[Atari] AtariOnLine: Duddie's Goodies

[3] # AtariOnLine | środa, 16 Października 2019 15:41CET

[Atari] AtariOnLine: Duddie's Goodies

Taki tytuł wymyśliłem dla niniejszej nowinki, bo dostałem cynk, że dzisiaj wydawnictwo Retronics (czyli jednoosobowy Jurek Dudek) rozpoczęło pakowanie i rozsyłanie zamówionych egzemplarzy The Rescue Expedition, jednej z nowych gier Gorgha. Z tej okazji postanowiłem zaprezentować kilka fotek tej gry, a także przypomnieć, jakie publikacje growe ma na koncie wydawnictwo, bo ma ich sporo, a nigdzie nie ma o tym zbiorczej informacji. Niniejsza nowinka powstała na podstawie danych zebranych od samego źródła czyli z pamięci Jurka, z moich wyliczeń oraz z informacji opublikowanych przez Michała Króla.

The Rescue Expedition

To druga gra Retronics na Atari, która nie jest wprost reedycją produktu z lat 80/90-tych, pierwszą było "07 zgłoś się". Powoli Duddie tworzy bazę własnych gier. Ta jest wydana na cartridge'u i chyba tylko w takiej wersji będzie dostępna, z książeczkową instrukcją w pełnym kolorze, a do tego mamy dodatki kolekcjonerskie w postaci mapy oraz gustownego kawałka sznura. Jedni mówią, że to sznur, na którym wieszał się z rozpaczy Indiana Jones, gdy nie odnalazł zaginionej arki, a inni, że tym kawałkiem lnu Nel wiązała Stasia, gdy już dorośli. Jak tam jest naprawdę, nie wiadomo, każdy może sobie interpretować obecność liny po swojemu.

Poniżej można zobaczyć kilka fotek wydania wykonanych przez Duddiego. To już nie są rendery produktu, które prezentowaliśmy wcześniej wraz z opisem gry i historią jej tworzenia. Przy okazji warto też przeczytać wywiad z Gorghem dla wydawnictwa Korporacja Ha!art, w którym też jest mowa o tej ekspedycji ratunkowej.

Zostało już tylko około 50 egzemplarzy gry w sprzedaży. Cena 149 złotych plus 15 złotych wysyłka na terenie Polski.Reedycje klasyków

Od kilku lat Duddie dogaduje się z właścicielami/wspólnikami/autorami takich słynnych w przeszłości polskich firm jak LK Avalon, Mirage, Krysal, StanBit, ASF, LK Fire-Bird, aby móc legalnie wydać reedycję ich produktów. Udało się już to z większością, dzięki czemu ukazało się łącznie ponad sto tytułów polskich gier na Atari, licząc różne wersje nośnikowe!

Chronologicznie pierwsza była seria dyskietkowa i kasetowa w big boxach. To było dziesięć tytułów: Klątwa, Miecze Valdgira, Operation Blood, Hans Kloss, Dwie Wieże, Caveman, Fred, Kult, Magia, Władcy Ciemności w bardzo solidnych pudełkach, na nowych dyskietkach, z rozbuchaną poligrafią i dodatkami. Okazało się jednak, że mimo, że wszystkie zostały sprzedane, to tak dobre wydania wychodziły w sprzedaży nieco za drogo i mało kto kupował cały komplet, a kolekcjonerzy narzekali również na dużą objętość pudełek - zajmowały zbyt wiele miejsca na ich przepełnionych półkach.

Duddie wsłuchał się w głos klientów i przygotował dwa rozwiązania: wersje kasetowe, zwane przez niego wersjami classic, pozbawione wszystkich dodatków, za to z odświeżoną poligrafią i w niskiej cenie. A także wersje dyskietkowe, kolekcjonerskie, ale w slim boxach, tańsze o około 30% od big boxów. Łącznie pojawiło się osiem kasetowych serii, po dziesięć gier w serii, co daje niebagatelną liczbę 80 tytułów! Tutaj ich spis, który podkradłem Michałowi Królowi z Graczpospolitej, ponieważ Duddie z nadmiaru pracy takiej listy jeszcze się nie dorobił (chociaż jak mam wybierać między robieniem przez Duddiego listy, a wydawaniem gier, to wolę to drugie):

1. seria:
Caveman (Mirage)
Dwie Wieże (ASF)
Fred (L.K. Avalon)
Hans Kloss (L.K. Avalon)
Klątwa (L.K. Avalon)
Kult (ASF)
Magia (Mirage)
Miecze Valdgira (ASF)
Operation Blood (Mirage)
Władcy Ciemności (L.K. Avalon)


2. seria:
Bang Bank! (Mirage) Bertyx (Mirage)
Battle Ships (Mirage)
Kernaw (L.K. Avalon)
Uczeń Czarnoksiężnika (L.K. Avalon)
Artefakt Przodków (ASF)
Krucjata (ASF)
Magia Kryształu (ASF)
Miecze Valdgira II: Władca Gór (ASF)
Monstrum (ASF)


3. seria:
A.D. 2044 (L.K. Avalon)
Alchemia (Mirage)
Barbaian (L.K. Avalon)
Mózgpocesor (Mirage)
Problem Jasia (Mirage)
Pzemytnik (ASF)
Saper (L.K. Avalon)
Skarbnik (ASF)
Special Forces: Operation Blood II (Mirage)
Trix (L.K. Avalon)


4. seria:
Alfa-Boot (StanBit)
Barahir (L.K. Avalon)
Defender (StanBit)
Droga Wojownika (ASF)
Dziedzictwo Gigantów (Mirage)
Misja (L.K. Avalon)
Najemnik (Krysal Software)
Robbo (L.K. Avalon)
Świat Olkiego (StanBit)
Upiór (L.K. Avalon)


5. seria:
Boing II (ASF)
Gabi (Spektra)
Grunwald 1410 (L.K. Fire-Bird)
Incydent (ASF)
Inside (Spektra)
Kuadryk (Spektra)
Lasermania / Robbo Konstruktor (L.K. Avalon)
Tanks (Mirage)
TvT (Mirage)
Włóczykij (L.K. Avalon)


6. seria:
Dark Abyss (Mirage)
Deathland (StanBit)
Jaskiniowiec (StanBit)
Kolony (Mirage)
Kręgi Zagłady (ASF)
Kupiec (ASF)
Muff + Drutt (ASF)
Smuś (L.K. Avalon)
Vicky (L.K. Avalon)
Władca (Mirage)


7. seria:
Hawk Moon (L.K. Avalon)
Helix (Mirage)
Major Bronx (L.K. Avalon)
Microman (ASF)
Najemnik Powrót (Krysal Software)
Pong (Mirage)
Robal, Duch (Mirage)
Syn Boga Wiatru (L.K. Avalon)
Technoid (StanBit)
Zbir (Mirage)


8. seria:
Czaszki / Electra (L.K. Avalon)
Darkness Hour (L.K. Avalon)
Fatum (ASF)
Gold Hunter (L.K. Avalon)
Hydraulik (ASF)
Lorien’s Tomb (L.K. Avalon)
Rockman (Mirage)
Roderic (Mirage)
Spy Master (L.K. Avalon)
Zumbaja (Krysal Software)


Wersje slim box czyli dyskietkowe, kolekcjonerskie, nie są tak liczne, ponieważ ich przygotowanie, w tym dodatków, trwa znacznie dłużej. Tu nie wystarczy remastering okładki, Duddie robi też instrukcje, mapy, czasem wyszukuje gadżety pasujące do gry, a to trwa. W zależności od zapotrzebowania, możliwe jest też wznowienie gier z serii big box, ale właśnie jako slim box. Dotychczas ukazały się trzy serie dyskietkowe slim boxów, tym razem listę wykonałem sam, bo krótsza:

seria 1:
Robbo (L.K. Avalon)
Misja (L.K. Avalon)
Artefakt Przodków (ASF)
Miecze Valdgira II (ASF)


seria 2:
Alchemia (Mirage)
Świat Olkiego (StanBit)
Kernaw (L.K. Avalon)
Magia Kryształu (ASF)
Inside (Spektra)


seria 3:
Incydent (ASF)
Uczeń Czarnoksiężnika (L.K. Avalon)
Bertyx (Mirage)
Battle Ships (Mirage)
Defensor (StanBit)
A.D. 2044 (L.K. Avalon)


