[Atari] AtariOnLine: Perełki z szuflady: "Noddy"

[2] # AtariOnLine | Sobota, 18 Stycznia 2020 23:38CET

[Atari] AtariOnLine: Perełki z szuflady: "Noddy"

Nasz kolega Tomasz "tbxx" Boksa znany jest z prowadzenia zaprzyjaźnionego serwisu RetroAge.net oraz kilku gierek dla Atari: "Puzzle Mania" (2009), "Antic Picross" (2010), "Antic Picross II" (2016), "Deszczownik" (2019), napisanych w Turbo Basicu XL, ze wstawkami w asemblerze. Tomek przekazał mi jakiś czas temu swoje 32 dyskietki, przechowywane przez lata na strychu, w niezbyt doskonałym stanie, pełne zarysowań, kurzu. Nie udawało mu się odczytać z nich wszystkiego, a potem stacja całkiem mu padła, więc poprosił mnie o skorzystanie z mojej stacji XF551. Tak się jednak złożyło, że moją stację wraz z dyskietkami przejął do testów kolega Brian-82, przy okazji prototypowania swojej (o której tutaj). Dzięki wytężonej pracy Briana-82 udało się odzyskać sporo plików i zrzucić je jako ATR-y.Na jednej z dyskietek objawił się program o nazwie Noddy. To prosta gra zręcznościowo-logiczna, ale porządnie wykonana, w monochromatycznym trybie znakowym, z podstawowym udźwiękowieniem, nieco przypominająca klimatem "Robbo". Bohaterem jest postać znana z bajek (detektyw w świecie zabawek), której zadaniem jest zbieranie kluczy, otwieranie drzwi, etc. w określonym czasie. Można wybrać przed uruchomieniem jedną z dwóch wersji gry, różniących się niewiele, wykorzystanymi znakami. Jest to jej światowa premiera, bo dotychczas jako produkcja "do szuflady" nie ujrzała światła dziennego, a głos oddajemy jednemu z autorów czyli Tomkowi:

"Z wiele nie mam o niej do powiedzenia, bo już nie pamiętam dokładnie szczegółów. Atari dostaliśmy z młodszym ode mnie o cztery lata bratem Jackiem w wakacje 1991 roku, skończyłem wówczas czwartą klasę podstawówki. W 1993 kupiliśmy pierwszą, oryginalną grę "Robbo", która nam się bardzo podobała, chociaż była dla nas tak trudna, że nigdy jej nie ukończyliśmy.

"Noddy" musiało powstać gdzieś w 1994... Bo nie mieliśmy wtedy jeszcze "Robbo Konstruktora" a chcieliśmy robić plansze do gry w stylu "Robbo". Wcześniej też mieliśmy już dwie gry z edytorami, którymi się dużo bawiliśmy. Jedna z nich to "Dandy", a druga to slalom narciarski pod tytułem "Ski-Weltcup". Doświadczenia w programowaniu nie miałem, głównie uczyłem się z instrukcji obsługi Atari, miałem może trzy, cztery numery "Tajemnic Atari", trzy numery "Moje Atari" i chyba "Atari Magazyn". W 1993 w moje ręce wpadła niebieska książka Wiesława Miguta "Atari Basic".

"Noddy" to moja druga, samodzielnie napisana gra. Pierwsza z 1992 roku miała tytuł "Mrówka z Mount Everest" i została nadpisana innymi, lepszymi grami... Tytuł "Noddy" pochodzi od dobranocki, którą wtedy oglądał brat. Ja kodowałem w Turbo Basicu XL, a brat rysował plansze w zeszycie, które później znakami "wpisywałem" w liniach DATA.
Historia Tomka bardzo ciekawa. Wynika z niej, że gra była inspirowana zarówno kultowym robbocikiem, jak i emitowaną wówczas w telewizji bajką (uwaga, chodzi o film z 1992 roku animowany klasycznie, a nie wersja z animacją komputerową z 2002 roku):To chyba pierwszy przypadek w dziejach, że gra Atari nawiązująca do brytyjskiej bajki powstała w Polsce, a nigdy nie pojawiła się w rodzimym kraju. Okazało się, że wersja gry odzyskana przez Briana-82 posiada jednak zabezpieczenie... przed listowaniem, a jednocześnie, ze względu na błąd na dyskietce, nie jest całkiem prawidłowa. Na szczęście Tomek połączył to z wcześniejszą wersją, którą zachował jako backup: "kiedyś - jak mi stacja jeszcze działała, choć ledwie - zgrywałem te dyskietki, ale było dużo błędów. Ciekawa sytuacja, bo część plików, które się u mnie dobrze zgrały, u was się zgrały z błędami, są też sytuacje odwrotne. I tak właśnie poskładałem "Noddy" z dwóch zgrywek."). Tym sposobem mamy tutaj gotową, odbezpieczoną wersję gry "Noddy". Jak na produkcję chłopaka z podstawówki - rewelacja! Warto też zwrócić uwagę na nazwę braterskiej grupy: The Jet Group. Jak tłumczył mi Tbxx, to pokłosie fascynacji grą Darka Żołny "The Jet Action".

Tytuł: Noddy
Autorzy: Tomasz Boksa, Jacek Boksa
Rok powstania: 1994 (prawdopodobnie)
Rok publikacji: 20202020-01-18 23:38 by Kaz
komentarzy: 5
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Dodatkowe kolory duszków
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Środowisko prasowe z nowymi "Bajtkami"
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: "Albert" poprawiony
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Światowa premiera "Uprchlý vekslák"
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Czy nowa edycja "Bajtka" jest coś warta?
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Światowa premiera "Alberta"
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: "Rainer" uwolniony!
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Jeszcze nowszy "Recoil"
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Niezwykła historia pewnej kasety
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Niezwykła historia pewnej kasety

Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

wstecz18/01/2020 23:38
Inne treści związane z tematem
[Atari] Steem SSE 4.1.0 28/02/2021 [Atari] Steem SSE 4.1.0 28/02/2021
Pojawiła się nowa pełna wersja STEEM'a w mutacji o dźwięcznej nazwie Steaven Seagal Edition z całkiem pokaźną ilością zmian i poprawek. Nowa wersja jest również początkiem kolejnej serii testowych odsłon tego emulatora komputerów z rodziny ATARI ST.  
[Atari.Area] Nowa wersja mplayera [Atari.Area] Nowa wersja mplayera
Pamiętacie odtwarzacz MPlayer dla Dużych Atari? 9 lutego pojawia się nowa wersja. A co w niej? Pozwolę sobie przekleić: Interface can be translated, french/english RSC provided load automatically the RSC corresponding to the system language New interface, easy access to every feature Integration of EASY_BAT into M_Player, all in one. Build an animation from screen captures on the fly auto ...
[Atari] AtariOnLine: Dodatkowe kolory duszków [Atari] AtariOnLine: Dodatkowe kolory duszków
Program Multicolor Sprites autorstwa Kski, to taki drobny, pomocniczy programik napisany w języku Java, który może się bardzo przydać programistom i grafikom Atari. Był wykorzystany również przy produkcji "Alberta". Co robi? Zanim to wyjaśnię, trochę wstępu.Na Atari duszki mogą nie tylko mieć własny kolor, ustawiany w odpowiednich ...
[Atari] AtariOnLine: Środowisko prasowe z nowymi "Bajtkami" [Atari] AtariOnLine: Środowisko prasowe z nowymi "Bajtkami"
Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, dzisiaj, w środę, o godzinie 20:00 rozpoczniemy dziewiętnastą, specjalną edycję "Środowiska prasowego". Jak zwykle na naszym kanale zoom, dzięki czemu nie tylko biernie możecie oglądać, ale też brać udział w dyskusji czy zadawać pytania. Będziemy przyglądać się nowym wydaniom ...
[util] C64 65XE Debugger v. 0.64.58.4
Marcin Skoczylas, znany jako Slajerek/Samar ze sceny C64, wypuścił nową wersję C64/65XE Debuggera. Zestaw narzędziowy wykorzystuje emulatory WinVice, Atari800 4.2.0 i Nestopia dla debuggera Nintendo 8.
Komentarze

T-shirt "Lords of The Ring Part One"

Retro T-Shirt Lords of The Ring Part One - męski podkoszulek
Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

© Try2emu 1999 - 2021 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt