwi obszerność changelogu, dla śledzących wersje testowe to oczywista oczywistość.
[Atari.Area] Altirra 3.90 [Atari.Area] Altirra 3.90
Nowa wersja jednego z najpopularniejszych emulatorów 8-bitowego Atari oraz konsoli Atari 5200 już dostępna. A oto, co w niej nowego znajdziemy (w języku angielskim): Accuracy: 800 System Reset timing fixed, undocumented RMW and WSYNC timing fixes, several fixes to 65C816 direct page wrapping and Veronica, many fixes to FDC/RIOT/6809 for full disk drive emulation, improved POKEY two-tone mode ...
[Atari] AtariOnLine: SV 2019 - relacja subiektywna [Atari] AtariOnLine: SV 2019 - relacja subiektywna
Plan na dojazd wyklarował się w ostatniej chwili. Musiałem ogarnąć rano logistykę rodzinną dlategoż umówiłem się z Blasphem o 07:55 w piątek pod jedną z Bierdonek we Wrocławiu. Nie wypaliło ze względu na zapomniane obuwie zmienne przez moją pierworodną przeto Blasph czekał na mnie jakieś 4 minuty na mrozie. Przecieki ...
[Atari.Area] Flop #65 [Atari.Area] Flop #65
Na znanej nam już stronie można ściągnąć nowy numer - już 65 - magazynu FLOP. Zawiera cztery strony dyskietki, a tam między innymi nowa wersja (na Atari, of coz) Dizzy-iego. Miłej lektury!
Komentarze

T-shirt "Atari ST - trzmiel"

Retro T-Shirt Atari ST - trzmiel - męski podkoszulek
Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

© Try2emu 1999 - 2020 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt