[Atari] AtariOnLine: Remanent – przegląd gier Petera J. Meyera

[3] # AtariOnLine | Niedziela, 2 Czerwca 2019 23:16CET

[Atari] AtariOnLine: Remanent – przegląd gier Petera J. Meyera

Gry Petera J. Meyera nie cieszą się u nas zbyt wielkim zainteresowaniem, a wynika to, jak sądzę, z dwóch podstawowych powodów.

Po pierwsze, rozgrywka najczęściej nie trafia w gust naszych atarowców, którzy weszli w świat gier w drugiej połowie lat 80. lub na początku lat 90. Znakomita większość produkcji Meyera przesiąknięta jest bowiem klimatem bardzo wczesnych lat 80., przyjęte konwencje i rozwiązania są w duchu produkcji znanych z Atari 2600 (część gier wprost inspirowana jest tytułami z tej konsoli), a grafika i muzyka zwykle nie są takiej jakości, do jakiej się przyzwyczailiśmy.

Po drugie, specyficzny jest model dystrybucji firmy Video 61: regułą jest sprzedaż wyłącznie na fizycznych kartridżach, tylko w bardzo rzadkich przypadkach gra lub demo gry są udostępniane w wersji cyfrowej. A przy tym cena nie wydaje się atrakcyjna – za ok. 40 dolarów otrzymujemy podobno „goły” kartridż z wydrukowaną naklejką, w przezroczystej foliowej torebce, bez żadnych dodatków.

Tak czy siak, gry te znajdują chętnych klientów – głównie w Stanach – a Peter jest rzadkim na scenie 8-bitowego Atari przykładem programisty, który dość dużo tworzy i chyba próbuje na swych grach zarabiać. Postaram się krótko przybliżyć poniżej gry z lat 2017-2018, opierając się na materiałach publikowanych na AtariAge. Jeśli ktoś kupił egzemplarz którejś z tych gier i może powiedzieć, jak się faktycznie gra, to zapraszam do dodania swego komentarza.


 • Tempest Elite (publikacja: czerwiec 2017)


 • Zacznijmy od najmocniejszego tytułu w tym zestawieniu. Tempest Elite jest ulepszoną wersją wcześniejszej konwersji Petera Tempest Xtreem z 2009 roku, wzorowanej przede wszystkim na Tempest 2000 (1994) z konsoli Atari Jaguar.

  Oryginalna gra Tempest była dynamiczną strzelanką z grafiką wektorową, wyszła na maszyny arcade w roku 1981 i wyróżniała się kilkoma nowatorskimi rozwiązaniami (np. jako pierwsza gra wideo w historii umożliwiała początkowy wybór poziomu trudności). Produkcja była na tyle grywalna, że jej kolejne komercyjne inkarnacje ukazują się do dziś – ostatni oficjalny remake na współczesne platformy to Tempest 4000 z 2018 roku.

  Peter J. Meyer wypuścił swoją wersję w 2009 pod nazwą Tempest Xtreem. Warto odnotować, że gra była dość dobrze oceniana (zajęła wówczas 5. miejsce w Kaz Kompo), wspierała stereo, miała niezłą muzykę skonwertowaną z Tempest 2000 oraz digitalizowane sample jako efekty dźwiękowe. Można też było ściągnąć grywalne demo.

  A czym się od niej różni wersja Elite? Autor wśród zmian w stosunku do Tempest Xtreem podaje m.in.: rozszerzenie do 96 liczby różnych kształtów tunelu, w którym toczy się rozgrywka, opcję pauzy, podświetlanie torów ruchu, bardziej płynną animację, dodatkowy rodzaj przeciwnika na wyższych poziomach i rozszerzenie możliwości sterowania o kilka kontrolerów. Właścicieli rozszerzonych atarek powinno zainteresować, że Tempest Elite dodatkowo wspiera również kartę VBXE (dzięki niej mamy kolorową grafikę w wysokiej rozdzielczości).

  Filmik z rozgrywki ze starszej wersji Tempest Xtreem:  Filmik z rozgrywki w Tempest Elite z kartą VBXE:  Na AtariAge informację o wydaniu gry opublikowano w tym wątku.

  Kod: Peter J. Meyer
  Grafika: Sal „kjmann” Esquivel, Peter J. Meyer
  Muzyka, design: Sal „kjmann” Esquivel


 • Tile Smashers (publikacja: grudzień 2017)


 • W tym przypadku Peter wykorzystał pomysł swego wydawcy Lance'a Ringquista na rozgrywkę łączącą cechy Breakouta i gry na flipperach. Domyślnie sterowanie odbywa się za pomocą paddles (zwanych u nas „wiosełkami”), ale możliwe jest wybranie również innych kontrolerów, w tym dżojstika.  Odpowiedni wątek na AtariAge znajduje się tutaj.

  Kod: Peter J. Meyer
  Pomysł, design gry: Lance Ringquist
  Grafika tytułowa: Artisan 21


 • Surround'Em (grudzień 2017)


 • Surround'Em ma prostą grafikę, oferuje różne warianty rozgrywki, a wykorzystuje pomysły z takich produkcji, jak: Surround z Atari 2600, Slither z Commodore VIC-20 i automatowa wersja gry Tron.  Wątek na AtariAge znajduje się tu.


 • HeliCommander (maj 2018)


 • Helikopter w ogniu walki. Rzecz inspirowana Chopper Command z A2600 i Choplifterem, z niezłym scrollem wykorzystującym efekt paralaksy. Wygląda być może najciekawiej graficznie z prezentowanych dzisiaj gier (zerknijcie na filmik), natomiast wysłuchanie muzyki na ekranie tytułowym może być trudnym doświadczeniem...  O premierze gry Peter pisał na AtariAge tutaj.

  Pomysł, kod: Peter J. Meyer
  Muzyka: Lance Ringquist • Putt 18 Miniature Golf (maj 2018)


 • Minigolf na małym Atari dla 1-2 graczy, z 4 różnymi polami golfowymi i różnymi trybami rozgrywki.  Odpowiedni wątek na AtariAge można znaleźć w tym miejscu.


  PS1: Screenshoty pochodzą ze strony Peter's Atari 8-bit games.

  PS2: Podaję powyżej linki do wątków na Atari Age założonych przez Petera Meyera, natomiast nowych tam już nie założy, bo w styczniu 2019 dostał dożywotniego bana na tym forum z powodu notorycznego tworzenia fikcyjnych kont, z których m.in. wypisywał „niezależne” pochwały w wątkach o własnych grach. W ostatnich latach już kilka razy miał czasowo blokowane konto, ale tym razem admini powiedzieli: dość. Wkrótce potem jego podobne praktyki na Facebooku spowodowały, że Peter pożegnał się też z tamtejszą grupą „Atari 8-bit computers”.

  2019-06-02 23:16 by "Adam"
  komentarzy: 1
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Poprawki gier w Basicu
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nasi grają u dra Albana
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Silly Venture 2k19 na pełnych obrotach!
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nowy FLOP i nowe gry
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Wyniki konkursu ABBUC 2019
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Silly Venture 2k19 - garść informacji i nowa invitka!
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Klan Atari na Retrospekcji
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Duddie's Goodies
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: W sklepie u Gwintera
  → NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Relacja z KWAS #16

  Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

  wstecz02/06/2019 23:16
  Inne treści związane z tematem
  [multi] BizHawk x64 2.4.2 [multi] BizHawk x64 2.4.2
  Nowa wersja multiemulatora BizHawk. napisany w C# multiemulator pozwala udawać  konsole: Nintendo Entertainment System / Famicom / Famicom Disk System (NES/FDS), Super Nintendo (SNES), Nintendo 64, Gameboy, Gameboy Color, Super Gameboy, Sega Master System, SG-1000, Game Gear, Sega Genesis / Sega-CD, Sega Saturn, PC-Engine (TurboGrafx-16) / CD-ROM, SuperGrafx, Atari 2600, Atari 7800, Atari ...
  [Atari] AtariOnLine: KWAS i kolejne spotkania [Atari] AtariOnLine: KWAS i kolejne spotkania
  Zapraszam tradycyjnie na nasz kanał zoom. 1. Dzisiaj o 20:00 warsztaty TDC z programowania Atari przy użyciu języka Action!2. A jutro, jak w każdą środę o 20:00 odpalamy tradycyjny KWAS-a. Tym razem już post-pandemiczny, choć to kwestia czysto umowna. Jeszcze wczoraj nie było wiadomo, że się odbędzie, sprawa wisiała na włosku, bo ...
  [Atari] AtariOnLine: Dzisiaj KWAS i inne [Atari] AtariOnLine: Dzisiaj KWAS i inne
  KWASJak co tydzień w środę spotykamy się na KWAS-ie. W tym celu jak zwykle zapraszam tradycyjnie na nasz kanał zoom. Ten link jest stały do wszystkich naszych spotkań, także tych poniższych. Wystarczy tylko być tam o odpowiedniej godzinie.Programowanie ST/STEW czwartek o 18:00 Xorcerer kontynuuje pokaz programowania Atari ST/STE/TT/Falcon w ...
  [Atari] AtariOnLine: Lech Bąk i "Świat Młodych" [Atari] AtariOnLine: Lech Bąk i "Świat Młodych"
  Krzysztof "Kaz" Ziembik napisał:Jednym z filarów mojego dzieciństwa były czasopisma drukowane, które namiętnie czytałem, nie zawsze rozumiejąc czytane treści z powodu ich zaawansowania merytorycznego. Ale wystarczało mi, że traktują o moich ulubionych tematach - astronautyce, technice, komputerach, nauce - żeby po nie sięgać, ...
  [ATARI] Altirra x86 i x64 3.90 Final [ATARI] Altirra x86 i x64 3.90 Final
  Nowa wersja emulatora Altirra, emulatora Atari XE, XL, a także konsoli ATARI 5200. Oczywiście polujących na pełne wersje emulatora zapewne zdziwi obszerność changelogu, dla śledzących wersje testowe to oczywista oczywistość.
  Komentarze

  T-shirt "Amiga Psygnosis Blood Money"

  Retro T-Shirt Amiga Psygnosis Blood Money - męski podkoszulek
  Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

  © Try2emu 1999 - 2020 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt