[Atari] AtariOnLine: Jak zrobić cover muzyki z Atari?

[2] # AtariOnLine | Sobota, 7 Listopada 2020 00:58CET

[Atari] AtariOnLine: Jak zrobić cover muzyki z Atari?

Konrad "Gades" Leśniak napisał:

Na początku, jako że to mój debiut na łamach AtariOnline, chciałbym się przywitać i przedstawić. Atarowcem jestem od bodaj 1990 roku, a moim "stałym" komputerem było 130XE ze stacją dysków CA2001. Dzięki temu komputerkowi zostałem programistą oraz... muzykiem. Bo właśnie za pomocą "Chaos Music Composera", "SoundTrackera" i "Automatu Perkusyjnego" tworzyłem pierwsze swoje utwory i udźwiękowiałem pisane przez siebie gry. Potem był jeszcze okres Atari 1040STFM i "Cubase 3.01". A potem... to już pecet. I tak zostało do tej pory, więc z Atari mogę się cieszyć jedynie w formie emulatora - ale dobre i to.

Jakiś czas temu poznałem cykl "Gramy na gazie" Larka i Borsuka, co nieco ożywiło moje wspomnienia i odświeżyłem sobie parę ulubionych gier ("Chuckie Egg", jee!), jednocześnie dochodząc do wniosku, że jednak refleks już nie ten, a i nerwy zawodzą. Postanowiłem jednak pozostać w klimatach Atari i przygotować zestaw coverów muzyczek z gier. Pierwsza była - chciałoby się napisać "oczywiście", "Lasermania", potem "Fred", "Jet Set Willy" i... dalej już poszło. Pełną playlistę możecie znaleźć na SoundCloud.

Tu jednak chciałbym mniej muzycznie, a bardziej technicznie nawiązać do sposobów realizacji takich coverów. Przygotowuję je na pececie, zwykle w programie "Cubase", do którego wejściem jest spreparowany plik MIDI. Skąd jednak wziąć plik MIDI z gry z Atari? Otóż jest sposób i o tym chciałbym opowiedzieć.Być może część (albo i wszyscy) z Was znają stronę asma.atari.org, skąd pobrać można spore archiwum muzyki zripowanej z gier, w formacie SAP. I właśnie taką muzykę można skonwertować na format MIDI, w celu dalszego wykorzystania do przygotowania coveru (do bezpośredniego słuchania raczej to MIDI się nie nadaje). Poniżej znajdziecie opis, jak zrobić to samodzielnie, jednak dla osób chcących sobie oszczędzić roboty, istnieje gotowe archiwum ponad 5000 SAP-ów zamienionych na MIDI (plik około 48 MB wrzucony na serwer AtariOnline.pl).

SAP na MID

Aby dokonać takiej konwersji, potrzeba kilku składników:
 • pełnego pakietu ASAP (aktualnie w wersji 5.0.1), do pobrania ze strony projektu;
 • kompresora obsługującego format BZ2, na przykład popularnego 7-Zip;
 • języka Python;
 • właściwego konwertera POKEY2MIDI.

  Używam systemu Windows 10, więc wersje na ten system będę omawiał, jednak wszystkie omawiane programy da się znaleźć także w wersjach dla Maca i Linuksa, więc można próbować uruchamiania także tam. ASAP, 7-Zip i Pythona instalujemy, przy czym poprawność instalacji Pythona można sprawdzić, uruchamiając linię poleceń (cmd) i wpisując tam:

  python -V

  "V" koniecznie wielką literą. W odpowiedzi powinniśmy uzyskać coś w rodzaju:

  Python 3.9.0

  Na koniec pozostaje gdzieś umieścić plik konwertera, czyli pokey2midi.py - proponuję ten sam folder, w którym zainstalował się ASAP i są w nim pliki asapconv.exe oraz asapscan.exe. Teraz można już dokonać konwersji, nawet ręcznie. Wrzucamy do katalogu z asapscan.exe i pokey2midi.py plik SAP do konwersji. Trzeba następnie uruchomić asapscan.exe z parametrami, a ten utworzy nam plik tekstowy:

  "c:\Program Files\asap\asapscan.exe" -d nazwa_pliku.sap > nazwa_pliku.txt

  Tak powstały plik tekstowy pakujemy 7-Zipem do pliku nazwa_pliku.txt.bz2 i ten to plik podajemy jako parametr konwerterowi:

  pokey2midi.py nazwa_pliku.txt.bz2 nazwa_pliku.txt.mid

  W efekcie powinniśmy otrzymać gotowy do dalszej obróbki plik MID.

  Wiele SAP na wiele MID

  Oczywiście, jeśli chcemy skonwertować tylko pojedynczy plik, to można to robić na piechotę, jeśli jednak planujemy więcej pracy w tym zakresie, warto przygotować sobie plik wsadowy i umieścić go w tym samym miejscu, co asapscan i konwerter:

  @set sap=%1.sap
  @set txt=samples\dump\con_%1.txt
  @set bz2=samples\dump\con_%1.txt.bz2
  @set mid=samples\midi\con_%1.txt.mid

  "c:\Program Files\asap\asapscan.exe" -d %sap% > %txt%
  "c:\Program Files\7-zip\7z.exe" a %bz2% %txt%
  del %txt%
  pokey2midi.py %bz2% %mid%
  copy %sap% samples\sap\con_%sap%

  Naturalnie, odpowiednie ścieżki dostępu należy skorygować, jeśli u nas są inne. Jeśli plik wsadowy nazwiemy przykładowo convert.bat, to teraz konwersja będzie wyglądała tak, że wrzucamy (jak poprzednio) plik SAP i będąc w katalogu, gdzie mamy te wszystkie skrypty i pliki, wydajemy polecenie:

  convert.bat nazwa_pliku_sap_ale_bez_rozszerzenia

  Skrypt sam sobie doda rozszerzenie, a potrzebuje "czystej" nazwy pliku, żeby później ponazywać odpowiednio pliki wynikowe. Pliki wynikowe mają dodany prefiks "con_", bo zrobiłem tak, aby konwertowane pliki SAP były kopiowane w to miejsce, gdzie ASAP trzyma swoje pliki demonstracyjne i by można było łatwo rozpoznać te pliki, których używaliśmy.  Co dalej?

  Tak spreparowane pliki MID są zaledwie punktem wyjścia do dalszej pracy, ponieważ - jak zapewne wiecie - muzycy na Atarynce często stosowali (i stosują pewnie po dziś dzień) różne sztuczki, typu łączenie dwóch generatorów w jeden, aby uzyskać pełniejszy dźwięk, mieszanie na jednym kanale różnych brzmień (na przykład raz gra bas, a raz perkusja) i tak dalej. Często dźwięki w pliku MID są poszatkowane (co ma pewnie odzwierciedlić efekt vibrato), więc pracy z ogarnianiem tego jest całkiem dużo. Dodatkowo, rzadko kiedy nuty są prawidłowo dopasowane do siatki taktów i trzeba sobie poszczególne klipy porozciągać albo pościskać. Jest z tym nieco zabawy, no ale nie może być za łatwo, prawda? Tak czy owak, jest to jakaś dodatkowa droga dla tych, którzy kochają te stare melodyjki i chcieliby przerobić je po swojemu, więc zachęcam do eksperymentów!

  -----
  Tyle od Konrada, a ja zachęcam również do odwiedzenia jego bloga, poświęconego muzyce, na którym od czasu do czasu pojawiają się właśnie tematy związane z Atari. (Kaz)

  2020-11-07 00:58 by Gades
  komentarzy: 5
 • → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.4. SikorSoft
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.3. Retro Lemon
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.2. Galtron
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.1. Retronics
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Legia na Atari ST
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Słów kilka o Fujinet (cz.3)
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nowości w świecie Atari
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Dodatkowe kolory duszków
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Środowisko prasowe z nowymi "Bajtkami"
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: "Albert" poprawiony

  Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

  wstecz07/11/2020 00:58
  Inne treści związane z tematem
  [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.4. SikorSoft [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.4. SikorSoft
  Kamil "Gorgh" Trzaska napisał:W tym cyklu artykułów staram się przybliżyć przedsięwzięcia naszych kolegów, którzy oferują produkty związane z Atari i nie tylko. W tej części chciałem napisać nieco o firmie Pawła „Sikora” Sikorskiego. Paweł prowadzi firmę SikorSoft od 1994 roku i od początku miał w ...
  [Atari.Area] LiteDOS-SE 2021-05-09 [Atari.Area] LiteDOS-SE 2021-05-09
  Dostępna jest nowa wersja minimalistycznego (aczkolwiek stosunkowo już zaawansowanego) DOS dla ośmiobitowych komputerów Atari. Wersja oznaczona jako Build 2021-05-09 z nowości oferuje: Added D to the internal command-line, loads DUP from D1: Manual in PDF format LiteDUP Error messages G E477, run code at $E477 (hexadecimal) 19200 Bluetooth support Pobieramy ze strony projektu.
  [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.3. Retro Lemon [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.3. Retro Lemon
  Kamil "Gorgh" Trzaska napisał:W tym cyklu staram się przybliżyć przedsięwzięcia naszych kolegów, którzy oferują różne produkty do naszych komputerów oraz innych sprzętów retro. W dzisiejszym odcinku chciałbym przybliżyć firmę Retro Lemon, którą mniej niż rok temu założył Jakub „Lewis” ...
  [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.2. Galtron [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.2. Galtron
  Przemysław "Galtron" Galanciak napisał:Choć Atari zajmuję się od kilkudziesięciu lat, pracowałem przecież w łódzkiej firmie "UM" ("Unnering Masters"), gdzie tworzyliśmy znane cartridge RAM-Cart, to dopiero od niedawna po latach wróciłem do tej pasji i zacząłem produkować dodatkowe moduły i układy zastępcze do Atari i ...
  [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.1. Retronics [Atari] AtariOnLine: Firmy retrokomputerowe - cz.1. Retronics
  Kamil "Gorgh" Trzaska napisał: W tym cyklu postaram się przybliżyć czytelnikom AtariOnline.pl przedsięwzięcia naszych kolegów, którzy oferują szeroką gamę produktów do komputerów Atari i nie tylko. W pierwszej części chciałem omówić znaną na pewno wszystkim firmę Retronics, prowadzoną przez Jerzego "Duddiego" ...
  Komentarze

  T-shirt "Atari ST - trzmiel"

  Retro T-Shirt Atari ST - trzmiel - męski podkoszulek
  Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

  © Try2emu 1999 - 2021 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt