[Atari] AtariOnLine: Kaseta Turbo 2600 odczytana!

[34] # AtariOnLine | środa, 13 Maja 2020 12:58CET

[Atari] AtariOnLine: Kaseta Turbo 2600 odczytana!

Dla przypomnienia, dzisiaj o 20:00 rozpoczynamy kolejny środowy KWAS czyli spotkanie wypełnione ciekawymi rozmowami o naszych pasjach. Zapowiedzieli się między innymi TDC z tematem generowania światów w jego programach, pan Zenon z kolejnymi historiami z przeszłości, Kroll o najnowszym "AtariFanie", a Krzyś opowie o swoim projekcie gry.

A dla tych, co lubią coś poczytać, Wojtek "Voy" Pasiecznik napisał o tym, jak odzyskał programy z kasety zapisanej w Turbo 2600 słynnej firmy "Szok" ze Świebodzina:


Jakiś czas temu, przy okazji rozmowy przez telefon, Pinokio/Tristesse zapytał mnie, czy spróbowałbym odzyskać programy narzędziowe do systemu Turbo 2600 z firmy "Szok" ze Świebodzina, wyemitowane w "Radiokomputerze nocą" w Rozgłośni Harcerskiej Programu IV Polskiego Radia. Pomyślałem sobie "czemu nie?" i wziąłem się do pracy.
Wybór narzędzia wspomagającego odzyskiwanie danych padł na skrypt a8cas-util.pl autorstwa Artura "Fuji" Uszyńskiego. Ten skrypt w Perlu pozwala na bardzo elastyczną analizę nagrań i dobieranie się do ich zawartości nawet w przypadku, gdy taśma je zawierająca jest bardzo zaszumiona, a jej przesuw przy nagraniu był nierównomierny.

Jako że na co dzień używam systemu Windows 10, pod którym możliwości korzystania z Perla są mniejsze niż pod Linuksem, zamiast instalowania tegoż jako maszyny wirtualnej wybrałem instalację Ubuntu w postaci warstwy zgodności. Wystarczyło jedynie włączyć w Panelu sterowania w menu Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows opcję Podsystem Windows dla systemu Linux. Pozwala to na uruchamianie i pobieranie binarek linuksowych w oryginalnej postaci i normalną ich instalację z poziomu terminala. Wystarczy wówczas pobrać ze sklepu Microsoft np. Ubuntu 20.04 LTS i zainstalować w systemie. Po uruchomieniu trzeba chwilę poczekać, potem należy ustawić login i hasło użytkownika, doinstalować pakiet ecasound oraz kilka dodatkowych wtyczek według rozpiski na stronie Fuji'ego. No i już można działać.Konieczne okazały się próby z dobieraniem parametrów skryptu. Najważniejsze okazały się przełączniki --resistor oraz --mark i --space (czyli ustawienie częstotliwości dla logicznych jedynek i zer). Na taśmie od Pinka obie były przesunięte o około 500 Hz w dół (choć było to zależne od nagrania), co można było podejrzeć np. w darmowym programie Audacity. Dane z nagrań konwertowałem do formatu HEX, który można łatwo edytować.Na kasecie znajdowało się kilkanaście programów, z czego tylko pierwsze dwa zawierały loader pozwalający na automatyczne uruchomienie. Pozostałe nagrania go nie posiadały. Na szczęście pierwszym z nich był Kopier DB, w którym znaleźć można było opcję zapisu z dodaniem loadera i wyborem szybkości odczytu. Zacząłem od wczytywania wszystkich z nich do kopiera i przechodziłem kolejno do nagrywania. Skrypt Fuji'ego wydobył wszystkie dane Turbo 2600 razem z sumami kontrolnymi rekordów, ale nie zachował oryginalnej struktury. Skorzystałem więc z najnowszej wersji emulatora Atari800, zmodyfikowanej przez Artura, gdzie można wybrać tryb zapisu (CAS, HEX, WAV). Przy zapisie do HEX elegancko rejestrowała się struktura formatu Turbo 2600. Potem wystarczyło już taki plik oznaczyć etykietką w sekcji "FUJI" i skryptem skonwertować do CAS. Najpierw zrobiłem to z programami w oryginalnej postaci, potem z dodanym loaderem.

