[Atari] AtariOnLine: Niezwykła historia pewnej kasety

[2] # AtariOnLine | Poniedziałek, 25 Stycznia 2021 12:03CET

[Atari] AtariOnLine: Niezwykła historia pewnej kasety

sOnar napisał:

Tak to się zaczęło

Kilka lat temu rozpocząłem poszukiwania kontaktu z krótkofalowcami, którzy używali w swoich radioshack'ach Atari. Efekty były raczej marne, bo pojawiło się sporo zwykłych cwaniaków, chcących tylko wcisnąć mi jakiś komputer. Interesował mnie jednak wyłącznie realnie używany software i hardware z epoki oraz wszelka forma dokumentacji i fotografie z tamtych czasów. No i w końcu skontaktował się ze mną przemiły, starszy pan, bodajże okręgu szóstego (Opole i okolice). Jego znaku niestety nie pamiętam, ponieważ podczas usuwania starych maili, kontakt przepadł. Pamiętam tylko, że było to coś w stylu SP6N... Ów jegomość i jego podejście do tematu zasługuje na gromkie brawa od wszystkich Atarowców, ponieważ skontaktował się ze mną w jednym celu, mianowicie w celu zachowania oprogramowania krótkofalarskiego na Atari dla potomnych. Brawo dla tego pana!Po wymianie paru maili, mój korespondent zawinął w folię aluminiową kasetę, którą kiedyś osobiście nagrał, włożył do paczki równiez nowy zasilacz, nowy magnetofon do Atari i monitor WZT-315 (!), który posiada nadal pleksiglasową ochronę ekranu. Na pytanie, ile i gdzie mam przelać, odpowiedź była niesamowita: "Nic. Niech dobrze Tobie / Wam służy. Wystarczy, że pokryjesz koszty przesyłki." Chciałem coś honorowo dorzucić od siebie, ale musiałem uszanować jego wolę, ponieważ była niezmienna. Wyrażam więc publicznie szacunek dla tego pana - serdecznie mu dziękuję za niezwykły dar, który zaowocował między innymi niniejszym artykułem. Wielkie trudnego początki.Akcja odzyskiwania

Zatkało mnie, gdy otwarłem paczkę. Przepiękne artefakty z epoki! Pierwsze co zrobiłem, to zabezpieczyłem nośnik z danymi - kasetę marki Stilon. Odczekałem pewien czas, aż się taśma "dogrzała" do temperatury pokojowej, opukałem też obudowę, aby nieco się poluzowała. Przewinąłem ją dwa razy w obie strony i przystąpiłem do akcji "RECOVERY". Do odczytu zapisu użyłem decka Pioneer, z nowymi paskami i tuż po kalibracji. Sygnał na przysłowiową klatę przyjęła genialna karta dźwiękowa SoundBlaster Audigy ZS 2, z softem Audacity. Zdumpowałem obie strony taśmy, kasetę włożyłem z powrotem do pudełka, zawinąłem w nową folię i zabezpieczyłem jak mogłem, w miejscu dalekim od wszelakiego metalu i elektryki, na czas "jakby coś jeszcze było potrzebne". Byłem zadowolony, że mam już wszystko... Tia... jaaasne. Okazało się, że dopiero teraz zaczełą się droga przez ciernie, a nawet mocno zwątpiłem, czy cała akcja się uda.

Porozdzielałem zgrane plik WAV na mniejsze pliki, starannie je opisując. Odpaliłem emulator Altirra i powoli zacząłem analizę każdego zapisu. Na początku musiałem każdy plik poddać testowi odczytu pod kątem Basica - czy wymagany jest do uruchomienia programu. Trochę to trwało. W zasadzie na początku udało mi się odczytać z całej kasety tylko trzy pliki, reszta była nieczytelna.

Niestabilna stilonka i dyskryminacja

Minęło parę dni. Po pierwszej porażce postanowiłem zrobić jeszcze parę kolejnych dumpów do plików WAV. Byłem święcie przekonany, że nic więcej nie wskóram, bo ta stilonka niestety zapowiadała się na "trupa", a wraz z nią - zgrane pliki. Przez kolejne dni analizowałem kolejne sekcje zgranych danych, jeden po drugim. Ku mojemu zdziwieniu zauważyłem, że część programów, które już poprzednio odzyskałem, teraz się nie wczytywała, z kolei część z poprzednich "trupów" tym razem odpaliła. Wyciągnąłem więc wniosek, że sygnał z taśmy robi co chce i kiedy chce. Postanowiłem więc zastosować nieco forteli, a nawet wytoczyć działa cięższego kalibru.

Odpaliłem program "Audiacity". Całkowicie wyciąłem z zapisów jeden kanał i przekształciłem ścieżki w mono. Potem wpadłem na dość dziwny pomysł. Stworzyłem coś w stylu dyskryminatora okienkowego, bazującego na filtrach przepuszczających tylko niektóre z częstotliwości. Tym czymś poczęstowałem wszystkie 12 plików WAV pochodzące z owej, pozornie padłej, stilonki. To co się stało, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Bo realnie zadziałało! Część upartych dotąd plików stała się w pełni zrozumiała dla emulatora. Niestety wybiórczo dla każdego dumpu do WAV, ale to był już znaczący krok do przodu.

Mielenie, konwertowanie, przerabianie

Całość analiz sygnałów trwała niemiłosiernie długo, ale odzysk kolejnych plików motywował do dalszego działania. Musiałem jednak robić przerwy i odpoczywać, bo zmęczenie żmudną pracą dawało się we znaki. Pracowałem więc nad tematem na raty. Ostatecznie udało mi się wczytać wszystkie strzępy WAV do emulatora Altirra. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że to już wszystko, co mogłem zrobić dla tej kasety. Starannie zapisałem każdy WAV na nowo, z nową nazwą, mając kolejny "szczwany plan" na potem.

Dzięki programowi "a8cas-convert" dość szybko przerobiłem zapisy do formatu CAS. Potem wrzuciłem ATR-a z programem "BOSS" i podpinałem każdy WAV pod wirtualny magnetofon Altirry. Tym sposobem odzyskałem z taśmy wszystkie pliki XEX, BAS, a nawet loader "!" (wykrzynik).

Koniec, który nie jest końcem

Stworzyłem też na nowo, generując w Altirra, klon mojej kasety w postaci dwóch plików WAV, po jednym dla stron A i B. Programy basicowe BAS działały wybornie, lecz parę plików XEX stawiało zacięty opór, nie chcąc ruszyć jako samouruchamialne, nawet pod różnymi DOS-ami. Po rozmowie ze znajomym koderem, postanowiliśmy zajrzeć owym upartym osiołkom w trzewia. Pierwszy pękł program "Kantronics", potem było już z górki, bo przyczyna się powtarzała przy pozostałych plikach.

Warto więc pamiętać, że pozornie udany, pojedynczy odczyt z taśmy nie zawsze jest osiągnieciem celu. Pliki z taśmy, które wydawały się być trupami - być może potrzebują drugiej szansy i związanego z tym Waszego poświęcenia i uporu w dążeniu do celu. Nigdy się nie poddawajcie!

A poniżej lista i galeria ocalonych programów:

Alfabet Morse'a
Anteny KF i UKF
Kantronics
Klucz telegraficzny
Krótkofalarska baza danych
Locator
Log amatorskiej radiostacji
Lokator - obliczenia
QRB QTH Locator
Radiotelefon FM – Kwarce kanałowe
RTTY I
RTTY II
SSTV 1
SSTV 2
Telegrafia-TX
Nauka CW
Zawody CW - Nauka
Transformatory
Monitor/TV Test Patterns
Nieco informacji o tych plikach. Większość odzyskanych programów to absolutne unikaty. Postanowiłem nie konwertować plików basicowych do formatu XEX, a tym bardziej nie podpisywać się w nich, kto je odzyskał, bo to lamerstwo. Najpiękniejsze są według mnie w oryginalnej formie z epoki. Wszystkie pliki zostały wielokrotnie sprawdzone i się wczytują poprawnie. Jeśli masz z jakimś problemy - to nie jest to moja wina. Lepiej przejrzyj ustawienia emulatora lub pomyśl, co robisz źle. Do paczki dodałem też kilka programów jako bonus.

Co dalej?

Mam apel do radioamatorów – krótkofalowców. Osoby posiadające materiały, hardware i software do komputerów 8/16bit, wspomnienia i informacje o ich zastosowaniu w krótkofalarstwie proszę o kontakt na email 8bitdigi (malpa) protonmail (dot) com.

W planach jest budowa modemów do RTTY i Packet Radio dla komputera Atari XL/XE. Trzeba jednak uruchomić na leciwym PC z Pentium 133 i "Windows 95", serwer "BBS Packet Radio", bazujący na oprogramowaniu WFBB. Szczęśliwym trafem udało mi się upolować, na ostatnim zlocie krótkofalowców w Burzeninie, fabrycznie nowy i fantastyczny modem Packet Radio, MUEL TNC-2D. Niezły rarytas. Ten wiekowy sprzęt jeszcze pachnie fabryką, a zachował się nawet jego opis. MUEL TNC-2D to arcydzieło sztuki konstruktorskiej z epoki, MFJ by się nie powstydził:Dawno temu, bazując na opisie kolegi SM0VPO, zbudowałem też modem Baycom, który może okazać się przydatny. Trochę zajęło mi jego znalezienie w pudłach. Oto i on, na poniższym zdjęciu. Może za piękny nie jest (efekt nie trzymania się zasady: "trawisz PCB, to je pilnuj!"), ale najważniejsze, że działa.Pracuję też ze znanym w środowisku Atarowców kolegą Piguła nad pewnym projektem związanym z tym tematem. Na koniec dodam, że niebawem będzie więcej krótkofalarskich plików z mojej strony. Na razie czekają na swoją kolej w opracowaniu.

Dla zainteresowanych tematem soczyste opracowanie znajduje się tutaj. Wątek na forum o krótkofalarstwie na Atari tutaj.Podziękowania

Chciałbym tutaj podziękować koledze krótkofalowcowi z okręgu szóstego, za jego dar dla nas, za jego czas i poświęcenie, by ocalić kawał historii krótkofalarstwa polskiego na Atari. Dziękuję Ci za chęć pomocy, za zaufanie i dobrą wolę. Po dość długim czasie udało się odzyskać z Twojej kasety Stilon 100% nagranych programów. Kosztowało to ogrom pracy, ale warto było czekać. DZIĘKI TOBIE OCALAŁY UNIKATY NA ŚWIATOWĄ SKALĘ! Jeżeli ów pan czyta AtariOnline.pl, albo dotrze do niego ten artykuł i pozna swoją kasetę, proszę, żeby dał nam znać.

Dziękuję również znajomemu programiście, za jego ciężką pracę przy poprawkach XEX. Dobra robota!

I to już koniec historii tajemniczej stilonki. Dziękuję za przeczytanie. VY73! sOnar / Classic Games Shrine (2021)

2021-01-25 12:03 by Kaz
komentarzy: 7
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nowości w świecie Atari
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Dodatkowe kolory duszków
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Środowisko prasowe z nowymi "Bajtkami"
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: "Albert" poprawiony
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Światowa premiera "Uprchlý vekslák"
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Czy nowa edycja "Bajtka" jest coś warta?
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Światowa premiera "Alberta"
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: "Rainer" uwolniony!
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Jeszcze nowszy "Recoil"

Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

wstecz25/01/2021 12:03
Inne treści związane z tematem
[Atari] AtariOnLine: Nowości w świecie Atari [Atari] AtariOnLine: Nowości w świecie Atari
Kamil "Gorgh" Trzaska napisał:Z racji tego, że miałem trochę czasu, to postanowiłem skrobnąć krótki artykuł o tym, co aktualnie dzieje się w świecie Atari.1. Problemy ze stroną klubu ABBUCSasha Kriegel, obecny prezes klubu, wysłał do osób związanych z organizacją maila wyjaśniającego zawieszenie działania strony ...
[Atari.Area] Mountain, czyli obrób sobie film na Atari z 68030 [Atari.Area] Mountain, czyli obrób sobie film na Atari z 68030
Masz Duże Atari z procesorem 68030? To teraz możesz za darmo ściągnąć sobie edytor filmów Mountain. Jest to super gratka dla pasjonatów, polecam zajrzeć pod wspomniany link.
[Atari.Area] Materiał z Giełdy Komputerowej w lubelskim Staszicu [Atari.Area] Materiał z Giełdy Komputerowej w lubelskim Staszicu
Dziś prezentujemy materiał z giełdy komputerowej, która odbywała się w Lublinie w Liceum im. Stanisława Staszica. Nagranie miało miejsce 1 stycznia 1993, była to nietypowa giełda z uwagi nowego roku, więc wyjątkowo znajdowało się wtedy mało ludzi, dlatego pewnie też powstał ten materiał - był to czas kiedy wchodziło prawo autorskie i niedługo potem giełda została ...
[Atari.Area] Adam Dyba - Orko [Atari.Area] Adam Dyba - Orko
Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Orko, protoscenowym koderem z Lublina, autorem m.in. Syf-On Demo, The MTV Demo, a także programu Master SAM. Przy okazji, komu się udało otrzymać poniższy easter egg z Master SAM? "Jest w Master SAM także smaczek, bo co około 10 ładowanie programu demo, zamiast demo ładuje się programik wirus, który pokazuje animację wirusa, który wypowiada ...
[Atari.Area] Wywiad z Krzysztofem Kobusem (K.K. / WFMH ^ Quartet) [Atari.Area] Wywiad z Krzysztofem Kobusem (K.K. / WFMH ^ Quartet)
Z przyjemnością zapraszamy do przeczytania wywiadu z Krzysztofem Kobusem, ówcześnie znanym jako K.K./WFMH^Quartet, jednym z pionierów atarowskiej protosceny. Członkiem WFMH, później również Quartetu, autorem takich kultowych dem z końca lat 80. jak First Try, Yo Every Lamer, The Last Scroll. Rozmowa jest dostępna w dziale Wywiady.
Komentarze

T-shirt "Great Escape"

Retro T-Shirt Great Escape - męski podkoszulek
Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

© Try2emu 1999 - 2021 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt