[Atari] AtariOnLine: Słów kilka o Fujinet (cz.3)

[161] # AtariOnLine | środa, 28 Kwietnia 2021 19:12CET

[Atari] AtariOnLine: Słów kilka o Fujinet (cz.3)

O intefejsie FujiNet na AtariOnline.pl pisaliśmy już dawno, gdy nie był jeszcze popularny, ale właśnie w tym celu, by jak najszerzej rozpropagować wiedzę o tym świetnym urządzeniu. Dwa artykuły zaprezentował Marcin "Montezuma" Sochacki (część pierwsza tutaj, a druga tutaj). Warto zapoznać się z tymi materiałami, nie tylko dlatego, że można sobie porównać, jak od tamtego czasu projekt się rozwinął, ale również przyswoić wiele podstawowych informacji o budowie i działaniu tego interfejsu.Dzisiaj Kamil "Gorgh" Trzaska przypomina, ale i uzupełnia te informacje, szczególnie przydatne początkującym użytkownikom interfejsu:

FujiNet to urządzenie, o którym chyba wszyscy Atarowcy słyszeli. Przez wielu jest ono uznawane za najlepsze urządzenie dla naszego komputera, które powstało w ostatnich latach. W gruncie rzeczy jest to sieciowy adapter, który wpina się w gniazdo SIO i do którego można wpiąć inne urządzenia, ponieważ posiada również wyjście w tym standardzie. Oprócz korzystania z internetu za pośrednictwem siecie WiFi, posiada ono szereg innych funkcjonalności, takich jak:
 • wgrywanie plików .CAS, czyli formatu kasety magnetofonowej jako urządzenie C,
 • wgrywanie plików EXE (XEX) oraz obrazów dysków ATR dzięki obsłudze urządzenia D,
 • zaimplementowano w nim również obsługę tradycyjnego modemu jako urządzenie R,
 • obsługa urządzenia P pozwala na emulowanie drukarki, dzięki czemu pliki wysyłane do tego urządzenia zapisywane są w formacie PDF na karcie SD,
 • funkcjonalność w postaci syntezatora mowy SAM,
 • obsługa nowego urządzenia N (Network), które pozwala na łączenie się z internetem za pomocą protokołów: TCP, UFD, FTP, HTTP, TNFS. Urządzenie to pozwala na ładowanie i wysyłanie plików za pomocą wspomnianych metod łączenia się z internetem. Obsługa urządzenia N może odbywać się z poziomu DOS-a (na razie brak wsparcia dla systemu Sparta Dos X) lub z poziomu Basica, gdzie możemy ładować pliki za pomocą polecenia:

  RUN "N:HTTP://FUJINET-TESTING.IRATA.ONLINE/BLACKJACK.BAS"

  Obsługa N opiera się na wybraniu protokołu, adresu i portu w poniższej manierze:  Program obsługujący urządzenie ładuje do pamięci 18kB danych, więc sprzęt ten nie będzie działał z komputerami z 16kB pamięci RAM. Obecnie faza rozwojowa urządzenia numerowana jest jako wersja 1.5, a wszystkie źródła dla tego sprzętu zostały upublicznione na GitHubie. Osoby odpowiedzialne za rozwój FujiNet to: a) pomysłodawca Thomas Cherryhomes, b) tschak909, który pracuje nad firmware, c) mozzwald i jeffpiep, pracujący zarówno nad sprzętem jak i firmware.

  Uruchomienie urządzenia odbywa się w kilku prostych krokach:
  1. Przy wyłączonym komputerze należy upewnić się, że nie ma żadnego kartridża w porcie.
  2. Należy upewnić się, czy przycisk Power urządzenia jest w górnej pozycji (włączony).
  3. Po uruchomieniu komputera powinna migać pomarańczowa dioda i powinno być słuchać ładowanie danych przez port SIO.
  4. Automatycznie załaduje się program konfiguracyjny, który na początku poprosi o wybranie sieci WiFi.  5. Po połączeniu się z internetem zostanie wyświetlona lista hostów i slotów.  6. Jeśli wcześniej skonfigurowaliśmy listę adresów i plików z karty SD, to pojawią się one w odpowiednich miejscach, tuż po uruchomieniu programu konfiguracyjnego.
  7. Jeśli uruchomimy komputer z wciśniętym klawiszem SELECT, to Fujinet od razu automatycznie połączy się z siecią WiFi i przejdzie od razu do programu konfiguracyjnego.

  Przykładowe adresy internetowe z którymi możemy się łączyć to:
  fujinet.online
  atari-apps.irata.online
  homesoft.irata.online
  fujinet.pl
  alcatrazbbs.ddns.net
  atari8.us
  fujinet.atari8bit.net
  langesite.com
  tnfs.fujinet.systems
  vintagecomputing.com
  vintageisthenewold.com


  Samo urządzenie posiada kilka przycisków i diod, które mają następujące znaczenie:
 • Dioda lewa (biała) oznacza, że WiFi jest włączone.
 • Dioda środkowa (niebieska) oznacza, że Bluetooth jest włączony.
 • Pomarańczowa, prawa dioda, oznacza aktywność przesyłu danych przez SIO,
 • Przycisk lewy po szybkim naciśnięciu zmienia numer dysku. Gdy się go dłużej przytrzyma, to włącza się tryb "SIO2BT" (Bluetooth).
 • Przycisk środkowy, gdy go dłużej przytrzymamy, umożliwia "bezpieczny reset", wyłączając dostęp do karty przed restartem. Gdy przytrzymamy ten przycisk podczas startu komputera, to ustawienia FujiNet zostaną zresetowane.
 • Prawy przycisk, Reset, pozwala na uruchomienie konfiguratora zamiast wirtualnego dysku podłączonego do slotu 1 przy restarcie komputera.  FujiNet pozwala na podłączanie innych urządzeń SIO, dzięki wyprowadzonemu portowi z tyłu urządzenia. Pozwala to na współpracę obu urządzeń, bądź na czasowe wyłączenie FujiNet dzięki przyciskowi Power na boku obudowy. Szczegółową dokumentację obsługi urządzenia można znaleźć pod tym adresem.