W efekcie tego archiwum z programami z kasety Pinka jest do ściągnięcia z naszych zbiorów stąd. Zawiera dwa katalogi; w pierwszym są nagrania w postaci zapisanej na kasecie, w drugim loader mają już wszystkie programy. W obu znajdziecie zarówno pliki CAS, jak i HEX. Można je przerobić na pliki audio skryptem Fuji'ego albo a8cas-convert kolegi Krótkiego lub też odtworzyć przez adapter kasetowy, np. pod Turgen System od Baktry.

Na zestaw oprogramowania dla Turbo 2600 składają się następujące programy:

 • Kopier DB
 • System Turbo 2600 - Kopier i opis • Trans Basic DB • Trans Code DB • Trans File DB • Error Copy 1.0
 • Casdup ver 2600 • Program do współpracy SYSTEMU TURBO 2600 ze stacją dysków • Program instalacyjny • Kalkulator • Super-Monitor (w dwóch wersjach, różniących się tylko kodem)
 • MAC/65 • BUG/65 2.0 DB • Happy-Mon 2.0 • Asembler-BAS (tu konieczne jest włączenie komputera tylko z klawiszem Start)  Smacznego!

  2020-05-13 12:58 by Voy
  komentarzy: 7
 • → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Flop 65
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: SV 2019 - relacja subiektywna
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Lech Bąk i "Świat Młodych"
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Dzisiaj KWAS i inne
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: KWAS i kolejne spotkania
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Za chwilę "Bard's Tale"!
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Ostatni "KWAS" pandemiczny
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Niedziela growa
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nieprzeciętny "przeciętny" cartridge
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Dzisiaj KWAS #21H

  Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

  wstecz13/05/2020 12:58
  Inne treści związane z tematem
  [Atari.Area] Turgen System 8.6.15 [Atari.Area] Turgen System 8.6.15
  Ukazała się nowa wersja oprogramowania służącego do konwersji i zarządzania plikami przeznaczonymi dla magnetofonów. W nowej wersji: przeprojektowano interfejs użytkownika w opcji dotyczącej sygnału pilotującego, ekrany z informacją o plikach oraz ekstraktor plików z obrazów prezentują więcej szczegółów o częściach PWM, przywrócono ekran ładowania aplikacji. Pobieramy ...
  [Atari.Area] I po Grawitacji i JagNESfest... :( [Atari.Area] I po Grawitacji i JagNESfest... :(
  Jak się można dowiedzieć ze stron Grawitacji oraz JagNES wirus COVID-19 ponownie powoduje odwołanie imprez. Na stronie Grawitacji nawet możemy zobaczyć fajny obrazek, który zresztą jest do ściągnięcia w wersji wykonywalnej. Istnieje jeszcze nikła szansa na odbycie się pierwszej imprezy - nieoficjalnie wiadomo o poszukiwaniu zastępczego lokalu, terminu lub opcji online - ale wszystko ...
  [Atari.Area] ELSA 0.9 - asembler dla 65C816 [Atari.Area] ELSA 0.9 - asembler dla 65C816
  Ukazała się pierwsza publiczna wersja nowego asemblera dla Atari XL/XE z procesorem 65C816. Autorem programu jest KMK. Za pomocą ELSY powstała większość programów tego autora, m.in. BIOS do interfejsu IDE Plus, U-BASIC, OS i BIOS dla Rapidusa oraz emulatory Let's Emu! i CP/Emu. Program wymaga 65C816, więc skorzystać z niego mogą użytkownicy kart Rapidus i Antonia. Instrukcja oraz ...
  [Atari.Area] ARTur [Atari.Area] ARTur
  Dostępny jest nowy edytor do tworzenia ATASCII artów, przeznaczony dla Atari XL/XE. Jak informuje autor, program jest jeszcze w budowie, ale większość zaplanowanych funkcji już działa. Najważniejsze z nich: obsługa zestawów znaków użytkownika, zmiana kolorów edytora, historia pędzla, operacje na obszarach ekranu, zapisywanie fragmentów obrazu, 3 tryby pracy: Type, Draw i ...
  [Atari.Area] MILF [Atari.Area] MILF
  Kolejny nowy program użytkowy, który pojawił się w ciągu ostatnich kilku dni to aplikacja służąca do konfiguracji stacji dysków, a także wybiórczego kopiowania zawartości dyskietek. Najważniejsze funkcje: możliwość skonfigurowania stacji dysków komendami PERCOM, kopiowanie dowolnej ilości sektorów podając sektor startowy i końcowy zapisywanie logu operacji i możliwość ...
  Komentarze

  T-shirt "Heavy on Magic"

  Retro T-Shirt Heavy on Magic - męski podkoszulek
  Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

  © Try2emu 1999 - 2020 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt