[Atari] AtariOnLine: Majówka z nami!

[38] # AtariOnLine | Sobota, 2 Maja 2020 13:43CET

[Atari] AtariOnLine: Majówka z nami!

Majówka z nami, a właściwie aż dwa weekendy majowe z nami! Otóż mamy bogate plany organizacyjne różnych fajnych wydarzeń w pięknym miesiącu maju. Zarówno w ten weekend, który już się rozpoczął, jak i w następnym tygodniu, zwanym tygodniem wyborczym będzie można u nas zobaczyć, posłuchać i wziąć udział w ciekawych rzeczach. Technicznie rzecz biorąc, możemy nadawać jak telewizja, 24h na dobę, i mamy już nawet programy o stałej porze, ale chyba tu lepiej niż w telewizji, bo możecie brać udział na żywo w tych wydarzeniach oraz samemu je tworzć! Zapraszam chętnych do dzielenia się z ludźmi swoją wiedzą, osiągnięciami, doświadczeniem. To medium społecznościowe - każdy może tworzyć własne treści wedle swojej własnej formuły.Wszystkie wydarzenia są dostępne przez jeden, wspólny link - na stronie głównej, pod nowinkami, ten z kodem QR z kamerką. Na razie zaczynamy od tego co już jutro:1. RPG czyli Romek Pokazuje Gry

W najbliższą niedzielę, 3 maja 2020 roku o godzinie 16:00 rozpoczynamy spotkanie z grą RPG "Ultima IV - Quest for Avatar", która rozpocznie nasz cykl z grami RPG. Spotkanie poprowadzi nasz czarodziej Roman czyli Xorcerer. Był już dwa podejścia do tematu z grą "Alternate Reality", teraz pora na grę z najsłynniejszej serii tego typu czyli Ultimę. Część czwarta dlatego, że to jedna z ulubionych gier Romka, w którą zagrywał się często i zna ją na wylot. W razie potrzeby można dyskutować o cyklu Romka w tym wątku.I osobiste zaproszenie od Romka:
2. U nas wszystko gra!

To stare hasło, które wykorzystywaliśmy na stoiskach z grami organizowanych przez AtariOnline.pl. W ramach tego cyklu zapraszamy graczy, którzy dobrze znają jakąś grę, żeby w nią zagrali i nam o niej opowiedzieli (tak jak Romek w cyklu RPG). Nie ma to jak pasjonat, który opowiada o swojej pasji, bo on wie więcej niż przeciętny gracz. To nie to samo co częste na jutubach granie w gry, o których nie ma się pojęcia. W niedzielę pojawi się TDC i zagra w swoich ulubieńców. Zacznie od gry "The Last Starfighter", a potem opowie o błędach w świetnym "Bruce Lee". A jak wystarczy czasu, pogra również w coś innego.

3. Rozmowy o grafice Atari

Zaczynamy w tę niedzielę, 3 maja 2020 roku o godzinie 21:00. Korzystając z okazji, że warsztaty TDC-a mają przerwę aż do poniedziałku, wskakujemy w te Tomkowe godziny ze spotkaniem dotyczącym grafiki Atari, przede wszystkim programu Graph2Font, ale nie tylko. Prowadził będzie Kaz, ale obecny będzie też Mono, który ma ogromną wiedzę o architekturze i grafice Atari, a kiedyś sam rysował, a zapraszani będą również inni graficy. Jako pierwszy akces zgłosił Rocky, znany również z eksperymentów graficznych na Atari. Rocky dołączy w niedzielę nieco później, będziemy analizować jeden z jego technicznych obrazków. O tych spotkaniach informacje będą tutaj.

4. Warsztaty TDC programowania Atari w Action!

Spotkania programistyczne Tomka są jak dobranocka w czasach PRL - zawsze były o tej samej porze, zawsze wyczekiwane, zawsze potem trzeba było iść spać. Tutaj jest podobnie, bo Tomek jest pasjonatem mówienia o naszym komputerze i w czasie jego wykładów ma się wrażenie, jakby czas się zatrzymał w okresie naszej młodości. Barwne opowieści i liczne dygresje urozmaicają wykład. Wznowienie warsztatów Tomka już od poniedziałku, 4 maja 2020 roku o godzinie 20:00. Gra, która jest podczas tych spotkań jest tworzona, "Virus Invadars", nabrała już kształtów, więc warto śledzić jej dalsze losy. Dotychczas odbyło się 12 odcinków po 3 godziny, co daje niebagatelne 36 godzin rozmów i zdobywania wiedzy. A wątek na forum z materiałami i informacjami tutaj.

5. KWAS 21f

W najbliższą środę, również o 20:00 rozpocznie się kolejny KWAS. Tematy jak zwykle pojawią się spontanicznie, ale niektórzy zgłosili już akces do wystąpień. Będzie o nowej grze, kontyuacja już rozpoczętych dyskusji, a także pan Zenon dał się namówić na kolejne barwne opowieści z przeszłości, które ostatnio zrobiły taką furorę. Wątek KWAS-u 21 na forum tutaj.

6. Organizujemy prawdziwy zlot online!

"Prawdziwy" zlot to taki, na którym są kompoty, w odróżnieniu od "nieprawdziwego", takiego jak KWAS, na którym są wykłady i pogadanki. Tym razem chcemy zorganizować zlot prawdziwy, pod nazwą Połączone Siły Atarowskie (PSA), ponieważ łączymy siły. Co prawda, największy wysiłek organizacyjny włoży tu Pinokio, bo to u niego w kuchni będzię miała miejsce fizycznie impreza i on będzie głównym moderatorem, dj-em i operatorem całości, a w ogóle pierwotnie miało to być połączenie sił Pinokia (COVID Party) z KWAS-em (Kaz) i nazywać to się miało KWASOVIDEM, ale... postanowiliśmy uzyskać wsparcie i poparcie wielu innych Atarowców i bardzo serdecznie dziękujemy za przyłączenie się! Będą więc tu chłopaki z JagNES (Jesionen i ekipa), Contrabanda.eu (MWK i ekipa), KWAS (Kaz i ekipa), Atari Fan (Kroll i ekipa), Ubu Lab (Maro i ekipa), Save The Floppy (Bachoo), Lost Party (grupa Tristesse), Silly Venture (Grey i ekipa), Retronics (Duddie), Retrokomp (Sachy i ekipa). Przy pierwszej organizacji PSA wszystko robiliśmy sami, bo terminy goniły i nie było czasu wszystkich wciągnąć w organizację, ale każdy organizator zlotów, spotkań, meetingów jest przez nas mile widziany, dołączajcie jeśli chcecie, wszelka pomoc zostanie chętnie przyjęta pod skrzydła Połączonych Sił Atarowskich i przyda się w przyszłości.Zapraszamy na PSA w dniach 9-10 maja (tak! dwudniowa impreza: sobota i niedziela) od godziny 15 w sobotę do oporu oraz od 15 do godziny 22 w niedzielę (stream z prodkami będzie jednak leciał także całą dobę, również w nocy). Kto jeszcze nigdy nie był na zlocie online albo w ogóle na zlocie komputerowym to ma niepowtarzalną okazję poznać trochę demoscenę. Tak jak w powyższych przypadkach, i ta impreza będzie dostępna pod linkiem z kodem QR widocznym na stronie głównej, pod nowinkami. Wystarczy kliknąć, potem otworzyć Zooma w przeglądarce albo w dedykowanej aplikacji (polecamy instalację tej aplikacji, działa lepiej). Można łączyć się zarówno z komputera, jak i z telefonu. Przydatny jest mikrofon, jeżeli chcecie się wypowiedzieć, a także kamera, jeżeli chcecie się pokazać. Ale nie są to rzeczy niezbędne. Można też tylko słuchać innych i oglądać co pokazują, a pisać komentarze na czacie i wtedy mikrofon i kamera niepotrzebne. Ponadto impreza będzie też streamowana na YouTube w jakości HD, ale tam tylko będzie można słuchać i oglądać oraz komentować na czacie. Będzie też głosowanie nad pracami kompotowymi, ale to za pomocą ankiety w Zoomie, więc jednak warto się będzie wbić na imprezę, a nie tylko biernie słuchać na YT.

W programie przewidziane są:

sobota

 • pokazy dem małego Atari;
 • pokazy dem Atari STE
 • pokazy dem Atari Falcon;
 • wszelkie opowieści dziwnej i nie-dziwnej treści - czyli spotykamy się po to, żeby pogadać, wejście z gadaniem około 16:00, 20:00 i 24:00;
 • pokazy gier na Rapidusie/VBXE;
 • pokazy gier dla Atari Lynx;
 • pokazy gier dla Atari Jaguar;
  (uwaga! wszystkie powyższe pokazy na prawdziwym sprzęcie, a nie na emulatorach)
 • pokazy gier dla NES-a/Famicoma.

  niedziela

 • dalszy ciąg pokazów dem i gier z pierwszego dnia;
 • gadanie o 16:00 i 20:00;
 • gadanie o 20:00 poświęcone prezentacji prac konkursowych - każdy autor lub autorzy mogą opowiedzieć o swojej pracy, przedstawić technikalia, etc.;
 • po prezentacji głosowanie na każdą pracę!
 • o 22 oficjalne zamknięcie

  Uwaga! Ponieważ to nasz pierwszy taki zlot, to możliwe będą obsuwy czasowe czy zmiany kolejności w stosunku do planu - w zależności od sytuacji będziemy elastycznie reagować na potrzeby uczestników. Nie wiemy też czy wpłynie choć jedna praca, czy odwrotnie - będzie ich multum, więc to też może mieć wpływ na wydarzenia.

  Prace konkursowe przyjmujemy przez cały tydzień, aż do godziny 22:00 w sobotę. Kategorie prace konkursowych bez podziału na platformy:
 • msx czyli msx,
 • gfx czyli grafika
 • intro 1KB
 • demo
 • ascii-art (doskonałe i nowe narzędzie do tego to program "ARTur" Bocianu, dostępny tutaj)
 • gierka (zachęcamy uczestników kursu Action! do prezentacji swoich programów, nawet prostych)
 • wild

  W zależności od potrzeb i możliwości, będziemy tworzyć nowe kategorie albo pominiemy niepotrzebne. Dołożomy wszelkich starań, by wszystkie prace uruchomić i pokazać, ale jeśli nie będziemy w stanie techicznie tego zrobić (np. będzie potrzebna jakaś egzotyczna konfiguracja albo nie będzie działać na dostępnym nam sprzęcie) to autor będzie miał możliwość pokazać pracę zdalnie przez Zooma na swoim sprzęcie.

  To do zobaczenia! Niniejsza nowinka może ulec w tygodniu modyfikacjom, ponieważ na bieżąco pracujemy nad programem wszystkich tych wydarzeń, uzupełniamy, poszerzamy i uszczegóławiamy. Prosimy przede wszystkim o podsyłanie swoich prac na adres kaz@atarionline.pl oraz pin@atari8.info. Prosimy też o wyrozumiałość, wciąż uczymy się robić dobre zloty online.

  2020-05-02 13:43 by Kaz
  komentarzy: 2
 • → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Rusza pre-order gry Adam Is Me na kartridżu
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Atarowskie akcenty na imprezie Decrunch 2020
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Premiera "Gry w linie"
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Dzisiaj kolejny KWAS
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Konserwacja stacji dysków 1050
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Lost Party 2020 - prace i wyniki
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Konserwacja magnetofonu
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Warsztaty z projektowania elektroniki
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Wspomnienie o katowickiej giełdzie i nie tylko
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Sommarhack 2020 - wyniki

  Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

  wstecz02/05/2020 13:43
  Inne treści związane z tematem
  [Atari.Area] Turgen System 8.6.15 [Atari.Area] Turgen System 8.6.15
  Ukazała się nowa wersja oprogramowania służącego do konwersji i zarządzania plikami przeznaczonymi dla magnetofonów. W nowej wersji: przeprojektowano interfejs użytkownika w opcji dotyczącej sygnału pilotującego, ekrany z informacją o plikach oraz ekstraktor plików z obrazów prezentują więcej szczegółów o częściach PWM, przywrócono ekran ładowania aplikacji. Pobieramy ...
  [Atari.Area] I po Grawitacji i JagNESfest... :( [Atari.Area] I po Grawitacji i JagNESfest... :(
  Jak się można dowiedzieć ze stron Grawitacji oraz JagNES wirus COVID-19 ponownie powoduje odwołanie imprez. Na stronie Grawitacji nawet możemy zobaczyć fajny obrazek, który zresztą jest do ściągnięcia w wersji wykonywalnej. Istnieje jeszcze nikła szansa na odbycie się pierwszej imprezy - nieoficjalnie wiadomo o poszukiwaniu zastępczego lokalu, terminu lub opcji online - ale wszystko ...
  [Atari.Area] ELSA 0.9 - asembler dla 65C816 [Atari.Area] ELSA 0.9 - asembler dla 65C816
  Ukazała się pierwsza publiczna wersja nowego asemblera dla Atari XL/XE z procesorem 65C816. Autorem programu jest KMK. Za pomocą ELSY powstała większość programów tego autora, m.in. BIOS do interfejsu IDE Plus, U-BASIC, OS i BIOS dla Rapidusa oraz emulatory Let's Emu! i CP/Emu. Program wymaga 65C816, więc skorzystać z niego mogą użytkownicy kart Rapidus i Antonia. Instrukcja oraz ...
  [Atari.Area] ARTur [Atari.Area] ARTur
  Dostępny jest nowy edytor do tworzenia ATASCII artów, przeznaczony dla Atari XL/XE. Jak informuje autor, program jest jeszcze w budowie, ale większość zaplanowanych funkcji już działa. Najważniejsze z nich: obsługa zestawów znaków użytkownika, zmiana kolorów edytora, historia pędzla, operacje na obszarach ekranu, zapisywanie fragmentów obrazu, 3 tryby pracy: Type, Draw i ...
  [Atari.Area] MILF [Atari.Area] MILF
  Kolejny nowy program użytkowy, który pojawił się w ciągu ostatnich kilku dni to aplikacja służąca do konfiguracji stacji dysków, a także wybiórczego kopiowania zawartości dyskietek. Najważniejsze funkcje: możliwość skonfigurowania stacji dysków komendami PERCOM, kopiowanie dowolnej ilości sektorów podając sektor startowy i końcowy zapisywanie logu operacji i możliwość ...
  Komentarze

  T-shirt "Infestation Psygnosis 1990"

  Retro T-Shirt Infestation Psygnosis 1990 - męski podkoszulek
  Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

  © Try2emu 1999 - 2020 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt