[Atari] AtariOnLine: Najnowsze gry w Mad-Pascalu

[2] # AtariOnLine | Niedziela, 22 Grudnia 2019 23:01CET

[Atari] AtariOnLine: Najnowsze gry w Mad-Pascalu

 • Stary dom / Old Mansion


 • Jedną z ciekawszych gier na małe Atari, których listing został umieszczony w Bajtku, był "Stary dom" Wojciecha Zientary z numeru 4/1987. Niedawno Kaz pisał o wersji tej gry ulepszonej przez Przemka Galanciaka (m.in. z dodaną muzyką w Chaos Music Composerze).

  Kilka dni po opublikowaniu tamtej nowinki Bocianu przygotował pierwszą wersję swojej przeróbki w Mad-Pascalu i w tym wątku na naszym forum umieszczał kolejne pliki. Ostatecznie wprowadził szereg zmian do rozgrywki, dodał własną muzykę, grafikę wewnątrz gry i ekran tytułowy, a całość została przetłumaczona na język angielski (jako Old Mansion).

  Poprosiłem Bocianu o wskazanie najistotniejszych jego zdaniem zmian w rozgrywce i odpowiedź była następująca:
   "kompletnie inna metoda losowania przedmiotów, rozkład potworów na mapie, siła potworów, sposób liczenia warunków zwycięstwa, automatyczne używanie jedzenia i picia, skalowanie siły potworów w zależności od odległości od wyjścia, hasło pojawia się tylko 3 razy... i potem już drobiazgi :)"

  Więcej szczegółów znajdziecie we wspomnianym wyżej wątku. Można tam znaleźć również wstępny wariant gry stworzony przez Astrofora z opcją multiplayer (do 3 graczy).


  Plik przygotowany przez Bocianu w formacie ATR z 4 grudnia zawierający obie wersje językowe (PL i EN) można pobrać stąd, a kod źródłowy dostępny jest tutaj.

  Autorzy:
  Wojciech Zientara – oryginalna gra w BASIC-u.
  Wojtek "Bocianu" Bociański – kod w Mad-Pascalu, poprawki, grafika, muzyka.


  Przypomnijmy sobie jeszcze, o co chodzi w grze i zacytujmy instrukcję Wojciecha Zientary:
   Znalazłeś się nagle w starym domu, z którego musisz się wydostać. Jest tu tylko jedno wyjście i jest ono strzeżone. Strażnik wypuści cię, jeśli podasz hasło i zapłacisz 100$.

   Musisz zbierać pieniądze (w formie skarbów), które są własnością potworów zamieszkujących dom. Możesz z nimi walczyć, jeśli masz mniej niż 5 ran i siłę większą od zera.

   Możesz zwiększyć swoją energię, gdy znajdziesz lub kupisz prowiant lub napoje. Rany możesz leczyć łubkami lub bandażami.

   Jeżeli nie możesz walczyć, to musisz zapłacić potworowi za wypuszczenie.

   Hasło znajdziesz w domu. Musisz je dobrze zapamiętać.

   Dom jest bardzo stary. W niektórych pokojach jest ciemno, w innych nie ma podłogi. Możesz także napotkać zamknięte drzwi lub cienkie ścianki. Dlatego zbieraj napotkane przedmioty, ale pamiętaj, że możesz jednocześnie nieść tylko cztery przedmioty i jedną broń. Wybieraj zawsze najlepszą broń zależy od tego twoja siła oraz wielkość zdobywanych skarbów.  Bostjan „Gury” Gorisek w ramach swej nauki programowania w Mad-Pascalu przenosi co jakiś czas na 8-bitowe Atari kolejne bardzo proste gry z klasycznej jugosłowiańskiej książki „Mirko Tipka Na Radirko” – przypomnę, że zamieszczone tam oryginalne programy były napisane w Sinclair BASIC-u na ZX Spectrum. Gury tak jak Bocianu publikuje jednocześnie kod źródłowy, więc początkujące osoby zainteresowane kodowaniem w Mad-Pascalu mogą zobaczyć, jak został skonstruowany dany program. W listopadzie udostępnił trzy poniższe gierki:

 • Defence


 • Zabawa polegająca na zestrzeliwaniu pocisków lecących w kierunku naszej planety. Po lewej stronie umieszczony jest nasz statek (litera D), a z prawej nadlatują pociski.

  Sterowanie dżojstikiem: góra/ dół oraz FIRE – strzał.


  Autor oryginału: Ales Horvat
  Wersja Atari: Bostjan „Gury” Gorisek

  Grę pobieramy stąd.


 • Moj Mikro Asteroids


 • Przelatujemy statkiem przez pas asteroid, poruszamy się lewo-prawo i unikamy zderzenia. Mamy 5 żyć oraz możliwość pięciokrotnego użycia ochronnej tarczy (przycisk FIRE).

  Gury rozszerzył oryginalną nazwę Asteroids, aby nie myliła się z istniejącym na Atari klasykiem.

  Autor oryginału: Ivan Zrimsek
  Wersja Atari: Bostjan „Gury” Gorisek
  Plik XEX możemy znaleźć tutaj.

 • Mouse Mervin • Gra w stylu Arkanoida. Jak wiadomo od setek lat, Księżyc jest zrobiony z sera – nasz mysi bohater Mervin chce go zjeść. Są dwa poziomy gry (klawisze 1-2), a Mervin ma 5 żyć. Sterujemy prawo/lewo statkiem, którym puszczamy w ruch żarłocznego gryzonia.


  Autor oryginału: Marko Jeri?
  Wersja Atari: Bostjan „Gury” Gorisek

  Plik pobieramy stąd.


  Mad-Pascal jest wciąż rozwijany przez Tomasza "Tebe" Bielę, jego aktualna wersja to v1.6.2, a kompilatora MADS v2.1.0 i można je pobrać ze strony mads.atari8.info. Tebe dość regularnie rozszerza zbiór przykładów dołączanych do release'u Mad-Pascala, jednym z ostatnich jest bardzo prosty silnik platformówki. Może zainspiruje kogoś do stworzenia własnej nieskomplikowanej gierki?  2019-12-22 23:01 by "Adam"
  komentarzy: 3
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Zmiany, zmiany na AOL!
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Perełki z szuflady: "Noddy"
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Po KWAS-ie #18
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Zaprzyjaźniona strona o C64
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: KazKompo 2019 wystartowało!
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: "Another Pong" uwolniony!
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: KWAS nr 18 w Warszawie
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Życzenia i konkursowe przypomnienie
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Historia pewnego talizmanu
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: "Weronika" po latach

  Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

  wstecz22/12/2019 23:01
  Inne treści związane z tematem
  [Atari.Area] Silly Venture 2k19 - 11 edycja coraz bliżej! [Atari.Area] Silly Venture 2k19 - 11 edycja coraz bliżej!
  SV odbędzie się w tym roku w dniach od 6-go do 8-go grudnia, a więc za nieco ponad 3 miesiące! Niedawno ukazała się invitka na małe Atari grupy LAMERS, a parę dni temu kolejna, tym razem na platformę Atari Falcon grupy Mystic Bytes. Organizator zapowiedział także pierwszych Gości Specjalnych, którzy uświetnią tegoroczną edycję - Wojciech Zientara, człowiek legenda, szef "Klanu ...
  [Atari.Area] 1st Basque Tournament of Atari 2019 [Atari.Area] 1st Basque Tournament of Atari 2019
  Kilka miesięcy temu napisał do nas Egoitz Campo, który miał w planach zorganizowanie turnieju gier na Atari. Organizacja zajęła trochę czasu, ale w końcu - 13 września - doszła do skutku. Nasz czytelnik z Kraju Basków podesłał nam relację ze spotkania i planuje prowadzenie międzynarodowego rankingu, do udziału w którym zaprasza wszystkich miłośników Atari z całego świata. ...
  [Atari.Area] EmuTOS 0.9.12 [Atari.Area] EmuTOS 0.9.12
  Ukazała się nowa wersja nowoczesnego zamiennika TOS, który przeznaczony jest dla "dużych" Atari ich obecnych następców oraz emulatorów i - niespodzianka - dla Amigi. Zmiany dotyczą niemal wszystkich komponentów tj. AES, BIOS, konsoli i pulpitu. Pełna lista nowości i poprawek, a także źródła i obrazy dla kości ROM (w różnych rozmiarach), kartridży i dyskietek można znaleźć ...
  [PDF] Nowości w DLH's Commodore Archive [PDF] Nowości w DLH's Commodore Archive
  Serwis DLH's Commodore Archive to w chwili obecnej jeden z największych archiwum materiałów poligraficznych dla komputerów spod sztandaru Commodore (Amiga, C128, C64, C264, PET, VIC20), a od pewnego czasu także innych platform (Apple, Atari, Texas Instruments, PC). W jego zakamarkach znajdziemy genialny zestaw ocr'owych okładek i manuali do gier i aplikacji, pokaźną kolekcję ...
  [Atari.Area] Silly Venture 2k19 - garść informacji i nowa invitka! [Atari.Area] Silly Venture 2k19 - garść informacji i nowa invitka!
  Do imprezy pozostało 1.5 miesiąca, ale organizacja nie zwalnia tempa! Przypominamy, że tegoroczne "Silly Venture" odbędzie się w dniach od 6-go do 8-go grudnia (piątek-niedziela) w Gdańsku. Jest to już 11-sta edycja tej imprezy, na której spotkają się fani Atari z całego świata - zarówno konsol, jak i komputerów tej marki. W dniu dzisiejszym ukazała się nowa video-invitka, ...
  Komentarze

  T-shirt "Great Escape"

  Retro T-Shirt Great Escape - męski podkoszulek
  Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

  © Try2emu 1999 - 2020 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt