Świąteczne świeżynki [Spectrum]

[1] @ Wtorek, 28 Grudnia 2010 02:05CET

Świąteczne świeżynki [Spectrum]

Straszne jak człowieka święta rozleniwiają, tak bardzo, że nawet dobre tytuły jest w stanie zbawić całkowitym milczeniem, a jest o czym pisać, bo z okazji Bożego Narodzenia pojawiły się całkiem miłe gierki na Spectrusia, oczywiście to swobodny wybór tytułów, na które warto rzucić przychylnym okiem.

PHAETON

 

Bezsprzecznie najciekawsza propozycja jaka pojawiła się w okresie świątecznym. Niby pomysł wytarty do szpiku kości - zbierz kontenery z promieniotwórczym izotopem w przepastnym labiryncie bazy strzeżonej przez droidy, jednak autorzy postanowili nam to zadanie mocno skomplikować. Poruszamy się stateczkiem - tytułowym "Phaetonem", który co prawda sam w sobie jest malutki, jednak, na wzór helu, posiada dwa małe satelity, które przez cały czas krążą wokół statku - są one tak samo wrażliwe na kontakt z nieożywioną materią, jak główna jednostka. Całość zabawy polega więc na umiejętnym dopasowaniu obrotu satelitów, tak aby uniknąć bliskiego kontaktu z jakimkolwiek z elementów bazy. Diabelski to pomysł i naprawdę trzeba niezłego samozaparcia aby temu sprostać.

Przyjemnie jest odnotować fakt, iż gra jest w 90 procentach Polskim produktem - kodował ją Rafał Miazga, muzykę stworzył Mr. Beep, a 15 procent należy przyznać rosyjskiemu towarzyszowi Shiru, który jak widać oprócz świetnych 1bitowych kompozycji opracował swój "sound engine".

Warto odpalić, nawet po to żeby uświadomić sobie jak bardzo od tamtych czasów pojęcie "hard", w grach uległo trywializacji.

Forest Raider Cherry

 

Opracowana przez Timmego (Holandia) i udźwiękowiona przez... a jakże znów Mr. Beep'a, miła i romantyczna wizytacja rozległej krainy w poszukiwaniu wisienek. Im dalej w las, tym więcej wisienek i pororzucanych kluczyków, które otworzą nam kolejne ciasne korytarze wypełnione dybającymi na nasze życie kolejnymi hordami wężyków, piesków (wilków?) czy nietoperzy. Produkcja pełna czaru i jak dla mnie ciut niegrywalna, nie zrozumcie mnie źle ale od czasu Giana Sister z C64 jakoś unikam gier z małymi dziewczynkami w roli głównej.

Herbert the Turbot

 

To dopiero zapowiedź gry a już robi całkiem miłe wrażenie, nic dziwnego autorem tytułu jest Bob Smith, którego znamy już z sequelu przygód głodnego Horacego ("Horacy in Mystic Wood"), gra pisana od 2008 roku, nie posiada jeszcze  udźwiękowienia (autor proponuje, żeby podczas grania w tą betę uprzyjemnić sobie czas muzyka J.M. Jarra), a  w poszczególnych lokacjach jest nader pustawo. Jednak i tak gra "coś" ma w sobie, zobaczymy czy kiedykolwiek zobaczymy skończony produkt. Fabuła jest tak samo nieskomplikowana jak w wypadku poprzedniej produkcji - musimy uwolnić swojego kumpla ośmiornicę odnajdując w rozległym podwodnym labiryncie osiem kluczy do ośmiu kłódek.

Sid Spanners

 

Prosty klonik Maniac Minera stworzony przez Digital Prawn, jednak ciekawostka, gdyż autor upublicznił kod źródłowy tej gierki, zresztą tak jak w wypadku innych opublikowanych tytułów - kod na tyle prosty i przejrzysty, że można w prosty sposób tworzyć własne poziomy i modyfikować resztę elementów programu. W sam raz dla początkującego twórcę tytułów na ZX SPECTRUM.

Nieubłaganie zbliża się koniec roku, aż strach pomyśleć o podsumowaniu nowych gier, które ukazały się w tym roku na ośmiobitowe konstrukcje:).


wstecz28/12/2010 02:05
Inne treści związane z tematem
[MULTI] XPECCY 0.6 build 20180117 [MULTI] XPECCY 0.6 build 20180117
Xpeccy jest linuksowym emulatorem maszynek zgodnych z ZX Spectrum (przede wszystkim rosyjskich klonów) i od paru wersji także maszynki MSX1, Nintendo GameBoy/GameBoy Color oraz NINTENDO 8 i jego rosyjskiego odpowiednika Dendy. Emulator wymaga biblioteki QT, jeśli chcemy go odpalić pod Windowsami, a w zamian program oferuje parę ciekawostek, dla których warto na niego rzucić ...
[zx][beta] ZEsarUX v6.1 - Xeno edition beta  26/01/18 [zx][beta] ZEsarUX v6.1 - Xeno edition beta 26/01/18
ZEsarUX to kolejny multiemulator maszynek ze stajni Sir Clive'a - znajdziemy w nim praktycznie wszystkie modele począwszy od ZX80, przez tradycyjne modele Spektrusia, łącznie z tymi, które pojawiły się już z logiem Amstrada, aż po egzotyczny Z88 Cambridge, gdyby nie brak QL można by było powiedzieć, iż emuluje on wszystko z tej rodziny. Obecnie udaje również maszynkę ...
[MULTI] XPECCY 0.6 build 20180121 [MULTI] XPECCY 0.6 build 20180121
Xpeccy jest linuksowym emulatorem maszynek zgodnych z ZX Spectrum (przede wszystkim rosyjskich klonów) i od paru wersji także maszynki MSX1, Nintendo GameBoy/GameBoy Color oraz NINTENDO 8 i jego rosyjskiego odpowiednika Dendy. Emulator wymaga biblioteki QT, jeśli chcemy go odpalić pod Windowsami, a w zamian program oferuje parę ciekawostek, dla których warto na niego rzucić ...
[retro] Mighty Final Fight 1.0 Demake [retro] Mighty Final Fight 1.0 Demake
Sanchez wzbogacił kolekcję tytułów na ZX Spectrum o grę, która może być naprawdę ciekawostką tego roku na zacnego gumiaczka, przeniósł on z Nintendo 8 tytuł "The Mighty Final Fight" - spin-off tytułu Final Fight, z komiksowymi bohaterami i trochę lżejszym podejściem do fabuły niż FF. Tak jak na Nintendo 8, do wyboru mamy trzy postacie, zestaw ...
[MULTI] EightyOne 1.90
EightyOne to jeden ze starszych projektów emulatorów maszynek z Z80 na pokładzie i całkiem przypadkowo z tęczą w logo - potrafi nie tylko udawać konstrukcję od Sinclair ZX80, do Amstradowego ZX Spectrum +3 lecz także nieobce mu są Timexy, czy też bardziej egzotyczne klony ZX81 - Ringo i Lambda.  D
Do ściągnięcia
Dodatkowe informacje
Komentarze

T-shirt "Atari ST - trzmiel"

Retro T-Shirt Atari ST - trzmiel - męski podkoszulek
Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

© Try2emu 1999 - 2019 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt