Informujemy, iż już niedługo będziecie mogli zakupić nową płytę muzyczną CD pod tytułem „Synergy”, wydaną przez firmę Retronics, która powstała przy współpracy dwóch muzyków: Gadesa i stRinga. Na płycie znajdzie się 20 utworów. Dziesięć z nich to wyselekcjonowane, „pokey'owe” muzyczki z twórczości stRinga, poddane masteringowi, z dodanym stereo itd. Pozostałe utwory, to już coś zupełnie wyjątkowego i niebywałego, będzie to bowiem dziesięć cover'ów wspomnianych muzyczek, skomponowanych przez Gades'a przy pomocy współczesnego programu muzycznego Studio One 5 Pro. Niebagatelna aranżacja, nowoczesne brzmienia, wyjątkowe dźwięki i przeróżne style muzyczne (od chillout'u po heavy metal) na pewno zadowolą każdego melomana. Okładkę płyty zaprojektował Gades:


Cena będzie wynosiła 35 PLN, a płyta będzie dostępna do kupienia już na początku 2021 roku (planowo do końca stycznia). Tłoczony krążek będzie w eleganckim, lakierowanym opakowaniu digipack. Wstępne zamówienia można składać tradycyjnie pod adresem: zamowienia@retronics.eu. Dodajmy, że 4 covery zostały już upublicznione na SoundCloud'owym koncie Gadesa. Resztę będziecie mogli znaleźć na płycie "Synergy".
Muzyk Konrad Leśniak, znany jako Gades (jego dokonań możecie posłuchać na stronie SoundCloud) w ostatnim czasie podjął się konwersji wielu znanych atarowskich przebojów z lat 90. Wśród nich znajdziemy m.in. doskonałe przeróbki utworów z gier Red Max, Jest Set Willy czy Zybex. Mimo iż swoją przygodę z muzyką zaczynał tworząc m.in. w popularnym Chaos Music Composerze na 8-bitowym Atari, to współcześnie tworzy głównie na nowoczesnych komputerach PC. Swego czasu komponował także przy użyciu programów Octamed i Protracker na Amidze, oraz Cubase na ST. W tamtych czasach tworzył głównie na swoje potrzeby i do szuflady, więc jego starszych dokonań nie znajdziemy na demozoo czy pouet.
Jak zatem doszło do współpracy przy najnowszej płycie? Oddajmy głos Konradowi: „Covery, covery... Powstanie płyty "Synergy" to wynik splotu bardzo dziwnych okoliczności. Zaczęło się w zeszłym roku od tego, że postanowiłem spełnić moje marzenie z czasów dziecięcych, czyli nagrać własny cover muzyki z "Lasermanii" i "Freda". Covery nagrałem, wrzuciłem na SoundClouda i tyle. Potem poznałem Larka i Borsuka, a Larkowi tak się spodobała moja wersja "Lasermanii" (część II), że zrobił do niej "teledysk" i wrzucił na swój kanał, jednocześnie mnie podpuszczając, żebym zrobił cover z "Jet Set Willy" (w czym wspomagała go moja rodzona Siostra Be). I tak się rozwiązał worek z atarowskimi coverami - a że dostawałem pytania, jak się za takie coś zabrać, napisałem na blogu artykuł, potem zaś pomyślałem, że może da się go też opublikować na stronie AtariOnline.pl. Tak poznałem Kaza, a dzięki jego entuzjazmowi rozbudowany artykuł wskoczył na łamy AOL. W sekcji komentarzy odezwał się stRing (Michał Radecki-Mikulicz, muzyk z grupy Agenda), podpuszczając mnie do zrobienia coveru jednego z jego utworów, a dokładnie Error in Line 10 (utwór z 2012 wystawiony na party w Głuchołazach przyp. red.). Jak widać, jestem mało odporny na podpuszczanie, bo cover powstał, potem drugi i tak dalej, i tak dalej...
Przy nagrywaniu "Synergy" używałem Studio One 5 Pro jako programu DAW i garści wiernych instrumentów VST - między innymi Omnisphere, Serum, RealStrata, V-Collection, Divy i Repro oraz trochę niedoceniane chyba Thorn i Air Hybrid3. Do tego maszyny perkusyjne: Battery, MDrummer, Groove Agent i Drum Designer oraz prościutka gitara Epiphone G-310. Za symulacje wzmacniaczy i efektów odpowiadał Guitar Rig 5.”
Parę słów od stRinga: „Gades zdobył popularność w naszym środowisku, głównie dzięki jego wspaniałym coverom muzyczek z klasycznych gier. Podjął się też przeróbki muzyki z gry Laura i wtedy właśnie poczułem impuls i zagadałem, w zasadzie bez większej nadziei (nikt wtedy nawet o płycie nie myślał!) w komentarzach pod jego artykułem na AOL o ewentualną możliwość wykonania cover'a jednego z moich utworów. Zaciekawiło mnie jak mogłyby brzmieć moje syntetyczne i surowe utwory w jego aranżacji, oparte na nowoczesnych brzmieniach. Patrząc na jego dokonania, uważam że ma bardzo duże doświadczenie i wyczucie w doborze stylów i brzmień. Pojawił się pomysł na wydanie płyty, więc wyselekcjonowaliśmy spośród kilkudziesięciu, 10 utworów z charakterystycznym wiodącym motywem melodyjnym które nadawały się do takich eksperymentów. Źródła z Raster Music Tracker'a to praktycznie gotowe „nuty MIDI”, które można dowolnie ubrać w brzmienia i nadać utworom rożne style. Zdolności Gadesa pozwoliły tym utworom ożyć na nowo i mimo, że jestem kompozytorem „surowizny”, to właśnie Gades nadał im nowe znaczenie i świeżość, mocno ubarwiając w różne tła, efekty a nawet śpiew. Warto nadmienić, że każdy utwór jest inny, oryginalny na swój sposób. Mam nadzieję, że każdy słuchacz będzie zadowolony, bowiem mamy tu wszystko: od chillout'u przez disco po heavy metal.”
Poniżej przedstawiamy Wam trailer zapowiadający nową płytę:
Oraz ciekawostkę, intro „2de” Agendy z podłożonym coverem oryginalnego utworu:
KONKURS!
Wraz z premierą płyty ogłaszamy dodatkowo konkurs! Na końcu krążka "Synergy" znajdzie się bonusowy utwór (tytułu nie ma na liście), który jest coverem jednej z pozostałych muzyczek stRinga. Należy odgadnąć tytuł 8-bitowej atarowskiej produkcji (nie zdradzamy jakiego rodzaju) z której pochodzi jego oryginalny odpowiednik. Odgadnięty tytuł należy wysłać na adres michomis@interia.pl, wpisując w tytule e-maila "Konkurs Synergy". Oprócz tego należy podać w treści swoje dane osobowe (imię i nazwisko) oraz dokładny adres do wysyłki nagrody i rozmiar koszulki M, L XL, XXL (wysyłana jedynie w przypadku zajęcia pierwszego miejsca – w razie braku informacji, wysyłamy rozmiar L). Termin nadsyłania odpowiedzi: do 31.03.2021 roku włącznie. O zwycięstwie będzie decydować kolejność (kto pierwszy, ten lepszy) i oczywiście prawidłowa odpowiedź. Przewidujemy nagrody dla 3 pierwszych osób:
1. miejsce: koszulka, dwie inne płyty Gadesa (Expectation i Runaway)
2. miejsce: płyta Expectation, płyta Runaway
3. miejsce: płyta Expectation
Przy okazji informujemy, że Retronics rozważa wznowienie wydania płyty z pokey'ową muzyką z gier LK Avalon, Mirage i ASF, m.in. Miecze Valdgira, Hans Kloss czy Fred (łącznie 20 utworów). Płyta była dostępna w sprzedaży parę lat temu, ale nakład się wyczerpał. Jeśli jesteście zainteresowani zakupem wznowienia, piszcie na zamowienia@retronics.eu
Redakcja.
2020-12-09 17:53 by Kaz
komentarzy: 0