!

[Atari] AtariOnLine: Urządzenie z rekordowo szybką transmisją SIO!

[11] # AtariOnLine | Niedziela, 24 Maja 2026 20:57CET

[Atari] AtariOnLine: Urządzenie z rekordowo szybką transmisją SIO!
Na swojej grupie fejsbukowej kolega Błażej "Pancio" Biernat poinformował o kolejnym ciekawym projekcie, który tym razem robi w kooperacji z kolegami: Jerzym "Mono" Kutem, który napisał software, oraz Markiem "foft" Watsonem, który zmodyfikował PokeyMax, wykorzystany w prototypie. Jest to projekt, który jeszcze nie ma swojej nazwy, więc ogłaszamy konkurs na jego nazwę. Autor przyjętej propozycji otrzyma końcowe urządzonko, więc jest o co walczyć.



Projekt – i to jest jego najważniejszą i wyróżniającą cechą – pozwala uzyskać transmisję synchroniczną po SIO, znacznie przewyższającą prędkością transmisję ze stacji dyskietek, nawet z układami turbo. Dla przykładu, wczytanie jednej z najdłuższych gier na Atari ("Feud" 57KB) tutaj trwa ledwie 7 sekund, podczas gdy dla porównania - ze stacji w turbo około kilkudziesięciu sekund, a z magnetofonu w turbo Blizzard około 1 minutę 30 sekund. Urządzenie jest widziane przez Atari jak magnetofon, który potrafi przesłać dane do komputera z prędkością aż 184 tysięcy bitów na sekundę!

Prototyp zbudowany został w oparciu o inny projekt Pancia – interfejs TasmARI oraz z wykorzystaniem PokeyMax, bo łatwiej testować nim maksymalne prędkości i modyfikować projekt w razie potrzeby. Właśnie takie zmiany, polegające na usunięciu jednego z bugów Pokeya, zostały wprowadzone przez foft-a do wsadu PokeyMax. Docelowo urządzenie ma działać również ze zwykłym Pokeyem, chociaż przez tenże bug transmisja będzie wtedy nieco wolniejsza.



Jak napisał Pancio: "Na załączonych zrzutach ekranu możecie zobaczyć, jak wygląda pojedynczy bit odbierany przez Pokey lub PokeyMax w przypadku użycia buforów z otwartym drenem i typu push-pull. Różnica jest miażdżąca! Pokazałem też rozkład amplitudy audio w czasie wczytywania gry – wyraźnie widać 4 rekordy w ‘normalu’ i transmisję w ‘turbo 184 b/s’. Filmik przedstawia rzeczywisty proces wczytywania gry. I to nie jest nasze ostatnie słowo!"

Kilka zdjęć zobaczycie tutaj, ale ponieważ nie są najwyższej rozdzielczości, to w tym wątku na forum wklejam je w lepszej jakości. Można tam oczywiście komentować projekt. No i zgłaszać propozycje nazwy.

2026-05-24 20:57 by Kaz
komentarzy: 1
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: KWAS #40 odbędzie się w Katowicach
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Commodore po atarowsku
→ [Atari] AtariOnLine: Spotkanie z NES-em
→ [Atari] AtariOnLine: Po Atariadzie w Czechach
→ [Atari] AtariOnLine: Już w sobotę KWAS we Wrocławiu!
→ [Atari] AtariOnLine: Prace nad Golden Axe i nowa gra SwordWork
→ [Atari] AtariOnLine: Barbarian, Giana Sisters i inne aktualności growe
→ [Atari] AtariOnLine: Barbarian, Giana Sisters i inne aktualności growe
→ [Atari] AtariOnLine: Rozmowa o demoscenie - Bac z Taquart

Vox populi

Ten artykuł nie byl jeszcze komentowany:(

Dodaj komentarz!!!!

Nick
Email
Www
Komentarz
 
wstecz24/05/2026 20:57
Inne treści związane z tematem
[Atari] AtariOnLine: KWAS #40 odbędzie się w Katowicach [Atari] AtariOnLine: KWAS #40 odbędzie się w Katowicach
Zbliża się wielkimi krokami jubileuszowa, bo czterdziesta, edycja wydarzenia pod nazwą K.W.A.S. (pierwotnie jako skrót od "Kolejne Wrocławskie Atarowskie Spotkanie", ale ponieważ zacząłem je organizować również w innych miastach Polski, a nawet za granicą, rozwijamy to, jeśli ktoś koniecznie chce rozwijać, jako "Kolejne Wspaniałe ...
[Atari] AtariOnLine: Commodore po atarowsku [Atari] AtariOnLine: Commodore po atarowsku
Dzisiaj kodersko. Aż dwa dema na odbywającym się w ten weekend w Opolu zlocie Moonshine Dragons powstały dzięki atarowcom. Łączy je również to, że obie zostały przygotowane na nieco zapomniane przez kolegów komodorowców platformy - Commodore PET i Commodore 128, a także, że obie produkcje zostały wystawione w kategorii Wild, ...
[Atari] AtariOnLine: Spotkanie z NES-em [Atari] AtariOnLine: Spotkanie z NES-em
Dziś zaprzysięgli atarowcy spotkają się na zoomie AtariOnline.pl z miłośnikami konsoli NES. Już dziś o 20:00 zapraszamy na nasz kanał zoom na spotkanie z Mikołajem Mikołajczykiem, który postanowił "przyjrzeć się historii powstania gry "Super Robin Hood" w wersji na tę konsolę, poznał przy okazji kilka ciekawostek ...
[Atari] AtariOnLine: Po Atariadzie w Czechach [Atari] AtariOnLine: Po Atariadzie w Czechach
Tegoroczna edycja Atariady w czeskim Ołomuńcu, organizowana przez miejscowy Atari Klub, ponownie została nawiedzona przeze mnie i Pancia. Z tej okazji postanowiłem uwiecznić na wideo kilka ujęć ze zlotu, aby zarówno czytelnicy, jak i widzowie AtariOnline.pl mogli poczuć atmosferę tego fajnego, dość rodzinnego zjazdu. Pierwszego dnia ...
W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;). Wspierając mnie, otrzymujesz w nagrodę dostęp do pełnych pdf'ów publikowanych magazynów - czyli dokładnie takich jakie spełniają zamierzenia tego projektu.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Ostatnio dodane pliki

Retro T-shirt

Retro T-Shirt Lords of The Ring Part One 60,95zł - męski podkoszulek
Retro T-Shirt Eidolon2 52,00zł - męski podkoszulek
Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run Kreator okładek na kasety Kreator kalendarzy Alpha

© Try2emu 1999 - 2026 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Kontakt Polityka Prywatności OWU