  Dla tego urządzenia powstało już kilka modyfikacji programów i nowych aplikacji, są to między innymi:
 • MidiMaze - znana gra sieciowa dla Atari, pozwalająca na równoczesną grę na kilku komputerach,
 • Weather - program autorstwa Bocianu, który to program łączy się z serwerem pogodowym i wyświetla prognozę dla wybranych lokalizaji na świecie,
 • Shoutbox - coś w rodzaju internetowego komunikatora,
 • Covid- program autorstwa Dely'ego, który wyświetla statystyki zachorowań na Covid-19.

  Urządzenia są produkowane obecnie przez kilka osób, między innymi przez Gavina Haubelts i Piotra "Zaxona" Bugaja. Wersja 1.0 urządzenia posiada jedyną różnicę wobec późniejszych wersji: SIO nie jest buforowane, więc koliduje ze stacją dysków lub innym urządzeniem SIO. Zaxon podawał informację na forum, że wersja 1.5 urządzenia potrafi pracować niestabilnie, na przykład losowo włączyć tryb magnetofonu, gubić konfigurację, zdesetować się przy wczytywaniu z karty SD. Piotr jednak napisał, że opanował sposób jak przeprojektować układy, aby te sytuacje się nie zdarzały. Zaxon poleca używanie wersji stabilnej, czyli 1.0. Trudno oszacować ilość urządzeń do tej poru sprzedanych, ale sam Zaxon sprzedał ich 200 szuk, zaś na serwer Wojciecha zalogowało się około 300 osób.

  2021-04-28 19:12 by "Gorgh/Agenda"
  komentarzy: 2
 • → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.1. Retronics
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Legia na Atari ST
  → [Atari] AtariOnLine: Nowości w świecie Atari
  → [Atari] AtariOnLine: Dodatkowe kolory duszków
  → [Atari] AtariOnLine: Środowisko prasowe z nowymi "Bajtkami"
  → [Atari] AtariOnLine: "Albert" poprawiony
  → [Atari] AtariOnLine: Światowa premiera "Uprchlý vekslák"
  → [Atari] AtariOnLine: Czy nowa edycja "Bajtka" jest coś warta?
  → [Atari] AtariOnLine: Światowa premiera "Alberta"

  Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

  wstecz28/04/2021 19:12
  Inne treści związane z tematem
  [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.1. Retronics [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.1. Retronics
  Kamil "Gorgh" Trzaska napisał: W tym cyklu postaram się przybliżyć czytelnikom AtariOnline.pl przedsięwzięcia naszych kolegów, którzy oferują szeroką gamę produktów do komputerów Atari i nie tylko. W pierwszej części chciałem omówić znaną na pewno wszystkim firmę Retronics, prowadzoną przez Jerzego "Duddiego" ...
  [Atari.Area] maxYMiser FM (v1.53) [Atari.Area] maxYMiser FM (v1.53)
  gwEm / PHF wypuścił właśnie nową wersję edytora YM dla ST/TT/Falcon - maxYMiser FM v1.53.Z nowości mamy cztery dodatkowe efekty oparte na timerze (na przerwaniu): squarewave FM buzzer FM syncsquare syncbuzzer FM Prezentacja nowych efektów na YouTube - "FMergency by YQN" Dodatkowo: przykładowy utwór "FMergency" od YQN/Hemoroids możliwość wyboru buzzer wave z poziomu mixer ...
  [Atari] Steem SSE 4.1.1 Beta x86 [Atari] Steem SSE 4.1.1 Beta x86
  Pojawiła się wersja testowa nowej edycji STEEM'a w wersji 4.1.1. Jest to specjalna wersja emulatora mocno raczej publikowana do testów dla bardziej zaawansowanych użytkowników, stąd archiwum zawiera sam plik wykonawczy - resztę należy pobrać z wersji pełnej lub testowej rX.
  [Atari] AtariOnLine: Legia na Atari ST [Atari] AtariOnLine: Legia na Atari ST
  Przez te wszystkie lata, przez które istnieje AtariOnline.pl, dość często prezentowaliśmy wykopaliska - gry, dema, użytki - często nigdy nie publikowane, które zalegały w domowych szufladach ich twórców, albo znajdowały się przypadkiem na jakichś cudem uratowanych dyskietkach czy kasetach. Odzyskiwaliśmy pliki z nośników, ...
  [Atari.Area] Wywiad z Paskudem / USSR [Atari.Area] Wywiad z Paskudem / USSR
  Dziś zapraszamy na długo wyczekiwaną rozmowę z osobowością giełdową, programistą i elektronikiem oraz - przede wszystkim - członkiem USSR. "Najpierw to była mała giełda w Piekarach Śląskich, potem udało mi się załatwić sobie stoisko w Domu Związków, gdzie sprzedawałem na początku samemu, a potem już z Buchcikiem, który był naszym swapperem - miał też stację dysków i ...
  Komentarze

  T-shirt "Eidolon2"

  Retro T-Shirt Eidolon2 - męski podkoszulek
  Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

  © Try2emu 1999 - 2021 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt