!

[Atari] AtariOnLine: Barbarian, Giana Sisters i inne aktualności growe

[1] # AtariOnLine | Niedziela, 3 Maja 2026 23:45CET

[Atari] AtariOnLine: Barbarian, Giana Sisters i inne aktualności growe
Barbarian - wersja finalna

Wersję 1.00 (plik CAR) można pobrać stąd.

Autorzy:
Kod - Vega
Grafika - Vega, Gaspar
Muzyka - Miker
Sample - GienekP
Testy - Atariteca, Saberman, Zbyti


W naszej wcześniejszej nowince z lutego pisaliśmy o tej konwersji, o wyczekiwaniu graczy oraz o specjalnym statusie gry w Polsce ze względu na dezinformację szerzoną w Bajtku w latach 80. na temat istnienia oficjalnej wersji na małe Atari.


Owszem, od 33 lat istnieje wersja opublikowana przez L.K. Avalon, ale nie wszystkim przypadła ona do gustu. Przymiarki robił też Tezz, zaprezentował ładne ekrany, jednak od wielu lat niewiele się z tamtą konwersją działo. Ale w końcu Vega podjął rękawicę w zeszłym roku, a w tym dokończył swoją konwersję i właśnie ukazała się wersja finalna v1.00.



Gra była pisana od zera, ale Vega użył częściowo kodu z BBC, grafiki z Amstrada CPC i sampli z Amigi. Jest dostępna w postaci pliku kartridżowego CAR i uruchamia się na standardowym Atari XE/XL z 64 KB RAM (PAL i NTSC).



Sterowanie postacią opisuje jeden z ekranów początkowego menu:


Dodatkowa klawiszologia:
P/O – włączenie/ wyłączenie sampli
M/S – włączenie/ wyłączenie muzyki
Spacja – pauza
ESC – wyjście z gry

Tak więc miecze w dłonie i do dzieła - trzeba pokonać 8 wojowników, aby dotrzeć do finałowej walki ze złym czarnoksiężnikiem Draxem i uratować uwięzioną księżniczkę. Powodzenia!



Wątek na naszym forum dotyczący Barbariana znajdziecie tutaj.


The Great Giana Sisters - filmik z wersji roboczej

Kilka lat temu pokazana była przymiarka do tej gry autorstwa grupy New Generation. Tym razem do tematu podszedł Shanti77 - tak wygląda aktualny stan konwersji, detale takie jak chmurki będą dodawane później:



Gra ma działać na 128KB RAM, z kartridża uruchomi się na 64 KB.


Unison - nowa gra logiczna autorstwa Haplo

Grę można pobrać stąd


Pomysł na rozgrywkę i grafikę jest wzorowany na "Insync" autorstwa Ploipsa z 2023, w którą można zagrać tutaj.

Sterujemy jednocześnie dwiema postaciami: czarną i białą na dwóch planszach obok siebie. Poruszają się one unisono, czyli zgodnie - stąd tytuł gry. W każdym poziomie celem jest doprowadzenie obu do mety w taki sposób, aby nie weszły na obszar w kolorze przeciwnym.



Wątek na AtariAge znajduje się tutaj, można w nim znaleźć kody poszczególnych poziomów. Żeby nie popsuć zabawy, podam tylko wybrane trzy z leveli (5-10-15):
Poziom 5: 080E
Poziom 10: 5C6F
Poziom 15: 187E




Nowe wersji gier z Grawitacji 2026

Livestream Retro Borsuka z ogrywaniem wszystkich produkcji:



- 3.14RANHAS (Piranhas)

Od 28 kwietnia na stronie Grawitacji jest dostępna nowa wersja v0.92 tej gry: link





Wśród najistotniejszych zmian można wymienić następujące:
- 16 poziomów zamiast 10,
- poprawiona grafika ekranu tytułowego i tła,
- dodany hiscore i bonus czasowy,
- dodane liczenie bonusu czasowego,
- nowe muzyczki,
- wyrównany balans.

Borsuk przeszedł tę wersję na żywo podczas podlinkowanego wyżej live'u.



Wątek na naszym forum dotyczący gry znajdziecie tutaj.


- Przygody K.Leszcza

24 kwietnia Mq udostępnił finalną wersję swej gry: link.



Najistotniejsze zmiany w stosunku do wersji z Grawitacji:
- poprawione elementy graficzne, w tym animacja kleszcza i dodane komiksowe wypowiedzi psa
- poprawione naliczanie punktów
- strona tytułowa połączona z muzyką i z grą
- zbalansowany poziom trudności
- komunikat o pozytywnym lub negatywnym zakończeniu

Longplay z tej gry również można zobaczyć u Borsuka.

Wątek na naszym forum dotyczący tej gry znajdziecie tutaj.


Jeśli chodzi o inne gry z tego game jamu:

"Nocny stream" Koali oraz "Profilaktyka Zawału (...)" magistra inżyniera Rafała nie będą już rozwijane.

Salmax również traktuje swoją grę S.N.O.P. za zamkniętą, ale posłuży ona jako punkt wyjścia do zupełnie innej, nowej gry o innej fabule - kierunek, w jakim pójdą zmiany można było zobaczyć na livestreamie u Borsuka.

Kris3D będzie jeszcze próbował nieco rozbudować grę sensitivEGG. Zobaczymy też, czy Sikor rozwinie swoją produkcję.

2026-05-03 23:45 by "Adam"
komentarzy: 24
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Recoil zintegrowany z macOS
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: KWAS #40 odbędzie się w Katowicach
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Commodore po atarowsku
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Urządzenie z rekordowo szybką transmisją SIO!
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Spotkanie z NES-em
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Po Atariadzie w Czechach
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Już w sobotę KWAS we Wrocławiu!
NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Prace nad Golden Axe i nowa gra SwordWork
→ [Atari] AtariOnLine: Barbarian, Giana Sisters i inne aktualności growe

Vox populi

Ten artykuł nie byl jeszcze komentowany:(

Dodaj komentarz!!!!

Nick
Email
Www
Komentarz
 
wstecz03/05/2026 23:45
Inne treści związane z tematem
[Atari] AtariOnLine: Recoil zintegrowany z macOS [Atari] AtariOnLine: Recoil zintegrowany z macOS
Michał "Misza" Kołodziejski napisał:"RECOIL" to program i biblioteka autorstwa Piotra "Foxa" Fusika, dostępna pod adresem recoil.sourceforge.net. Oryginalnie zawiera zestaw pluginów do narzędzi takich jak "QuickLook". To wbudowany w macOS obsługiwacz podglądu różnych plików o różnych rozszerzeniach. Niestety, jego development stanął na ...
[Atari] AtariOnLine: KWAS #40 odbędzie się w Katowicach [Atari] AtariOnLine: KWAS #40 odbędzie się w Katowicach
Zbliża się wielkimi krokami jubileuszowa, bo czterdziesta, edycja wydarzenia pod nazwą K.W.A.S. (pierwotnie jako skrót od "Kolejne Wrocławskie Atarowskie Spotkanie", ale ponieważ zacząłem je organizować również w innych miastach Polski, a nawet za granicą, rozwijamy to, jeśli ktoś koniecznie chce rozwijać, jako "Kolejne Wspaniałe ...
[Atari] AtariOnLine: Commodore po atarowsku [Atari] AtariOnLine: Commodore po atarowsku
Dzisiaj kodersko. Aż dwa dema na odbywającym się w ten weekend w Opolu zlocie Moonshine Dragons powstały dzięki atarowcom. Łączy je również to, że obie zostały przygotowane na nieco zapomniane przez kolegów komodorowców platformy - Commodore PET i Commodore 128, a także, że obie produkcje zostały wystawione w kategorii Wild, ...
[Atari] AtariOnLine: Urządzenie z rekordowo szybką transmisją SIO! [Atari] AtariOnLine: Urządzenie z rekordowo szybką transmisją SIO!
Na swojej grupie fejsbukowej kolega Błażej "Pancio" Biernat poinformował o kolejnym ciekawym projekcie, który tym razem robi w kooperacji z kolegami: Jerzym "Mono" Kutem, który napisał software, oraz Markiem "foft" Watsonem, który zmodyfikował PokeyMax, wykorzystany w prototypie. Jest to projekt, który jeszcze nie ma swojej nazwy, więc ogłaszamy ...
[Atari] AtariOnLine: Spotkanie z NES-em [Atari] AtariOnLine: Spotkanie z NES-em
Dziś zaprzysięgli atarowcy spotkają się na zoomie AtariOnline.pl z miłośnikami konsoli NES. Już dziś o 20:00 zapraszamy na nasz kanał zoom na spotkanie z Mikołajem Mikołajczykiem, który postanowił "przyjrzeć się historii powstania gry "Super Robin Hood" w wersji na tę konsolę, poznał przy okazji kilka ciekawostek ...
W ramach wolnego czasu odtwarzam stare magazyny komputerowe i prowadzę serwis emulacyjny try2emu. Jeżeli uważasz, że moja publiczna działalność możesz postawić mi kawę, a kawę lubię;). Wspierając mnie, otrzymujesz w nagrodę dostęp do pełnych pdf'ów publikowanych magazynów - czyli dokładnie takich jakie spełniają zamierzenia tego projektu.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Ostatnio dodane pliki

Retro T-shirt

Retro T-Shirt Sinclair 128k 75,00zł - męski podkoszulek
Retro T-Shirt Bajtek 11-1986 61,10zł - męski podkoszulek
Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run Kreator okładek na kasety Kreator kalendarzy Alpha

© Try2emu 1999 - 2026 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Kontakt Polityka Prywatności OWU