[Atari] AtariOnLine: Scramble

[2] # AtariOnLine | Niedziela, 12 Sierpnia 2018 23:13CET

[Atari] AtariOnLine: Scramble


Koder Paul „Playsoft” Lay oraz wspierający go grafik Harvey Kong Tin w ostatnich latach przygotowali kilka pamiętnych gierek na małe Atari: Strictly Gone Bananas, Blowsub i AtariBlast! Tym razem przyjemnie zaskoczyli graczy konwersją klasycznej gry automatowej Scramble z 1981 roku, będącej kamieniem milowym w historii scrollowanych strzelanek. W swoim czasie nie została ona oficjalnie przeniesiona na popularne u nas ośmiobitowce, natomiast dobrze znany jest jej sequel Super Cobra, gra stanowiła też inspirację np. do Caverns of Mars.

Trzeba wspomnieć, że powstało pewne zamieszanie z wersjami tej gry i mamy obecnie dwie na naszą ulubioną platformę. Playsoft pracował równolegle nad wersją na konsolę Atari 5200 (konstrukcyjnie bliźniaczo podobną do małego Atari) i ją opublikował jako pierwszą. Po tygodniu Mike „Homesoft” Langer bez konsultacji z autorem wrzucił na AtariAge swoją 8-bitową konwersję tej produkcji z 5200. Tym samym niejako wymusił publikację dzień później „oficjalnej” wersji Paula Laya na małe Atari i tę należy uważać za wzorcową.


Gra jest dynamiczna, dopracowana i po prostu „miodna”... Ukryto w niej kilka Easter eggów – żeby je wszystkie zobaczyć, trzeba kilkukrotnie przejść dostępne levele. Zgodnie z deklaracją autora wspiera sterowanie padem od Segi. Jedyne, czego tak na oko brakuje, to dostosowania kolorów NTSC do wersji PAL.

RetroBorsuk i Larek zdążyli już wypuścić filmik z rozgrywki (a dokładniej: grali w nieoficjalną wersję Homesofta):Klawiszologia:
• spacja – bomby,
• P – pauza,
• R – wyjście do ekranu głównego.

Na ekranie początkowym możemy zmienić ustawienia gry, m.in. poziom trudności, wielkość naszego statku, szybkość rakiet i liczbę żyć.


Plik XEX można pobrać stąd. Miłej zabawy!

2018-08-12 23:13 by "Adam"
komentarzy: 0
wstecz12/08/2018 23:13
Inne treści związane z tematem
[FRONTEND] MedGUI Reborn v0.058 [FRONTEND] MedGUI Reborn v0.058
SpeedVicio udostępnił pełną wersję nakładki MedGUI - bardzo wygodnego interfejsu dla multiemulatora Mednafen, który sam w sobie jest raczej mało przyjazny w konfiguracji.
[multi] DSP Emulator 0.16b2 VIP 25/10/15 [multi] DSP Emulator 0.16b2 VIP 25/10/15
Po dlugiej przerwie pojawiła się aktualizacja multiemulatora DSP pozwalającego pobawić się maszynkami arcade i ośmiobitowcami - CPC, ZX Spectrum (z bardzo fajnie rozwiązanym podglądem plików), a także Colecovision, Nintendo 8 i CGB/GB. Dość nietypowy projekt na pierwszy rzut oka, jednak jeśli przyjrzymy się zagadnieniu od strony technicznej widać, że wszystko opiera się na ...
[Arcade] MAMEUIFX x64/ x86 0.167 [Arcade] MAMEUIFX x64/ x86 0.167
MameSick opublikował wersję swojej mutacji MAME 0.167 - MameUIFX. MameUiFX może poszczycić się jednym z ładniejszych GUI wśród klonów MAMEUI i jest jednym z najlepiej działających klonów tego multiemulatora.  
[arcade] HbMameUI/HbMame x86 i x64 0.167 [arcade] HbMameUI/HbMame x86 i x64 0.167
HbMame (HomeBrewMame) jest modyfikacją MAME umożliwiającą odpalenie nieoficjalnych gier na sprzęt arcade obsługiwany przez MAME - nieoficjalne, amatorskie to wcale nie znaczy, że gorsze.
[AMIGA] FS-UAE Version 2.6.2 Stable (minor bugfix) [AMIGA] FS-UAE Version 2.6.2 Stable (minor bugfix)
Po makabrycznie długim czasie Frode Solheim twórca emulatora FSUAE Frode Solheima, bazującej na kodzie pozostałych emulatorów z rodziny UAE, a w zasadzie bardzo przyjemnego połączenie pythoona z WinUAE, w końcu zdecydował się zakończył pracę nad nową wersją swojego programu. Warto sięgnąć przy mocniejszym kompie, przy słabszym lepiej pobawić się WinUAE.
Komentarze

T-shirt "The Last Ninja"

Retro T-Shirt The Last Ninja - męski podkoszulek
Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

© Try2emu 1999 - 2019 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt