[Atari] AtariOnLine: Remanent – przegląd gier Petera J. Meyera

[3] # AtariOnLine | Niedziela, 2 Czerwca 2019 23:16CET

[Atari] AtariOnLine: Remanent – przegląd gier Petera J. Meyera

Gry Petera J. Meyera nie cieszą się u nas zbyt wielkim zainteresowaniem, a wynika to, jak sądzę, z dwóch podstawowych powodów.

Po pierwsze, rozgrywka najczęściej nie trafia w gust naszych atarowców, którzy weszli w świat gier w drugiej połowie lat 80. lub na początku lat 90. Znakomita większość produkcji Meyera przesiąknięta jest bowiem klimatem bardzo wczesnych lat 80., przyjęte konwencje i rozwiązania są w duchu produkcji znanych z Atari 2600 (część gier wprost inspirowana jest tytułami z tej konsoli), a grafika i muzyka zwykle nie są takiej jakości, do jakiej się przyzwyczailiśmy.

Po drugie, specyficzny jest model dystrybucji firmy Video 61: regułą jest sprzedaż wyłącznie na fizycznych kartridżach, tylko w bardzo rzadkich przypadkach gra lub demo gry są udostępniane w wersji cyfrowej. A przy tym cena nie wydaje się atrakcyjna – za ok. 40 dolarów otrzymujemy podobno „goły” kartridż z wydrukowaną naklejką, w przezroczystej foliowej torebce, bez żadnych dodatków.

Tak czy siak, gry te znajdują chętnych klientów – głównie w Stanach – a Peter jest rzadkim na scenie 8-bitowego Atari przykładem programisty, który dość dużo tworzy i chyba próbuje na swych grach zarabiać. Postaram się krótko przybliżyć poniżej gry z lat 2017-2018, opierając się na materiałach publikowanych na AtariAge. Jeśli ktoś kupił egzemplarz którejś z tych gier i może powiedzieć, jak się faktycznie gra, to zapraszam do dodania swego komentarza.


 • Tempest Elite (publikacja: czerwiec 2017)


 • Zacznijmy od najmocniejszego tytułu w tym zestawieniu. Tempest Elite jest ulepszoną wersją wcześniejszej konwersji Petera Tempest Xtreem z 2009 roku, wzorowanej przede wszystkim na Tempest 2000 (1994) z konsoli Atari Jaguar.

  Oryginalna gra Tempest była dynamiczną strzelanką z grafiką wektorową, wyszła na maszyny arcade w roku 1981 i wyróżniała się kilkoma nowatorskimi rozwiązaniami (np. jako pierwsza gra wideo w historii umożliwiała początkowy wybór poziomu trudności). Produkcja była na tyle grywalna, że jej kolejne komercyjne inkarnacje ukazują się do dziś – ostatni oficjalny remake na współczesne platformy to Tempest 4000 z 2018 roku.

  Peter J. Meyer wypuścił swoją wersję w 2009 pod nazwą Tempest Xtreem. Warto odnotować, że gra była dość dobrze oceniana (zajęła wówczas 5. miejsce w Kaz Kompo), wspierała stereo, miała niezłą muzykę skonwertowaną z Tempest 2000 oraz digitalizowane sample jako efekty dźwiękowe. Można też było ściągnąć grywalne demo.

  A czym się od niej różni wersja Elite? Autor wśród zmian w stosunku do Tempest Xtreem podaje m.in.: rozszerzenie do 96 liczby różnych kształtów tunelu, w którym toczy się rozgrywka, opcję pauzy, podświetlanie torów ruchu, bardziej płynną animację, dodatkowy rodzaj przeciwnika na wyższych poziomach i rozszerzenie możliwości sterowania o kilka kontrolerów. Właścicieli rozszerzonych atarek powinno zainteresować, że Tempest Elite dodatkowo wspiera również kartę VBXE (dzięki niej mamy kolorową grafikę w wysokiej rozdzielczości).

  Filmik z rozgrywki ze starszej wersji Tempest Xtreem:  Filmik z rozgrywki w Tempest Elite z kartą VBXE:  Na AtariAge informację o wydaniu gry opublikowano w tym wątku.

  Kod: Peter J. Meyer
  Grafika: Sal „kjmann” Esquivel, Peter J. Meyer
  Muzyka, design: Sal „kjmann” Esquivel


 • Tile Smashers (publikacja: grudzień 2017)


 • W tym przypadku Peter wykorzystał pomysł swego wydawcy Lance'a Ringquista na rozgrywkę łączącą cechy Breakouta i gry na flipperach. Domyślnie sterowanie odbywa się za pomocą paddles (zwanych u nas „wiosełkami”), ale możliwe jest wybranie również innych kontrolerów, w tym dżojstika.  Odpowiedni wątek na AtariAge znajduje się tutaj.

  Kod: Peter J. Meyer
  Pomysł, design gry: Lance Ringquist
  Grafika tytułowa: Artisan 21


 • Surround'Em (grudzień 2017)


 • Surround'Em ma prostą grafikę, oferuje różne warianty rozgrywki, a wykorzystuje pomysły z takich produkcji, jak: Surround z Atari 2600, Slither z Commodore VIC-20 i automatowa wersja gry Tron.  Wątek na AtariAge znajduje się tu.


 • HeliCommander (maj 2018)


 • Helikopter w ogniu walki. Rzecz inspirowana Chopper Command z A2600 i Choplifterem, z niezłym scrollem wykorzystującym efekt paralaksy. Wygląda być może najciekawiej graficznie z prezentowanych dzisiaj gier (zerknijcie na filmik), natomiast wysłuchanie muzyki na ekranie tytułowym może być trudnym doświadczeniem...  O premierze gry Peter pisał na AtariAge tutaj.

  Pomysł, kod: Peter J. Meyer
  Muzyka: Lance Ringquist • Putt 18 Miniature Golf (maj 2018)


 • Minigolf na małym Atari dla 1-2 graczy, z 4 różnymi polami golfowymi i różnymi trybami rozgrywki.  Odpowiedni wątek na AtariAge można znaleźć w tym miejscu.


  PS1: Screenshoty pochodzą ze strony Peter's Atari 8-bit games.

  PS2: Podaję powyżej linki do wątków na Atari Age założonych przez Petera Meyera, natomiast nowych tam już nie założy, bo w styczniu 2019 dostał dożywotniego bana na tym forum z powodu notorycznego tworzenia fikcyjnych kont, z których m.in. wypisywał „niezależne” pochwały w wątkach o własnych grach. W ostatnich latach już kilka razy miał czasowo blokowane konto, ale tym razem admini powiedzieli: dość. Wkrótce potem jego podobne praktyki na Facebooku spowodowały, że Peter pożegnał się też z tamtejszą grupą „Atari 8-bit computers”.

  2019-06-02 23:16 by "Adam"
  komentarzy: 1
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Poprawki gier w Basicu
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nasi grają u dra Albana
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Silly Venture 2k19 na pełnych obrotach!
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nowy FLOP i nowe gry
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Wyniki konkursu ABBUC 2019
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Silly Venture 2k19 - garść informacji i nowa invitka!
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Klan Atari na Retrospekcji
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Duddie's Goodies
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: W sklepie u Gwintera
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Relacja z KWAS #16

  Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

  wstecz02/06/2019 23:16
  Inne treści związane z tematem
  [Atari.Area] Silly Venture 2k19 - 11 edycja coraz bliżej! [Atari.Area] Silly Venture 2k19 - 11 edycja coraz bliżej!
  SV odbędzie się w tym roku w dniach od 6-go do 8-go grudnia, a więc za nieco ponad 3 miesiące! Niedawno ukazała się invitka na małe Atari grupy LAMERS, a parę dni temu kolejna, tym razem na platformę Atari Falcon grupy Mystic Bytes. Organizator zapowiedział także pierwszych Gości Specjalnych, którzy uświetnią tegoroczną edycję - Wojciech Zientara, człowiek legenda, szef "Klanu ...
  [Atari] AtariOnLine: Relacja z KWAS #16 [Atari] AtariOnLine: Relacja z KWAS #16
  W zeszłą sobotę, 5 września 2019 roku, w UBU lab w Krakowie odbyła się szesnasta edycja KWAS-a czyli Kolejnego Wrocławskiego Atarowskiego Spotkania na uchodźctwie czyli tym razem Krakowskiego Wspaniałego Atarowskiego Spotkania. Impreza rozpoczęła się o godzinie 12:00, a zakończyła około 22:00. W tym czasie mieliśmy oficjalne ...
  [Atari.Area] 1st Basque Tournament of Atari 2019 [Atari.Area] 1st Basque Tournament of Atari 2019
  Kilka miesięcy temu napisał do nas Egoitz Campo, który miał w planach zorganizowanie turnieju gier na Atari. Organizacja zajęła trochę czasu, ale w końcu - 13 września - doszła do skutku. Nasz czytelnik z Kraju Basków podesłał nam relację ze spotkania i planuje prowadzenie międzynarodowego rankingu, do udziału w którym zaprasza wszystkich miłośników Atari z całego świata. ...
  [Atari] AtariOnLine: W sklepie u Gwintera [Atari] AtariOnLine: W sklepie u Gwintera
  Jest w Krakowie taki sklepik z grami komputerowymi o przewrotnej nazwie NoGame.pl, na którego zapleczu dzieją się dziwy. Znaleźć tam można regularny serwis starych komputerów i innych urządzeń "z epoki"! Na półkach można znaleźć Elwro czy Atari, stacje dyskietek 5,25 cala czy stare joysticki. Wszystko z powodu jednego z właścicieli ...
  [Atari] AtariOnLine: Duddie's Goodies [Atari] AtariOnLine: Duddie's Goodies
  Taki tytuł wymyśliłem dla niniejszej nowinki, bo dostałem cynk, że dzisiaj wydawnictwo Retronics (czyli jednoosobowy Jurek Dudek) rozpoczęło pakowanie i rozsyłanie zamówionych egzemplarzy The Rescue Expedition, jednej z nowych gier Gorgha. Z tej okazji postanowiłem zaprezentować kilka fotek tej gry, a także przypomnieć, jakie publikacje growe ...
  Komentarze

  T-shirt "Taito"

  Retro T-Shirt Taito - męski podkoszulek
  Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

  © Try2emu 1999 - 2019 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt