[Atari] AtariOnLine: Nowe, pojemniejsze RAM-Carty

[2] # AtariOnLine | Niedziela, 24 Stycznia 2021 10:27CET

[Atari] AtariOnLine: Nowe, pojemniejsze RAM-Carty

Chyba każdy miłośnik Atari pamięta czasy "Tajemnic Atari", gdy w tymże czasopiśmie można było zobaczyć reklamy cartridge'a RAM-Cart o pojemności 64/128KB, który z powodu wygody użytkowania zdobył przychylność redakcji, a LK Avalon umieścił go w swojej ofercie sprzedażowej. O tych cartach pisaliśmy wielokrotnie, choćby tutaj czy tutaj Zenon o Double-RAM. Po latach, autorzy carta czyli Piotr Janiszowski i Przemysław Galanciak reaktywowali się, a Przemek włączył się aktywnie w działalność naszej, atarowskiej społeczności. Między innymi wznowił produkcję RAM-Cartów, ale o znacznie większej pojemności i nieco zmienionej konstrukcji.Przemek napisał: "Już są nowe RAM-Carty! Dostępne rozmiary: 2MB, 4MB, 8MB, 16MB. Te wersje są obsługiwane programowo, a jedyne przyciski jakie pozostały, w stosunku do poprzednich wersji, to przycisk R/W (odczyt/zapis) oraz przycisk Reset. Obsługa jest całkowicie programowa, daje dostęp do całej zawartości pamięci. Aktualnie kolega Mono rozpoczął prace nad softem do tych RAM-Cartów. Powróciłem też do wzoru etykiety, która była stosowana w latach 90-tych, zachowany został ówczesny żółty kolor i czcionka.

Ceny nie będą powalać na kolana (no może oprócz wersji 16 MB), ale niestety koszty pamięci SRAM są stosunkowe wysokie. Wstępnie mogę powiedzieć, że cena gotowych RAM-Cartów będzie kształtował się następująco:

 • 2MB - 200 złotych
 • 4MB - 250 złotych
 • 8MB - 300 złotych
 • 16MB - 450 złotych

  Przez to, że odeszły przyciski, które również były bardzo drogie, udało się uzyskać znacznie niższą cenę niż w wersjach z przyciskami. Jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam do kontakt na email: galtron@wp.pl lub pod numerem telefonu: 721-77-27-27. Dyskusja o nowych RAM-Cartach odbywa się też w tym wątku na forum.

  Pochwalę się, że bardzo mnie ucieszyła reakcja Zenona z grupy Dial, który zamówił u mnie największe wersje: 8MB i 16MB, a napisał, że te nowe karty to "mistrzostwo świata" przez to jak działają, jak szybko mamy dostęp do danych, jak można przełączać się między bankami, mając tylko wcześniejsze oprogramowanie do RAM-Cart-ów. Rekomendacja Zenona, który przez lata podtrzymywał zainteresowanie RAM-Cartami, to jest coś!
  Warto też dodać, że Przemek oferuje też coś, co widziałem w prasie ostatni raz w okolicach pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych: ogłasza się ze sprzedażą systemu turbo do magnetofonu, ale nie tylko samej przeróbki, bo oferuje ją też wraz z magnetofonem, po jego regulacji i konserwacji. Oferta pojawiła się
  w tym wątku na forum. Można też zakupić sam cartridge turbo, a pewnie i zlecić naprawę magnetofonu. W końcu publiczne ogłoszenie jak w starych czasach!

  Galtron napisał: "Oferuję magnetofon Atari XC12 po pełnej konserwacji (wymiana gumek, czyszczenie rolki prowadzącej taśmę, regulacja obrotów, regulacja głowicy, czyszczenie mechanizmu, poprawienie blaszek stykowych od przewijania i play). W komplecie znajduje się:

 • magnetofon Atari XC12
 • przeróbka na Turbo UM
 • cartridge UM Atari Turbo System v. 4.1
 • kaseta z grami w systemie Turbo UM

  Cena 350 złotych za całość. Sam cartridge UM Atari Turbo System v. 4.1 kosztuje 70 zł na Allegro.
  "  Dodam tylko, że na powyższym zdjęciu przykładowy magnetofon, bo ze względu na to, że są używane, ich stan i wygląd zewnętrzny może się nieco różnić. Zdjęcia konkretnych modeli Przemek zapewne będzie wrzucał w podanym wątku.

  -----
  Uzupełnienie od Przemka z dzisiaj:

  cartridge Turbo UM są poza Allegro w cenie 60 zł. Mam w tej chwili kilka magnetofonów już przerobionych na Turbo UM. Jak ktoś chce przerobić swój własny magnetofon na Turbo UM to koszt 110 zł, jak dodatkowo zakupi cartridge Turbo UM to komplet (przerobienie + cartridge) wyniesie 150 zł. Jak ktoś ma życzenie zrobienie pełnej konserwacji (paski napędowe i licznika, czyszczenie i smarowanie mechaniki, poprawienie i czyszczenie blaszek stykowych od przewijania i play) to koszt dodatkowy 100 zł.

  2021-01-24 10:27 by Kaz
  komentarzy: 16
 • → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Dodatkowe kolory duszków
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Środowisko prasowe z nowymi "Bajtkami"
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: "Albert" poprawiony
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Światowa premiera "Uprchlý vekslák"
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Czy nowa edycja "Bajtka" jest coś warta?
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Światowa premiera "Alberta"
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: "Rainer" uwolniony!
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Jeszcze nowszy "Recoil"
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Niezwykła historia pewnej kasety
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Niezwykła historia pewnej kasety

  Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

  wstecz24/01/2021 10:27
  Inne treści związane z tematem
  [Atari] Steem SSE 4.1.0 28/02/2021 [Atari] Steem SSE 4.1.0 28/02/2021
  Pojawiła się nowa pełna wersja STEEM'a w mutacji o dźwięcznej nazwie Steaven Seagal Edition z całkiem pokaźną ilością zmian i poprawek. Nowa wersja jest również początkiem kolejnej serii testowych odsłon tego emulatora komputerów z rodziny ATARI ST.  
  [Atari.Area] Nowa wersja mplayera [Atari.Area] Nowa wersja mplayera
  Pamiętacie odtwarzacz MPlayer dla Dużych Atari? 9 lutego pojawia się nowa wersja. A co w niej? Pozwolę sobie przekleić: Interface can be translated, french/english RSC provided load automatically the RSC corresponding to the system language New interface, easy access to every feature Integration of EASY_BAT into M_Player, all in one. Build an animation from screen captures on the fly auto ...
  [Atari] AtariOnLine: Dodatkowe kolory duszków [Atari] AtariOnLine: Dodatkowe kolory duszków
  Program Multicolor Sprites autorstwa Kski, to taki drobny, pomocniczy programik napisany w języku Java, który może się bardzo przydać programistom i grafikom Atari. Był wykorzystany również przy produkcji "Alberta". Co robi? Zanim to wyjaśnię, trochę wstępu.Na Atari duszki mogą nie tylko mieć własny kolor, ustawiany w odpowiednich ...
  [Atari] AtariOnLine: Środowisko prasowe z nowymi "Bajtkami" [Atari] AtariOnLine: Środowisko prasowe z nowymi "Bajtkami"
  Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, dzisiaj, w środę, o godzinie 20:00 rozpoczniemy dziewiętnastą, specjalną edycję "Środowiska prasowego". Jak zwykle na naszym kanale zoom, dzięki czemu nie tylko biernie możecie oglądać, ale też brać udział w dyskusji czy zadawać pytania. Będziemy przyglądać się nowym wydaniom ...
  [util] C64 65XE Debugger v. 0.64.58.4
  Marcin Skoczylas, znany jako Slajerek/Samar ze sceny C64, wypuścił nową wersję C64/65XE Debuggera. Zestaw narzędziowy wykorzystuje emulatory WinVice, Atari800 4.2.0 i Nestopia dla debuggera Nintendo 8.
  Komentarze

  T-shirt "Amiga Psygnosis Blood Money"

  Retro T-Shirt Amiga Psygnosis Blood Money - męski podkoszulek
  Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

  © Try2emu 1999 - 2021 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt