[Atari] AtariOnLine: Uwolnienie Topornego

[10] # AtariOnLine | Poniedziałek, 11 Grudnia 2017 12:59CET

[Atari] AtariOnLine: Uwolnienie Topornego
Skomentuj

Zgodnie z zapowiedziami, premiera gry dla Atari XL/XE pod tytułem "07 zgłoś się" miała miejsce w Gdańsku, na "Silly Venture". Pojawiła się wersja kolekcjonerska, w pięknym pudełku, na cartridgu, z wydrukowaną instrukcją do gry. Niektórzy, którzy grę zakupili na party-place, zdążyli rozpakować, zagrać, a nawet ukończyć. Gra nie jest zbyt długa i jeżeli ktoś liczy na nieprzespane noce to może się zawieść. Ale wszyscy pozostali, którzy lubią tekstówki, a szczególnie paragrafówki, i ukryte smaczki w grze i powolne ich odkrywanie, powinni być ukontentowani. A że obiecaliśmy też całkowicie za darmo wersję dla tych, co wolą goły plik, esencję gry, to niniejszym spełniamy tę obietnicę. Pliki ATR i XEX z grą są dostępne w naszym archiwum gier, a dokładniej to tutaj.Przy okazji informuję, że oprócz wersji kolekcjonerskiej na cartridge'u, pojawi się wersja kolekcjonerska dyskowa i kasetowa. Oczywiście, wyda to Retronics, ale w bardzo małym nakładzie, około 10 sztuk, bo nie spodziewamy się wielkiego zainteresowania. Kto więc chciałby posiąść jakieś specyficzne wydanie to niech kieruje się do Duddiego czyli właściciela Retronics. Zapewne te nowe wersje będą tańsze niż na cartridge'a, bo koszty wydania na dyskietce czy kasecie są znacznie niższe. Poglądowo prezentuję, jak będzie wyglądać wersja dyskowa/kasetowa, tutaj jest grafika z gry "Najemnik", ale oczywiście u nas będzie grafika Odyńca, tak jak na pudełku wersji catridge'owej.I jeszcze kilka słów o samej grze z instrukcji, która została wydana na papierze przypominającym czasy PRL, czcionką "maszynową", z pieczątkami, które w czasach PRL był autentycznie używane:

"TY JESTEŚ PORUCZNIKIEM TOPORNYM. Działasz samotnie i nieoficjalnie (urlop). Czyha na Ciebie wiele trudności i niebezpieczeństw. A przy tym musisz się śpieszyć, bo każdy dzień zwłoki to strata trzech posiłków w FWP „Klawisz”, opłaconych z góry. Czy starczy Ci odwagi, aby podjąć tę trudną grę?”
Tak zaczyna się tekstowa gra przygodowa „07 zgłoś się”, która bardzo luźno nawiązuje do popularnego w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej serialu telewizyjnego o tym samym tytule. Był to 21-odcinkowy serial kryminalny, produkowany od roku 1976 do 1987, przedstawiający działania porucznika Milicji Obywatelskiej Sławomira Borewicza. Pomysł na serial, a także scenariusze niektórych odcinków zaczerpnięto z popularnej w czasach PRL serii zeszytów z opowiadaniami kryminalnymi „Ewa wzywa 07”. Z kolei niektóre historie z serialu pojawiły się potem w serii komiksowej „Kapitan Żbik”.

Zgodnie ze zwyczajem komunistycznych władz, posługiwania się sztuką do wpływania na społeczeństwo, zarówno wspomniana seria zeszytów i komiksów, jak i przede wszystkim serial służyły do ocieplenia wizerunku Milicji Obywatelskiej. W zamówionych przez władzę i zatwierdzonych przez cenzorów scenariuszach milicjanci czasem mają przywary, ale nigdy nie są czarnymi charakterami. Zaś główny bohater „07 zgłoś się” jest pożądanym wzorem nowoczesnego funkcjonariusza MO: młody, rozgarnięty, fachowy. W naturalny sposób tytuł serialu wywołuje skojarzenie z agentem 007, Jamesem Bondem, bohaterem filmów inspirowanych książkami Iana Fleminga. Borewicz i Bond nie tylko mają identycznie rozpoczynające się nazwiska, ale obaj są podobnymi typami mężczyzn – przystojnymi i inteligentnymi twardzielami, obytymi w świecie szarmanckimi kobieciarzami. Autorzy polskiego serialu wzbraniają się jednak przed takimi skojarzeniami, twierdząc, że „07” to hasło wywoławcze dyspozytorni MO. Trochę trudno w to uwierzyć, skoro na potrzeby filmu można było wybrać dowolny inny numer wywoławczy, a charakterologiczne podobieństwo postaci jest uderzające.
Serial cieszył się i nadal cieszy dużą popularnością. Do dziś w dziełach kultury, takich jak filmy czy utwory muzyczne, pojawia się sporo nawiązań. Tę popularność można odczuć nawet w sferze językowej, bo samochód FSO Polonez, którym jeździł główny bohater, bywa nazywany „borewiczem”. Nie powinno więc dziwić, że pojawił się również odnośnik do serialu w postaci tekstowej gry komputerowej dla 8-bitowego komputera ZX Spectrum. Dokładny czas powstania tej gry nie jest znany, ale można przypuszczać, że była to druga połowa lat 80-tych - okres późnego, rozpadającego się PRL-u.

Poza tytułem, w grze jest niewiele nawiązań do serialu, akcja nie ma nic wspólnego z żadnym odcinkiem. Bohaterem gry jest porucznik Toporny, który od razu kojarzy się z porucznikiem Borewiczem... A w kiosku można nawet kupić Old Spice, który był ulubionym kosmetykiem używanym przez filmowego milicjanta. Więcej bezpośrednich nawiązań jednak nie ma, a bohater jest zdecydowanie przeciwieństwem pierwowzoru – filmowy amant był bohaterski i bardzo rozgarnięty, a tutejszy jest nieporadny, nie idzie mu z kobietami, jest wręcz... toporny. No i zamiast pochwały MO mamy wyraźną satyrę na socjalistyczne zwyczaje i nowomowę. Dodatkowo w grze został przemycony wątek „Solidarnościowy” – aby przy drodze zatrzymać samochód, należy pokazać palcami literę V, co w owym czasie było gestem wspierania tego wolnościowego ruchu. Nie można się też przyznać do bycia milicjantem, bo kierowca odmówi podwiezienia. Być może właśnie z powodu satyry i aluzji autor gry postanowił się nie ujawniać i pozostać pod pseudonimem Kuba Rozpruwacz. Zasłona anonimowości miałaby sens również wówczas, gdyby autor miał coś wspólnego ze służbami mundurowymi. A mogło tak być, bo akcja gry została umiejscowiona między innymi w ośrodku służby więziennej nad Zalewem Koronowskim, który to ośrodek istnieje w rzeczywistości do dziś! Akcja toczy się w Borach Tucholskich, właśnie we wspomnianym ośrodku, a także w Tucholi i Rudzkim Moście - miejscowościach faktycznie istniejących. A może to mieszkaniec tamtejszych rejonów? Miejmy nadzieję, że w przyszłości uda się odkryć tajemnicę autorstwa gry.

W 2013 roku powstał pomysł przeniesienia gry na 8-bitowe Atari. I udało się ją przekonwertować, co wymagało napisania programu od nowa, czego dokonał Adam Sokołowski. Również całkowicie nowa jest pikselowana, czterokolorowa grafika Krzysztofa Ziembika, całkowicie odmienna od tej z wersji ZX Spectrum. Dodany został też graficzny ekran tytułowy, którego nie było w oryginale. W wersji Atari pojawia się muzyka Michała Brzezickiego, bazującą na muzyce filmowej Włodzimierza Korcza, której w wersji pierwotnej nie było. Ponadto poprawione zostały liczne literówki w tekście gry i kilka drobnych błędów w scenariuszu. Grafikę na pudełko, ukazującą Topornego jadącego „milicyjnym” traktorem przygotował Jarosław Wyszyński. Te hobbystyczne, amatorskie prace nad konwersją gry zakończyły się w 2017 roku. A dzięki pomocy Grzegorza Gałęzowskiego gra uzyskała akceptację Instytutu Pamięci Narodowej, który objął patronat merytoryczny nad programem, po sprawdzeniu jego poprawności historycznej i wartości merytorycznej. Zapraszam do grania, Krzysztof A. Ziembik, wrzesień 2017"
2017-12-11 12:59 by Kaz
komentarzy: 6
Inne treści związane z tematem
[Atari.Area] Last Party 2017 results i stuff [Atari.Area] Last Party 2017 results i stuff;
Dostępne są już wszystkie prace oraz wyniki z zakończonego dziś jubileuszowego zlotu w Opalenicy: Last Party 2017. Music Compo: 1. 20 lat lejter - Lisu/Tristesse 2. Oldtekkno - Miker 3. Distilled Implant Cleaner - Pigu + Zlew Graphics Compo: 1. Last Train - Rocky/MadTeam 2. Snowman - ...
[MULTI] Pantheon 6.598 [MULTI] Pantheon 6.598;
Multiemulator Pantheon, programu autorstwa  Bostjana 'Grandy' Grandoveca i jego kolejna odsłona. Tym razem dodano obsługę 93 tytułów dla SEGA Megadrive.
[Atari.Area] Altirra 3.00 [Atari.Area] Altirra 3.00;
Last Party zbierało się do końca, tymczasem Phaeron wypuścił nową wersję najlepszego i najpopularniejszego obecnie emulatora 8-bitowego Atari - Altirra. Oto najważniejsze zmiany i uspraweninia (w języku angielskim): Accuracy: Illegal 6502 opcode and 65C816 fixes, VBXE fixes and timing ...
[Atari.Area] Jack the Nipper [Atari.Area] Jack the Nipper;
Mariuszw oraz Tezz nie czekali na początek nowego roku z noworocznym prezentem. Oto port gry Jack the Nipper na 8-bitowe Atari! Zadaniem gracza jest, sterując dzieciakiem (tytułowym Jackiem), pobić swój rekord w byciu niegrzecznym, dając się we znaki mieszkańcom miasteczka, uważając ...
[Atari] AtariOnLine: Jack the Nipper na małe Atari [Atari] AtariOnLine: Jack the Nipper na małe Atari;
Miłą niespodziankę na Nowy Rok przygotowali nam Terrence „Tezz” Derby i Mariusz „mariuszw” Wojcieszek, publikując konwersję klasycznej gry przygodowo-zręcznościowej Jack the Nipper. Kod powstał na podstawie wersji na ZX Spectrum wydanej w ...
Komentarze