Jak widać, w pierwszej serii ukazały się cztery gry, w drugiej pięć, a w trzeciej sześć, łącznie piętnaście tytułów. Pierwotnie Duddie miał zamiar wydawać po pięć gier, stąd ostatnia seria sześciu wyrównuje stan i w przyszłości ma być już regularnie po pięć w serii. Ta trzecia seria właśnie się pojawiła w sprzedaży. Wliczając pierwsze big boxy mamy więc już 25 wznowień dyskietkowych i 80 kasetowych! Poniżej kilka fotek pokazujących rendery trzeciej serii.Warto poświęcić tej serii kilka słów. To bardzo dobre gry, a "A.D. 2044", z podtytułem nawiązującym do kultowej komedii "Seksmisja", był nawet wielkim hitem L.K. Avalonu. Z kolei "Battle Ships" to pierwsza gra Mirage, którą rozpoczęli swoją kilkuletnią przygodę z wydawaniem gier na Atari. Reedycja Duddiego to nie tylko zremasterowana okładka, ale również dwa plakaty, jeden ręcznie rysowany przez sOnara, co widać na poniższym filmiku. Gra "Defensor", która znana jest również jako "Kapitan Planeta" także wyposażona jest w dodatek w postaci plakatu. To reprodukcja rysunku z archiwum firmy StanBit, który posłużył jednocześnie za motyw na okładkę. "Bertyx" to z kolei ładna grafika monochromatyczna, którą widać na dołączonej mapie, i oczywiście zadanie do wykonania w kosmosie, na jednej z planet. "Incydent" także wyposażony jest w mapę, dzięki czemu łatwiej wykonać misję na zatopionej łodzi podwodnej. Można też zostać uczniem czarnoksiężnika w grze "Uczeń czarnoksiężnika". Do wyboru, do koloru.Ciekawostką jest to, że w końcu i nasi koledzy od mydelniczki mogą coś od Duddiego zakupić. Trzy tytuły pojawiły się dla C64 na kasetach: Agent UOP, Hans Kloss, Robbo, a dwa na dyskietkach: Hans Kloss, Wyspa. O ile gry "Hans Kloss" i "Robbo" to przeboje z Atari, które zawędrowały na Commodore, to "Agent UOP" i "Wyspa" są ich polskimi "exclusive". Obie to kombinacyjne komnatówki, ale tylko ta druga jest tu wyposażona w mapę, bo to wersja slim box. "Agent UOP" w wersji tańszej, kasetowej, takiej nie ma, ale ponoć ma się wkrótce ukazać wersja dyskietkowa.Jak informuje Duddie, zamówienia można składać na adres email: zamowienia(małpa)retronics.eu. Cena wynosi 84 złotych za tytuł wydany jako dyskietka slim box, 45 złotych za tytuł w wersji kasetowej classic. przesyłka 15 zł. Przy kupnie większej ilości gier na raz są możliwe rabaty.

2019-10-16 15:41 by Kaz
komentarzy: 1
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Poprawki gier w Basicu
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nasi grają u dra Albana
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Silly Venture 2k19 na pełnych obrotach!
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Nowy FLOP i nowe gry
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Wyniki konkursu ABBUC 2019
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Silly Venture 2k19 - garść informacji i nowa invitka!
→ NOWSZY [Atari] AtariOnLine: Klan Atari na Retrospekcji
→ [Atari] AtariOnLine: W sklepie u Gwintera
→ [Atari] AtariOnLine: Relacja z KWAS #16

Tagi: Atari, Atarionline.pl, Atari Xe, Atari Xl, Retroserwisy, Ataionline, Fusik

wstecz16/10/2019 15:41
Inne treści związane z tematem
[Atari.Area] zmarł jason "T.M.R" kelk [Atari.Area] zmarł jason "T.M.R" kelk
Jak się można dowiedzieć z postu na atari.age opuścił nas Jason "T.M.R" Kelk, znany z tworzenia gier na Atari i Commodore. Należał do grupy Cosine Systems, przyczyną śmierci były powikłania pocovidowe. Spoczywaj w Pokoju, Jason.
[Atari.Area] Prince of Persia dla Atari 8-bit - nowe demo [Atari.Area] Prince of Persia dla Atari 8-bit - nowe demo
Ukazała się kolejna wersja demo nadchodzącego portu klasycznej gry Prince of Persia dla Atari XL/XE. Tym razem możemy zagrać w demo, które zawiera aż dziewięć poziomów. A poza tym w changelogu podano, że: The focus for this release was on the attract mode & cutscenes which are now fully reenabled! (some assets may possibly not be final) TIX, our favourite overstretched artist drew ...
[Atari.Area] Turgen System 8.8.2 [Atari.Area] Turgen System 8.8.2
Dostępna jest kolejna wersja rozwojowa prawdziwego kombajnu do tworzenia, konwersji i zarządzania plikami przeznaczonymi dla magnetofonów. Turgen obsługuje niemal wszystkie systemy turbo, a także pozwala szybko przygotować własne kasety z ulubionymi programami. Nowości: Wizard for Files: Dropping files to the main window did not create list of files Create tape sides: Fix ...
[Atari.Area] Xenium 2021, Katowice [Atari.Area] Xenium 2021, Katowice
Śledztwo dobiega końca. Przesłuchania podejrzanych w toku. Materiały dowodowe w analizie. Czas na konkluzję. Rejestracja na Xenium otwarta. Podsumowanie najdłuższego śledztwa w poszukiwaniu killer prodki odbędzie się 27-29 sierpnia 2021 w tradycyjnym miejscu - Drzwi Zwane Koniem, Katowice, Polska. Poznaj tegoroczne zasady wjazdu, zarejestruj się, szykuj papiery, kwity i gotowość do ...
[ATARI] Altirra x86 i x64 4.00 test XXXV 02/06/2021 [ATARI] Altirra x86 i x64 4.00 test XXXV 02/06/2021
Nowe wersja testowa Altirry, emulatora ATARI XE/XL/5200. Phareon anonsuje nowy dodatek - tape editor. Ostatnia pełna wersja tego emulatora, jaka publicznie została udostępniona to Alirra 3.90 z 14 czerwca 2020 r.
Komentarze

T-shirt "Bumblebee Atari ST"

Retro T-Shirt Bumblebee Atari ST - męski podkoszulek
Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

© Try2emu 1999 - 2021 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt