[Atari] AtariOnLine: Różności z ostatnich tygodni

[5] # AtariOnLine | Niedziela, 14 Stycznia 2018 19:21CET

[Atari] AtariOnLine: Różności z ostatnich tygodni
Skomentuj

 • Altirra 3.00

 • Avery Lee, znany pod nickiem Phaeron, wypuścił 29 grudnia najnowszą wersję Altirry, najlepszego obecnie emulatora 8-bitowego Atari i konsoli Atari 5200. Począwszy od tej wersji wymagany jest procesor obsługujący SSE2 (Pentium 4, Athlon 64 lub lepszy).


  Więcej szczegółów na stronie projektu, paczkę z binarkami można stamtąd pobrać.


 • High Score Club

 • Dziś na Atari Age rozpoczyna się nowy, piętnasty już sezon High Score Clubu (HSC), który gromadzi miłośników grania na 8-bitowym Atari.

  Sezon standardowo podzielony jest na rundy trwające po 2 tygodnie, podczas których chętni „ogrywają” wybrane wcześniej w głosowaniu gierki – stare i nowe. Uczestnicy prezentują na forum screenshoty ze swymi wynikami końcowymi (z fizycznej maszyny lub emulatora), a najlepsi otrzymują punkty: od 12 za pierwsze miejsce, do 1 punktu za miejsce dwunaste.

  Czołówka ostatniego sezonu wygląda następująco:


  Przypomnę jeszcze, że do HSC można dołączyć w dowolnym momencie, istnieje możliwość nadgonienia i zaprezentowania później swych osiągnięć w grach, które się opuściło w ciągu roku.

  Chętni powinni zajrzeć do następujących wątków na Atari Age:
  wątek o HSC dla początkujących,
  wątek powitalny i ustalanie listy gier na nowy sezon.


 • FastBasic r2

 • 30 grudnia Daniel „dmsc” Serpell opublikował na Atari Age nową wersję swojego interpretera BASIC-a o nazwie FastBasic.

  Po raz pierwszy dmsc napisał o FB w czerwcu 2017. Jego celem było przygotowanie dialektu opartego głównie na liczbach całkowitych, szybkiego, o małych rozmiarach, bez numerowania linii.

  W kolejnej wersji zaprezentowanej w lipcu rozszerzył dialekt o opcjonalną obsługę liczb zmiennoprzecinkowych i od tego czasu do wyboru mamy dwa warianty: FB.COM (wersja pełna) oraz FBI.COM (tylko integery).  Przy okazji najnowszej wersji dmsc zaprezentował wyniki ostatniego testu porównawczego, w którym program okazał 6 razy szybszy niż standardowy TurboBasic XL i 1,7 raza szybszy od skompilowanego TurboBasica XL (powodem jest przede wszystkim fakt wykorzystywania integerów przy głównych operacjach w FB, a nie liczb zmiennoprzecinkowych).

  Przydatne linki:
  • plik ATR fastbasic-r2.atr,
  podręcznik,
  przykłady (zawarte również w pliku ATR),
  instrukcja do kompilatora skrośnego na Linuxa, Windows i macOS, wymagającego CC65.

  Zainteresowanym polecamy przeczytanie 3 wątków na Atari Age, do których kierują linki użyte w tekście powyżej, w najnowszym grudniowym wątku można znaleźć np. skróconą instrukcję pod Windows (autorstwa Philsana).
 • Jack the Nipper 128 • Zgodnie z zapowiedziami autorów niedawnej konwersji „Jack the Nipper”, Mariusza i Tezza, szybko powstała wersja na 128KB pamięci. Jest w zasadzie identyczna jak wersja na 64KB, różnica polega na wykorzystaniu dodatkowej pamięci do szybszej obsługi wyświetlania sprajtów, co widoczne jest zwłaszcza w niektórych pomieszczeniach.

  Linki do wersji 1.1 z 9 stycznia: XEX, ATR.

  Dodatkowo Luk?s Bezd?k przygotował mapki do gry w językach angielskim i czeskim, z listą przedmiotów (w jednej paczce ZIP rozmiaru ok. połowy megabajta).

 • Z Atari na ZX Spectrum

 • Fanów pamiętnej gry „Hans Kloss” (LK Avalon 1992) na małe Atari zapewne zainteresuje informacja o powstaniu inspirowanej nią produkcji „Wunderwaffe” na ZX Spectrum, opublikowanej ostatniego dnia 2017 roku. Autorem jest Rafał „Ralf” Miazga, znany nam m.in. ze swych gier wystawianych na WAP-niaku – w 2013 roku nawet wygrał na tym party prezentując „Janosika”, również opartego na innym klasyku z 8-bitowego Atari.  Rafał zgłosił swoją grę do konkursu ZX-Dev Conversions, odpowiedni wątek znajduje się tutaj.

  Plik można pobrać np. ze Speccy.pl (gdzie umieszczono go z błędną datą).

  Kod, grafika: Rafał Miazga, muzyka: Ucom.

  2018-01-14 19:21 by "Adam"
  komentarzy: 2
  Inne treści związane z tematem
  [Atari.Area] Last Party 2017 results i stuff [Atari.Area] Last Party 2017 results i stuff;
  Dostępne są już wszystkie prace oraz wyniki z zakończonego dziś jubileuszowego zlotu w Opalenicy: Last Party 2017. Music Compo: 1. 20 lat lejter - Lisu/Tristesse 2. Oldtekkno - Miker 3. Distilled Implant Cleaner - Pigu + Zlew Graphics Compo: 1. Last Train - Rocky/MadTeam 2. Snowman - ...
  [ATARI] Altirra x86 i x64 3.10 test 1 [ATARI] Altirra x86 i x64 3.10 test 1;
  Nowa wersja testowej Altirry, emulatora ATARI XE/XL/5200.  Ostatnia pełna wersja tego emulatora, jaka publicznie została udostępniona to Alirra 3.00 z 28 grudnia 2017 r.
  [Atari] AtariOnLine: Wyniki Kaz Kompo 2016 [Atari] AtariOnLine: Wyniki Kaz Kompo 2016;
  Przedstawiamy wyniki jedenastej edycji konkursu na najlepszą grę roku Kaz Kompo 2016.1. Laura, 590 p.Twórcy gry:Kod, pomysł: Arkadiusz „Larek” Lubaszka, grafika: Paweł „Ripek” Szewczyk, muzyka: Bartłomiej „Wieczór” ...
  [MULTI] Pantheon 6.598 [MULTI] Pantheon 6.598;
  Multiemulator Pantheon, programu autorstwa  Bostjana 'Grandy' Grandoveca i jego kolejna odsłona. Tym razem dodano obsługę 93 tytułów dla SEGA Megadrive.
  [Atari.Area] Altirra 3.00 [Atari.Area] Altirra 3.00;
  Last Party zbierało się do końca, tymczasem Phaeron wypuścił nową wersję najlepszego i najpopularniejszego obecnie emulatora 8-bitowego Atari - Altirra. Oto najważniejsze zmiany i uspraweninia (w języku angielskim): Accuracy: Illegal 6502 opcode and 65C816 fixes, VBXE fixes and timing ...
  Komentarze