!

[Atari] AtariOnLine: Commodore po atarowsku

[10] # AtariOnLine | Czwartek, 28 Maja 2026 21:50CET

[Atari] AtariOnLine: Commodore po atarowsku
Dzisiaj kodersko. Aż dwa dema na odbywającym się w ten weekend w Opolu zlocie Moonshine Dragons powstały dzięki atarowcom. Łączy je również to, że obie zostały przygotowane na nieco zapomniane przez kolegów komodorowców platformy - Commodore PET i Commodore 128, a także, że obie produkcje zostały wystawione w kategorii Wild, gdyż nie było na zlocie innej, w której mogły wziąć udział programy dla tych maszyn. Pecik Demko dla Commodore PET 3032 zajęło pierwsze miejsce, zdobywając w głosowaniu 398 punktów, a Uneasy zajęło czwarte miejsce, zdobywając 310 punktów.



1. Commodore 128 i Bober, SimOne, Dma-sc

Kolega Rafał "Bober" Ciepiela z atarowskiej grupy M.E.C. postanowił wykonać produkcję scenową dla innej platformy niż Atari 8/16/32-bit, o czym opowiada:

"Jak już wiecie, wypuściłem na mijającym zlocie Moonshine Dragons intro pod tytułem "Uneasy" na C128 — maszynę chyba najmniej popularną na scenie pod względem liczby sensownych produkcji scenowych wśród popularnych komputerów (takich, których liczba sprzedanych egzemplarzy szła w miliony [1]). Nie chcę wchodzić w dyskusję o tym, który sprzęt jest lepszy, po prostu pochwalę się [2] swoim toolchainem.

Wstęp, czyli co to jest?

Historia powstania specyficznej konstrukcji C128 jest znana [6], a jej podstawowe cechy to:

  • 1. Na płycie komputera są dwa procesory: 8502 (kompatybilny z 6502) oraz Z80. Niestety, nie mogą one pracować jednocześnie, ponieważ współdzielą magistrale. Podczas uruchamiania maszyną steruje Z80, ale jeśli nie wykryje środowiska CP/M, to przekazuje sterowanie do 8502.
  • 2. Maszyna ma trzy tryby pracy: tryb C64, w którym kompatybilność z C64 jest bardzo duża; tryb CP/M, który jest zgodny z całym oprogramowaniem dla tego systemu, ale niestety z powodu słabego taktowania Z80 pracuje około połowę wolniej niż konkurencja; oraz natywny C128, który nie jest kompatybilny z C64.
  • 3. W trybie C128 mamy dostępne m.in:
    a) Stronę zerową można przemapować na dowolną inną stronę w pamięci. Działa to w ten sposób, że MMU (osobny układ) przemapowuje odwołania do strony zerowej na dowolną inną, wcześniej skonfigurowaną stronę pamięci. Dla CPU to jest przezroczyste.
    b) To samo, co wyżej, można zrobić ze stosem.
    c) Maszyna ma 128k RAM-u. Szczegóły dotyczące tego, jak działa ta pamięć, poniżej.
    d) 8502 może pracować z częstotliwością 1 lub 2 MHz.
    e) C128 ma dwa układy graficzne: VIC oraz VDC. VIC generuje obraz identyczny jak w C64, jest on znany jako tryb 40-kolumnowy. Drugim układem jest VDC. Generuje on obraz 80-kolumnowy, zgodny ze standardem CGA. Każdy układ ma własne wyjście na monitor. Wygląda to zatem podobnie jak w przypadku Atari ST — do pełnej pracy potrzebne są dwa monitory. Jednak tutaj, gdy CPU pracuje na 1 MHz, oba układy wyświetlają obraz jednocześnie (ta funkcjonalność jest używana przez grę "PETSCII Robots' – na jednym monitorze jest ekran akcji, na drugim – mapa). Gdy przełączymy CPU na 2 MHz, VIC odłącza się od pamięci i generuje jednolity obraz w kolorze tła (wygląda to jak Antic z wyłączonym DMA). Zostaje nam tylko VDC.
    f) VDC ma niezależną od CPU pamięć graficzną. Dostęp do niej jest możliwy tylko przez jeden rejestr sprzętowy i jest dość wolny. Ogólnie ten układ trochę przypomina sytuację, w której atarowski XEP80 został wbudowany do środka XE.

    na tym C128D, z niemałymi kłopotami technicznymi, było prezentowane demko "Uneasy"
    NOWSZY [Atari] AtariOnLine: KWAS #40 odbędzie się w Katowicach
    → [Atari] AtariOnLine: Urządzenie z rekordowo szybką transmisją SIO!
    → [Atari] AtariOnLine: Spotkanie z NES-em
    → [Atari] AtariOnLine: Po Atariadzie w Czechach
    → [Atari] AtariOnLine: Już w sobotę KWAS we Wrocławiu!
    → [Atari] AtariOnLine: Prace nad Golden Axe i nowa gra SwordWork
    → [Atari] AtariOnLine: Barbarian, Giana Sisters i inne aktualności growe
    → [Atari] AtariOnLine: Barbarian, Giana Sisters i inne aktualności growe
    → [Atari] AtariOnLine: Rozmowa o demoscenie - Bac z Taquart

    Vox populi

    Ten artykuł nie byl jeszcze komentowany:(

    Dodaj komentarz!!!!

    Nick
    Email
    Www
    Komentarz
     
    wstecz28/05/2026 21:50
    Inne treści związane z tematem
    [Atari] AtariOnLine: KWAS #40 odbędzie się w Katowicach [Atari] AtariOnLine: KWAS #40 odbędzie się w Katowicach
    Zbliża się wielkimi krokami jubileuszowa, bo czterdziesta, edycja wydarzenia pod nazwą K.W.A.S. (pierwotnie jako skrót od "Kolejne Wrocławskie Atarowskie Spotkanie", ale ponieważ zacząłem je organizować również w innych miastach Polski, a nawet za granicą, rozwijamy to, jeśli ktoś koniecznie chce rozwijać, jako "Kolejne Wspaniałe ...
    [Atari] AtariOnLine: Urządzenie z rekordowo szybką transmisją SIO! [Atari] AtariOnLine: Urządzenie z rekordowo szybką transmisją SIO!
    Na swojej grupie fejsbukowej kolega Błażej "Pancio" Biernat poinformował o kolejnym ciekawym projekcie, który tym razem robi w kooperacji z kolegami: Jerzym "Mono" Kutem, który napisał software, oraz Markiem "foft" Watsonem, który zmodyfikował PokeyMax, wykorzystany w prototypie. Jest to projekt, który jeszcze nie ma swojej nazwy, więc ogłaszamy ...
    [Atari] AtariOnLine: Spotkanie z NES-em [Atari] AtariOnLine: Spotkanie z NES-em
    Dziś zaprzysięgli atarowcy spotkają się na zoomie AtariOnline.pl z miłośnikami konsoli NES. Już dziś o 20:00 zapraszamy na nasz kanał zoom na spotkanie z Mikołajem Mikołajczykiem, który postanowił "przyjrzeć się historii powstania gry "Super Robin Hood" w wersji na tę konsolę, poznał przy okazji kilka ciekawostek ...
    [Atari] AtariOnLine: Po Atariadzie w Czechach [Atari] AtariOnLine: Po Atariadzie w Czechach
    Tegoroczna edycja Atariady w czeskim Ołomuńcu, organizowana przez miejscowy Atari Klub, ponownie została nawiedzona przeze mnie i Pancia. Z tej okazji postanowiłem uwiecznić na wideo kilka ujęć ze zlotu, aby zarówno czytelnicy, jak i widzowie AtariOnline.pl mogli poczuć atmosferę tego fajnego, dość rodzinnego zjazdu. Pierwszego dnia ...
  • W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;). Wspierając mnie, otrzymujesz w nagrodę dostęp do pełnych pdf'ów publikowanych magazynów - czyli dokładnie takich jakie spełniają zamierzenia tego projektu.
    Postaw mi kawę na buycoffee.to
    Ostatnio dodane pliki

    Retro T-shirt

    Retro T-Shirt Nemezis 2 C64 61,10zł - męski podkoszulek
    Retro T-Shirt Lost Vikings 57,00zł - męski podkoszulek
    Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run Kreator okładek na kasety Kreator kalendarzy Alpha

    © Try2emu 1999 - 2026 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Kontakt Polityka Prywatności OWU