[Atari] AtariOnLine: KazKompo 2019 wystartowało!

[2] # AtariOnLine | Niedziela, 12 Stycznia 2020 21:16CET

[Atari] AtariOnLine: KazKompo 2019 wystartowało!

W zamierzchłych czasach styczniową tradycją na AtariOnline.pl było głosowanie na najlepszą atarowską grę na świecie czyli KazKompo (KK). Potem edycje konkursowe się opóźniały, by za rok 2016 odbyć się z dużym opóźnieniem dopiero w grudniu 2017 roku. Kolejne, za rok 2017 i 2018 w ogóle się nie odbyły, bo nie wystarczyło nam osób, żeby na czas ogarnąć przygotowanie do głosowania nad kilkudziesięcioma grami. Kto myśli, że to banalne, nie zna ogromu prac, które trzeba wykonać, żeby upewnić się, że wszystkie gry z całego świata zostały zebrane, właściwie opisane i zaprezentowane, ile trzeba podjąć kontrowersyjnych decyzji, czy dana gra powinna w konkursie brać udział czy nie. Ale wtedy zapraszamy do grona osób przygotowujących KK, żeby się z tym ogromem i wątpliwościami zapoznać. Jak już wspominałem na forum, zamierzamy te braki dla roku 2017 i 2018 wkrótce nadrobić i za tamte lata też przyznać grom tytuły najlepszych, ale na razie koncentrujemy się na roku 2019.Postanowiliśmy, że KK powinien powrócić do tradycji i odbyć się w styczniu, co niniejszym właśnie się dzieje! Serdecznie zapraszamy do głosowania na najlepszą grę na Atari 8-bit w 2019 roku. Jak co roku, głosować będziemy na gry, które pojawiły się w ciągu zeszłego roku, w tym przypadku od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku. To już dwunasta edycja - od 2006 roku notujemy pojawienie się każdej gry na Atari, opisujemy je lub chociaż informujemy o publikacji, prezentujemy zrzuty z ekranu, czasem filmiki oraz udostępniamy pliki, by potem móc wybrać te najlepsze tytuły. Zwycięzcy głosowania (trzy pierwsze miejsca) mają prawo do posługiwania się znaczkiem konkursowym. W poprzednich latach chwalili się nim na przykład autorzy "Yoomp-a" czy wydawnictwo GR8 Software kolegi Nostego. A jest czym się chwalić, bo na najlepszą grę za dany rok głosują ludzie z całego świata, reprezentujący naprawdę szerokie spektrum gustów.

Gdyby ktoś chciał rzucić okiem na poprzednie edycje to są dostępne te z lat 2010-2016 (pozostałe na razie w niedostępnym publicznie archiwum):
KazKompo 2016
KazKompo 2015
KazKompo 2014
KazKompo 2013
KazKompo 2012
KazKompo 2011
KazKompo 2010

Tak jak w latach poprzednich nie przewidujemy nagród dla samych autorów gier, największą gratyfikacją jest zajęcie dobrego miejsca, względnie otrzymanie punktów od głosujących. To zawsze budujące i pokazuje, że warto było przysiąść nad dowolnym szczegółem produkcji, który spodobał się graczom.

Dla samych oddających głosy (co biorąc pod uwagę ilość pozycji jest konkretnym wysiłkiem) jak zwykle przewidzieliśmy nagrody niespodzianki, które rozdysponujemy po zakończeniu konkursu. A będą to: unikatowy i drogi oficjalny box gry Jim Slide XL z cartridge'em i dyskiem (ufundowany przez AdamaW), nie-do-kupienia kaseta z grą Monty on the Run (ufundowana przez Rastana) oraz książka "Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny" z autografami autorów (ufundował Piotr Marecki). Pierwsza nagroda zostanie przyznana osobie, która do punktacji doda najciekawsze podsumowanie punktowanych gier. Dlatego warto dopisać zdanie czy dwa na temat danej gry do jej punktacji. Nagroda druga i trzecia będą tradycyjnie losowane. Mamy nadzieję, że to zachęci do oddania głosów.

Konkurs przebiega w tradycyjnej, dobrze znanej formule regulaminu, jak w poprzednich edycjach:

Regulamin konkursu

1. W naszym konkursie udział mogą wziąć wszystkie gry opublikowane dla 8-bitowego Atari w roku 2019. Nieważne, czy są to gry komercyjne czy freeware, nagrodzone w innych konkursach czy nie, uruchamiane tylko na Atari z 16kB czy 1MB, czy wymagają jakichś rozszerzeń, kart, itd. Ważne, że zostały publicznie udostępnione między 1 stycznia a 31 grudnia zeszłego roku, a ich autorzy opublikowali je jako programy gotowe lub zdeklarowali zaprzestanie prac lub z kontekstu wynika zaprzestanie prac nad nimi. Listę tych gier tworzyliśmy na bieżąco w ciągu całego roku, a także została ona zweryfikowana przed konkursem przez zespół: AdamW, Kaz, Rastan. Mało prawdopodobne, żebyśmy coś przeoczyli, ale oczywiście możliwe. Jakby co - dajcie znać, rzutem na taśmę dopiszemy.

2. Głosować może każdy w następujący sposób:
- przysyłając mi maila na mój adres email (kaz@atarionline.pl)
- dopisując swój komentarz pod tą nowinką (ale tylko dla zarejestrowanych nicków lub powszechnie znanych ksyw społecznościowych - w przypadkach anonimów lub głosów wątpliwych, gdy nie uda nam się głosującego zweryfikować, głos nie będzie liczony)
- w tym wątku na Forum Atarum

Głosy od osób nam nieznanych będziemy próbowali potwierdzić, a jeśli to się nie uda, nie zostaną uwzględnione w liczeniu. Wyniki głosowania (ksywa, oddane punkty) będą potem jawne, tak by każdy mógł zobaczyć kto i jak głosował. Żadnych krętactw, przekrętów czy niejasności.

3. Autorzy lub współautorzy gier biorących udział w konkursie mogą głosować na swoje dzieła. Także wydawcy gier mogą głosować na gry przez siebie wydane.

4. Każdy może oddać głos na dziesięć gier, z tym, że należy podać ich kolejność, ponieważ punkty będą przyznawane w ten sposób: za 1 miejsce - 10 punktów, za 2 miejsce - 9 punktów..., za 10 miejsce - 1 punkt. Wszystkie punkty od głosujących zostaną podsumowane i na tej podstawie zostanie ustalony ranking gier. Należy podkreślić, że 10 gier to maksymalna punktowana ilość. Można głosować na mniej niż 10 tytułów przy zachowaniu tych samych reguł punktacji (1 - 10 pkt, 2 - 9 pkt itd.).

5. Głosowanie zostanie zakończone o północy z 25 na 26 stycznia 2019 roku (sobota). Chodzi o północ tej strefy czasowej, w której znajduje się głosujący.

6. Nagrodą w konkursie jest zdobycie pierwszego miejsca - tytułu najlepszej gry roku 2019 i możliwość posługiwania się "złotym" logo konkursu. Także druga i trzecia gra może posługiwać się tytułem i znaczkiem konkursu KazKompo - odpowiednio o kolorze srebrnym i brązowym.

7. Wśród głosujących, ale tylko tych, którzy oddali pełny i poprawny głos, zostaną rozlosowane nagrody od Rastana i Maro. Nagroda od AdamaW zostanie przez niego przyznana osobie, która dodatkowo wykazała się nie tylko oddanim pełnego i poprawnego głosu, ale również najciekawszą oceną punktowanych gier. Tradycyjnie, jak co roku, losował będzie program Arka Lubaszki:


10 REM KONKURS DLA GLOSUJACYCH
20 REM KAZ KOMPO 2019
30 REM PROGRAM LOSUJACY ZWYCIEZCE
40 REM --------------------------
50 GRAPHICS 0:LIST 10,40:?
60 ? "PODAJ ILOSC GLOSUJACYCH: ";
70 INPUT IG
80 ?
90 REM ROZGRZANIE GENERATORA
100 X=RND(0)
110 REM MIESZANIE, MIESZANIE
120 Y=INT(RND(0)*500)+500
130 FOR Z=0 TO Y
140 ? " ";:X=RND(0):? CHR$(30);" ";CHR$(30);
150 NEXT Z
160 REM LOSOWANIE
170 X=INT(RND(0)*IG+1)
180 ? "WYLOSOWANO NUMER: ";X
190 END


8.Jeżeli zdarzy się, że jakaś gra z 2019 roku nie jest uwzględniona na liście i tak można oddać na nią głos, przy czym należy jawnie to wskazać celem uzupełnienia listy i weryfikacji, czy głos jest zasadny.

9.Wszelkie wątpliwości, problemy rozstrzygamy autorytarnie my - w składzie: AdamW, Kaz, Rastan. Ma to na celu szybkie i sprawne podejmowanie decyzji. I jak co roku prosimy o wyrozumiałość dla tak sformułowanych zasad - nie ma co tworzyć nadmiernie ścisłego regulaminu tam, gdzie ma być przede wszystkim dobra zabawa. Mam nadzieję, że to zdrowy rozsądek pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości w spornych przypadkach.

Pliki z gierkami dostępne w zbiorczej paczce tutaj. A dla chętnych pomocniczy plik arkusza kalkulacyjnego i dokumentu tekstowego z wszystkimi nazwami gier. Można tam robić sobie notatki, swoje oceny wstępne, etc.

Lista gier z 2019 roku


 • 1. 601F
  autor: Kamil "Gorgh" Trzaska
  informacje tutaj


 • 2. Abyssus
  autorzy: Frantisek "Fandal" Houra, Zdenek "PG" Eisenhammer
  informacje tutaj


 • 3. Adventure Ponies
  autorzy: Daniel Blevins, Krzysztof "Kaz" Ziembik
  informacje tutaj


 • 4. Animal Keeper
  autorzy: Peter J. Meyer, Lance Ringquist
  gra komercyjna, informacje tutaj


 • 5. Another Pong
  autorzy: Ralf "PPs" Patschke, Mario "Emkay" Krix
  informacje tutaj


 • 6. Berks Four
  autor: Jon Wiliams
  informacje tutaj


 • 7. Block on Legs: First Steps
  autor: Jason „TheRealBountyBob” Kendall
  informacje tutaj


 • 8. Bocianoric
  autorzy: Tomasz "TDC" Cieślewicz, Krzysztof "Kaz" Ziembik, Krystian "Pin" Iwaszko
  informacje tutaj


 • 9. Bomber
  autor: Kevin Savetz
  informacje tutaj


 • 10. Borek in ASCII World
  autorzy: Marek "Koala" Ogłodek, Piotr "Lisu" Lis, Krzysztof "Kris 3D" Kuc
  informacje tutaj


 • 11. Borek Stworek z Tworek
  autorzy: Tomasz "TDC" Cieślewicz, Krzysztof "Kaz" Ziembik
  informacje tutaj


 • 12. Boulder Dash Mugen 21
  autor poziomów: Eduardo "Doctor Mugen" Aranda
  informacje tutaj


 • 13. Bounce & Catch
  autor: Victor "Vitoco" Parada
  informacje tutaj


 • 14. Bouncy
  autor: Kevin Savetz
  informacje tutaj


 • 15. Bugs Fight M4
  autorzy: Petr "HardCore" Postava, Michael "Baktra" Kalous
  informacje tutaj


 • 16. Castle Defender
  autorzy konwersji: Martin "MatoSimi" Sime?ek, Piotr "Piesiu" Radecki, Michał "stRing" Radecki
  informacje tutaj


 • 17. Circle of Richness M4
  autor wersji: Frantisek "Fandal" Houra
  informacje tutaj


 • 18. Defence
  autor konwersji: Bostjan "Gury" Gorisek
  informacje tutaj


 • 19. Deszczownik
  autorzy: Piotr "Maro" Marecki, Krzysztof "Kaz" Ziembik, Tomasz "Tbxx" Boksa, Krystian "Pin" Iwaszko
  informacje tutaj


 • 20. Dragon Trainer
  autor: Jason "8Bit 1337" Gruetzmacher
  informacje tutaj


 • 21. Dungeon Hunt II
  autorzy: Jim „Jacobus” Wilkinson, Daniel Wilkinson, Bob Follett
  informacje tutaj


 • 22. Eel Ecurb
  autorzy wersji: Ute, Fantomas
  informacje tutaj


 • 23. Floody Bot
  autor: Kevin Savetz
  informacje tutaj


 • 24. Fruit Machine
  autor: TGB1718
  informacje tutaj


 • 25. Fruity Pete
  autorzy: Frantisek "Fandal" Houra, Andrea Petriku
  informacje tutaj


 • 26. Full House Poker
  autor: Florian Dingler
  informacje tutaj


 • 27. Gravity Worms
  autorzy: Krzysztof "xxl" Dudek, Jakub "Aceman" Szeląg, Kamil "Vidol" Walaszek
  informacje tutaj


 • 28. Great Green Adventure 2 Prologue
  autorzy: Daniel "Dely" Koźmiński, Aleksander Kozmiński, Jakub Machnio
  informacje tutaj


 • 29. Hubbub
  autor: Eric Henneke
  informacje tutaj


 • 30. Imogen
  autorzy konwersji: Frantisek "Fandal" Houra, Petr "HardCore" Postava, Lukas Bezdek, Jose Pereira
  informacje tutaj


 • 31. Jaskinia City Quest
  autorzy: Wojciech "Bocianu" Bociański, Piotr "Lisu" Lis
  informacje tutaj


 • 32. Jaskiniowiec w czasach inkwizycji
  autor: Marek "Koala" Ogłodek
  informacje tutaj


 • 33. Jet Set Willy 2019
  autor konwersji: Terence "Tezz" Derby
  informacje tutaj


 • 34. Joyas
  autor: Daniel Serpell
  informacje tutaj


 • 35. Kostky M8
  autor: Petr "HardCore" Postava, Frantisek "Fandal" Houra
  informacje tutaj


 • 36. Lander
  autor: Kevin Savetz
  informacje tutaj


 • 37. Last Disk, The
  autorzy: Mariusz "Mq" Ejchsztet, Krzysztof "KK" Kaźmierczak
  informacje tutaj


 • 38. Last Disk+, The
  autorzy: Mariusz "Mq" Ejchsztet, Krzysztof "Kaz" Ziembik, Krzysztof "KK" Kaźmierczak
  informacje tutaj


 • 39. License Plates
  autor: Victor "Vitoco" Parada
  informacje tutaj


 • 40. Lord of the Orb XaVeR 2019
  autor nowych poziomów: Marcin" XaVeR" Kasztelan
  informacje tutaj


 • 41. Millionaire (wersja CZ)
  autorzy: Marek "MaPa" Pavlik, Zdenek "PG" Eisenhammer, Petr "HardCore" Postava
  informacje tutaj


 • 42. Mini Bros
  autor: Victor "Vitoco" Parada
  informacje tutaj


 • 43. Mini Kaboom
  autor: Victor "Vitoco" Parada
  informacje tutaj


 • 44. Missile
  autor: Etom
  informacje tutaj


 • 45. Missile 10
  autor: Bill Kendrick
  informacje tutaj


 • 46. Mister Hoppe
  autorzy: Wojciech "Bocianu" Bociański, Piotr "Piesiu" Radecki
  informacje tutaj


 • 47. Moj Mikro Asteroids
  autor konwersji: Bostjan "Gury" Gorisek
  informacje tutaj


 • 48. Monty on the Run
  autorzy konwersji: Krzysztof "Rastan" Wróbel, Marek "Konop" Konopka, Michał "Miker" Szpilowski
  informacje tutaj


 • 49. Moon Patrol Redux
  autor wersji: Konstantinos "TIX" Giamalidis, Paul „Playsoft” Lay
  informacje tutaj.


 • 50. Mouse Mervin
  autor konwersji: Bostjan "Gury" Gorisek
  informacje tutaj


 • 51. Multi 10
  autorzy: Frantisek "Fandal" Houra, Conan, Hein, Marek "Poison" Pesout
  informacje tutaj


 • 52. My Home, My Space, My Planet
  autorzy: Tomasz "TDC" Cieślewicz, Krzysztof "Kaz" Ziembik, Krzysztof "Kapitan" Żubil, Roman Fierfas
  informacje tutaj


 • 53. Nailrace Pak
  autor: Holger "Rockford" Bommer
  informacje tutaj


 • 54. New Year Girls
  autorzy: Paweł "Sikor" Sikorski, Michał "Miker" Szpilowski
  informacje tutaj


 • 55. Neverending Sorry
  autor: Paweł "Pirx" Kalinowski
  informacje tutaj


 • 56. Novawolf
  autorzy: Peter J. Meyer, Lance Ringquist
  gra komercyjna, informacje tutaj


 • 57. Old Mansion / Stary dom
  autor wersji: Wojciech "Bocianu" Bociański
  informacje tutaj


 • 58. Pixelated Puzzle
  autor: Victor "Vitoco" Parada
  informacje tutaj


 • 59. Poke Pig
  autor: Kevin Savetz
  informacje tutaj


 • 60. Popeye Hack
  autor wersji: Konstantinos "TIX" Giamalidis, Paul „Playsoft” Lay
  informacje tutaj


 • 61. ReactorX
  autor: Jeff "jeffpiep" Piepmeier
  informacje tutaj


 • 62. Realsports Curling
  autor portu z Atari 5200: Mike "Homesoft" Langer
  informacje tutaj


 • 63. Rescue Expedition, The
  autorzy: Kamil "Gorgh" Trzaska, Krzysztof "Kaz" Ziembik, Michał "Caruso" Brzezicki
  informacje tutaj


 • 64. Robbo After 30 Years
  autor poziomów: Lukas Bezdek
  informacje tutaj


 • 65. Robbo Galtron
  autor nowych poziomów: Przemysław "Galtron" Galanciak
  informacje tutaj


 • 66. Ruczajowa proza życia
  autorzy: Tomasz "TDC" Cieślewicz + uczniowie
  informacje tutaj


 • 67. Shootout 2 M4
  autorzy wersji: Michael "Baktra" Kalous, Petr "HardCore" Postava
  informacje tutaj


 • 68. Space Arena 16K
  autorzy wersji: Frantisek "Fandal" Houra, Marek "Poison" Pesout
  informacje tutaj


 • 69. Space Fortress Omega
  autor: Jason "TheRealBountyBob" Kendall
  informacje tutaj


 • 70. Star Vagrant
  autorzy: Rafał "Madrafi" Czemko, Krzysztof "Kaz" Ziembik, Rafał "Broniu" Broniarek, Michał "Caruso" Brzezicki
  informacje tutaj


 • 71. Train 3
  autorzy: Michael "Baktra" Kalous, Petr "HardCore" Postava
  informacje tutaj


 • 72. Tre Robbo 53
  autor poziomów: Michał Kowalski
  informacje tutaj


 • 73. Tre Robbo 54 Kraina Śrubek 2
  autor poziomów: Michał Kowalski
  informacje tutaj


 • 74. Tutoris
  autor: Ingo Boller
  informacje tutaj
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Silly Venture 2k21 (Winter Edition) – aktualności
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: KWAS 24 już teraz!
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Filmowy weekend
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Spotkanie z demosceną: Muro
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: 500 programów w Action! prezentuje Amarok
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nowości w High Score Cafe
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Wkrótce KWAS nr 24!
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Fight Night TDC vs. RAF
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Wywiad z Brodatym
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Co na weekend u nas?

  Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

  wstecz12/01/2020 21:16
  Inne treści związane z tematem
  [Atari.Area] flop 66 [Atari.Area] flop 66
  Sikorki ćwierkają, że na dedykowanej stronie pojawił się nowy, 66 już numer magazynu dyskowego "flop". Tym razem mamy trzy strony dyskietki, chociaż - jak sami spojrzycie - o dość dziwnych wielkościach... A zawartość? Oceńcie sami, download we wskazanym miejscu.
  [Atari] AtariOnLine: Silly Venture 2k21 (Winter Edition) – aktualności [Atari] AtariOnLine: Silly Venture 2k21 (Winter Edition) – aktualności
  Zostało już niewiele czasu do zimowej edycji Silly Venture, największej imprezy demoscenowej poświęconej platformom Atari. Oto najnowsze wiadomości od Greya:Już za niecałe 2 tygodnie spotykamy się po raz kolejny w tym roku! :) Z niektórymi z Was fizycznie, z pozostałymi wirtualnie. Od 9-go do 12-go grudnia czekają nas 4 dni zabawy z ATARI.Mimo ...
  [Atari.Area] TURGEN 8.8.9 - Eta-Xi-Omicron [Atari.Area] TURGEN 8.8.9 - Eta-Xi-Omicron
  Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania, konwersji, tworzenia (oraz wszystkiego, czego można sobie wymarzyć) taśm przynosi następujące zmiany: The ExpressLoading conversion is now available also for the Omicron Turbo plugin Loading bars of all Omicron Turbo loaders have enhanced and unified color scheme Loading bars of the ExpressLoader of the Turbo 2000 plugin have ...
  [Atari.Area] Laser Squad dla Atari XL/XE [Atari.Area] Laser Squad dla Atari XL/XE
  Aktualnie trwają prace nad portem hitu znanego m.in. z ZX Spectrum, C64 i Amigi - Laser Squad. Gra jest taktyczną grą turową, wielu uznaje ją za protoplastę takiego szlagieru jak seria X-COM. Pracami kieruje znany z wielu świetnych portów, takich jak m.in. Fairlight, Highway Encounter, Jack the Nipper, czy Saboteur - MariuszW. Najprawdopodobniej gra będzie działać w kilku trybach na ...
  [Atari] AtariOnLine: KWAS 24 już teraz! [Atari] AtariOnLine: KWAS 24 już teraz!
  Ostatnie przypomnienie - w tę sobotę, o 13:00 nastąpi rozpoczęcie dwudziestego czwartego KWAS-a - na Uniwersytecie Jagiellońskim, ul. Łojasiewicza 4, Kraków. Plan spotkań umieszczony jest poniżej, jak zwykle spontaniczny, bez spiny - więc ostateczna kolejność może być inna, ktoś może się pojawić znienacka albo odwrotnie - ...
 • Komentarze
  Ostatnio dodane pliki

  T-shirt "The Sacred Armour of Antiriad ZX Spectrum Element"

  Retro T-Shirt The Sacred Armour of Antiriad ZX Spectrum Element - męski podkoszulek