Świąteczne świeżynki [Spectrum]

[2] @ Wtorek, 28 Grudnia 2010 02:05CET

Świąteczne świeżynki [Spectrum]

Straszne jak człowieka święta rozleniwiają, tak bardzo, że nawet dobre tytuły jest w stanie zbawić całkowitym milczeniem, a jest o czym pisać, bo z okazji Bożego Narodzenia pojawiły się całkiem miłe gierki na Spectrusia, oczywiście to swobodny wybór tytułów, na które warto rzucić przychylnym okiem.

PHAETON

 

Bezsprzecznie najciekawsza propozycja jaka pojawiła się w okresie świątecznym. Niby pomysł wytarty do szpiku kości - zbierz kontenery z promieniotwórczym izotopem w przepastnym labiryncie bazy strzeżonej przez droidy, jednak autorzy postanowili nam to zadanie mocno skomplikować. Poruszamy się stateczkiem - tytułowym "Phaetonem", który co prawda sam w sobie jest malutki, jednak, na wzór helu, posiada dwa małe satelity, które przez cały czas krążą wokół statku - są one tak samo wrażliwe na kontakt z nieożywioną materią, jak główna jednostka. Całość zabawy polega więc na umiejętnym dopasowaniu obrotu satelitów, tak aby uniknąć bliskiego kontaktu z jakimkolwiek z elementów bazy. Diabelski to pomysł i naprawdę trzeba niezłego samozaparcia aby temu sprostać.

Przyjemnie jest odnotować fakt, iż gra jest w 90 procentach Polskim produktem - kodował ją Rafał Miazga, muzykę stworzył Mr. Beep, a 15 procent należy przyznać rosyjskiemu towarzyszowi Shiru, który jak widać oprócz świetnych 1bitowych kompozycji opracował swój "sound engine".

Warto odpalić, nawet po to żeby uświadomić sobie jak bardzo od tamtych czasów pojęcie "hard", w grach uległo trywializacji.

Forest Raider Cherry

 

Opracowana przez Timmego (Holandia) i udźwiękowiona przez... a jakże znów Mr. Beep'a, miła i romantyczna wizytacja rozległej krainy w poszukiwaniu wisienek. Im dalej w las, tym więcej wisienek i pororzucanych kluczyków, które otworzą nam kolejne ciasne korytarze wypełnione dybającymi na nasze życie kolejnymi hordami wężyków, piesków (wilków?) czy nietoperzy. Produkcja pełna czaru i jak dla mnie ciut niegrywalna, nie zrozumcie mnie źle ale od czasu Giana Sister z C64 jakoś unikam gier z małymi dziewczynkami w roli głównej.

Herbert the Turbot

 

To dopiero zapowiedź gry a już robi całkiem miłe wrażenie, nic dziwnego autorem tytułu jest Bob Smith, którego znamy już z sequelu przygód głodnego Horacego ("Horacy in Mystic Wood"), gra pisana od 2008 roku, nie posiada jeszcze  udźwiękowienia (autor proponuje, żeby podczas grania w tą betę uprzyjemnić sobie czas muzyka J.M. Jarra), a  w poszczególnych lokacjach jest nader pustawo. Jednak i tak gra "coś" ma w sobie, zobaczymy czy kiedykolwiek zobaczymy skończony produkt. Fabuła jest tak samo nieskomplikowana jak w wypadku poprzedniej produkcji - musimy uwolnić swojego kumpla ośmiornicę odnajdując w rozległym podwodnym labiryncie osiem kluczy do ośmiu kłódek.

Sid Spanners

 

Prosty klonik Maniac Minera stworzony przez Digital Prawn, jednak ciekawostka, gdyż autor upublicznił kod źródłowy tej gierki, zresztą tak jak w wypadku innych opublikowanych tytułów - kod na tyle prosty i przejrzysty, że można w prosty sposób tworzyć własne poziomy i modyfikować resztę elementów programu. W sam raz dla początkującego twórcę tytułów na ZX SPECTRUM.

Nieubłaganie zbliża się koniec roku, aż strach pomyśleć o podsumowaniu nowych gier, które ukazały się w tym roku na ośmiobitowe konstrukcje:).


wstecz28/12/2010 02:05
Inne treści związane z tematem
[zx] Fuse 1.5.0 Windows [zx] Fuse 1.5.0 Windows
Jeden z ciekawszych emulatorów ZX Spectrum - Fuse (Free Unix Spectrum Emulator), powstający natywnie pod linuksa, doczekał się także portu pod "okienka". Kosmetyka.
[multi] Speccy 4.6 [multi] Speccy 4.6
Speccy, jak nie trudno się domyślić jest jeszcze jednym emulatorem całej gamy mikokomputerów Sinclaira/Amstrada a także ich klonów począwszy od oficjalnych Timexów a skończywszy na produkcja za wschodniej granicy (cóż warto wymienić to co już potrafi speccy tak dla dokładności: Sinclair ZX Spectrum 16kB, Sinclair ZX Spectrum 48kB, Sinclair ZX Spectrum ...
[multi] DSP Emulator DSP 0.18 Final 31/12/17 [multi] DSP Emulator DSP 0.18 Final 31/12/17
Parę dni przerwy i Leniad zakończył pracę nad kolejną, pełną wersją multiemulatora DSP pozwalającego pobawić się maszynkami arcade i ośmiobitowcami - CPC, ZX Spectrum (z bardzo fajnie rozwiązanym podglądem plików), a także Colecovision, Nintendo 8 i CGB/GB.
[retro] In Nihilum Reverteris [retro] In Nihilum Reverteris
Na nowy rok Yerzmey uraczył nas nową grą tekstową, a w zasadzie fabularną - In Nihilum Reverteris, mającej parę bardzo przyjemnych rzeczy - po pierwsze jest całkowicie po polsku, po drugie o muzykę i grafikę zadbał Yerzmey (utwór z jego wcześniejszej płyty "Death Squad", ubarwi nam czytanie, a co jakiś czas monochromatyczne grafiki ukraszą tekst o wizualia), po ...
[ZX] Speccy: Wunderwaffe w wersj na ZX Spectrum [ZX] Speccy: Wunderwaffe w wersj na ZX Spectrum
Rafał Miazga, autor wielu gier na ZX Spectrum, dokładnie w nowy rok, zaprezentował swoją nową grę. Jest to Wunderwaffe, które zostało zgłoszone na ZX Dev Conversions Compo. Inspiracją dla gry jest Hans Kloss na komputery Atari. Grę można ściągnąć z Archiwum plików -> Wunderwaffe.
Do ściągnięcia
Dodatkowe informacje
Komentarze

T-shirt "Game Over Your Sinclair 86"

Retro T-Shirt Game Over Your Sinclair 86 - męski podkoszulek
Newsy Linkownia Emulatory na PC Wideoteka Screenshoty Bajtek Reduks Ready.Run

© Try2emu 1999 - 2018 | Krzysztof 'Faust' Karkosza Google+Kontakt