[Atari] AtariOnLine: Perełki z szuflady: "Noddy"

[3] # AtariOnLine | Sobota, 18 Stycznia 2020 23:38CET

[Atari] AtariOnLine: Perełki z szuflady: "Noddy"

Nasz kolega Tomasz "tbxx" Boksa znany jest z prowadzenia zaprzyjaźnionego serwisu RetroAge.net oraz kilku gierek dla Atari: "Puzzle Mania" (2009), "Antic Picross" (2010), "Antic Picross II" (2016), "Deszczownik" (2019), napisanych w Turbo Basicu XL, ze wstawkami w asemblerze. Tomek przekazał mi jakiś czas temu swoje 32 dyskietki, przechowywane przez lata na strychu, w niezbyt doskonałym stanie, pełne zarysowań, kurzu. Nie udawało mu się odczytać z nich wszystkiego, a potem stacja całkiem mu padła, więc poprosił mnie o skorzystanie z mojej stacji XF551. Tak się jednak złożyło, że moją stację wraz z dyskietkami przejął do testów kolega Brian-82, przy okazji prototypowania swojej (o której tutaj). Dzięki wytężonej pracy Briana-82 udało się odzyskać sporo plików i zrzucić je jako ATR-y.Na jednej z dyskietek objawił się program o nazwie Noddy. To prosta gra zręcznościowo-logiczna, ale porządnie wykonana, w monochromatycznym trybie znakowym, z podstawowym udźwiękowieniem, nieco przypominająca klimatem "Robbo". Bohaterem jest postać znana z bajek (detektyw w świecie zabawek), której zadaniem jest zbieranie kluczy, otwieranie drzwi, etc. w określonym czasie. Można wybrać przed uruchomieniem jedną z dwóch wersji gry, różniących się niewiele, wykorzystanymi znakami. Jest to jej światowa premiera, bo dotychczas jako produkcja "do szuflady" nie ujrzała światła dziennego, a głos oddajemy jednemu z autorów czyli Tomkowi:

"Z wiele nie mam o niej do powiedzenia, bo już nie pamiętam dokładnie szczegółów. Atari dostaliśmy z młodszym ode mnie o cztery lata bratem Jackiem w wakacje 1991 roku, skończyłem wówczas czwartą klasę podstawówki. W 1993 kupiliśmy pierwszą, oryginalną grę "Robbo", która nam się bardzo podobała, chociaż była dla nas tak trudna, że nigdy jej nie ukończyliśmy.

"Noddy" musiało powstać gdzieś w 1994... Bo nie mieliśmy wtedy jeszcze "Robbo Konstruktora" a chcieliśmy robić plansze do gry w stylu "Robbo". Wcześniej też mieliśmy już dwie gry z edytorami, którymi się dużo bawiliśmy. Jedna z nich to "Dandy", a druga to slalom narciarski pod tytułem "Ski-Weltcup". Doświadczenia w programowaniu nie miałem, głównie uczyłem się z instrukcji obsługi Atari, miałem może trzy, cztery numery "Tajemnic Atari", trzy numery "Moje Atari" i chyba "Atari Magazyn". W 1993 w moje ręce wpadła niebieska książka Wiesława Miguta "Atari Basic".

"Noddy" to moja druga, samodzielnie napisana gra. Pierwsza z 1992 roku miała tytuł "Mrówka z Mount Everest" i została nadpisana innymi, lepszymi grami... Tytuł "Noddy" pochodzi od dobranocki, którą wtedy oglądał brat. Ja kodowałem w Turbo Basicu XL, a brat rysował plansze w zeszycie, które później znakami "wpisywałem" w liniach DATA.
Historia Tomka bardzo ciekawa. Wynika z niej, że gra była inspirowana zarówno kultowym robbocikiem, jak i emitowaną wówczas w telewizji bajką (uwaga, chodzi o film z 1992 roku animowany klasycznie, a nie wersja z animacją komputerową z 2002 roku):To chyba pierwszy przypadek w dziejach, że gra Atari nawiązująca do brytyjskiej bajki powstała w Polsce, a nigdy nie pojawiła się w rodzimym kraju. Okazało się, że wersja gry odzyskana przez Briana-82 posiada jednak zabezpieczenie... przed listowaniem, a jednocześnie, ze względu na błąd na dyskietce, nie jest całkiem prawidłowa. Na szczęście Tomek połączył to z wcześniejszą wersją, którą zachował jako backup: "kiedyś - jak mi stacja jeszcze działała, choć ledwie - zgrywałem te dyskietki, ale było dużo błędów. Ciekawa sytuacja, bo część plików, które się u mnie dobrze zgrały, u was się zgrały z błędami, są też sytuacje odwrotne. I tak właśnie poskładałem "Noddy" z dwóch zgrywek."). Tym sposobem mamy tutaj gotową, odbezpieczoną wersję gry "Noddy". Jak na produkcję chłopaka z podstawówki - rewelacja! Warto też zwrócić uwagę na nazwę braterskiej grupy: The Jet Group. Jak tłumczył mi Tbxx, to pokłosie fascynacji grą Darka Żołny "The Jet Action".

Tytuł: Noddy
Autorzy: Tomasz Boksa, Jacek Boksa
Rok powstania: 1994 (prawdopodobnie)
Rok publikacji: 20202020-01-18 23:38 by Kaz
komentarzy: 5
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Relacja z KWAS #19
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nasi na konferencji w Warszawie
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Warszawska Giełda Retrogamingowa
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Losowanie nagród
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Wywiad z autorem "Wasteland"
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Michał "Mike" Jaskuła
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Wyniki KazKompo 2019
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: KWAS #19 w Łodzi
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Zmiany, zmiany na AOL!

Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

wstecz18/01/2020 23:38
Inne treści związane z tematem
[PDF] Nowości w DLH's Commodore Archive [PDF] Nowości w DLH's Commodore Archive
Serwis DLH's Commodore Archive to w chwili obecnej jeden z największych archiwum materiałów poligraficznych dla komputerów spod sztandaru Commodore (Amiga, C128, C64, C264, PET, VIC20), a od pewnego czasu także innych platform (Apple, Atari, Texas Instruments, PC). W jego zakamarkach znajdziemy genialny zestaw ocr'owych okładek i manuali do gier i aplikacji, pokaźną kolekcję ...
[Atari] Steem SSE Beta 4.0.1 29/12/19 [Atari] Steem SSE Beta 4.0.1 29/12/19
STEEM'a w mutacji o dźwięcznej nazwie Steaven Seagal Edition w wersji testowej. Autor zachęca do zgłaszania poprawek i błędów na forum Ostatnia pełna wersja Steem SSE opublikowana została 1 Grudnia 2019.
[Atari.Area] Atari800 v4.2.0 [Atari.Area] Atari800 v4.2.0
Podczas ostatniego spotkania czeskiego Atari Klubu została wydana nowa wersja emulatora Atari800. Zmiany obejmują między innymi: Możliwość zapisywania stanu rejestrów układu POKEY Nowa platforma, na której można uruchomić emulator: Firebee Opcjonalne ukrywanie plików z atrybutem "hidden" w interfejsie użytkownika libatari800 (emulator ...
[Atari] AtariOnLine: Życzenia i konkursowe przypomnienie [Atari] AtariOnLine: Życzenia i konkursowe przypomnienie
Życzymy wszystkim naszym czytelnikom Szczęśliwego Nowego Roku już teraz, bo pewnie nie będzie nikogo, kto byłby w stanie w ciągu najbliższej doby wrzucić tu świeżą nowinkę. Ale jest też bardzo ważne przypomnienie o konkursach!
[ATARI] Atari800 4.2.0 [ATARI] Atari800 4.2.0
Pojawiła się nowa wersja emulatora Atari800 emulująca oczywiście sprzęt ATARI XE/XL w zasadzie na wszystkim (włącznie z możliwością odpalenia gier z 8bitowych mikrokomputerków na Atari Falcon). Niestety, jeszcze nie ma oficjalnych binarek dla Windows (dorzucam swoją "dziką" kompilację SDL), jeśli ktoś musi i się nie boi... prosze;) Update: pojawiła się  ...
Komentarze

T-shirt "Atari ST - trzmiel"

Retro T-Shirt Atari ST - trzmiel - męski podkoszulek
Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

© Try2emu 1999 - 2020 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt